Celestron 12092 Nexstar Evolution 9.25 Teleskop Tavsiyesi

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
mustafatan75
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0

Celestron 12092 Nexstar Evolution 9.25 Teleskop Tavsiyesi

Mesaj gönderen mustafatan75 »

Herkese merhaba,

Uzun yıllardır içimde uhde olarak kalmış astronomi merakımı geçtiğimiz aylarda bahçeli/müstakil bir eve taşınarak gidermeye karar verdim. Teknolojiye meraklı biri olarak epey de araştırma yaptım henüz hiç birşey almadan önce. Bu güzel forumu da bu sayede keşfettim.

Fakat internette araştırırken okuduğum incelemeler, tavsiyeler genelde 2010 yılı civarında satılan ekipmanlara ait olduğu için ekipman olarak nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bir de bütçe sorunum yok, genelde diğer kullanıcıların bütçe en önemli kriter olduğu için teleskop tavsiyelere ona göre olmuş.

Kendi kısıtlı bilgimle aşağıdaki teleskopu beğendim ama sizin önerileriniz daha değerli olacaktır düşüncesiye foruma da yazayım istedim:

http://www.hepsiburada.com/celestron-12 ... EYBCL12092

Yukarıdaki teleskopu beğenmemin nedeni açıklık/ağırlık oranının uygun olması. İlk beğendiğim teleskop 50 kilo civarındaydı bu yüzden hemen vazgeçtim :) Bu ise 20 kilo civarında, en azından oğlumla birlikte taşıyabiliriz :)

Beklentilerim de şu şekilde:

- Ağırlık 25 kiloyu geçmesin
- Otomatik bulucusu olsun
- Açıklık en az 9 inch olsun.
- Bütçe kısıtı yok
- Astrofotoğrafçılığa uygun olsun. Mümkünse ayrıca DSLR makina takmam yerine aşağıdaki linkteki gibi aparatlarla çekim yapabileyim:

http://www.celestron.com/browse-shop/as ... ies/skyris

Tavsiyeler ve öneriler için şimdiden teşekkürler ve iyi bayramlar.
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

En tehlikeli durum sizinki. Bütçe sorunu olmayınca devamlı yanlış seçim yapılıyor. Dikkatli olun yanlış şeyler almayın.

Basit bir araştırma yapınca Astrofotoğrafi için Eq kundak almanız gerektiğini göreceksiniz. Bu açıdan da seçmiş olduğunuz model işinize yaramayacaktır.

Şu anda sitemizde Öğetay kundağını Lütfü abide optik tüpünü satıyor. Bahsettiğiniz seçimin yarı fiyatına çok daha kullanışlı bir kurgu elde etmiş olursunuz. Sıfır alacağım ben derseniz de AVX kundak üstü 9.25 iyi bir başlangıç olacaktır. Biraz daha iyi bir başlangıç yapayım derseniz C11 + Cgem kundağı düşünmelisiniz.

Ağırlığı çok dert etmeyin müstakil ev olduğu için bir pier dikip üstüne kulübe koyunca güzel bir gözlem eviniz olmuş olacak. Bu konu ile ilgilide bilgiler deneyimler forumda mevcut.

Hoşgeldiniz kolay gelsin. :merhaba
mustafatan75
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen mustafatan75 »

Teşekkürler dönüş için. Bu forumu keşfetmeme vesile olan Burak Yeşilmenin tavsiyesiyle ve detaylı araştırmayla aşağıdaki teleskop üzerine yoğunlaştım. Neden ekvatoryal kundak almam gerektiğini de çok iyi öğrendim :)

http://www.celestron.com/browse-shop/as ... -telescope

Normalde faturalı ürün almak düşüncesindeyim fakat çok daha cazipse ikince el de düşünebilirim. Diğer üyeleri tanımıyorum çok yeni olduğum için eğer forumda satış ilanları varsa iletişime geçeceğim.

Çok teşekkürler tekrardan.
tkarasu
İlgi düzeyi: amatör

Mesaj gönderen tkarasu »

Mustafa Bey,

Alımı gerçekleştirdiniz mi?

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir