Travel Scope 70 Büyütme Sorunu

Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Serhan
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

Travel Scope 70 Büyütme Sorunu

Mesaj gönderen Serhan »

Merhaba ben dün celestron travel scope 70 aldım ilk gözlemim için jüpitere baktım uydularını ve kendisini gördüm fakat sadece parlak beyaz bir benek gibi gözüküyor.Büyüttüğümde görüntü bulanıklaşıyor.net görebilmem için ne yapmam gerekiyor? çünkü bu teleskop hakkında araştırma yaptığımda bazı net resimler gördüm bu aletle görüntülenmiş.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Serhan

Mesaj gönderen Serhan »

Daha iyi ve daha büyük görüntü alabilmek için neleri kullanmalıyım? elimde 20mm ve 10mm lensler var fakat 10 ile bile jüpiteri sadece parlak nokta olarak görüyorum orion nebulasına baktım gece sadece ufacık hafif bir grilik görüyorum. 2x barlow lens alsam daha iyi bir görüntü elde edebilir miyim? yada barlow lens kullandığım zaman 20mm ve 10mm dışında farklı merceklermi kullanmalıyım?
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Odaklamanızda bir problem yoksa, kullanmayı becerebiliyorum ama görüntü istediğim düzeyde değil diyorsanız, aşmaya çalıştığınız şey cihazın kendi limitleri malesef. Görüntüyü büyütmeniz mümkün ama 20'den 10 mm'ye geçince görüntü nasıl yumuşuyorsa aynısı barlow olunca da olmaya devam edecek. Bazı fotoğraflarda çok ilginç nebula fotoğrafı var ben niye öyle görmüyorum diyorsanız, fotoğraf ve görsel görüntü farklıdır. Ne beklemeniz gerektiğini yeterince araştırdınız mı yoksa çok mu yenisiniz?

Şimdi baktım da, 400mm'lik bir odak uzunluğu var, pekala 5mm civarında bir mercek alarak görüntüyü daha da büyütebilirsiniz, çok kötüleşeceğini sanmıyorum.
Serhan

Mesaj gönderen Serhan »

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Beklentilerimin doğrultusunda aldım. Teleskop incelemelerde yüksek puanlar ve iyi yorumlar almış.Yıldızları az çok tanıyorum bu teleskobu almamın sebebi taşınabilirliği kolay olması gittiğim her yere onuda götürmek istemem.acemiliğimi bununla atmak uzayı daha iyi tanımak istiyorum o yüzden bu teleskobun benim için ideal olduğunu düşündüm.Bir yabancı forumda şu yazıyı okudum:
"Last night I was outside playing with the Travel Scope looking at double stars in Cepheus, and a quick look at a few other targets, including the Orion nebula. I was amazed by the good views the little thing can give, especially when mounted on my construction tripod and mount. I was using my prism star diagonal, Plossl eyepiece and Meade 2x barlow, which are all inexpensive items. "

"Dün gece dışarda travel scope'umla oynayarak cepheus'taki ikiz yıldızlara baktım ve bazı diğer hedeflere hızlı bir bakış attım orion nebulası'da dahil.Küçük şeyin verdiği iyi görüntüler beni hayrete düşürdü.Kullandığım eşyalar prism star diagonal, Plossl eyepiece ve Meade 2x barlow" demiş bir kullanıcı prism star diagonal dediği şey ne işe yarar Bendede erect image diagonal var teleskop ile gelen bunlar aynı şeylermidir? birde 5mm mercek alıp birde 2x barlow kullansam görüntü çok mu dağılır? çok fazla soru sordum sanırım :)
Kullanıcı avatarı
Selçuk Kurtuluş
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Selçuk Kurtuluş »

Merhaba,

Teleskoplar için söylenen aşağı-yukarı bir maksimum büyütme formülü vardır. Buda her 1 cm için 20x gibi bir değer. Optik kaliteye bağlı olarak bu değer bir miktar artabilir veya azalabilir.

Teleskobunuz, 7cm lik açıklığıyla maksimum 140x büyütebilir gibi görünüyor. 400mm fokal uzunluk ile 2x bir barlow + 5mm göz merceği, 160x büyütme yapar. Daha önce de dediğim gibi optik kalite ve gözlem anındaki hava geçirgenliğide düşünerek teleskobunuzun tatmin edecek bir görüş sağlamayacağını düşünüyorum.

Selamlar.
Serhan

Mesaj gönderen Serhan »

40x ile jupiteri parlak olarak ve yanındaki uydularını seçebiliyorum. 140x'e kadar çıkabiliyorsa bence gayet tatmin edici görüntüler alabilirim diye düşünüyorum :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Prizma daha kolay bakmanızı sağlar, başka da bir işe yaramaz, onu çıkarmanız daha net görüntü almanızı sağlayabilir. Bir de çıkarıp deneyin.. Odaklayıcıya sadece okülerinizi takın öyle bakın.

Şöyle bir düşündüm de 5mm oküler yerine sadece barlow alsanız daha iyi olabilir. Hem 5mm'ye 10mm+barlow yaparak ulaşırsınız, hem 10mm'den bakmaktansa aynı görüntü kalitesini verecekse 20mm+barlow yapıp daha rahat bir gözlem yapabilirsiniz (göz lensi çapı büyüyeceği için, plössl oküler kullandığınızı farzediyorum)

140x, teorik limittir bu arada, 140x'te alacağınız görüntünün pek hoşunuza gideceğini sanmıyorum, görüntü çok kararmış olacak, artı bu limit optik mükemmellik şartında geçerli, siz limiti 100x diye düşünün.
Serhan

Mesaj gönderen Serhan »

Dediğiniz gibi birde prizmayı çıkarıp deneyeceğim. E-bay'den bir barlow siparişi vermem lazım demek ki Türkiye'deki fiyatlar inanılmaz derecede pahalı maalesef :) Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bu arada foruma hızlı bir giriş yaptım daha kendini tanıtamadan kusura bakmayın :) Onur Bey sizin Ay ve gezegen fotoğrafçılığı - Giriş ve Temel Bilgilere bir göz attım çok detaylı olmuş tam aradığım bilgiler elinize saglık.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

İşine yarayacaksa ne mutlu..

Barlow fotoğrafçılıkta da daha iyi bir şeyler yapmanı sağlar bak o açıdan da faydası olur.. kendin bir uzatma borusu yaparsan (yada alırsan) 2x yerine 2,5x yada 3x gibi istediğin ölçüde de kullanabilirsin.. Oküleri barlowa takıyorsun normalde, oküleri barlowdan ne kadar uzakta tutarsan barlowun gücü o kadar artar.

“Teleskop Kullanımı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir