Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Evet bende astrofotoğrafçılığa ilk adımımı atmış bulunmaktayım :) Seeing kötü denebilecek durumdaydı. Registax 6'da waveletlarla çok fazla oynamadan işledim. Lütfen eleştirilerinizi esirgemeyiniz :)

Tarih: 18.07.2013
Saat: 23:40
Kamera: Spc900Nc
Frame: 200
Programlar: Registax6, Sharcap

Frame Divisor=1
Resolution=640x480
Frame Rate (fps)=15,00
Colour Space / Compression=I420
Exposure=-5
Brightness=43
Contrast=30
Saturation=61
Gamma=0
ColorEnable=255
BacklightCompensation=255
Gain=0
Resim

Tarih: 18.07.2013
Saat: 23:59
Frame: 202
Programlar: Registax6, Sharcap

Frame Divisor=1
Resolution=640x480
Frame Rate (fps)=15,00
Exposure=-5
Brightness=43
Contrast=30
Saturation=61
Gamma=0
ColorEnable=255
Gain=0
Resim

Edit: Çekim Bilgileri Eklendi.
En son Kutay Arınç Çokluk tarafından 19 Tem 2013, 02:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Ferhat Pınar yazdı:Çekim bilgilerini ekler misin?
Takip sistemi yok muydu?
Netleme sorunu var gibi gözüküyor ama ilk deneme için gayet başarılı tebrik ederim..
Çekim bilgilerini ekledim. Malesef henüz takip sistemim yok. Biraz elle takip yapıp, işleme öğreneyim daha sonra edineceğim. Yapabildiğim en net karelerdir. Videolarda da netlik sorunu var. Kolimasyon ayarını yıldızlarda hassaslaştırmama rağmen çözüm üretemedim. Belkide seeingdendir.
Merhaba Kutay.Başlangıc'ın hayırlı olsun.
Teleskopta kolimasyon sorunu olabilir ancak bu fotoğraflardaki asıl sorun netlik.Takip olayını kolaylaştırmak istiyorsan kutup ayarını biraz araştır derim kutup dürbünü olmasa bile kundağı kutup yıldızına olabildiğince iyi ayarlarsan tek koldan takip yapabilirsin bu da sarsıntıları, titreşimleri azaltır.
Ayrıca 200 frame biraz az kalabilir 500-1000 arası frame almaya çalış tabi takibi iyi yapmalısın. 200- 200- 200- 200 şeklinde çekip bunların framelerini bir dosyaya çıkartıp beraber işleye bilirsin. Frameleri çıkarmak için de İrfanview programı işini görecektir.
Sinan söylediğin gibi kabaca kutup ayarı yaptım ve takip işi biraz daha kolaylaştı teşekkür ederim. 4 videoyu Irfanview'da birleştirdim. 1275 frame'i Registax'da 770 frame indirdim, daha sonra son rütuşları yaptım. Sonuç bu.

Tarih: 19.07.2013
Saat: 23:42
Frame: 770
Programlar: Registax6, Irfanview, Sharcap

Frame Divisor=1
Resolution=640x480
Frame Rate (fps)=10,00
Exposure=-7
Brightness=47
Contrast=39
Saturation=5
Gamma=4
ColorEnable=255
Gain=8

Resim
Giderek iyileşiyor Kutay. Netlik sorununu hallettim diyorsan kolimasyon sorunu var gibi onu da ayarlamalısın. Biraz arastır derim 1-2 deneme de yapamayınca teleskoptan bile soğuyabilirsin ama kolimasyonu halletin mi çok güzel olacaktır :) mutlaka çok iyi arastır acele yapınca her şey birbirine karışıyor kendimden biliyorum :)

Ayrıca netliği en iyi yapmak istiyorsan onun için de bahtinov mask gibi kapaklar yapmalısın.
Resim
Kolimasyonu bu akşam yıldızlarda hassaslaştırdım, onunla ilgili sorunum kalmadı. Söylediğin gibi dün saatlerce teleskobun başında durarak o kareleri çıkarttığımda hayal kırıklığına uğramıştım, hatta "acaba hep böyle mi olacak" diye de düşünmedim değil. O neden bugün hırs yaptım, bilgim dahilinde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Daha devam etmeyi umuyorum :) Bahtinov maskesinide yarın araştıracağım. Bugün halim kalmadı artık 12 saate yakındır bir şeylerle uğraşıyorum :)
Selamlar Kutay, başarılar dilerim astrofotoğrafçılık oldukça fazla deneyim gerektiren bir uğraş zamanla çok daha iyi olacaktır. Sinan'ın dediği gibi kolimasyon ve çekim öncesi teleskop ayarları (soğutulması, netlik ayarı, takip ayarı,) bunlar düzeltilemez hatalar yaratır.
Selamlar.
Kayma yöntemini kullanarak hassas kutup ayarını yaptım. Daha iyi oldu gibi sanki :)

Obje: Tycho Krateri
Tarih: 22.07.2013
Saat: 01:02
Frame: 584
Programlar: Registax6, Sharcap, Irfanview

Frame Divisor=1
Resolution=640x480
Frame Rate (fps)=10,00
Exposure=-7
Brightness=47
Contrast=39
Saturation=5
Gamma=4
ColorEnable=255
Gain=8

Resim
Merhaba Kutay,
Güzel denemeler geliyor. Birkaç teşhis koyacağım :)
Son fotoğraf sanki biraz karanlık. Netliğin de tam olmadığını görüyorum. Odaklamayı biraz daha hassas yapmaya çalış. Belki uğraşırken titreme olduğundan tam göremeyebilirsin ama denemeyle halledebilirsin. Işığı gain ve exposure ikiliyse ayarlamaya çalışabilirsin.

Kaydırma tekniği eğer Ay'ın bir köşeden çıkıp öbür köşeye gitmesini beklemekse buna devam et. Ayar çubuklarını döndürerek takip yaparsan titremeden dolayı görüntü bulanıklaşabilir.

Burak abinin bir sözü vardı. "Detay yoksa az işleyip bırakacaksın."
Detay olmadığı halde bazen registaxta waveletlara abanabiliyoruz. Dozunu kaçırmamak lazım :)

Bir de mesela sadece bir kraterin veya krater grubunun detaylı olması ya da az yakınlaştırmalı gezegen işleyeceksen registax5 i kullanabilirsin. Bu son fotoğrafında ortadaki krateri hedef alarak bir de reg5 te dene bakalım, nasıl farkedecek?

Eğer imkanın varsa daha çok antrenman yap. Çekime tam hakim olunca sorunlarını çözersin. Kolay gelsin.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]