Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
#97734
Merhabalar,
Celestron Astro Master 130eq takip motorlu teleskop aldım. Şu an bir ccd kameram mevcut Nikon Coolpix S6150. Bununla pozlama yapmak istiyorum ama hiç bir yerinde böyle bir seçenek bulamadım. Samanyolu fotoğrafları çekmek istiyorum. Amcamda Nikon D3100 mevcut. İstediğimde gidip kullanabilirim evlerimiz yan yana ama yine de insan çekinir biyerden sonra. Bu akşam nikon D3100 ile samanyolunu çekmek istiyorum. Hangi yöne dönmeliyim ? Sanırım Nikon D3100'de bu pozlama olayı var. Ama önemli olan benim Nikon'um, Coolpix S6150 ile pozlama yapabilir miyim ? Dediğim gibi her yerini aradım taradım ama öyle bi özellik bulamadım. Son bi çare buraya yazayım dedim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

Saygılar
#97737
Önce Stellarium programını yükle bilgisayarına.( hiç kullanmadıysan forumda tonla yazı var arayıp bulabilirsin. ) Samanyolu bu aralar gece 2-3 gibi güneyde oluyor. Stellariumdan daha net görebilirsin. Nikon D3100 de 30 sn pozlama var. Dslr makine kullanmadığımdan bilmiyorum ama tahminimce "M" modunda yani manuel modda "enstantene hızı" diye bi seçenek vardır biraz kurcalarsan bulursun.
#97772
S6150 Pozlama süresi 4 saniye ile 1/2000 saniye arasında değişmektedir. http://www.ephotozine.com/article/nikon ... view-17906 detaylı tanıtım bilgilerinden anladığım kadarıyla, parlak gök cisimlerini ( Ay, gezegen vb. ) fotoğraflamak için ( uygun bir adaptör olması kaydıyla ) kullanılabilir. Diyafram açıklığı ise f/3.7 ile f/5.7 arasında. ISO değerleri güzel. Ancak pozlama süresi ve diyafram açıklığı nedeniyle, bu fotoğraf makinası, bırak sönük gök cisimleri ( saman yolu, bulutsu vb. ) çekmeyi, günlük hayatta, gece çekimlerinde ( düğün vb. ) bile güçlükle kullanılabilir. Bu makinanın tasarımı, uzatma tüpü takmaya elverişili yapılmamış. Bu nedenle, teleskoba montaj isteniyor ise, http://www.garantisite.com/teleskop-ici ... R-251.html gibi bir adaptöre ihtiyaç duyulur.

Satın aldığınız fotoğraf makinası, video kamera yada web kamera gibi kompakt cihazların, pozlama sürelerine, diyafram açıklıklarına ve ISO değerleri ile filtre takılmaya uygun olup olmadıklarına mutlaka dikkat ediniz.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]