Gözlem notlarım ve çizimler - Talat Keleş

Amatörlerin gözlem deneyimleri, gözlem hikayeleri.
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 2 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Talat Keleş »

Teşekkürler arkadaşlar. Küçük detaylar gerçekten çizimi canlandırıyor.
İşleme tekniğim zamanla gelişiyor ama hala çömezim. :)
Kullanıcı avatarı
Selçuk Kurtuluş
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Selçuk Kurtuluş »

Uydu çok güzel olmuş.. :)

Tebrikler, Talat.

Not: Senin konuyu açarken acaba bir tutulma çizimi de yapmışmıdır Talat diye düşündüm. :)
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Selçuk Kurtuluş yazdı:Uydu çok güzel olmuş.. :)
Tebrikler, Talat.
Not: Senin konuyu açarken acaba bir tutulma çizimi de yapmışmıdır Talat diye düşündüm. :)
İşten izin al eve gel, bulutlarla cebelleş falan derken çizemedim. Aslında tek bir güneş lekesi ile kolay da olurdu.. Bir sonraki tutulmada yapmalıyım mutlaka :kitap
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Epeydir gökyüzünden uzak kalmak kötü bir his. Malum hazirana kadar yağmurlarla boğuştuk, şimdi sıcaklarla boğuşuyoruz; ama gökyüzünün artık açık olması bizleri için harika birşey. Ben de paslanmışlığımı atmak için kendimi gökyüzüne verdim ve bir geceye güzel cisimler sığdırdım.

Bahar aylarını virgo galaksi kümeleri üzerinden değerlendiremeyince, temmuz başında epey alçalmaya başlamış bu gruba göz atmak istedim. Şehir koşullarında pek verimli olmasa da M49 yakaladıklarım arasında.
Messier 49
Messier 49
M49.jpg (85.34 KiB) 2018 kere görüntülendi
Perşembe gecesi ise, yay bölgesinin zenginlikleri arasında geçti. Geçen yıldan eksik kalan zengin kümeleri gözlemledim. Messier 23, 18, 55 ve 25. M72 küreseline tekrar baktım, geçen yılla karşılaştırdım. O gece samanyolu "çaydanlık"ın ucundan belli belirsiz yükseliyor gibi görülebiliyordu. Bu şehirde gördüğüm en güzel yaz gecelerinden biriydi, NELM 4.7'lere kadar inebiliyordu.
Messier 23
Messier 23
M23.jpg (95.51 KiB) 2018 kere görüntülendi
Messier 18
Messier 18
M18.jpg (86.5 KiB) 2018 kere görüntülendi
Messier 55
Messier 55
M55.jpg (86.3 KiB) 2018 kere görüntülendi
Messier 25
Messier 25
M25.jpg (101.83 KiB) 2018 kere görüntülendi
Erhan Ozturk
İlgi düzeyi: Amatör gözlemci
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Erhan Ozturk »

Merhaba Talat Bey,

Kendi gözlemlerimle, sizin şimdiye kadar paylaşmış olduğunuz gözlemlerinizi karşılaştırınca aynı cisimleri aşağı yukarı aynı zorlukta (veya kolaylıkta) gördüğümüzü söyleyebilirim. Ancak son M55 gözleminiz farklı. Ben iki hafta kadar önce M55'i çok büyük zorlukla görebildim. Anlıyorum ki gerçekten de M55'i gözlediğiniz o gece geçirgenlik farklıymış.
İnsan şaşırıyor, 15 yıl kadar önce aynı evden M55'i dürbünle soluk, küçük bir yuvarlak olarak görmüşken şimdi teleskopla görmekte zorlanıyorum. İnsan içinde yaşayınca fark edemiyor ama Ankara'da ışık kirliliği çok artmış.
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Erhan Ozturk yazdı:Merhaba Talat Bey,
İnsan şaşırıyor, 15 yıl kadar önce aynı evden M55'i dürbünle soluk, küçük bir yuvarlak olarak görmüşken şimdi teleskopla görmekte zorlanıyorum. İnsan içinde yaşayınca fark edemiyor ama Ankara'da ışık kirliliği çok artmış.
Ah o ışık kirliliği.. Hele de M55 oldukça güneyde olunca daha da çok etkileniyor olsa gerek..

Cumartesi akşamı hızlı bir gözlem yaptım. Gökyüzüne ufaktan veda etmeye başlayanlardan M14 ve M11 seçtiğim hedeflerdi. M11'i teleskobumu ilk aldığımda 2 yıl önce de gözlemlemiştim ama detaylarında boğulmuş ve çizim yapamamıştım. Aslında daha çok zamanım olsa ve gökyüzü daha kaliteli olsaydı belki daha da iyi olabilirdi. Buna rağmen gerçekten oldukça etkileyici bir küme..
M14.jpg
M14.jpg (179.43 KiB) 1943 kere görüntülendi
Wild Duck
Wild Duck
M11.jpg (180.21 KiB) 1943 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Son haftalarda hava soğuk ama açık. Üşütse de gözlem için güzel fırsatlar var. Umuyorum ki bu yılın kuyrukluyıldız döneminde de havalar böyle devam eder. Onlar gelene kadar 4 cisim daha gözlemledim. İlk ikisi geçen haftanın dolunayı altındaydı.

M26 pek de ihtişamlı olmayan M11'e yakın konumda bir açık yıldız kümesi. M11'den yaklaşık 5 derece güneyde, Delta Sct'nin 1 derece batısında.
M26.jpg
M26.jpg (67.43 KiB) 1912 kere görüntülendi
M2 kova takımyıldızında Beta Aql 'nın 5 derece kuzeyindeki küresel yıldız kümesi. Parlak olduğu için bulmakta pek zorlanılmıyor. Buna rağmen yıldızları seçilmiyor ama Doğu kenarındaki bir tek yıldız dikkat çekici. Gözlem yaparken görüş alanımdan uydu geçişine tanık oldum.
M2.jpg
M2.jpg (73.76 KiB) 1912 kere görüntülendi
M76 bir gezegenimsi bulutsu. 4 kadirlik phi Per yıldızına 1 derece yakın olduğu için bulmak pek zor değil. UHC filtre olmadan da ışık lekesi olarak görülebiliyor zaten. Tabi UHC filtre kontrastı artırdığı için daha iyi görüş sağlıyor. Yalnız sonbahar ile dökülen yapraklar kuzey balkonuma sokak lambası ışığı vurmasına neden olduğu için belki de yeterli karanlık adaptasyonu sağlayamadım ve çok detay göremedim. Buna rağmen şekli ve güney kısmın parlak olduğu çok rahat fark edilebiliyor.
M76.jpg
M76.jpg (74.65 KiB) 1912 kere görüntülendi
M56 küresel kümesi, çalgı takımyıldızında meşhur M57 halka bulutsusu ile göz alıcı Albiero çift yıldızının arasında yer alıyor. Etrafındaki ışıltılı yıldızlar içinde gözden kaçırılabilir.
M56.jpg
M56.jpg (61.69 KiB) 1912 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

E ski zamanlardaki sorunlar çözüldüğüne ve buralar artık ufak ufak hareketlenmeye başladığına göre gözlem raporlarımı yüklemeye devam edebilirim. Hem eski çizimleri standart hale getirdiğim bir çalışmam vardı, bu sayede silinen dosya eklerini de yeniden yükleyebilirim.

Eskileri bitireyim yeni gözlemlerimi de paylaşmak için sabırsızlanıyorum.
Teşekkür edenler: Serhat Menteş
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 50 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Talat senin calismalarini yeniden gormek cok guzel olacak.

Sevgiler

Sedat
Teşekkür edenler: Talat Keleş

“Gözlem Günlükleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir