NİKON ACTİON EXTREME

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Pradatör
İlgi düzeyi: Tutku
Teşekkür etti: 0

NİKON ACTİON EXTREME

Mesaj gönderen Pradatör »

Merhabalar uzun süre düşündükten sonra nikon action extreme 10x50 yada 12x50 almaya karar verdim almışken en iyisini alıyım diye düşünüp böyle bir karara vardım . Yanlız bir şey kafamı çok kurcaladı şimdi bir nikon action bir nikon action extreme birde nikon aculon var dimi aculonu ayırt edebiliyorum ama nikon action ve nikon actionun extreme nin dürbün üzerindeki yazılımında görsellerden baktığım kadarıyla ikisi içinde nikon action yazıyor bir de şu cf olayı ne nikon action extreme cf mi yoksa nikon action extreme mi bu kısım çok karıştırıyorum açılayabilirseniz çok makbule geçer 2. anlamadığım noktaysa nikonun kendi sitesinden dürbün modellerine baktığımda nikon action serisini göstermiyor nikon aculon var action extreme cf var ama nikonu almamış bunun sebebi ne birde bu nikon dürbünlere baktığımızda bir sitede fiyat 350 tl iken başka bir sitede 300 oluyor bunların belli bir indirimi mi var örneğin şu site güvenilirmidir

http://macrofoto.com.tr/dürbünler/1814- ... urbun.html diğer sitelerden baktığım zaman action extreme 12x50 için 595 tl gösterirken bu sitede 575 olması biraz ilgimi çekti açıkçası
Kullanıcı avatarı
Metin Azeri
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Metin Azeri »

Selamlar,

Ben action ex kullanıyorum. Işık toplaması bieaz daha iyi, ayrıca belirli nir oranda su geçirmiyor. Doğa içinde daha rahat kullana bileceğin bir dürbün. Ayrıca gözlemde kullanıyorum bence çok başarılı. Alıcaksan bunu akmanı öneririm.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Metin bey bende zaten nikon action extreme serisi üzerinde duruyorum madem kullanıcısınız sizi bulmam iyi oldu hazır bulmuşkan nikon extreme ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum nikon action extreme alıcağım kesin ama 10x50 mi yoksa 12x50 mi alıcağım karar veremiyorum hangisi astronomi açısından daha iyi olur forumda genellikle 10x50 diyorlar ancak ben 12x50 nin daha iyi olacağı kanaatindeyim sebebiyse daha geniş açıyla görebilmesi ayrıca ağırlık olarakta 10x50 ile aynı daha geniş alanı görmesi bence büyük bir avantaj birde siz dürbününüz ile neler gözlemleyebiliyorsunuz örneğin hiç gök ada görme şansınız oldumu acaba
Kullanıcı avatarı
Metin Azeri

Pradatör yazdı:Metin bey bende zaten nikon action extreme serisi üzerinde duruyorum madem kullanıcısınız sizi bulmam iyi oldu hazır bulmuşkan nikon extreme ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum nikon action extreme alıcağım kesin ama 10x50 mi yoksa 12x50 mi alıcağım karar veremiyorum hangisi astronomi açısından daha iyi olur forumda genellikle 10x50 diyorlar ancak ben 12x50 nin daha iyi olacağı kanaatindeyim sebebiyse daha geniş açıyla görebilmesi ayrıca ağırlık olarakta 10x50 ile aynı daha geniş alanı görmesi bence büyük bir avantaj birde siz dürbününüz ile neler gözlemleyebiliyorsunuz örneğin hiç gök ada görme şansınız oldumu acaba
Ben 12x50 kullanıyorum gayet başarılı. 10x50 hiç tercih etmedim büyütme kapasitesi daha fazla doğal olarak. Bence 12x50 tercih edin. Zaten forumu incelerseniz benden çok daha iyi bilenler bile 12x50 yi yazmışlardır görebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Evet siparişimi nikon action extreme 12x50 den yana verdim çok heyecanlıyım nasıl bir dürbün bana neleri göstericek çok merak ediyorum teleskopumla bulutsu ve gök ada gözlemi yapamamıştım ama bu dürbünün ışık kirliliğinin az olduğu yerlerde bana çok şey göstericeğinden eminim zaten bu dürbünü gezegen gözlemi için düşünmemiştim tamamıyla gök ada yıldız ve diğer derin uzay cisimleri için umarım hayal kırıklığına uğramam çünkü fiyat bakımından baya pahalı birdürbün teleskopum daha ucuza denk gelmişti
Kullanıcı avatarı
Pradatör

12x50 yi seçmemin sebebi ise aslında 10x50 den daha fazla büyütmesi değil 12x50 nin merceğinin özel olması daha geniş açıyla gösteriyor nikon türkiyeden bu değerlere bakınca epey bir şaşırmıştım normalde daha az büyütenin daha geniş alanı göstermesi gerekir ama 7x50 ve 12x50 nin merceği daha değişikmiş sanırım tam olarak bende anlayamadım
Kullanıcı avatarı
Metin Azeri

Ben kendim pek çok gözlem yapabildim. Tabi karanlık yerlerde olur isen çok daha fazla etkin kullanabilirsin. İnternetten bir kitap siparişi verebilirsin veya dürüb ile gözlem yapabilmek için püf noktaları öğrenebileceğin makaleleri okuya bilirsin.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

mesela bu dürbünü kullanıyorken hiç bulutsu görebildinizmi yada gök ada
Kullanıcı avatarı
Metin Azeri

Pradatör yazdı:mesela bu dürbünü kullanıyorken hiç bulutsu görebildinizmi yada gök ada

Bulutsu ben göremedim fakat Andromeda'yı gördüm.
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Metin Azeri yazdı:
Pradatör yazdı:mesela bu dürbünü kullanıyorken hiç bulutsu görebildinizmi yada gök ada

Bulutsu ben göremedim fakat Andromeda'yı gördüm.

Şu sayfada Eren Bey, 10x50 ile gözlediklerini listelemiş:

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=62&p=117743#p117743

Orion bulutsusu listede yok ama o da görülür o dürbünle.

Şu yazıyı da dikkatle okumanızı öneririm:

http://www.astromed.com.tr/2071/AMATOR_ ... nle_Gozlem
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Çok heycanlıyım umarım beni hayal kırıklığına uğratmaz tam 600 tl civarı aldım umarım beklediğimden kötü değildir bana kalsa skymaster 15x70 alıcaktım ancak kime sorsam nikon al dediği için ve ömürlük olsun diye extreme aldım umarım hayal kırıklığı yaşamam
Erhan Ozturk
İlgi düzeyi: Amatör gözlemci

Mesaj gönderen Erhan Ozturk »

10x50 dürbünle M8, M17 ve M42'yi Ankara'nın ışık kirliliği altında gördüm. Gökada olarak Ankara'da sadece M31 görünüyor ama daha küçük bir şehirde M81 de görülebiliyor. Ben denemedim ama 10x50 dürbünle tüm Messier cisimlerini görenler var, tabii çok karanlık gökyüzü gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Timur Öner
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Timur Öner »

Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Ben 10x50'lik bir dürbünle Satürn'ün halkalarını fark etmiştim ayrıca onlarca açık yıldız kümesi gözleyebilirsiniz. Tabi ki bulunduğunuz yer karanlık ise onlarca Derin Uzay Cismi de görülebilir.
Kullanıcı avatarı
Pradatör

Dürbün kesinlikle aldığıma deydi . Önelikle fiyatını karşılayamayacağını düşünmüştüm ancak yıldızlara bakınca hakkını kesinlikle fazlasıyla verdiğini gördüm Daha önce ne teleskopla yada diğer dürbünlerle bu kadar çok yıldızı ışık kirliliğinin ortasında görmemiştim . Hiç yıldızın dahi olmadığı zamanlarda bile hertaraftan yıldızlar çıkıyor . Şimdi ışık kirliliğinin olduğu yerde böyleyse kimbilir olmadığı yerde nasıldır diye epey merak ettim doğrusu.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

O fiyata alinabilecek en iyi durbunlerden biri... hayirli olsun...

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir