Mobil Astrofotografi

Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
eerkunt
İlgi düzeyi: Amator Astronomer
Teşekkür etti: 2 kez

Mobil Astrofotografi

Mesaj gönderen eerkunt »

Selamlar,

Ozellikle yaz tatilllerinde yanimda koca bir mount ve scope u tasiyamayacagim icin, boyle deli bir ise giristim. Dedim ki, cok kucuk bir tracker (Move-shoot-move), bir tripod ve telefon kamerasi ile (iPhone 12 Pro Max) cekimler yapmayi deneyeyim. Her ne kadar icimden bir his bu konu ya bir SLR almakla, ya da Sedat Abi de olan biraz hafifce bir kamera/lens yapisina donusecek gibi gozukuyor.

Bu konudaki tecrubeler cok onemli benim icin, zira kendimi bir suru ekipman alirken buldum klasik.

Ulasmaya calistigim hedef, 10-15kg civarinda bavula sigabilecek duzeyde bir ekipman setine sahip olmak. Gittigim otelde v.s. de, bunu hemen cikarip, gerek Samanyolu olur, gerekse buyukcene nebulalar olur bunlarin cekimini yapmak. Acikcasi cok Landscape tarzi bir cekim yapmayi dusunmesem de, bu da secenekler arasinda olabilir elbette.

Bu konuda onerileriniz nelerdir ? Eminim benden once bu konuyu bir telefonla yapmaya calisan birileri vardir aramizda. Henuz yol yakinken, bak bence boyle yap tarzi bir yonlendirme muthis olur :)

Tesekkur ediyorum simdiden
eerkunt

Mesaj gönderen eerkunt »

aaa ben bunu Uzay Kafe altina atmisim galiba, cok pardon!
eerkunt

Mesaj gönderen eerkunt »

Bu arada neden telefon ile bunu yapayim diyorumu bir aciklamak lazim burada tabii. Apple in RAW ozelligi getirmesinden sonra yaptigim ilk denemede karsilastigim sonuc beni oldukca sasirtti. Bortle 8 bir ortamda, gozumle goremedigim bir suru yildizi yaklasik 2dk lik bir long exposure da gorunce, telefon kameralarindaki sensorlerin artik oldukca hassas olabilecegini dusunmeye basladim :)

Ornek:
https://pbs.twimg.com/media/EsTOAAyWMAM ... =4096x4096
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 50 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Emrecim guzel bir konu basligi acmissin. Basligi "Gökyüzü Fotoğrafçılığı İçin Ekipmanlar" bolumune tasidim.

Sorunun cevabina gelince, bunlarin hepsini denedim... kesmiyor agbi... bir kere belli bir kalitede resim cekmeye basladiysan ve belli kolayliklara alistiysan, oradan geri donmek kolay degil. Hani "Allah insani gordugunden geri koymasin" diye bir laf vardir. Bu cok dogru.

Astrotrac, Vixen Polarie, Ioptron vs ile pek cok calismam oldu... hatta onlari kendi tasarlayip imal ettigim parcalarla acaip kullanisli hale falan da getirdim. Sonunda Polarie disinda digerlerini sattim, onu da pek kullandigim soylenemez.

Vardigim sonuc, boyle bir sey yapacaksam, yani hafif ekipman istiyorsam, AVX kundagi, kendi tripoduna degil de Manfrotto'nun (modelini sonra bildiririm) bir tripoduna baglayarak kullanmaya karar verdim. Kundagin kendisi 5-6 kilo civarinda idi yanlis hatirlamiyorsam... hepsinin detaylari var ama marmariste... bir adaptor yaptim tripoda baglamak icin, 1.5-2 kiloluk karsi agirlik yaptim, eskiden kefeli terazilerde kullanilan 2 kiloluk olculerine yakin.... ve mutlulugu onda buldum :) belki digerlerine gore toplamda 5 kilo daha agir bir sistem ama her turlu imkana sahip. Goto var, guiding var, bilgisayara baglaniyor, kapasite sorunu yok. vs vs.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 50 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Ama DSLR ile ve hafif bir lens ile genis aci calisacagim diyorsan Polarie veya varsa benzeri boyutlardaki diger tracker'lari tavsiye ederim. Polarie'nin periyodik hatasi oldukca azdir. Ioptron oyle degildi mesela. Astrotrac ise sinirli sureli bir takip yapiyordu. Adamin sattigi tamamlayici aksesuarlar ise hem kotu (esniyor vs) hem de topladigin zaman AVX kundagin cok cok ustune cikiyor fiyat olarak.

Yani tracker alip sonra buna teleskop baglayayim falan demiyeceksin... diyeceksen dogrudan AVX al derim.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Merhabalar. Bana kalırsa Polarie benzeri basit bir tracker her ne kadar Sedat abimin de bahsettiği gibi belki performans olarak AVX ya da benzer alternatifler kadar başarılı bir sonuç vermeyebilecek olsa da, bol seyahat edip güzel landscape buldu mu affetmek istemeyecek biri için bence paha biçilmez bir cihaz. Hayatımız astrofotografi ile geçmiyor o nedenle bazen yanımızda 10-15 kiloyu bile taşımak istemeyebiliriz pekala (kendi gezilerimde olduğu gibi) ama gezerken geçeceğim yerlerde karanlık bir mekan da pekala söz konusuysa Polarie'mi yanımda taşımamak için hiçbir sebebim yok, o konuda 300 dolarlık yatırım bana güzel bir kafa rahatlığı sağlıyor. Gezi fotoğrafçılığını zaten sevdiğim için kameram default olarak yanımda (6D, 700 gram, bir lens 500 gram), basit tripodum da yanımda (mefoto roadtrip, 1,5 kg), Polarie'yi de mutlaka alıyorum bana etkisi sadece 600 gram, tüm setup 3 kg. Kapladığı yer desem 14 cm x 10 cm minicik kutu.

Sözün kısası, AVX de alın Polarie de alın :D
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 7 kez

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Astrofotoğrafiye üst düzey ekipmanlarla başlayanlar için telefon kameraları aynı hissi vermeyebilir. Ama benim gibi ekipman kur, binbir zorlukla çek, sonra işle, uğraşmak istemeyenler için alternatif olabilir. Bu yıl DSLR makinamla kuyruklu yıldız çekmek için gitmiştim bir tanıdığın bağ evine. Işık kirliliği şehirden bir nebze az sadece. Saatlerce kuyruklu yıldız çekimi, samanyolu bölgesi falan DSLR ile uğraştım durdum. Sonra yorulup dinlenmeye geçtiğim sırada bu yıl 2500 liraya aldım Huawei p30lite ın pro modunu farkettim. 30 sn ye kadar exposure, 3200 İSO su varmış. Üstünkörü bir ayarla telefonu trabzanın üstüne yerleştirip fotoğraf çektim. Bu kadar uygun fiyata aldığım bir telefondan böyle bir sonuç almak beni şaşırttı. Yeni başlayanlar için, özellikle de fotoğrafçılık konusunda hiç bilgisi olmayanlar için bazı ayarları anlamaları açısından cep telefonuyla başlamak iyi olabilir düşüncesindeyim. Aşağıya bahsini ettiğim cep telefonuyla çektiğim, ışık kirliliğinin de olduğu bir bölgeden gökyüzü fotosunu koyuyorum.

Resim
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay

“Gökyüzü Fotoğrafçılığı İçin Ekipmanlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir