N.I.N.A (Night time Imaging N' Astronomy)

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 5 kez

N.I.N.A (Night time Imaging N' Astronomy)

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

13 Ay önce QHYCCD kameramı alınca kullanabileceğim bir görüntüleme yazılımı aramaya başlamıştım. SGP, Voyager, APT yazılımlarını birer ay denedikten sonra kullanımını en kolay ve anlaşılır bulduğum, üstelik internette de hakkında en çok bilgi bulunan SGP'yi satın almaya karar verdim. Verdim ama, alamadım. Artık Türkiye'de faaliyet göstermeyen PayPal'den başka bir ödeme sistemini kabul etmeyen SGP ile yazışmalar bir sonuç vermedi, sadece nezaketen deneme süremi bir ay uzattılar. O sırada tesadüfen açık kod yazılım ücretsiz N.I.N.A ile tanıştım.

1.09 sürümünü indirip kullanmaya başladım, SGP üzerindeki deneyimlerimle programı çözmek çok zor olmamakla birlikte destek platformları olan Discort üzerinden de inanılmaz derecede yardım ettiler. Kısa bir süre sonra 1.10 sürümü resmi olarak sürüldü. Şu anda 1.11 sürümünün de pek çok deneme aşaması arkada bırakıldı bir-iki aya kalmaz resmi olarak sürülmesi planlanıyor.

1.11'de telescopius.com 'dan hedef koordinatlarını içe aktarabiliyor, gelişmiş sıralayıcı ile tüm fotoğraflama aşamalarını bir yönerge listesi olarak hazırlayıp her şeyi bilgisayarınıza ve yazılıma bırakabiliyorsunuz. Tüpü parka aldıktan sonra çekimlere başlamak için isterseniz belli bir saate kadar bekliyor, isterseniz hedefin belli bir yüksekliğe çıkması/inmesini bekliyor, bekleme koşulları tamamlandıktan sonra parktan çıkma, hedefe yönelme, plate solving, filtre değiştirme, odaklama, kamerayı soğutma, varsa tüp kapağını, kubbe varsa kubbe kapağını açma, kubbeyi tüple senkronize hedefe çevirme-takip etme, çalışma bittikten sonra parka alma, kamerayı ısıtma işlemlerinin tümünü listeleyebiliyorsunuz ve N.I.N.A bu yönergeleri tek tek yerine getiriyor. PayPal üzerinden satıştan vaz geçip yıllık üyelik şeklinde çalışmaya başlayan SGP, kullanımı çok karmaşık ve ukala İtalyan sahibi tarafından pek destek alamadığım Voyager ve APT gibi yazılımlara alternatif olarak aklınızda bulunsun.

Amacım N.I.N.A reklamı yapmak değil elbet. Asıl amacım, olanağı ve zamanı olan arkadaşlardan destek rica etmek. N.I.N.A 'nın yapısı nedeniyle ben de bir katkıda bulunmak istedim ve arayüzünü Türkçe'ye çevirdim. İşlevsel hale gelmesi için %60'ını otomatik olarak onayladılar ama kalan %40'ının bir Türk tarafından onaylanmasını veya alternatif çeviri seçeneklerinin olmasını istiyor/bekliyorlar. Zamanı ve olanağı olan, destek vermek isteyen arkadaşlar N.I.N.A'nın başını çeken Stefan Berg ile isbeorn86+NINA@googlemail.com adresinden iletişime geçip Türkçe arayüzü için çevirmen-onaylayıcı olarak destek vermek istediğini belirtsin. N.I.N.A'nın tamamının eksiksiz Türkçe olmasının, amatör Türk gözlemcileri ve astrofotoğrafçıları için çok yararlı olacğını düşünüyorum.

Çeviriyi yaparken, Windows'un Türkçe arayüzünden nefret eden biri olarak olabildiğince ıkına sıkına uydurulmuş motamot çeviriden sakınmaya özen gösterdim. Örneğin, plate solving, dithering ve benzeri bir kaç jargonu çevirmemeyi tercih edip olduğu gibi bıraktım. Ayrıca, filterwheel ve benzeri bir kaç nesne adını da yine motamot değil, serbest çeviri ile adlandırmayı tercih ettim. Örneğin, İngilizce'de araba tekerleğinden tutun da, çarkıfeleğe, değirmen çarkına, buharlı gemi çarkına kadar her şeye "wheel/tekerlek" dedikleri için ben değirmen ya da gemi çarkındaki benzeşimle "filtre tekerleği" yerine "filtre çarkı" adını kullanmayı tercih ettim. Çeviri konusunda N.I.N.A'ya destek vermek isteyen arkadaşlar bu verdiğim açıklamaları dikkate alabilir, benimle irtibata geçebilir, ya da tamamen bağımsız olarak beğenmediği yerleri kendi bildiğince çevirebilir. Yeter ki, 1.11 sürümü eksiksiz Türkçe ile sürülsün.

Öte yandan, N.I.NA hakkında soruları olan arkadaşlarım varsa onlara da destek vermekten mutluluk duyarım.
Teşekkür edenler: Sedat BilgebayNazimMustulMurat Helvacıoğlu
Kullanıcı avatarı
Uygar Mitat
İlgi düzeyi: Astrofotoğrafçı
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Uygar Mitat »

Üyelik sistemine geçmesinden önce SGP aldığım için bu versiyonunu sınırsız kullanma hakkım var ancak geliştirmeye açık ücretsiz bir programa kesinlikle hayır demem :) Mutlaka inceleyeceğim. Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Firochromis
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Firochromis »

Merhaba, ben de ücretli olan Prism'i satın almadan önce incelemiştim ama açık kaynak geliştirilen bir program olduğundan cesaret edememiştim.

Çeviri konusunda seve seve destek veririm.
Volkan Ovun

Firochromis yazdı: 10 Mar 2021, 07:24 Merhaba, ben de ücretli olan Prism'i satın almadan önce incelemiştim ama açık kaynak geliştirilen bir program olduğundan cesaret edememiştim.

Çeviri konusunda seve seve destek veririm.
Neden böyle bir endişeniz oldu bilemedim. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğu için bir süre sonra ortada kimse kalmaz yazılımcılar çekip gider diye endişe ettiyseniz benzer riskler ücretli programlarda da var. Gerek SGP ile ödeme sorununu çözme yazışmalarımdan, gerekse bir o ekipmanı bir bu ekipmanı tanımayan, sürekli sorun çıkaran Voyager ile destek talebi yazışmalarından anladığım kadarıyla, ücretli programlarda karşımızdaki bir Microsoft, bir Apple değil. İşi ticarete dökmüş bir veya bir kaç kişi var. Olabilecek her hangi bir aksaklıkta desteksiz kalabilirsiniz. Diğer yandan Apache server, pek çok linux işletim sistemi, Open Office, FreeCAD, PHD2, Stellarium, SharpCAP ve daha bir çok yıllardır kullanılan açık kaynak kodlu yazılım var. Bunların çoğunu bilgisayarlarımıza yükleyip kullanıyoruz. Bu güne dek ne Open Office için, ne FreeCAD için ne de PHD2 için her hangi bir yere bir ödeme yapmadım ama yapan, destek olanlar var. Bu bağlamda ben de N.I.N.A'ya patreon üzerinden ayda 3 Avro ödüyorum, toplamda bir yıl kadar ödemeyi planlıyor, bunu hakettiğini düşünüyorum. Görebildiğim kadarıyla ayda 10, 20, 50 avro ödeme yapanlar olduğu gibi PayPal ile bir seferliğine bağışta bulunan da çok. Hal böyle olunca açık kaynak kodlu yazılımların ticari yazılımlardan daha güvenilir olma olasılığı oldukça yüksek görünüyor.

Çeviri için, yukarıda bahsettiğim gibi Stefan Berg ile irtibata geçebilirsiniz. Sizi yönlendirecektir. Çeviriler Crowdin üzerinden yapılıyor. Orada benim çevirilerimi göreceksiniz. Uygun gördüklerinizi onaylar, uygun görmedikleriniz için ise kendi çevirinizi yazarsınız. İlginiz için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman
Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Ethem Derman »

Volkan Ovun yazdı: 08 Mar 2021, 11:38
Öte yandan, N.I.NA hakkında soruları olan arkadaşlarım varsa onlara da destek vermekten mutluluk duyarım.
Sevgili Volkan, NINA ve açık kaynak konusunda yazdığınız her şeyi destekliyorum. Gökyüzü fotoğrafçılığı konusunda bir çok terimi bize çeviren Sevgili Sedat Bilgebay oldu. Örneğin plate solving türkçede levha çözümü oldu. Hem ingilizceye hem de türkçeye hakim olduğu için bu tür çevirileri çok rahat yapıyor. Ben de 4-5 senedir SGP kullanıyorum ama eski sürümde kaldım, aslında bana yetiyor. Çünkü hiçbir şeyi planlamıyorum, bir anlamda gözlemin başında bulunuyorum sabaha kadar. NINA'yı incelemedim ama yazdıklarını okuyunca şu anda kullandığım SGP'den farkı olmadığını anladım. İlk fırsatta NINA'ya geçmeyi düşünüyorum.
Teşekkür edenler: Volkan Ovun
Volkan Ovun

Ethem Derman yazdı: 23 Mar 2021, 04:16
...... plate solving türkçede levha çözümü oldu.
Sayın Hocam, İngilizce benim asli yabancı dilim değil, çok yetkin değilim, o nedenle İngilizce konusunda en küçük bir ısrarda bulunamayacağım. Ben Germanistim. Alman Dili ve Edebiyatı okudum, doğal olarak da sekiz dönem boyunca hem çeviri hem de çeviri teknikleri dersleri aldık. Çeviri tekniğine göre çevrilecek kelimenin eylemsel yapısı irdelendikten sonra o yapıya en uygun karşılık tercih edilir. Kelimesi kelimesie yapılan çevirilere motamot çeviri, farklı kelimelerle aynı eylemi ifade eden çevirilere de serbest çeviri adı veriliyor. Örneğin Discovery channel'da Fighter Pilot'un (savaş uçağı pilotu) "Dövüş Pilotu" şeklinde çevrildiğini görmüştüm. motamot çeviriye çok iyi bir örnektir. Fighter Pilot'un 90 yılı aşkın bir süredir Türkçe'ye oturmuş karşılığı ise "av pilotu"dur.

"Tabaka çözümleme" aklımdan geçtiyse de "Plate solving" eylemi nedir, ne yapıyor diye düşündüm: Evrende bir bölge/alan fotoğraflanıyor, veri tabanındaki fotoğraflarla eşleştiriliyor, eşleşmeye göre tanımlanıyor. Bu durumda levha, tabaka, tabak, anlamlarına gelen Plate kelimesi bir kenara bırakılsa bile "solving" kelimesinin "çözümlemek" olarak karşılığı hem kulağımı hem mantığımı tırmaladı. Orada yapılan eylemi bir "çözümleme"den çok "eşleştirerek tanımlama" olarak değerlendirdim. Buna rağmen kendimi "alan tanımlama" şeklinde bir çeviri yapmaya yetkin bulmayıp, olduğu gibi bırakmayı tercih ettim. Ancak bu bir tercihtir. Sedat Bey N.I.N.A çevirisine katılıp alan çözümleme, levha çözümleme olarak çevirebilir, bir başka arkadaşım da bu çeviriyi onaylayabilir. İkinci, üçüncü bir kişi tarafından onaylanan çeviriler arayüze dahil ediliyor. Aksi halde İngilizce olarak kalıyor. Bu nedenle N.I.N.A'nın şu andaki Türkçe arayüzü yarı Türkçe yarı İngilizce ucube bir şekilde duruyor. Tüm arzum, tamamının Türkçe olması.

Sevgi ve saygılarımla.
Teşekkür edenler: Ethem Derman

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir