M16 - Kartal (Yıldız Kraliçesi) Bulutsusu

Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 5 kez

M16 - Kartal (Yıldız Kraliçesi) Bulutsusu

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

Fotografik yüksekliğe ulaştıktan sonra sadece 3,5 saat balkonumun görüş alanında kalan bulutsuyu 11-12-13-14-15 Mayısta, Ha, SII ve OII filtrelerle her gece toplam 33 kare görüntülemek suretiyle toplamda 165 kare görüntüyle fotoğrafladım. İşlememin birinde bütün filtrelerden aldığım 165 karenin tamamını kullanırken, diğerinde sadece 30 SII ve 55 OIII verisini kullandım. Böylelikle bulutsudaki Sülfür ve Oksijen emisyonlarının ışımalarını gözlemleyebildim. Ne var ki fotoğrafta OIII filtrenin baskın bir mavi etki yapması nedeniyle tüm yıldızlar da doğal olmayan mavi bir görüntüye büründü. Bunun üzerine dün gece yeşil filtre ile 60 saniyelik 30 kare alıp bu kez SII,OIII,Yeşil filtre verilerini işledim. Böylelikle fotoğraf beyaz dengeye kavuştu, yıldızlar normal renklerine döndü. Ama bu, Sülfür emisyonundaki yansımanın da bir kısmının yok olmasına sebep oldu. Çok keyif aldığım bir süreç oldu.

55x300sn. Ha; 55x300sn. SII; 55x300sn. OIII :
https://telescopius.com/pictures/view/8 ... volkanovun

30x300sn. SII; 55x300sn. OIII :
https://www.facebook.com/photo?fbid=422 ... 6472492603

30x60sn. Yeşil; 30x300sn. SII; 55x300sn. OIII :
https://telescopius.com/pictures/view/8 ... volkanovun
Teşekkür edenler: Sedat Bilgebay
Kullanıcı avatarı
orhan gunduz
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen orhan gunduz »

Merhaba.

Öncelikle tebrik ederim. Bu kadar yüksek ışık kirliliğine rağmen çok güzel bir iş ortaya çıkartmışsınız. Ben de istanbul beykoz dan çekim yapmaya çalışıyorum zaman zaman. link te ki diğer fotoğrafları da aynı yerden çektiniz sanırım.
Volkan Ovun
Teşekkür etti: 5 kez

Mesaj gönderen Volkan Ovun »

orhan gunduz yazdı: 25 May 2021, 08:38 Merhaba.

Öncelikle tebrik ederim. Bu kadar yüksek ışık kirliliğine rağmen çok güzel bir iş ortaya çıkartmışsınız. Ben de istanbul beykoz dan çekim yapmaya çalışıyorum zaman zaman. link te ki diğer fotoğrafları da aynı yerden çektiniz sanırım.
Teşekkür ederim. Dar bant filtrelerin sağladığı kısmi avantaj. Hemen 300 metre önümde Ankara çevre yolu ve onun ışıl ışıl aydınlatmaları var. Arkada ise Batıkent, Aydınlıkevler, Mamak, Yenimahalle, Çankaya, Oran, Bilkent bütün Ankara önümde.

Linkteki tüm fotoğrafları aynı yerden, balkonumdan çektim. Birinci, ikinci ve üçüncü linkteki SII ve OIII verileri aynı veriler zaten. Birinci linkteki değişiklik Ha filtre verilerinin olması, üçüncü linkteki değişiklik ise Ha yerine yeşil filtre verilerinin olması. Birinci linkyeki fotoğrafı HSO kombinasyonunda, iki ve üçüncü linkteki fotoğrafları HOO kombinasyonunda işledim.

“Derin Uzay Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir