Radyo Teleskop Yapımı

Radyo teleskoplar, radyo gözlemi için ekipman, alıcılar, elektronik devreler, antenler, kullanılan yazılımlar, boş frekans listeleri, çabalar ve karşılaşılan sorunlar...
Kenan.
Teşekkür etti: 0

Radyo Teleskop Yapımı

Mesaj gönderen Kenan. »

Merhabalar;

Yabancı bir kaynaktan bulduğum ve dikkatimi çekmeyi başaran, başlangıç seviyesindeki bir radyo teleskop yapımını yazılı ve görsel olarak adım adım anlatan bu sayfayı sizlerle paylaşmak istedim.

http://www.aoc.nrao.edu/epo/teachers/it ... edure.html
Kullanıcı avatarı
Onur Durma
İlgi düzeyi: Alışveriş
İletişim:

Mesaj gönderen Onur Durma »

Teşekkürler. El altında bulunsun
Canon , Skywatcher , GSO , Baader ve Celestron koleksiyoncusu..
Bulut Kovalayan Adam

facebook.com/hayvan1
http://www.geridekalan.com
Rıdvan Çakır
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Rıdvan Çakır »

meraktan soruyorum, radyo teleskop ilgi alanıma pek girmiyor ama nasıl yapılacağı konusunda küçük bir araştırma yapmıştım. radyo teleskop yaptıktan sonra belirli yerlerden izin alınması gerekiyormuş kullanımı ile ilgili böyle birşey doğrumudur ?
Kenan.

Mesaj gönderen Kenan. »

Tekrar merhaba;
Onur Durma yazdı:Teşekkürler. El altında bulunsun
Onur Bey, rica ederim. Radyo astronomiye çok uzun süredir meraklı olan ve bir radyo teleskop yapımı için teknik malzeme ve yazılım araştırmaları yapan bir kişi olarak, vermiş olduğum linkin bu konuya ilgi duyan arkadaşlara yardımcı olmasını umarım.

Rıdvan Çakır yazdı:meraktan soruyorum, radyo teleskop ilgi alanıma pek girmiyor ama nasıl yapılacağı konusunda küçük bir araştırma yapmıştım. radyo teleskop yaptıktan sonra belirli yerlerden izin alınması gerekiyormuş kullanımı ile ilgili böyle birşey doğrumudur ?
Sevgili Rıdvan;

Öncelikle foruma hoşgeldin. Bahsettiğin izin alma olayı, bazı bandların (frekans spektrumu) kullanımı için gerekli olabilir. Ayrıca radyo teleskobun çalışma frekansına göre uygun olan konumlandırılacağı yer veya bulunacağı yükseklik için izin almak gerekebilir.
En son Kenan. tarafından 06 Ara 2014, 10:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Rıdvan Çakır
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Rıdvan Çakır »

bilgilendirme için teşekkürler.. durum epey teferruatlıymış :) ilgi alanıma pek girmiyor ama bir gün yapacak olursam aklımda olacak bunlar.
Kullanıcı avatarı
TA4B selim
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen TA4B selim »

Sevgili arkadaşlar merhaba,
Ben bir radyo amatörüyüm. Çağrı adım TA4B . Hepinizin bildiği gibi Radyo Astronomi Süper high Frekans (SHF) bandındaki uzay çalışmalarına ayrılmlış bölümlerde yapılıyor. Bu frekanslar 30Ghz. ve üstünde yer alıyor. Türkiye de bu konuda frekans tahsisini ve iznini Bilişim Teknolojileri İletişim Kurumu ( BTK ) yetkili.
Çalışma yapılacak ekipmanlar çok özel ve hassas imalatlar. Hatta programların bile elde edilmesi çok kolay değil. Ethem hocam benden bir ortak girişim bekliyor ama dedim ya akademik bir organizasyon arkasında ve ekipmanla yapılacak bir etkinlik. Kendimce ön bilgi vermeye çalıştım.
6" 3 adet Newtonian (f/7 , f/6.9 ve f/3.8 ) , 8" f/4.48 Newtonian ve ev yapımı Ekvatoryal kundak,
Skyview Pro Orion Ekvatoryal, Bresser 70mm Ekvatoryal teleskop.

“Radyo Gökbilim” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir