Kara enerji ve holografik evren

Astrofizik, Kuantum Fiziği, Kuantum Mekaniği, Kozmoloji (Evrenbilim).
Cevapla
Dogiverse
Mesajlar: 1
Kayıt: 20 Mar 2016, 23:55
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Kara enerji ve holografik evren

Mesaj gönderen Dogiverse »

Kara enerji ve kara madde gibi açıklayamadığımız olgular sizce evrenin bir hologram olması ile açıklanabilir mi? Bir holografik boyutun parçası olabilirmiyiz?
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi
Mesajlar: 2607
Kayıt: 30 Eyl 2008, 13:43
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Bu konudaki yaklaşımlar felsefe yapmaktan pek de öteye gidemiyor. Bunun yanında karanlık madde ve karanlık enerjiye alternatif bir çok fikir var. Bunlar genelde çok az kişi tarafından bilindiğinden İngilizce dahi arattığınızda makalelerinden fazlasını bulamıyorsunuz. Örneğin alternatif bir teori karanlık madde ve karanlık enerjiye ihtiyaç olmadığını matematiksel olarak ortaya koymuş durumda. Elimizde şu anda bunun matematiği var, lakin fiziksel bir izahat çıkarmak işin zor kısmı. Deneyini de yapamıyorsunuz. Bunun yanında karanlık madde fikri daha çok kabul görmüş durumda. Fakat çoğunluğun benimsediğinin doğru olduğu fikri yanlış bir çıkarım olur. Şahsen oyumu alternatif teoriden yana kullanıyorum. Fakat bunu yaparken işin detaylarını bilmeden içgüdüsel konuştuğumu da belirtmem lazım :) Sonucu izleyip göreceğiz.
Emin bayındırlı
Mesajlar: 1
Kayıt: 15 Ağu 2018, 16:51
İlgi düzeyi: yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Emin bayındırlı »

bu konu hakkında pek çok bilgim olmakla beraber bugün kendi teorimden bahsetmeye çalışacağım.ilk olarak genel ve özel görelilik kuramına göre uzay ve zaman birleşerek 4 boyut olduğunu ele alalım. eğer uzay kısmında geçmişte olan şeyler etkiliyor ise zaman kısmında da (burada zamanın geçmişi ve geleceği olan hissedilebilir olgu olarak almamız gerekiyor)gelecekte olabilecek olayların ihtimali üstünde durmak gerektiğini düşünüyorum yanı ihtimaller ve kuantum teorisi ve tabi ki sonsuz sayıda olmasa da ona yakın olduğu için (tüm olasılıklar) kaos teorisi . yani demek istediğim gelecekte yaşanma potensiyeli olan her olay evrenin zaman boyutunda olduğu için kütleyi dolduruyor ve bu sayede kütle açığı ortadan kalkıyor.hem kuantum fiziğinin en temel prensiplerinden olan belirsizlik prensibinede uymuş oluyoruz .


teorimde eksik veya eklemek istediğniz birşey varsa lütfen belirtiniz
Cevapla

“Astrofizik/Kuantum Fiziği/Kozmoloji” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir