Orion StarMax 90mm TableTop Maksutov-Cassegrain Teleskop

Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Orion StarMax 90mm TableTop Maksutov-Cassegrain Teleskop

Mesaj gönderen eceuzay »

Merhaba arkadaşlar,
Ben yıllardır astronomi ile ilgiliyim, bu sene bir teleskop edinip gökyüzünü gözlemlemeye karar verdim. Ancak farkettim ki teleskop satın almak için bile belli bir teknik bilgiye sahip olmak gerekmiş. Aylardır hem sizin hem de yabancı kaynaklı forumların altını üstüne getirdim. Bütün teleskop markalarını araştırdım ve geldiğim sonuç şu: Aslinda edinmek istediğim teleskop bir Celestron CPC 1100 StarBright XLT GPS Schmidt-Cassegrain 2800mm. Çünkü hem gezegen hem de derin uzay gözlemleri yapmak istiyorum ve fotoğraf çekmek istiyorum. Ancak yeni başladığım için ve bir taşınabilir teleskobum da olmasını istediğim için ilk teleskop olarak Orion StarMax 90mm TableTop Maksutov-Cassegrain'da karar kıldım. Büyük teleskobumu alıp gözlemler yapmaya başladıktan sonra bile kampa, yolculuğa giderken bu teleskobu yanımda götürerek keyif almaya devam edebileceğim gibi bir izlenim edindim. Çünkü 200 dolar civarındaki diğer teleskopların sahiplerinin bir çoğu büyük teleskop aldıklarında bu teleskopları tavan arasına attıklarını belirtiyor, ancak Orion 90mm sahipleri hala keyifler outdoorda kullandıklarını söylüyor.
Yine de 200-300 dolar arası portable teleskoplara baktığımda bir çok markanın bir çok yeni modeli olduğunu görüyorum ve araştırdıkça içinde kayboluyorum. Bu yüzden oldukça deneyimli üyelere sahip olan forumunuza da yaptığım tercihi danışmak istedim. Sizce Orion 90mm 200-300 dolar arası hem astrofotografi hem de gezegen-yıldız bulutları gözlemleri için iyi bir seçenek mi? yoksa aynı özelliklere ve fiyata sahip daha kaliteli teleskoplar var mı?
Çok teşekkür ederim.
Gökyüzünde görüşmek üzere :)
mehmet GÖKÇE
Mesajlar: 588
Kayıt: 06 Eyl 2009, 22:29
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Ürünün bir linkini atarsanız daha net konuşabiliriz ancak internetten hızlıca baktığımda bu teleskobun bir table top teleskop olduğu görüyorum. Bunun epeyce dezavantajı olacaktır. masaya en ufak bir temasta görüntüde titremeler olur. Sandığınız gibi gezegen gözlemi de pek kolay olmayacaktır. Dünya dönüp hızlıca vizörden kaçan jüpiteri table top bir teleskopla kovalamaya çalışmak oldukça yorucu olabilir. Ayrıca bu teleskoplar astrofotoğrafi için hiç uygun değillerdir. Takdir edersinizki jupiteri fotoğraflamak için sabit bir görüntü gerekir.ekvatoryel kundaklı modellerde astrofotografi açısından tatmin edici sonuçlar alınabilir.
Esasen almayı arzu ettiğiniz teleskobun cpc1100 ü nerede kullanacaksınız?Yanılmıyorsam teleskop ve kundak beraber 40 kg dan aşağı değil.
Epeyce kafanızı karıştırdığıma göre size kolay gelsin diyorum :lol:
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen eceuzay »

Merhaba Mehmet Bey, kafamı karıştırdığınız için teşekkür ederim :) bahsettiğim teleskobu şu linkten inceleyebilirsiniz: http://www.telescope.com/Telescopes/Cas ... 102016.uts
Bu teleskobun dikkatimi çekmesinin nedeni yeni başlayan biri olarak kurulum derdi olmaması, uygun fiyatlı olması ve maksutov cassegrain olmasıydı. Aşırı geniş aperture lara çıkmadan zaten derin uzay gözleminden bir keyif alınamayacağı gibi bir izlenim edindim bu yüzden hiç olmazsa gezegenleri iyi contrastlarla gözlemleyebileceğim küçük bir teleskop edineyim dedim. Ama dediğiniz gibi table top tan gezegenleri takip etmek daha profesyonellerin yapabileceği bir iş gibi. Yine de bu teleskoba ait internette oldukça kaliteli gezegen fotoğrafları gördüm.
Diğer yandan sizin yorumunuzla ve internette bu yönde yaptığım araştırmayla, biraz daha bütçeyi yükseltip bir celestron nextstar 127 mak.-cas. bilgisayarlı teleskop mu alsam daha iyi olur diye düşündüm. http://www.celestron.com/browse-shop/as ... -telescope
Böylece bahsettiğiniz riskler elimine olmuş olacak. Ayrıca bu teleskobun da kurulumu oldukça kolay. Sizce bu fiyata bu marka ve modeli satın almaya değer mi?
Cpc100 ise ileride bir kez evimin terasına kurulacak ve bir daha ordan hiç bir yere ayrılmayacak diye umuyorum :)
mehmet GÖKÇE
Mesajlar: 588
Kayıt: 06 Eyl 2009, 22:29
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Merhabalar.Ürünün baktığımda bir şey dikkatimi çekti. Finder scope yerine star finder kullanıyor sanıyorum bu model. Ayrıca fiyatını linkte göremedim ancak 500 $ sanıyorum amerika fiyatı. Bu fiyata belki de ikinci elden celestron 6se bulunabillir, yüksek açıklık daha keyifli gözlem sunabilir ancak ağırlık artacaktır ve de kolay kurulum imkanı düşebilir. (biraz inceleyince 6se de star finder kullanıyor sanki)Öte yandan mobilite ve kolay kurulum açısından da oldukça avantajlı 127 slt. Sanıyorum slt iyi bir seçim olacak.

Bu arada terasınızda yağmur ,olumsuz hava şartları , hırsızlık vb konularda dikkatli olmanızı öneririm.
Kolay gelsin
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen eceuzay »

Fiyatı Amazon'da 479 usd, ikinci el almayı hiç düşünmedim çünkü teleskoba bakıp da iyi ya da kötü durumda olduğunu söyleyebilecek deneyime sahip değilim o yüzden hiç riske girmeyeyim diye düşündüm. 127 slt computurized ancak auto-track yapıyor mu anlayamadım. Celestron teknik ekibine sordum, yanıt bekliyorum. Oldukça ilgili bir ekibe benziyor bu arada. Bir de sonradan tekrar kargo parası ödememek için bazı gerekli donanımları teleskopla birlikte sipariş etmek istediğimi ve önerilerini sordum, ay filtresi, eyepiece, barlowlar ve astrofotografi araç gereçleri ile ilgili. Umarım tarafsız bilgi verirler. Çünkü sadece başlangıç için basit donanımlar arıyorum, tutup da 2 sene sonra kullanmak isteyebileceğim bir barlow önermezler umarım :)
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
memoli07
Mesajlar: 18
Kayıt: 11 Ara 2015, 02:03
İlgi düzeyi: Hobi, Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen memoli07 »

Yanlız şöyle bir durum var, Celestron yurtışından size teleskop göndereceğini sanmıyorum. Belki küçük aksesuarlar olabilir ama bir teleskop, eğer büyük bir teleskop ise maalesef çok fazla umutlanmayın. Sizi Türkiye distribütörüne yönlendirebilirler ve Türkiyede dahili bilgisayar kontrollü yani GO-TO Computurized Teleskoplar gerçekten ciddi meblağlar ile başlar. Bence yurtışı olayını iyice araştırın. Bazı markalar bulunduğunuz ülkede distrübitörü varsa size yurtdışından sıfır kilometre teleskop göndermez. Dediğim gibi belki ufak aksesuarlar olabilir. Kendi tecrübemi aktarayım; teleskopumun el kumandası bozuldu, mevzubahis kumandanın Amerika satış fiyatı 89$, buradaki yetkili satıcı, maalesef 1 tane var, 325$ + kdv istedi, aradaki uçuruma bakın. Allahtan Amerikada tanıdık vardı sağolsun alıp gönderdi.


Astrofotografiye başlamak istiyorsanız bu size ciddi paralara mal olacaktır.
Teleskopunuz go-to özellikli olsa bile kundağınızın ekvatoryel olması gerekir, eğer değilse yani alt-az kundak ise uzun süreli pozlama yapamazsınız, birkaç dakika sonra merkezdeki görüntünün etrafı dönmeye başlar ve çizikli yıldızlar görürsünüz, bunu ortadan kaldırmak için ise "wedge" isimli bir ekstra kundak elemanınızın olması gerekir.
Kurduğunuz teleskop'a çok iyi "polar align" veya "drift align" yapmanız gerekir.
Bununlada kalmaz, ister ekvatoryel kundak ister wedge'li bir alt-az kundağınız bile olsa sizin çekmek istediğiniz bir bulutsu bir galaksi veya yıldız kümesi görüş açınızdan zaman geçtikçe çıkmaya başlar. Bunu ortadan kaldırmak için "autoguiding" sisteminin olması gerekir. Takip kameraları, guidescope veya off axis guider, bilgisayar yazılımları gerekir.
Kısacası Astrofotografi Türkiye'de baya zahmetli ve pahalı bir iş.

Hevesinizi kırmak istemem ama hemen bir gelişmiş teleskop ile başlamayın, daha bütçeli basit sökülüp takılabilen teleskoplara yönelmek ilk adımda daha uygun olur. Pratik yaptıkça zaten kendinizi geliştirirsiniz seviye atlamaya o zaman karar verebilirsiniz.

Bilgim dahilinde aktarabileceklerim kısaca böyle. Saygılar..
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen eceuzay »

Merhaba, verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Türkiye'deki satış rakamları gerçekten çok fahiş. Amerika'da bir arkadaşım alıp bana kargolamayı önerdi, ancak kırılır, zarar görür mü emin olamadığım için sürekli gidiş geliş yapan bir arkadaşımdan rica edeceğim. Umarım halledebiliriz bu şekilde.
Dediğiniz gibi ekvatoryel teleskopların astrofotografi için en iyi teleskop türü olduğunu her yerde okuyorum. Ancak kurması, taşıması zor oldukları için ilk etapta tercih etmek istemedim. Ayrıca dün Nexstar 6se nin bir iki ekstra ekipmanla benim için en azından oldukça ilham verici fotoğraflar yakaladığını gördüm. https://stargazerslounge.com/topic/9378 ... an-i-take/
http://astrofotomednexstar6.blogspot.co ... -6-se.html
Başlangıç için sanırım bu kadarı bile beni oldukça mutlu edecektir. Teleskop dünyasında anladığım kadarıyla herşeyi aynı anda elde edemiyorsunuz, birinden birinde fedakarlık yapmak gerekiyor :)
Aslında başlıkta da görebileceğiniz üzere daha küçük bir teleskop alma niyetindeydim, ancak tavsiyeler daha fazla araştırmayı, daha fazla araştırma daha fazla kafa karışıklığını doğurdu ve sonunda bir 127 slt nin ya da nexstar 6 se nin kullanımının daha kolay olacağı ve dolayısıyla şevkim kırılmadan gözlem yapmaya devam edebileceğimi düşündüm. Ayrıca belirttiğiniz gibi yurtdışından teleskop getirtmek büyük iş, beni bir kaç ay sonra sıkacak ve yeni bir arayışa sürükleyecek bir teleskop almak istemedim. Bu teleskoplar sanırım uzunca bir süre keyifle gözlem yapmamı sağlayacaklardır. Sizin önerebileceğiniz farklı bir model-marka var mı acaba?
Bir de yine yurtdışından parça getirtmek zor olduğundan, bir tane celestron eyepiece-filter kit, t adaptor, t ring, powertank ve ac adaptor (Türkiye'deki klasik aaptörler de kullanılabilir mi bilmiyorum) edinmenin başlangıç ve uzun bir süre devamı için yeterli olacağı gibi bir izlenim edindim. Teleskopla birlikte hepsi alınırsa tekrar kargo masrafıına girmek zorunda kalmam diye düşünüyorum.
mehmet GÖKÇE
Mesajlar: 588
Kayıt: 06 Eyl 2009, 22:29
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Yurtdışından kargo riskli bir iştir. Kargo kırılır veya ezilebilir. Ayrıca bu işin bir de vergi kısmı var. gümrükte takılan teleskobu yüksek ihtimalle gel kardeşim al ürünü vergini öde diye sizi arayabilirler. gerçi ufak parçalar hiç takılmadı ptt kargo getirip kapıda vergiyi almıştı ancak teleskop konusu ne olur bilmiyorum.
Başlangıç olarak filter set eyepiece set gibi şeyler almaya gerek yok . televue barlow alabilirseniz gezegen gözlemlerinde işe yarar. onun dışında teleskobun yanında gelen plosll eyepieceler ilk etapta oldukça işe yarar.
teleskobun kundağını ise akü ile kullanmanız yerinde olur. elektrikteki bir dalgalanma çok kıymetli kundağınızı bozabilir. akü konusunda yaratıcı çalışmalar ve kıymetli bilgiler forumda mevcut.
Astrofotoğrafi 2 ye ayrılıyor. Tabi ekipmanları da bununla çeşitleniyor. Gezegen ve güneş sistemi fotoğrafçılığı ayrı, derin uzay cisimleri için ayrı ekipman gerekiyor. sanıyorum gözlem yaptıktan sonra hangisine yöneleceğinizi karar verirsiniz. ancak alt-az kundaklarla derin uzay pek olası değil maalesef. sizi iyisi mi gezegenci yapalım biz :kanit :lol:
Bana kalırsa 6se uzun süre işinizi görür. cpc1100 için acele etmemekte fayda var.
memoli07
Mesajlar: 18
Kayıt: 11 Ara 2015, 02:03
İlgi düzeyi: Hobi, Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen memoli07 »

Celestron 6se açıklık olarak 150mm, ama verdiğiniz linkteki bilgilerde de bahsediyor zaten, kundağından ötürü 30saniye üstü pozlamalara pek uygun değildir diye, yani ister 30 saniye pozlama yaparsınız isterseniz bir "Wedge" bağlantısı ile ekvatoryele çevirip pozlama sürenizi ciddi şekilde uzatabilirsiniz. Aslında gezegen fotoğrafçılığı için uygun, derin uzay için kundaktan ötürü pek uygun değil.
Daha öncede bahsetmiştim, mehmet Gökçe arkadaşımızda değinmiş o konuya, derin uzay için lazım olan kurulum farklı ve fiyat olarak tuzlu olabilir. (ekvatoryel kundak veya wedge destekli alt-az kundak, offaxis guider, guidescope ve takip kameraları, filtreler, odak düşürücüler)

Mesela bu linkte bir örnek, derin uzay için ilk olarak kundağınızın bu şekilde olması gerekir eğer bir Celestron 6se teleskopunuz varsa https://www.all-startelescope.com/sales ... &wedge.jpg

Bu teleskop bir schmidt-cassegrain tarzı teleskop, hassastır, optikleri oldukça narindir, şimdiden söyleyeyim eğer alacak olursanız sakın tozlandı diye temizlemeye falan kalkmayın :) ve gördüğüm kadarıyla Türkiye satış fiyatı 4500-5000 tl arası. ilk teleskopunuz olacaksa iyi düşünün.

mehmet Gökçe arkadaşın bahsettiği yurtdışı ve akü hakkında söylediklerini dikkate alın tekrar yazmaya gerek yok kendisi açıkça belirtmiş zaten prosedürleri.

Celestron dışında önerebileceğim markalar zaten belli gibi, Meade, Orion, Skywatcher bunlarada bakabilirsiniz, fiyat karşılaştırmaları yaparsınız.

Yurtdışından teleskop olayı size kalmış tabiki, iyi araştırın iyi düşünün, daha önce yapan varmı sorun öğrenin, ama ufak tefek (boyut olarak) aksesuarları alabilirsiniz yurtdışından, daha geçen gün kamera, filtre odak düşürücü aldım 280küsür sterlin fiyatı vardı, ptt getirdi vergi falanda istemedi, sanırım paket küçük ve hafif olunca pek umursamadılar içindekilerin değerini. Ama tabiki teleskop ağır olacaktır, tüp tripod teleskopuna göre 30kg de olabilir 50kg de, ve tabiki buda dikkat çeker.

Saygılar.
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen eceuzay »

Merhaba, Amerika'da bir arkadaşım Fedex'te çalışıyor, o kargoyu indirimli ve hediye gibi gönderebileceğini söyledi. Yine de gümrükte sorun çıkabilir tabii, paket yaklaşık 10 kg ve 100 doların üzerindeki ürünlerde %20 vergi uygulanıyormuş bu da yaklaşık 100küsür dolar yapıyor, yani aslında yine Türkiye'den almaktan daha ucuza geliyor. Bir de giden bir arkadaşıma getirtme gibi bir durum var, teleskobu köpüğüyle el bagajına, tripod ve diğer ekipmanları da büyük bagajına koyar diye düşündüm bu daha sağlam bir seçenek gibi görünüyor ama rica edeceğim arkadaşım için zahmetli bir iş olacak ne yazık ki. Siz teleskoplarınızı hangi yöntemle aldınız, ya da Türkiye'den mi aldınız?
Sanırım ilk bir kaç ay sadece gözlem yapar sonra astrofotografiye başlarım, ve gezegenlerden alacağım görüntüler beni oldukça mutlu eder ve yeterli gelir diye düşünüyorum :)
Bu arada teleskop taşıma çantalarına baktım da teleskoptan pahalı! normal bir alet çantası gibi birşeyin içi köpük ve süngerlerle doldurularak bir teleskop tasıma cantası yapılabilir diye okudum internette. Siz de bu gereksiz pahalılığa karşı kendi yöntemlerinizi geliştiriyorsunuz sanırım:)
Bir de şu linkteki adaptörü de sipariş etmem gerekir mi acaba? Türkiye'deki adaptörlerle aynı gibi geldi? Öyleyse hiç dışardan almayayım çünkü sonra bir de dönüştürücü derdiyle uğraşacağım..
http://www.celestron.com/browse-shop/as ... ac-adapter
mehmet GÖKÇE
Mesajlar: 588
Kayıt: 06 Eyl 2009, 22:29
İlgi düzeyi: hobi
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Ben kundağı türkiyeden aldım. Teleskobu kendim yaptım. Teleskobu taşımak için birşey almak gerçekten gereksiz. Çoğunu kendimiz yapıyoruz.Kundak için güç kaynağı olarak da kesin olarak akü kullanmanızı tavsiye ediyorum. illa alacaksanız da ac adaptörü türkiyeden almanız mantıklı olur sanıyorum.
Teleskobu alırken insan da böyle setler güç kaynakları vs. ler gibi şeyleri alma hevesi oluyor ancak kendinizi dizginleyin. :) para ziyanlığı yapmayın. daha gerekli şeylerin olduğunu göreceksiniz.
Sonuç olarak amerikadan ürün getirmek ile türkiyeden almak arasında çok az bir para farkı varsa türkiyeden almayı tercih edin. Hem ülkemiz kazanır hem de garantisi olur.
Selamlar
memoli07
Mesajlar: 18
Kayıt: 11 Ara 2015, 02:03
İlgi düzeyi: Hobi, Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen memoli07 »

eceuzay yazdı:Merhaba, Amerika'da bir arkadaşım Fedex'te çalışıyor, o kargoyu indirimli ve hediye gibi gönderebileceğini söyledi. Yine de gümrükte sorun çıkabilir tabii, paket yaklaşık 10 kg ve 100 doların üzerindeki ürünlerde %20 vergi uygulanıyormuş bu da yaklaşık 100küsür dolar yapıyor, yani aslında yine Türkiye'den almaktan daha ucuza geliyor. Bir de giden bir arkadaşıma getirtme gibi bir durum var, teleskobu köpüğüyle el bagajına, tripod ve diğer ekipmanları da büyük bagajına koyar diye düşündüm bu daha sağlam bir seçenek gibi görünüyor ama rica edeceğim arkadaşım için zahmetli bir iş olacak ne yazık ki. Siz teleskoplarınızı hangi yöntemle aldınız, ya da Türkiye'den mi aldınız?
Sanırım ilk bir kaç ay sadece gözlem yapar sonra astrofotografiye başlarım, ve gezegenlerden alacağım görüntüler beni oldukça mutlu eder ve yeterli gelir diye düşünüyorum :)
Bu arada teleskop taşıma çantalarına baktım da teleskoptan pahalı! normal bir alet çantası gibi birşeyin içi köpük ve süngerlerle doldurularak bir teleskop tasıma cantası yapılabilir diye okudum internette. Siz de bu gereksiz pahalılığa karşı kendi yöntemlerinizi geliştiriyorsunuz sanırım:)
Bir de şu linkteki adaptörü de sipariş etmem gerekir mi acaba? Türkiye'deki adaptörlerle aynı gibi geldi? Öyleyse hiç dışardan almayayım çünkü sonra bir de dönüştürücü derdiyle uğraşacağım..
http://www.celestron.com/browse-shop/as ... ac-adapter
Linkteki adaptörü yurtdışından almanıza gerek yok. buradan bir elektronikçiden de alabilirsiniz, önemli olan bağlantı girişi uygunluğu amperi ve voltajı, teleskopun elektrik gereksinimine göre bir adaptör heryerde bulabilirsiniz, ben şahsen kullanmadığım mixer'imin adaptörünü kullanıyorum, girişi uygun ve 12v.
Çanta falan böyle şeylere boş yere uçuk paralar vermenize gerek yok, çoğu insan kullanmadıkları tekelerleki valizlerinin içine bu sert köpüklerden yerleştirip kesip biçerek teleskop yuvası oluşturuyor ve kullanıyor. Sizde böyle yapabilirsiniz.

Ülkemizdeki pahalılıktan herkes muzdarip, ama distribütörleri eleştirmek bazen gereksiz çünkü onlarında bir maliyet ve kar marjları var, tabiki çerez gibi satılan ürünler değil onun için fiyat politikası böyle diyorum ben kendimce. Yani ne desek boş, sonuçta almazsan alma kardeşim diyebilirler :)

Ufak tefek aksesuarları ben şahsen yurtdışı ikinci el veya indirim kovalıyorum. Eğer karşı taraf şahıs ise ödemeyi western union ile yapıyorum kabul ederse, paypal artık Türkiyede yok napalım, online mağazalar zaten kredikartı ile yapılıyor genellikle. Tabi bu durumlarda ürün garantisini unutacaksınız.

Adım atmadan önce iyi düşünün iyi karar verin, iyi araştırın sonuçta ucuz bir merak değil bu :)
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen eceuzay »

Mehmet Bey, teleskobunu kendiniz yapmanız ne harika! Her ne kadar bana şu anda roket bilimi gibi görünse de eminim yapım aşaması da çok keyifli bir süreçtir:)
Bu arada tam da kargodan bahsederken bugün Amazon'dan iyi bir haber geldi. Artık 49 euro üzerindeki alışverişler için kargo ücretsiz olacakmış.http://www.diken.com.tr/online-alisveri ... go-imkani/
Sadece estimated customs fee olarak 100 dolar değeri üzerindeki ürünlerde %20 kadar bir ekstra ödeme kesiyorlar ki, yine de Türkiye'den alınan aynı marka-model ürünün yarısı kadar bir meblağ ortaya çıkıyor. Hani kendi ülkemizde üretilse alalım, sektör gelişsin kazansın diyeceğim de, fahiş vergi ve kar marjlarıyla bilime meraklı insanların hevesini kırmaktan, soyup soğana çevirmekten başka birşey olarak görmüyorum koydukları bu fiyatları ne yazık ki. Mesela bu kadar pahalı olmasaydı ben bu teleskoba gelene kadar 4-5 tane küçük teleskop alırdım, yada arkadaşlarıma hediye olarak teleskoplar alır, çevremdekileri astronomiyle ilgilenmeleri için teşvik ederdim. Şimdi aksesuarlarla birlikte öyle rakamlar çıkıyor ki çok hevesli olmasam ben bile vazgeçebilirdim.
Bu arada Nexstar'da piller de varmış, batarya açık tutularak elektrik akımındaki dalgalanmaların teleskopu etkilemesi önlenebilirmiş. Ama en kaliteli pillerin bile dayanma süresi 2 ile 4 saat arasındaymış. Dolayısıyla outdoor gözlem yapabilmek için yine de bir powertank gerekiyormuş.
Dediğiniz gibi aksesuar mevzusu derya deniz ve havada uçuşan dolarlar:) kendimi dizginlemeye çalışıyorum. Kim bilir gözlem yapmaya başladıktan sonra hangi aksesuarlar için "kesin almam gerek!" diyeceğim:) Şimdilik t-ring,t-adapter, powertank ve filtre-eyepiece-barlow kitle uzun bir süre alışveriş yapmadan keyifle gözlem yapabilirim diye düşünüyorum.
Bir de temizlik kitine ihtiyaç var mı acaba? Köy-kasaba gibi bir yerde yaşıyorum ve tahmin edersiniz ki rüzgar toz toprak eksik olmuyor. Ayna çabuk tozlanabilir diye endişe ediyorum. Forumda da temizlikle ilgili başlık bulamadım, yabancı forumlarda ise kitlerden filan bahsediyorlar, sonraki mevzular bunlar ama yine de merak ettim:)
Erhan Ozturk
Mesajlar: 106
Kayıt: 05 Kas 2013, 22:05
İlgi düzeyi: Amatör gözlemci
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Erhan Ozturk »

Merhaba,

Nexstar 6SE düşünüyorsanız Evolution 6'ya da bir bakın derim. Daha iyi bir kundak, dahili batarya ve cep telefonu ile kumanda özellikleri var. Bu teleskoba ilişkin incelemem şurada:

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=58&t=9275

Schmidt Cassegrain Teleskobu (SCT) taşınabilir, az yer kaplayan ve aksesuarı bol bir teleskop türüdür ancak bir iki yıl içerisinde CPC 1100 almayı düşünüyorsanız benim önerim bir SCT değil CPC'yi tamamlayan bir teleskop olur. CPC 1100, büyük ve ağır olduğu için taşınabilirliği düşük, görüş alanı dar bir teleskoptur. Bu nedenle ilk teleskobu küçük, taşınabilirliği yüksek ve görüş alanı geniş bir teleskop olarak alsanız daha uygun olur. Bu konuda ben 80-90mm'lik ED türü bir mercekli teleskop öneririm. Ancak CPC 1100'ü birkaç yıl içerisinde almayacaksanız 6 inçlik bir SCT iyi bir seçim olur.

SCT için çok fazla olası aksesuar vardır ancak bence en önemli aksesuar dewcap olarak bilinen çiy önleyicidir. Gece ilerledikçe teleskobun önünceki schmidt düzeltici camı soğur ve eğer havası çok kuru bir yerde gözlem yapmayacaksanız buğulanmaya başlar. Dewcap bunu önlemek için kullanılır, kendiniz yapabilirsiniz mutlaka satın almanız gerekmez.

Celestron Türkiye temsilcisi yazları indirim kampanyası yapıyor, birkaç yıl önce CPC modellerinde %45 indirim olmuştu. Yine de ABD fiyatının üzerinde oluyor ancak CPC1100'ü ABD'de satın alıp uçakla Türkiye'ye getirmek epey zor. Optik tüp boyut olarak da ağırlık olarak da el bagajı sınırının üzerinde. Tüpü Pelikan Case gibi birşeye koymadan bagaja vermek de fazla riskli. Kargo konusunda da gümrükçüleri üzerine düşük ücret veya hediye ibaresi yazarak kandırmak zor. Böyle büyük ürünlerin kutularının üzerinde ne yazarsa yazsın kutuyu açıp internetten fiyatına bakıyorlar.
eceuzay
Mesajlar: 10
Kayıt: 07 Kas 2016, 13:23
İlgi düzeyi: Yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen eceuzay »

Merhabalar, incelemenizi keyifle okudum, gerçekten 6se'den çok daha iyi bir teleskop. Ancak fiyatı da 600 usd daha pahalı, bütçemi aşıyor ne yazık ki. Yazınızı okurken merak ettim, teleskobunuzu Amerika'dan getirirken tüpü el bagajınızda köpüklerle desteklediniz mi yoksa giysilere sarıp mı taşıdınız? Muhtemelen bir arkadaşımdan teleskobu getirmesini rica edeceğim için kötü bir sürprizle karşılaşmama adına her türlü detayı anlamak ve ona aktarmak istiyorum. Bir de tripodun bavula sığmadığından bahsetmişsiniz. Sanırım 6se'nin tripodu da aynı uzunlukta. Sökmek için hangi aletleri kullandınız acaba?
Mesajınızda da belirttiğiniz gibi CPC1100'ü Türkiye'ye getirtmek bir hayli masraflı olacak. Az önce eskiden gümrükte çalışan bir arkadaşımla görüştüm, aktardığına göre; gümrükte çok fazla rüşvet durumları oluyormuş ve sizinle bir şekilde ters düşerlerse fatura olmasına rağmen ürünün Türkiye fiyatına göre yüzde hesabı yapıyorlarmış ve bu nedenle bir çok kişi ürünlerini onlara bırakmak zorunda kalıyormuş. O yüzden Fedex'in Türkiye şubesinde çalışanlarla bir görüş, uluslararası firmalar aracılığıyla adrese teslim kargo yaptırdığında, gümrükte onların çalışanları ürününle ilgileniyor, ve dikkat çekmeyen ürünler direkt geçirilebiliyor, ve sürpriz bir aksiliği önlemiş oluyorsun dedi. Tüm bu riskler göz önünde bulundurulduğunda CPC1100 gibi büyük bir teleskop edinme hayali biraz daha bekleyecek gibi görünüyor:) Fedex ile görüştüğümde verdikleri bilgileri burada paylaşacağım.
Yaşadığım bölgede bazı geceler inanılmaz çiğ yağıyor, bu durumda kesinlikle bir dewcap edinmem gerekiyor, teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Ayrıca dediğiniz gibi satın almaya gerek olmayan bir aksesuara benziyor, bir çadır matından kolayca yapılabilirmiş gibi görünüyor.
Cevapla

“Teleskop/Dürbün/Gözlem” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir