KONUS 20x80 ?

Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
Berat Türkoğlu
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0

KONUS 20x80 ?

Mesaj gönderen Berat Türkoğlu »

Merhaba arkadaşlar;
Ben küçüklüğümden beri gezegenlere bayılırım, yani hep merak etmişimdir.
Bir arkadaşımın tavsitesi KONUS 20x80 dürbününü al dedi.. fakat soramadım hangi gezenleri v.s görürüm diye..
Sizce hangi gezegenleri görebilirim ?
astata

Mesaj gönderen astata »

çok basir bi dürbünle bile jüpiterve uydularını, venüsün evrelerini , yıldız kümelerini, ikili yıldızları avcı bulutsusunu vs. görebilirsin. elindeki dürbün biraz daha iyi bir görüş saglar ama beklentin çok yüksek olmasın. konus 20x80 ile karanlık bi yerden iyi bir hava şartlarında jupiterin kuşaklarını sezebilirsin belki. hepsi bu kadar. uydularını nokta olarak görebilirsin sadece.
Berat Türkoğlu

astata yazdı:çok basir bi dürbünle bile jüpiterve uydularını, venüsün evrelerini , yıldız kümelerini, ikili yıldızları avcı bulutsusunu vs. görebilirsin. elindeki dürbün biraz daha iyi bir görüş saglar ama beklentin çok yüksek olmasın. konus 20x80 ile karanlık bi yerden iyi bir hava şartlarında jupiterin kuşaklarını sezebilirsin belki. hepsi bu kadar. uydularını nokta olarak görebilirsin sadece.

Teşekkürler.. bir sorum daha olucakdı ayı ne kadar büyüklükte görebilirim ?
Kullanıcı avatarı
Ferhat Pınar
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Ferhat Pınar »

öncelikle, tripod olmadan hiçbirşey göremezsin :D 20x80 'in anlamı; 20 kat zoom ve 80 mm mercek çapı... 20 kat zoom ile elinle sarsmadan bakamazsın, illaki titreyecektir. Stellarium programını indir yükle. F3 e basıp Jüpiter yazdıktan sonra scroll ile yakınlaşıp uzaklaşabilirsin. Uydular nokta kadar olacak kadar, ve kuşaklarda gözükecek kadar uzaklaşırsan aşağı yukarı dürbündeki görüntüyü verecektir.
Edit: Eski fotoğraflarımdan bir tane Jüpiter buldum. Göreceğin şey aşağı yukarı böyle :
http://imageshack.us/photo/my-images/842/sdc11097u.jpg/
Tabi bembeyaz görmeyeceksin fotoğraftaki gibi. Kuşakları net bir şekilde seçebileceğini düşünüyorum. Bu fotoğraftaki örnek sadece boyutlarla ilgili. Detaylar daha fazla tabi.
Berat Türkoğlu

Ferhat Pınar yazdı:öncelikle, tripod olmadan hiçbirşey göremezsin :D 20x80 'in anlamı; 20 kat zoom ve 80 mm mercek çapı... 20 kat zoom ile elinle sarsmadan bakamazsın, illaki titreyecektir. Stellarium programını indir yükle. F3 e basıp Jüpiter yazdıktan sonra scroll ile yakınlaşıp uzaklaşabilirsin. Uydular nokta kadar olacak kadar, ve kuşaklarda gözükecek kadar uzaklaşırsan aşağı yukarı dürbündeki görüntüyü verecektir.
Edit: Eski fotoğraflarımdan bir tane Jüpiter buldum. Göreceğin şey aşağı yukarı böyle :
http://imageshack.us/photo/my-images/842/sdc11097u.jpg/
Tabi bembeyaz görmeyeceksin fotoğraftaki gibi. Kuşakları net bir şekilde seçebileceğini düşünüyorum. Bu fotoğraftaki örnek sadece boyutlarla ilgili. Detaylar daha fazla tabi.
Sence almalımıyım bu dürbünü.. aslında diğer gezegenleride nasıl görüceğim gibi resimler gösterseydin daha yardımcı olurdu :) mesela ayı ne kadar yakınlıkta ?
tugay59

Mesaj gönderen tugay59 »

Sevgili kerkop ismini paylaşırsan daha anlamlı şekilde bilgiler paylaşabiliriz.. Şöyle ki 20x80 ile Venüs ün evrelerini göremessin. Satürn'ün halkasını hayal mayal diye tabir ettiğimiz şekilde görürsün. Jüpiter'in kuşaklarını orada olduklarını bildiğin için biraz sezebilirsin. ama dört tane uydusunu parlak şekilde görebiliyorsun. günlerce konumlarını takip edebilirsin yani. Mars, turuncu renkli sönük bir yıldız gibi görünüyor. Merkür de aynı şekilde. Uranüs, Neptün filan tabikide çok küçük bir noktacık ! Belkide göremeyebilirsin ışık kirliliğine bağlı olarak.
Gelelim yıldız kümeleri ve nebulalara ; Orion bulutsusunu görebiliyorsun hemde çok heyecan verici fakat resimlerdeki gibi değil bir puslu bulut şeklinde görüyorsun. diğer nebulalarda şansın çok düşük belki bir kaçını daha çok az görebilirsin. Andromeda'yı da görebiliyorsun ben buna bayılıyorum eminim sende çok seversin. Yıldız kümelerine bakmanı kesinlikle tavsiye ederim en çok ilgi çekici görünenler bence onlar. M13, NGC 869 (double cluster) bu en favori yıldız kümem diyebilirim. Arı kovanı'da çok keyifli. Bu listeyi çoğaltabiliriz... Gördüklerinin sayısı ve görüntü kalitesi bulunduğun yerin ışık kirliliğiyle ve tripotunun olup olmadığıyla doğru orantılı ne kadar karanlık ise o kadar iyi. Zaten çok karanlık bölgede isen hiçbirşey görmeden sadece yıldızlara bakmak bile süper bir duygu..
Bu bilgilerin hepsi gokbilim.com da mevcut siteyi biraz araştır farkına varıcaksın.

Saygılar...
Berat Türkoğlu

tugay59 yazdı:Sevgili kerkop ismini paylaşırsan daha anlamlı şekilde bilgiler paylaşabiliriz.. Şöyle ki 20x80 ile Venüs ün evrelerini göremessin. Satürn'ün halkasını hayal mayal diye tabir ettiğimiz şekilde görürsün. Jüpiter'in kuşaklarını orada olduklarını bildiğin için biraz sezebilirsin. ama dört tane uydusunu parlak şekilde görebiliyorsun. günlerce konumlarını takip edebilirsin yani. Mars, turuncu renkli sönük bir yıldız gibi görünüyor. Merkür de aynı şekilde. Uranüs, Neptün filan tabikide çok küçük bir noktacık ! Belkide göremeyebilirsin ışık kirliliğine bağlı olarak.
Gelelim yıldız kümeleri ve nebulalara ; Orion bulutsusunu görebiliyorsun hemde çok heyecan verici fakat resimlerdeki gibi değil bir puslu bulut şeklinde görüyorsun. diğer nebulalarda şansın çok düşük belki bir kaçını daha çok az görebilirsin. Andromeda'yı da görebiliyorsun ben buna bayılıyorum eminim sende çok seversin. Yıldız kümelerine bakmanı kesinlikle tavsiye ederim en çok ilgi çekici görünenler bence onlar. M13, NGC 869 (double cluster) bu en favori yıldız kümem diyebilirim. Arı kovanı'da çok keyifli. Bu listeyi çoğaltabiliriz... Gördüklerinin sayısı ve görüntü kalitesi bulunduğun yerin ışık kirliliğiyle ve tripotunun olup olmadığıyla doğru orantılı ne kadar karanlık ise o kadar iyi. Zaten çok karanlık bölgede isen hiçbirşey görmeden sadece yıldızlara bakmak bile süper bir duygu..
Bu bilgilerin hepsi gokbilim.com da mevcut siteyi biraz araştır farkına varıcaksın.

Saygılar...
Teşekkürler :)
Berat Türkoğlu

Arkadaşlar konu başlığında belirttiğim gibi konus 2110 mu alıyım yoksa konus 7138 mi ? Ustalar konuya bi el atsın :)
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Mesaj gönderen Yuce Doruk »

Merhabalar,
Çok başlık açmak yerine sabit başlığı aktif tutarsanız eğer daha sonradan okuyacak olan arkadaşlarımız için çok daha faydalı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Spotting scope hiç kullanmadım fakat bu hobiye başlarken aldığım ilk ekipman Konus 20x80 ve bir tripot idi. Evet dürbün biraz ağır fakat tripot ile Ay'ı gözlemlemek, Jüpiter'in uydularını görmek oldukça keyif verici. Orta ayar bir teleskop düşünüleceğine daha az maliyet ile alınabilecek iyi ekipmanlardan biri 20x80. Bütçemi biraz zorlarım derseniz eğer Konus'dan çok daha kaliteli olan Nikon serisinden dürbünlere de bakabilirsiniz.
Berat Türkoğlu

Yuce Doruk yazdı:Spotting scope hiç kullanmadım fakat bu hobiye başlarken aldığım ilk ekipman Konus 20x80 ve bir tripot idi. Evet dürbün biraz ağır fakat tripot ile Ay'ı gözlemlemek, Jüpiter'in uydularını görmek oldukça keyif verici. Orta ayar bir teleskop düşünüleceğine daha az maliyet ile alınabilecek iyi ekipmanlardan biri 20x80. Bütçemi biraz zorlarım derseniz eğer Konus'dan çok daha kaliteli olan Nikon serisinden dürbünlere de bakabilirsiniz.
Mesela nikonun gokyuzu gozlemi icin hangi durbununu onerirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Nikon 10x50 Action Extreme güzel ve kullanışlı bir dürbündür.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... treme.html

http://www.cloudynights.com/documents/nikon.pdf
Berat Türkoğlu

Yuce Doruk yazdı:Nikon 10x50 Action Extreme güzel ve kullanışlı bir dürbündür.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/3 ... treme.html

http://www.cloudynights.com/documents/nikon.pdf
Suan tlfondan giriyorum neden bu nikonun ki 10x50 ?

“Teleskop/Dürbün/Gözlem” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir