Nikon 10/12x50 vs Konus 20x80

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
nebula
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0

Nikon 10/12x50 vs Konus 20x80

Mesaj gönderen nebula »

Merhaba arkadaşlar 250-300 civarı bütçem var.Belki biraz daha çıkabilirim.Messier cisimleri,gezegenler gibi gökyüzü gözlemi için,kullanım rahatlığı ve görüntü sabitliği açısından hangi dürbünleri önerirsiniz.Biraz araştırma yaptım şöyle bir fiyat skalası çıkarttım.

http://www.vatanbilgisayar.com/action-10x50-durbun.html

http://www.vatanbilgisayar.com/action-12x50-durbun.html

http://www.n11.com/konus-2110-binocular-P12108116

Fiyatlar bu şekilde.Eksi ve artılarıyla yardımlarınız bekliyorum.Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Nikon 10x50 ve Konus 20x80'i de kullandım. İkisi de çok güzel dürbünler. 20x80 bana çok şey öğretti, fakat çok hantal bir alet. Tripodsuz, boyun ağrısız bir gözlem mümkün değil. Bir nevi teleskop gibi, uğraştırıyor ama çok keyiflidir.

10x50 ise çok daha pratik. Geniş alan görülüyor, birçok yıldız, kümeler, bulutsular. Gideceğiniz yerde çıkarıp kullanma imkanınız var. Tripod şart değil, çok daha rahat kullanım. 20x80 gibi yakınlaşıp detay görme imkanınız yok, fakat geniş açıda harikalar yaratacaktır.

Şuanda tekrar birini alacak olsam 10x50'yi seçerim. Ben geniş alan görmeyi seviyorum. Karar sizin :)
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

12x50 seçmeme nedenimiz ne oluyor bu durumda oda mı hantal? 10x50 de sanırım tripod takılmıyor yanılıyor da olabilirim. Çok feci çakma bir dürbünüm var (kaça kaç o bile belli değil) onunla takılıyorum bu sıralar değiştirmek istiyorum. 12x50 ile kesişiyordum bende
nebula

Mesaj gönderen nebula »

Eyvallah sağolun.Ogetay 12x50 hakkında ne düşünüyorsun? Tripod falan gerekiyor mu? Bir de geniş açılı mı yoksa konus gibi daha mı detaylı?

Ufak bir düzeltmeyle bir şey daha sorayım. Nikon aculon ve action arasındaki fark ne? Mesela 10x50 olarak aculon şu: http://www.gold.com.tr/nikon-binocular- ... 0-durbun_u

Action'ı zaten yukarıda vermiştim.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

12x50 kullanmadım, hantal olduğunu düşünmüyorum. Fakat 10x50 bence ideal bir oran, bunu neye dayanarak söylüyorum? 10x50'de serbestçe dolaşırken kollarım bir miktar titriyor(ne kadar sağlam olursanız olun titreyecektir :) ) Hepsinde titriyor ama daha yakınlaştırınca daha fazla görüntüde kayma oluyor. Bu görüntüyü bozuyor, yıldızlar zaten noktasal. Sönük olanları görebilmek için sabit olarak bakabilmek gerekiyor. Bence x10 yerine x12 fazla bir şey katmayacağından bu titreşimi artırmaya gerek yok. Dürbünü kullanacaksam amacım geniş bir alanın keyfini sürmek olurdu. Dolayısıyla yine x10 seçerdim sanırım. Ama x12'yi denemedim, bence çok fark olmamalı.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Tripodla daha keyifli olabilir, ama bir süre sonra boynu ağrıtıyor kesinlikle. Özellikle yüksek hedeflerde. 10x50'yi kendime almamıştım, şuanda hatırlamıyorum tripoda takılıp takılmadığını. Action ile farkını da pek bilmiyorum, biz Action almıştık. Yanılmıyorsam bir de Action Extreme var, buğuya-suya dayanıklılık gibi özellikleri olmalıydı(o daha pahalı). Forumda bunu daha önce sormuştum yanlış hatırlamıyorsam.
nebula

Mesaj gönderen nebula »

Eyvallah,teşekkür ettim. Nikon 10x50 de karar kıldım gibi.300 lira ideal bence. Konus alsam üstüne bir de tripod alacağım hem daha pahalı oluyor hem fazla ergonomik değil.Nikon en mantıklısı.
Kullanıcı avatarı
ibrahim öztürk
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: merak
İletişim:

Mesaj gönderen ibrahim öztürk »

Ben olsam 12x50 Action Extreme'i alırdım çünkü gördüğü alan diğerlerinden daha fazla.

7x50 : 42.7 derecelik bir açıyla görüyor
10x50: 59.2 derecelik bir açıyla görüyor
12x50: 59.9 derecelik bir açıyla görüyor
16x50: 52.1 derecelik bir açıyla görüyor

Aspherical eyepiece lens eliminates image distortion (7x50CF, 12x50CF only)

Sedat Abi'nin önerisi 12x50 Action Extreme yönündeydi. Bir de yeni çıkan Nikon aculon modelleri var onlarda önerilebilecek en iyi dürbün 16x50 60.8 derecelik bir görüş açısı var.

Benim anladığım bu kadar.
nebula

Mesaj gönderen nebula »

Teşekkür ederim İbrahim Bey.12x50 içinde doyurucu bir yorum almam iyi oldu.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

"10x50: 59.2 derecelik bir açıyla görüyor
12x50: 59.9 derecelik bir açıyla görüyor"

Bu nasıl oluyor? Normalde 10 kat yakınlaştırmanın daha geniş bir alanı görmesi gerekmiyor mu? FOV hesabı neye göre yapılıyor?
Kullanıcı avatarı
ibrahim öztürk
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

Ona bakarsan Ögetay Nikon aculon a211 modelinin 16x50'lik olanının görüş alanı 60.8 , benim araştırdığım kadarıyla angular field of view yani dürbünden bakınca görebileceğin alan (diye düşünüyorum) ne kadar yüksek olursa o kadar iyi... Bunu sağlayabilmek için de sanırım içinde kullandıkları lensler farklı. O yüzden fiyatlar da pahalı. Aşağıda linkleri bir inceleyin. Üstadlar da işe karışırsa iyi olur zaten yanlış bilgi vermek istemem...

http://www.telescope.com/Binoculars-Buy ... /99801.uts

http://www.celestron.com/c3/support3/in ... cleid=1619

http://www.nikon.com/products/sportopti ... sic_08.htm

Not: Bu astronomi için daha da önemli çünkü bize en uzak olan bölgeye bakıyoruz.
atila tınkılıç
İlgi düzeyi: amatör gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen atila tınkılıç »

Dürbün konusunda arkadaşların verdiği bilgiler gayet doyurucu olmuş.
Ben de yıllardır biriktirdiğim koleksiyonumda eski ama kaliteli alman ,rus ve japon malı değişik boy ve özelliklerde dürbünler var. Bunlardan bir kısmını ihtiyaç nedeniyle satmayı düşünüyorum.
Düşünürsen yeni başlayan birisi olarak sana uygun olan birini satabilirim.
İstersen telefonumu da arayabilirsin
0 555 8699165
Kullanıcı avatarı
Serhat Menteş
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Serhat Menteş »

ibrahim öztürk yazdı:Ben olsam 12x50 Action Extreme'i alırdım çünkü gördüğü alan diğerlerinden daha fazla.

7x50 : 42.7 derecelik bir açıyla görüyor
10x50: 59.2 derecelik bir açıyla görüyor
12x50: 59.9 derecelik bir açıyla görüyor
16x50: 52.1 derecelik bir açıyla görüyor

Aspherical eyepiece lens eliminates image distortion (7x50CF, 12x50CF only)

Sedat Abi'nin önerisi 12x50 Action Extreme yönündeydi. Bir de yeni çıkan Nikon aculon modelleri var onlarda önerilebilecek en iyi dürbün 16x50 60.8 derecelik bir görüş açısı var.

Benim anladığım bu kadar.

Merhaba Ibrahim bey size Nikon Aculon modelleri hakkinda sorum olacakti. Bu model durbunlerle gece gokyuzu izlediniz mi ya da izlenimlerini sizinle paylasan biri oldu mu?
Ben Nikonun bi sitesinde Action Ex serisini incelerken Astronomiye dair bilgileri gormustum. Merak edip Aculon modeline baktigimda boyle bi ibare goremedim!
http://www.nikon.com/products/sportopti ... /index.htm

http://www.nikon.com/products/sportopti ... /index.htm

Fiyat olarak baktigimizda Aculon serisi cok cazip geliyor. Ama gece gokyuzunu goremeyeceksek bir anlam ifade etmiyor.

Saygilarimla,
Mentes
Kullanıcı avatarı
ibrahim öztürk
Forum Genel Yetkilisi
İletişim:

Serhat bey merhaba, daha önce sadece 7x50 ve 10x50 olan dürbünleri kullandım aculon olanını kullanmadım fakat, nikonun hangi modelini alırsanız astronomi için iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Sonuçta Konus'un 20x80 özel olarak astronomi için üretilmiş değil. Yani her halükarda Nikon netlik ve chromatic aberration konusunda Konus'tan daha kaliteli. O yüzden aculon veya başka modeli ile de gözlem yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Serhat Menteş
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Serhat Menteş »

Ibrahim bey, cevabiniz icin tesekkur ederim. Yine biraz okuma yaptiktan sonra (Nikon brosüründen) söyle bir cümle dikkatimi cekti. Hosuma gittigi icin alinti yapmakta fayda var. " İyi dürbünler her zaman büyütme gücünün, objektif lensinin çapı, görüntü kalitesi, boyutları, ağırlığı, ömrü ve kalitesinin kombinasyonudur." Bu nedenle forumda bilgilerini paylasan üstadlarin dedigi gibi " eger bir dürbün alacaksan ömürlük olacak " Nikon Action Extreme" gibi :D

Saygilarimla

Mentes

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir