Jupiter/Ay Denemeleri - Orhan Capas

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
orhan capas
İlgi düzeyi: Acemi
Teşekkür etti: 0

Jupiter/Ay Denemeleri - Orhan Capas

Mesaj gönderen orhan capas »

Yaklasik yarim saat once teleskobu laptopu topladim eve geldim, sicagi sicagina heyecani kaybolmadan bir jupiter resmi koymak istedim. Registrax da 10dk , oda process sureleri olarak tek tek cabucak gectim. Ilk resmi koyuyorum. Biraz uyuyup sabah (oglene dogru) uzun uzun ugrasip isledikden sonra tekrar bir resim koymak istiyorum

Resim
01.09.2013 4:10 sulari
registraxda 10dk isleme
Skywatcher 8inc Dobsonian
2x Barlow, Philips SPC900NC

Heyecanimi maruz gorun, 2 haftadir bulutlarin acilmasini bekliyordum. O kadar beklemisim ki barlowun icine orumcek yuva yapmisti(gercek). Zar zor 3-5 video alip, sharpcap ayarlariyla cebellesip en sonunda guzel birsey yakalayinca hemen resmi goreyim, gostereyim istedim.
En son orhan capas tarafından 15 Eyl 2013, 00:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ilkertaskinoglu
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen ilkertaskinoglu »

Dün gece aynı saatlerde bizde sahadaydık, ama artık iyice yorulduğumuz için gözlemlemekle yetindik. Jüpiter konusunda da tebrikler, daha detaylı bir şekilde işlenmiş halini merakla beklyiyorum
mehmet GÖKÇE
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Tebrikler Orhan, daha detaylı sonuçları bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Bravo Orhan. İlkler için çok güzel sonuçlar bunlar. Devamını bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
orhan capas

Saatlerce ugrastikdan sonra cok bi gelisme olmadi ama yine de sonucu gostereyim. Jupiterin konumu pek yuksek olmamasina ve etraftaki anayol isiklarina ragmen seeing oldukca iyiydi. Bir dahaki sefere sharpcap ayarlari ve focus ile daha fazla ugrasmam gerek sanirim. Focus ayari icin jupiterin bir kac derece asagisinda olan hilalden faydalandim, cok yardimi oldu. Ufka yakin oldugu icin surekli dalgalanmalar vardi.

Resim
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Aralarındaki mesafe çok fazla ise fokus tutmaz. Sonuçta birisi alçakta diğer daha yüksekte ise birinden gelen foton daha fazla kırılıyor atmosferde. Jüpiter çekimi yaparken uydularına göre netleme yapmanı ve uydunun en küçük en noktasal olduğu yerde odağı doğru kabul edebileceğini söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
orhan capas

Uydulari denemek aklima gelmemisti. Uydulari kamerada gorebilecek kadar gain ve exposure ayarlarini degistirdigimde jupiterde hic bir ayrinti gorunmuyordu, o yuzden denememistim. Sadece focus ayari icin bir dahaki sefer bu yontemi kullanacagim. Iki hafta onceki ilk denememde gezegeni ekrana getirmek bile yarim saatten fazla surmustu, Bu sefer 5dk da hedefi yakaladim, teleskobu elle yonlendirme konusudna da daha hassas olabiliyorum artik. Yavas yavas gelisiyor artik. Bir dahaki sefere bakalim nasil olacak.

Baska jupiter cekimi yapan arkadas varmi, capture ayarlarlari (ozellikle Spc900nc) konusunda gorus alisverisi yapmak isterim.
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 7 kez

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Orhan Bey tebrikler! Astrofotoğrafiye ilk adımınız hayırlı, uğurlu olsun. :merhaba
Kullanıcı avatarı
orhan capas

Jupitere ugrasirken arada cektigim hilal evresindeki ayin minik videosunu parcalara bolup ayri ayri registraxdan ve ardindan MS ICE den gecirdim. Elimde fazla birsey olmadigi icin biraz garip cikti ama hic yoktan iyidir.

Resim
mehmet GÖKÇE
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Tebrikler Orhan. Ay mozaik çalışmalarında parlaklığı en yüksek olan yere göre ayarlayıp çekim yaparsan ışık patlamalarının da önüne geçmiş olursun. Selamlar
Kullanıcı avatarı
Koray Kentli
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Koray Kentli »

Orhan Bey tebrikler. Güzel denemeler yapmışsınız. Jüpiter, benim ekipmanlarıma göre bir örnek olmuş. İyi oldu :)

Ay için Mehmet abinin tavsiyesini dikkate aldığınızda 10 numara bir çalışma çıkacaktır.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
orhan capas

Dogrusunu soylemek gerekirse Ay pek ilgimi cekmiyordu.
Fazla yakin :)
Sonraki sefere tavsiyeleri dikkate alip daha itinali cekip yapacagim.
Kullanıcı avatarı
orhan capas

9 eylul sabahinin moralimi bozan camur cekimleri. Derece veremem ama seeing guzeldi diyemeyecegim. Ilerleyen zamanlarda jupiterin parlakligi iyice artmasina ragmen istedigim kalitede bir video alamadim. Hava aydinlanmaya baslayinca gokyuzunde yeryer kusaklar halinda gorunen hain bulutlari farkettim. Suphelerim gercek cikti. Ek olarak videolarda ilginc birseyle karsilastim. Minik yuvarlak karartilar jupiterin onunden geciyordu. Sanirim Birincil aynamda biraz yogunlasma oldu damlalari gordum.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Moral bozucu jupiter ugrasisindan sonra kafayi bozup baska yerlere bakmaya basladim. Iyice yukselmis olan avciya cevirdim teleskobu. Orion bulutsusu gozumun kisitli cozunurlugune ve renksiz algiya ragmen harikaydi. Uzun uzun gozledikden sonra, en ilgi ceken yildizlardan betelgeuse hedefe getirildi. Hos bir kizillik ile parlayan buyuk kirmizi dev guzel bir his uyandirir icimde hep. Ardindan eski dostum gokyuzunun incisi Siriusu farkettim. ufka yakin halinde bile piril piril ve duzuk alt sebebiyle rengarenk parliyordu. Bazi yildizlar yukselmediklerinde daha guzeller sanirim. Tam herseyi toparlayip gideyim derken orda birlerlerde agacin arkasinda bana mahsun mahsun bakan sonuk marsi farkettim. Teleskobun yerini biraz kaydirip cevirdim ona dogru. En guclu gozmercegini takmama ragmen minik bir disk karsiladi beni. Kizil gezegen ihtisamli gunlerinin donusunu bekliyordu ama yine de guzel, yine de bizim sevgili komsumuz. Dogu ufkunda hafif aydinlik belirmeye baslarken, teleskbu birakip kendi gozlerimle eski dostlarimi tekrar yokladim. Jupiter hayalkirikligi yasatmis olsa da yine de guzel bir gozlem gecesiydi.
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 7 kez

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Bütün aksiliklere rağmen, bir şeyler yapmak, azmi elden bırakmamak, gökyüzünden vazgeçmemek gerek. :merhaba Yeni başlamış olduğunuz halde hayli hızlısınız. Eminim çok yakında iyi bir jüpiter çalışması gelecek sizden.
Kullanıcı avatarı
orhan capas

Saat 8-9 gibi Ay cekimleri yaptim. Uzun uzun videolar cektim ve onlari kucuk parcalara ayirdim. Teleskobum dobsonian oldugu icin hareket eden ayi kucuk videolar halinde islemeyi planliyorum. Ayin degisik bolgeleri seklinde parcalanmis yuzden fazla video var su anda ve ilk registrax ciktilarini Microsoft ICE de birlestirip bir fikir alayim istiyorum.

Resim

Resimde asiri-isleme var mi, ne gibi duzeltmelere gerek duyabilirim. Yoksa boyle devam edip tamamini bitireyim mi (ayin tamamini cekip cekmedigime emin degilim su an)

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir