Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Öncelikle http://gokbilim.com/teleskop-almak-isti ... zin-t2365/ linkini takip etmenizi, okumanızı tavsiye ederim. Bunun yanı sıra, teleskopların optik dizaynlarını ve kundak tiplerini de araştırmanızı tavsiye ederim.

Daha sonra, satürnün halkalarını görmek, jüpiterin kuşaklarının silüetlerini ve galileo aylarını görmek, marsın yüzey şekillerini, kutup buzullarını görmekten çok daha kolaydır.

Bahsettiğiniz teleskop giriş seviyesi için uygun. Satürnün halkaları, jüpiterin bantları, ayın asyısız krateri ve kendinizi geliştirdikçe açık yıldız kümelerinden daha ötesi için de biraz potansiyeli var. (Bulucu işinize yaramayacak, 4mm mercek de) Bildiğim kadarıyla Astromaster serisi powerseeker serisindan daha üst, aklınızda bulunsun.

Ve en önemlisi, önce gökyüzünde yol bulmayı, yıldızların konumunu öğrenmeniz gerekecek çünkü teleskopla birşey bulmak bazen insanı çıldırtabiliyor.

60mm ile bir havaalanının kıyısında epey süre cebelleştiğim ve epeyce çok şey gözlemlediğim için rahatça söyleyebilirim, bu teleskop kullandıkça ve öğrendikçe sizi bir süre idare edecek bir teleskop; ama daha büyüğünü alma hevesi en azından daha iyi aksesuar hhecesi sizi çabucak ele geçirebilir

Bu arada, fotoğraf işi karışık, ve oldukça pahalı bir hobi. Bu teleskopla fotoğraf makinesini gözmerceğine dayayarak ay fotoğrafları çekebilir, webcam ile ay/gezegen fotoğrafçılığına ufak bir giriş yapabilirsiniz; fazlası için kaliteli takipli bir kundak şart.
Talat Keleş yazdı: ...
Hocam cevap için teşekkür ederim. İleride tabii ki yeni aksesuarlar alacağım. Gezegen-uydu bulmaya gelirsek; 1 yıldan fazladır çıplak gözle gözlem yapıyorum, iPad için stellarium programı var, ivmeden yararlanarak cihazı çevirdiğim yerdeki gezegenleri gösteriyor. Onu kullanmaya devam edeceğim büyük ihtimalle. Ayrıca PC'den teleskoba koordinat atma varmış ama sanırım PowerSeeker 80EQ modelinde bu özellik yok :ye

Edit: 60EQ yazmışım, 80EQ olarak düzeltildi.
Bu durumda, pek bir işe yaramayan- 5*24 finderla bile yolunuzu az çok bulursunuz.

PCden teleskopa koordinat göndermek, teleskopun çevrildiği noktanın koordinatını PCye göndermek için dijital bazı komponentlerin bulunması gerekir (Go-To, Push-To, DSC vb). Powerseeker serileri manuel kundaklar yani koordinat yollamak mümkün değil ama çok da sorun değil. Belki daha iyi bir bulucu durbün yada gözle hizalama yaparak da epey birşey bulabilirsiniz. Stellarium tipi programlarla aradığını bulmak daha da kolay olur.

80mm achro teleskop sizi bayağı idare eder. 60mm oyuncakla bile
En basit ve deneyimsiz halinden webcamle Jupiter
Bu ay
Bu da foto mak merceğe tutarak çekilmiş güneş
olurken 80mm ile kendi gözlerizle hele de etrafınızda çok ışık kirliliği yoksa gayet güzel şeyler gözlemlersiniz diye düşünüyorum.
Tabi bütçeniz daha çok olsaydı bir dobson bambaşka olurdu...
Talat Keleş yazdı:Bu durumda, pek bir işe yaramayan- 5*24 finderla bile yolunuzu az çok bulursunuz.

PCden teleskopa koordinat göndermek, teleskopun çevrildiği noktanın koordinatını PCye göndermek için dijital bazı komponentlerin bulunması gerekir (Go-To, Push-To, DSC vb). Powerseeker serileri manuel kundaklar yani koordinat yollamak mümkün değil ama çok da sorun değil. Belki daha iyi bir bulucu durbün yada gözle hizalama yaparak da epey birşey bulabilirsiniz. Stellarium tipi programlarla aradığını bulmak daha da kolay olur.

80mm achro teleskop sizi bayağı idare eder. 60mm oyuncakla bile
En basit ve deneyimsiz halinden webcamle Jupiter
Bu ay
Bu da foto mak merceğe tutarak çekilmiş güneş
olurken 80mm ile kendi gözlerizle hele de etrafınızda çok ışık kirliliği yoksa gayet güzel şeyler gözlemlersiniz diye düşünüyorum.
Tabi bütçeniz daha çok olsaydı bir dobson bambaşka olurdu...
Dobson teleskoplar bana biraz fazla gelir gibi :D Bu 4 yaşımdan beri ilk teleskobum olacak :umk çok güzel fotoğraflar. Güneş için sağlam bir UV filtre gerekiyor sanırım? Teşekkürler.

(dobson derken dobson tipi kundak mı demek istediniz?)
Dobson deyince dobson kundaklı newtonian oluyor zaten. Hani az paraya çok açıklık ve sağlam olduğu için dedim. Ben de babamın sen gökyüzünü seviyorusun deyip bana hediye ettiği 60mm oyuncak teleskoptan uzun yıllar sonra 8" dobson aldım, o nedenle tavsiye ettim.

Ben o güneşi üstün körü çekmiştim. Sadece baader filtre vardı. Baader AstroSolar filtresi güneşi güvenli görmek için yeterli. Daha iyi çekim için Webcam + IR-UV filtre ile epey birşeyler çekilebilir. Gerçi güneş çekiminde renk ayrışması olursa minus-violet filtre de faydalı olur. Forumda Koray Kentli'nin bu konuda çalışmaları vardı. Elinde kaldıysa güneş filtresi de satıyordu.
Talat Keleş yazdı:Dobson deyince dobson kundaklı newtonian oluyor zaten. Hani az paraya çok açıklık ve sağlam olduğu için dedim. Ben de babamın sen gökyüzünü seviyorusun deyip bana hediye ettiği 60mm oyuncak teleskoptan uzun yıllar sonra 8" dobson aldım, o nedenle tavsiye ettim.

Ben o güneşi üstün körü çekmiştim. Sadece baader filtre vardı. Baader AstroSolar filtresi güneşi güvenli görmek için yeterli. Daha iyi çekim için Webcam + IR-UV filtre ile epey birşeyler çekilebilir. Gerçi güneş çekiminde renk ayrışması olursa minus-violet filtre de faydalı olur. Forumda Koray Kentli'nin bu konuda çalışmaları vardı. Elinde kaldıysa güneş filtresi de satıyordu.
Anladım hocam çok teşekkür ederim ilgine.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]