Merhabalar.

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
AyazAyaz
Teşekkür etti: 0

Merhabalar.

Mesaj gönderen AyazAyaz »

Merhabalar, adım Serdar. Bankacıyım. İstanbul dayım. İlk olarak bir kırtasiyeden teleskop almıştım. Neydi, nasıl özellikleri vardı tarif bile edemem. Hiç bilgim yok. Ay daki kraterleri görebiliyordum. vs.
Sonra omuzum çarptı ve terastan aşağı düşürdüm :) Hobim son buldu. Aradan 15 sene geçmiş. 21 Aralık 2012 tarihi ilgimi çektiği için ve daha çok gökbilimi ilgilendirdiği için ben, tekrar iştaha geldim. Yaklaşık 3 gündür misafir olarak sitenizi inceledim. Güldüm, şaşırdım, öğrendim... Şimdi kaydoldum. Tekrar herkese merhaba. Artık bir teleskop edinip, neye baktığımı bilerek ve öğrenerek bu hobimi profesyonelleştirmek istiyorum. Sizlerle birlikte buluşmak, beraber gözlem yapmak, tartışmak... Ben yılın bazı dönemlerinde toroslar a giderim. Ailem orada. Babam da gözlem yapmayı çok sevdiği için forumu karıştırırken bir ürün farkettim. "celestron 90mm maksutov" ve çok sevindim. Şöyle ki, gündüzleri Toroslar ın eteklerindeki dağ keçilerini, yaban hayvanlarını babam net olarak gözlemleyebilecek, hava karardığında ise binlerce yıldızlar arasından profesyonelce gökyüzünü gözlemleyebileceğimi anladım. Bu ürün bana bunları gerçekten sağlayabilir mi? (Teknik bilgim yok. Onun için sizlere sordum. Yani bana: "Serdar bu ürün ... km deki bir geyiği 3m ye getirir" şeklinde bilgim bulunmuyor. Kullanım klavuzunu edindim. Orada mm li oranlar vermiş; ama ben anlayamadım. ilerde öğreneceğim.) Çok da amatör bir ürün değilmiş. Gökyüzünde, gezegenden de öte daha derinlerdeki bulutsuları bile gösterebilirmiş. Çapı büyük olduğu için sanırım. Üstelik taşıması da kolaymış. Sizlerin de bahsettiği üzere, en çok kullandığımız, en güzelimizdir.
Hem sizlere merhaba demek, hem de beğendiğim ürünü ve amacımı sizlerle paylaşmak istedim. Yorumlarınızı, tavsiyelerinizi hevesle bekliyor olacağım.
Saygılarımla, Serdar...
Kullanıcı avatarı
Hamza Usluoğlu.
İlgi düzeyi: Merak-Hobi

Mesaj gönderen Hamza Usluoğlu. »

merhaba

Hoşgeldiniz.Bu teleskopla derin uzay pek iyi olmayabilir nedeni 3,5 inç olması odak uzaklığı fena değil bu teleskobun kundağınada bağlı bu teleskoba ekvatoryel kundak şart.alt-az bir kundak teleskobu hepten bitirir.Bence forumu bir araştırın sıkılmayın okuyun zaten artık kendiniz karar vereceksiniz birde bütçenizi bilsek ona göre en iyisini söleyebiliriz.

Syg.
AyazAyaz

Max 500TL.
amaç: yeryüzü (babam için) ve gökyüzü (benim için)
gökyüzünde açık bir havada çok derinlerdeki bulutsuları istiyorum. hani resimler çekiyorlar ya kırmızı, mor bulutsular vs. (bilmediğim için biraz komik taleplerim olabilir. özür dilerim) bir de görüntülerken foroğraflamak istiyorum. bunlar için 500TL yeterli bir bütçe mi? ilginiz için şükranlarımı sunarım.
Kullanıcı avatarı
Hamza Usluoğlu.

sizi üzmek istemem ama çok derin bulutsular için yetmez derin uzay için en az 6 inç lik bir teleskop veya 5 te olur bu teleskopla orion bulutsusu gözükür yeryüzü içinde ideal bu teleskoba bir de kundak almak var sanırım kundağı yok. ekvatoryel kundaklar nerden baksan 500 tl 150 tl ye de var ama para vermeye değmez dediğim gibi forumu oku sorular sor

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=2365 burayı baştan sona oku üşenmek yok sorular sor çok daha iyi
olur

Syg.
Kullanıcı avatarı
Ferhat Pınar
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Ferhat Pınar »

foruma hoşgeldiniz serdar bey. öncelikle şunu söyleyeyim forumda gördüğünüz o resimler ( ki büyük ihtimal sedat abinin fotoğraflarıdır ) onlarca fotoğrafın ayrı ayrı programarla işlenerek uzun emek sonucu ortaya çıkar. ve her fotoğrafın çekimi içinde pahalı ekipmanlar gerekir. ve teleskoptan baktığınızda renkli birşey göremezsiniz. karanlıkta herşey siyah beyaz'dır.
karamsar gözükmek istemiyorum ama 500 TL bütçeyle profesyonel bir fotoğraf çekemezsiniz. bütçedende ziyade biraz tecrübeniz olması gerekir. öncelikle size Ay , jüpiter , satürn , venüs'ün evreleri ni incelemenizi tavsiye ederim. daha sonra tecrübe kazandıkça derin uzay cisimlerine yöneleceksiniz. Ama bu şu demek değilki 500 TL bütçeyle derin uzay gözlemi yapamazsınız. Tam tersine bir sürü derin uzay gökcismine bakabilirsiniz. Ve hepside sizi büyüleyecektir eminim. Ben size başlangıç olarak kendi teleskobumu tavsiye edeceğim. Hem gökyüzü hemde kara gözlemleri için başlangıç için ideal dir..
http://www.garantisite.com/Teleskop-Mar ... R-955.html
Meade Bresser 700/70
AyazAyaz

hamza bey, akşam hepsini okuyacağım.
ferhat bey, umut verici yorumunuz için gülümsedim heycanlandım. teşekkür ederim. kısa bir soru: 90mm-70mm farkı nedir? ne demek ister? benim bulduğum 90mm, sizinki 70mm ya ondan farkı merak ettim.
Kullanıcı avatarı
Hamza Usluoğlu.

90mm daha iyi bir teleskop ama basşlangıç için ferhat onu önerdi kendi onu kullanıyor memnun olduğu için önerdi sanırım. ama siz yinede okuyun.Alın çayınızı geçin bilgisayar başına okuyun

iyi akşamlar
Hakan Çaloğlu

Mesaj gönderen Hakan Çaloğlu »

Öncelikle merhaba foruma hoşgeldiniz Serdar bey,

İlk olarak okuyun derim forumdaki yazıları çünkü 0 bilgi ile başlarsanız alacağınız ilk teleskop sizin son teleskobunuz olur. Hamza arkadaşımızın dediğine ben pek katılmıyorum Messier kataloğu çok kaliteli bir teleskopla oluşturulmadı önemli olan derin uzay gözleminde mümkün olduğunca karanlık ortam bulmak. teleskobun optik iki ana kısmı var bunlardan birisi açıklık diğeri ise odak uzunluğu. teleskobun açıklığı odak uzaklığını etkiler örneğin 6inç bir teleskop 150mm dir F(odak uzaklığı) 5 ise 750mm odak uzaklığı olur. ama 90mm lik bir teleskobun F: 5 ise 450 mm olur odak uzaklığı cismin büyütme katsayısını belirler. 1000mm bir udak uzaklığı olan bir teleskopla 10 mm lik bir göz merceği ile bakarsanız 100 kat büyütme sağlarsınız. bu büyütme arttıkça kalite & ışık azalacaktır. Derin uzayda odak uzaklığının düşük olması daha küçük ama daha parlak görmemizi sağlar. Forumu bol bol okuyun. Ferhat' a katılıyorum gözlem yapmak fotoğrafçılıktan daha kolaydır fotoğrafçılık çok emek verilerek en kaliteli sonucu elde etmemiz için yapılıyor.
Saygılar.
AyazAyaz

bu akşamdan başlayacağım okumaya. bir teleskop için 500tl bütçe ayırmak kimine göre az kimine göre fazladır. bilemeyiz tabi; ama ben inşallah uzun süre bu hobimin peşinden koşmak niyetindeyim. akşam inceleyeceğim ve bir bilgi rica edeceğim:

Ben şu bilgileri nereden edinebilirim:

Teleskop teknik detaylarında yazan:

Örnektir:
Optical Design Maksutov-Cassegrain
Aperture (mm) 90 mm (3.54 in)
Focal Length (mm) 1250 mm (49 in)
Focal Ratio 14
Angle 0 or 45 °
Eyepiece 1 (mm) 32 mm (1.26 in)
Magnification 1 39 x
Finderscope 8x21
Carrying Case Backpack made of nylon
Weight (lbs) 5 lbs (2.27 kg)
Highest Useful Magnification 213 x
Lowest Useful Magnification 13 x
Limiting Stellar Magnitude 12.3
Resolution (Rayleigh) 1.55 arc seconds
Resolution (Dawes) 1.29 arc seconds
Light Gathering Power 165 x
Angular Field of View (deg) 1.3 °
Linear Field of View (@1000 yds) 68 ft (21 m)
Linear Field of View (@1000 m) 23 m (75 ft)
Eye Relief (mm) 20 mm (0.79 in)
Near Focus (Binoculars) 15 ft (4.57 m)
Optical Coatings Multi-Coated
Optical Tube Length 16 in (406 mm)
Camera Adaptable Optional T-Adapter
Tripod Adaptable Yes

90mm: bu oran bu işe yarıyor. (yani hiç bilmeyen birinin amacına göre alacağı teleskobu kandırılmadan kendi kararı ile alabilmesi için amatörce bilgi) Atıyorum: Falanca nesneyi bu kadar büyütür ya da nesneyi büyütmez bu kadar metre yakına getirir.

Focal length (mm) 1250mm 49 in: bu ise merceğin bilmem nereye uzaklığıdır (atıyorum tamamen)

Yani demek istediğim araba için; beygiri, motor hacmi, dizeli vs. bilgileri vardır ya hani. Alıcı düşünür “çok hız yapmayacağım iktisatlı olmalı” diğerinin amacı “güçlü olmalı, çok yaksın”

Yani teleskop alırken acemi user ın kandırılmaması için elinde hangi temel teknik terimleri olmalı?

Yukarıda yazmış:

Highest Useful Magnification 213 x
Lowest Useful Magnification 13 x
Limiting Stellar Magnitude 12.3

Nedir, ben bilmiyorum. Umarım anlatabildim.
Kullanıcı avatarı
Ferit Gür

Mesaj gönderen Ferit Gür »

Hoşgeldiniz Serdar Bey,

Öncelikle forum kuralları gereği nick yerine gerçek isim ve soyisim kullanıyoruz sizin de kullanmanızı öneririm. Böylece daha sağlıklı iletişim kurulabilir. Teleskop kolay karar verilip alınabilecek bir şey değil malesef, ben de önceleri 1000 metreyi 10 metreye yaklaştırır tarzı yazılardan etkilenirdim. Ancak zamanla bunların ürün satmak için yapılan kampanyalardan ibaret olduğunu gördüm. Teleskopla gözlem konusunda uzman arkadaşların imza kısmında teleskopları ve kullandıkları diğer ekipmanlar yazılı oluyor. Profesyonel ekipmanlar, kullanmayı bilmeyenler için (mesela ben) başlarda biraz zor gibi gelir sakın vazgeçmeyin. Ancak alışınca, acemiyken 15-20dk süren bir ayar, saniyeler içinde yapılabiliyor. Fotoğraf çekme konusuna ileri aşamalarda bakın bence. Çekim tekniklerinden, fotoğraf işlemelerine kadar oldukça ayrıntılı ama bir o kadar da zevkli olduğunu düşündüğüm bir süreç. Daha önce profesyonel bir teleskop kullanmadıysanız ben size dürbün öneririm. Gökyüzünü tanımak hangi cisim nerededir bunları öğrenmek başlangıç için gerekli olan bilgiler. Daha önce bir hevesle pahalı bir teleskop alıp, umduğu gibi gözlem yapamayınca da sıkılan, hevesini kaybeden sonra da ya yarı fiyatına satan ya da kutusuna koyup bir köşeye atan sayısız insan var. Teleskoplarla ilgili internette geniş bilgi arşivi mevcut örnek olarak: http://www.kalfaoglu.com/rehber.html adresine bakabilirsiniz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama forum etkinliklerine katılmanızı şiddetle öneririm çok şey öğrenirsiniz. http://www.garantisite.com/ adresine de bakın Harun Bey var iletişime geçerseniz o, her konuda size yardımcı olur. Aklınıza takılan şeylere yine buradan konuya hakim arkadaşlar cevap vereceklerdir. Güzel günler dilerim...
En son Ferit Gür tarafından 17 Oca 2012, 16:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
AyazAyaz

desteğiniz ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
"Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama forum etkinliklerine katılmanızı şiddetle öneririm çok şey öğrenirsiniz." İstanbul dayım ve şayet haftasonu na denkgeliyor ise kesinlikle katılacağım. öncelikle akşam açtığım konuya verdiğiniz link ve yönlendirmeleri inceleyeceğim. profil bilgilerimi de akşam evden düzenleyim.

syg.
Kullanıcı avatarı
SinanGozcu
İlgi düzeyi: Astrofotograf

Mesaj gönderen SinanGozcu »

Hoşgeldiniz
Öncelikle bir keşkeyle başlıyalım, keşke bütçeniz biraz daha fazla olsada size Go-To(Git bul anlamınada gelir bir kumanda sistemi ile aradığınız gökcismini bulmanıza yarar ve teleskobu kendiliğinden hareket ettirir) bir teleskop önerebilsek.Go-To gökyüzü merakı yeni başlayan amatörler için bulunmaz bir nimet.Ancak en az 1300 den başlamak lazım bütçeye.Toros eteklerinden güzel ve karanlık bir ortamda andromedayıda çıplak gözle bile görebilirsiniz.İsterseniz bir dürbün alın kendinizi deneyin gökyüzünü tanıyın ayrıca dürbün teleskoptan daha güzel birşeydir.Çünkü her an çıkarıp gözlem yapabilirsiniz ancak teleskop öyle birşey değil zaman ayırıp kurmanız ayarlamanız lazım. Ama siz dersenizki ben gökyüzünü tanıyorum öğrendim gözlem için hazırım ozaman size bir teleskop önerebilirim.10X50 20X80 gibi dürbünler bir tripod ile çok işinize yarıyacaktır.Ancak tabikide herkes gibi bir süre sonra dürbün yetmiyecek ve bir teleskop istiyeceksiniz.Fotoğraf çekme işi ise çok meşakatli bir iş.Webcam,Fotoğraf makinesi veya bu iş için üretilmiş kameralarla yüzlerce binlerce kare çekersiniz çekerken flitre kullanırsınız, bunları uzun uzun işlersiniz.Ama çıkan sonuç bir amatörgökbilimciyi çok sevindirir ve heyecanlandırır.Fotoğraf çekimi için takip motoru lazım. Benim teleskobum takip motorsuz ve go-to da yok ama çektiğim resimler buna rağmen iyi isteyen hevesli olan sıkılmayan bu işi her şekilde başarır.Sitemi ziyaret ederkte çektiğim fotoğraflara bakabilirsiniz teleskoptan nasıl göründüğüne dair fikir sahibi olursunuz.Ancak webcam la yaptığım çekimlerde 150mm bir ayna için 5mm lik mercek görevi görür ki buda çok yakınlaştırmak ve netliğin kaybolması demektir. Herneyse bunları forumda okuyarak öğrenebilirsiniz. İyi inceleyerek karar verin ama benim size önerim bir dürbündür(20x80 ve tripod).http://www.garantisite.com/DURBUN-KONUS ... R-113.html
Kullanıcı avatarı
Ferhat Pınar

Mesaj gönderen Ferhat Pınar »

500 TL aslında "başlangıç" için iyi bir bütçe benim bütçem 300 civarıydı. Ve tahmin ettiğimden daha fazlasını da aldım teleskobumdan. go-to ya bence hiç gerek yok serdar bey boşuna masraf. sürekli elektrik sorunu ve teleskobun fiyatını azami yükseltiyor. 5" + goto bir teleskop yerine 10" bir dobsonian teleskop alabilirsiniz. ki 5" ile 10" arasında dağlar kadar fark var bunu Tırnova Gözlem Etkinliğinde deneyerek öğrendim. ilerde tecrübe kazanınca go-to ya geçersiniz işin zevki zaten gökcismini kendi çabanızla arayıp bulmanızda. mesela ben ilk gözlemlerimde andromeda yı ( gökada-galaksi ) ararken double cluster'ı ( yıldız kümesi ) bulmuştum ve emin olunki go-to dan double cluster ' ı bulmaktan çok daha zevkli. Zaten bi süre sonra Stellarium programını kullana kullana ( gökbilim için vazgeçilmezdir hemen indirip kurun derim kullanımı gayet kolay ) gökyüzüne bakar bakmaz aradığınız gökcismi buluyorsunuz. Gezegenleri yıldızlardan ayırt edebiliyorsunuz.
Bu arada Sinan'ın önerdiği dürbün çoğu teleskoptan daha verimlidir dürbün deyipte geçmeyin çok daha rahat ve kaliteli bir gözlem sunar. Yeni başlayanlar genelde dürbünle başlarlar.
Eğer bizim önerdiklerimiz değilde kendiniz bir teleskop seçecek olursanız size bir kaç öneride bulunayım

1-) Markasına Bakın ( celestron , konus , meade , orion olabilir özellikle lizer makroptik gibi dandik markalardan uzak durun. )
2-) Mercek çapına bakın ( Derin uzay için en az 5-6" ( 125-160 mm ve üstü ) tercih edilir ama 70 mm ( yaklaşık 3" ) ve daha büyükleride şimdilik işinizi görür )
3-) Kara ve güneş sistemi gözlemleri için gerekli olacak odak uzaklığına bakın. 1000 mm ve üstü rakamlar uzun odak uzaklığı olan teleskoplardır. ( Odak uzaklığı ne kadar büyükse o kadar fazla yakınlaştırırsınız. Kara gözlemlerinde pek belli olmaz ama gökyüzü gözlemciliğinde fazla yakınlaştırma yapılmaz zira görüntü fazlasıyla bozulur. )
Kullanıcı avatarı
Hamza Usluoğlu.

hakan git o zaman oyuncak teleskopla ile zifiri karanlığa derin uzay yapabilirmisin?Hayır ferhat kesinlikle haklı 5-6 inç lazım derin uzayda 125-160mm açıklık çok iyi olur başlangıç için go-to bence gerekli değil ama ileride iyice öğrendkten sonra olur ayrıca 5 ,nçlik teleskop 750mm olacak diye birşey yok benim teleskobum 5 inç 1500mm odak uzaklığı
Kullanıcı avatarı
Emre Can Alagöz
Teşekkür etti: 4 kez

Mesaj gönderen Emre Can Alagöz »

Sen zifiri karanlıkta gözlem yapmamışsın ozaman Hamza. Dürbünle gözlem yapabilmesi mümkünken 90 mm lik bir teleskop hayli hayli yapacaktır. senin teleskobun F/12 ozaman 90 mm F/5 lik bir teleskop senin teleskobundan kat kat fazla nesneyi görebilir derin uzay bakımından. Senin teleskobun daha çok güneş sistemi için üretilmiş.

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir