Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
#6350
Resim

Arkadaşlar Merhaba

Gokbilim.com olarak SETI araştırmalarına katkı yapmak adına "Gokbilim.com SETI Team" adı altında bir grup kurarak analizlere katılmaya karar verdik, sitemize üye olan tüm arkadaşlarımızında SETI takımımıza katılarak ekibimize üye olmalarını rica ediyoruz.

Takım linki:

http://setiathome.berkeley.edu/team_dis ... mid=134284

Türkiye sıralamasındaki yerimiz:

http://boincstats.com/en/stats/0/team/list/0/0/Turkey

Ülke istatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/country_ ... r=sah&st=0

Dünya-Gökbilim Takımı İstatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/team_sta ... =8500#8548

Türkiye-Kişi İstatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/user_sta ... ey&hosts=0

Gökbilim Takımı İstatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/team_gra ... &id=134284

Gökbilim Takım Üye İstatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/user_sta ... &ti=134284

Gökbilim Takımı Bilgisayar CPU Analizi:

http://tr.boincstats.com/stats/host_cpu ... mid=134284

Gökbilim Takımı İşletim Sistemi İstatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/host_os_ ... mid=134284

Takım Geçme İstatistikleri:

http://tr.boincstats.com/stats/overtake ... try=Turkey

Resim


SETI Nedir ve Tarihçesi


Türkçe açılımı "Search for Extra-Terrestrial Intelligence" : Dünya Dışı Zeka Araştırması dır, amacı evrende yanlız dünya gezegeninde akıllı varlıklar yaşamadığı güneş sistemi içinde ve dışında da zeki varlıklar bulunabileceği umudu ile uzayın bilinen tüm haberleşme kanallarından(Radyo dalgaları, X-ışınları, optik kanallar, mikro dalga ve radar vs..)dinlenilerek ve sinyaller gönderilerek olası zeki yaşam formları ile irtibata geçilmesi amacı ile 1960 larda başlatılmış birprojedir.

Ünlü gökbilimci Frank Drake tarafından Cornell üniversitesinde 1960 da "Project Ozmo" adı altında ilk defa SETI araştırmaları başlamıştır. Drake, Batı Virginia daki WestBank da bulunan 25 metre çaplı radyo teleskobu kullanarak 1.42 ghertz frekansında 400 khertz band genişliği kullanarak Balina takımyıldızında bulunan güneş benzeri sarı cüce yıldızTau Ceti ile ırmak takımyıldızındaki Epsilon Eridani yıldızlarını dinlemiş fakat "ilginç" bir mesaja ulaşılamamıştır.

Ardından gelen yıllar boyunca sovyet ve amerikan gökbilimciler farklı anten tasarımları ile uzayın dinlenmesi projesine ilgi göstermiş 1966 da amerikalı ünlü SETI araştırmacısı Carl Sagan bu konuda öncü kitabı Intelligent Life in the Universe 'i yayınlamıştır.

1974 yılında ünlü Arecibo radyo teleskobu ile 25000 IY ötelerdeki M13 küreselkümesine sembolik bir radyo mesajı gönderilmiştir.

Günümüzde ise SETI araştırmaları dünya çapında yaygın bir çok radyo teleskop(VLA, Greenbank, Parkes, Arecibo vs...) ile son hızla devam etmektedir. Radyo yayınlarının yanı sıra optik olarakda aranmakta günümüzde Harward Simithsonian enstitüsündeki 1.8 metrelik teleskop gibi birçok optik gereçlede Dünya dışı akıllı varlıkların gönderebileceği lazer atımları gibi optik sinyallerde taranmaktadır.

Resim

SETI@HOME , BOINC Projesi

Tüm evrenin akıllı varlıklar için taranması epey vakit alan bir olaydır. Bu yüzden evrende en bol bulunan element olanhidrojenin nötral formunun yayınladığı 21 santimetre dalga boylarına(1,420.4 megahertz) yakın sinyaller üzerinden gidilmesine karşın. kullanılabilecek olası milyonlarca dalga boyu ve milyonlarca kanal bulunmaktadır. tabii ki buna birde dinlenilmek istenen samanyolundaki yıldız kaynakların sayısı da eklenince bakılması gereken trilyonlarca olasılık ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık 50 yıldır yürütülen dinleme araştırmaları sayesinde ise araştırmacıların elinde terrabyte larca analiz edilmeyi bekleyen veri birikmiştir. Bu kadar fazla verinin işlenmesi ise korkunç bir işlem gücü gerektirmektedir. SETI ekibi bu teknik soruna çözüm bulmak için dağıtılmış işlem gücü teknolojisinden yararlanılmasına karar verilmiştir.

Berkeley üniversitesinden Uzay bilimleri Lab. araştırmacılarının geliştirdiği bir proje olan Seti@Home ; internet üzerinden veri paketlerini bilgisayarlarına indirerek veri analizlerine gönüllü olarak katılmak isteyen kullanıcılara açılmıştır.

SETI@home projesinin iki ana amacı vardır, birincisi dağıtılmış şebeke paralel bilgi işleme konseptinin uygulanabilirliği ve yaralarının görülmesi ikincisi ise projesayesinde SETI araştırmalarına bilimsel hesaplama konusunda inanılmaz bir desteğin sağlanmasıdır.
Bu sebeple ekip BOINC adında bir yazılım geliştirerek Arecibo radyo teleskobundan alınanan radyo sinyaller içerisinde (sivri tepeler, Gausyan(transmisyon içerisindeki alçalma ve düşüşler), Tripletler(üçlü ardıl sinyaller) ve düzenli atımlar gösteren) sinyallerin algoritmalar yardımı ile aranarak SETI bilimsel ekibine sonuçları raporlama işini bilgisayarınızın işlem gücünden yararlanarak yapmaktadır.

Resim

Boinc yazılımının Zararları varmıdır ?

Dağıtımlı bilgi işlemeyazılımı Boinc ile bir internet bağlantısına sahip herhangi bir kullanıcı tarafından projeye destek olunabilmektedir.
Boinc yazılımı kesinlikle bilgisayarınızdaki verilerinize yada programlarınıza zarar verici özellikler taşıyan virüs,trojan yada zararlı yazılımlar yüklememekte ve donanımsal hasarlara yol açmamaktadır. sadece arka planda çalışan bir sürü yazılım gibi sessiz sedasız işlem yapmakta ve indirdiği veri paketlerini analiz ederek rapor halinde göndermektedir.
indirilen veri paketlerinin boyutları konusunda ise endişelenecek ciddi bir durumda yok ortalama bir bionickullanıcısı bir ay boyunca programı tam randımanda çalıştırsa bile ancak birkaç on mb kadar veri alıp yorumlayabilmektedir.

SETI Projesi hakkında bilgi için wikipedia'dan da yararalanın: http://tr.wikipedia.org/wiki/Seti@home

BOINC yazılımının bilgisayara yüklenmesi

Programı bilgisayarınıza yüklemek için bu link'e tıklamanızyeterlidir.
Üye iseniz giriş için login sayfasından, değilseniz buradan yeni kayıt olabilirsiniz.
Çok sorulan bir soru: BOINC programını kurduktan sonra ne yapacağım?
Sitede kayıt yaptıktan sonra(sonrada yapabilirsin) BOINC programından tools > attach to project e tıklayıp ardından next ve gelen ekrandan da kayıt olduğun veya olmak istediğin projeyi seçip (setihome projesini seçebilirsin) next diyerek Boınc programı ağa bağlanıp üye girişi yapmanı isteyecek. üye değilsen "no, new user" ı tıkla gerekli bilgileri doldurup üye ol, üyeysen yes i tıkla giriş yap bu kadar.

özetle boinc manger programının penceresinden tools>attach to project>setihome>next>üye girişi>next bukadar.
Saygılarımla...
En son Emre Evren tarafından 21 Eki 2007, 20:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
#6360
emre abiye biraz önce ben de o soruyu sormuştum ama cevabını buldum.Google a girip 'seti account boinc' yazdığımda ilk çıkan sayfadan account aldım.Ardından hesabınız bölümündeki team alt başlığında tıkladığımda ve anahtar sözcüğe gokbilim yazdığımda forumumuzun takımı çıkıyr.Oradan da team e kayıt oldum.Ardından programı açtım ve add project bölümünden seti home,hatta einstein le ilgili olan projeyi seçtim.E mail ve şifremle giriş yaptıktan sonra program çalışmaya başladı.
Hadi hayırlısı :)
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
#6364
güzel olmuş teşekkürler...
gönderen Emre Evren
#6366
Semih Bey merhaba

Ellerinize sağlık açıkçası bu sorunun cevabını bende bilmiyordum SETI web sitesine bu konu ile ilgili bi başlık açmıştım ama galiba kendi yazdığım başlığa kendim cevap yazıcam hehe :lol: , yeni gelen arkadaşlarında katılımlarını bekliyoruz.

Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#6369
Merhaba,

http://tr.boincstats.com/

sitesinde sağ üstte "kayıt" linkine tıklayarak üye olabiliyor sonra yazılımı yükledikten sonra "evet ben üyeyim" diyerek kullanıcı adı şifre girerek analiz yapmaya başlayabiliyorsunuz. ancak buradan üyelik yerine yazılımı indirip üye olmak daha basit. boincstats.com kullanıcı menüsü benim kafamı karıştırmıştı.

Bu arada bende takımdayım ancak kredim olmadığı için görünmüyorum. bilgisayarım son hız (ya da çok yavaş) çalışıyor :D

Saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#6371
Merhaba,

Şu gün ve saat itibariyle Gokbilim.com SETI Team'e katılan forum üyeleri:

Emre Evren
Ömer Onur Kaya
Cagdas Calis
Semih Çakmak

Takıma katılanlar buraya mesaj yazsın lütfen :)

Kredisi olmayanları herkes göremiyor. O yüzden kredi yapmak için bilgisayarınızda BOINC yazılımının çalışır olması gerekiyor.

Şimdilik hoşçakalın...
gönderen hakan eser
#6372
ben hesap açtım ama takım seçmek istediğimde gökbilim.com takımı görünmüyo
yardımcı olursanız sevinirim
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
#6373
takımı seçmek için hesabınızdaki team bölümüne girip,anahtar sözcük kısmına gokbilim yazın.Aşağılarda bir yerde www.gokbilim.com seti takımı görünmesi lazım.Zaten üzerine tıkladığınızda katılmış oluyorsunuz.Belki gözünüzden kaçmıştır,bir daha deneyin!

Evet ben de katıldım ve saatlerdir programı çalıştırıyorum (yükleme yapyor) fakat bu kredi dediğimiz şey neyin nesi :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#6377
semih çakmak yazdı:Evet ben de katıldım ve saatlerdir programı çalıştırıyorum (yükleme yapyor) fakat bu kredi dediğimiz şey neyin nesi :?:
sağladığın katkının bir ölçütü sanırım.
gönderen Onur Kaya
#6413

semih çakmak demiş ki:
Evet ben de katıldım ve saatlerdir programı çalıştırıyorum (yükleme yapyor) fakat bu kredi dediğimiz şey neyin nesi

Merhaba,

Krediler programın çalışma saatine göre değil, tamamlanan iş başına veriliyor.Bilgisayara indirilip analiz edilen bilgilerin sonucu geri gönderilince yapılan işin karşılığında bir kredi veriyor. Bu kredinin bize bir getirisi yok sadece forumlardaki reputation gibi birşey.

Bu arada, isteyenler SETI projesine katılım sertifikası basabiliyor bu sertifikada adınız ve krediniz yer alıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#6436
Merhaba,

Gokbilim.com SETI Team bir günde 80. sıradan 72. sıraya yükseldi. Hedef ilk on. Bilgisayarları zorlamaya devam. Ancak forumumuzun takımına katılım çok çok az :shock:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]