Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen Berk YILMAZ
Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım.Gökyüzü her zaman ilgimi çekmiştir.Bende bu işe amatör olarak başlamak istiyorum.Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.Başlıkta da belirtmiş olduğum gibi elimde "Konus 8x40 Dürbün 2380" var.Bu dürbünle neleri görebilirim.Amatör olduğum için dürbünle başlamanın daha kolay olduğunu forumda okudum.Yardımlarınızı bekliyorum.Ayrıca elimdeki dürbün ile ilgili bilgiye aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

http://www.garantisite.com/Konus-8x40-D ... R-738.html
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
Merhaba

Yeni başlayan biri olarak iyi bir seçim.Andromeda yı ışık kirliliği olmayan bir yerde çok silik görebilirsin.Ay'ın kraterlerini ve Jüpiterin uydularınıda.Takım yıldızları öğrenmek içinde çok yararlı olacaktır.

NOT: Nick kullanımı yasak.Lütfen sol üstte kullanıcı panelinden adını ve soyadını gir.
gönderen Berk YILMAZ
Cevabınız için teşekkür ederim.İyi bir seçim olduğuna sevindim.Gerçekten beni çok mutlu etti.Ayrıca gözlemlemek için sorun şu ki, oturuğum semtte binalar iç içe olduğundan dolayı röntgenci muamelesi görecek olmam açıkça beni korkutuyor.Kime nasıl anlatabilirsin ki gökyüzünü gözlemlediğini.Bu tür durumlarda önerileriniz ne olabilir?Ayrıca kullanıcı paneline girdim ama adımı ve soyadımı yazacağım kısmı bulamadım.Yardımcı olurmusunuz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
Kullanıcı paneli > Hesap bilgileri > Hesap ayarları

Aynı sorunu bende yaşıyorum ama ne yazıkki bir çözüm yok.Bir komşu çıkarda polisi ararsa al başına belayı.Ancak gözlemleri gece yaptığımız için pek bir sorun olmaz diye düşünüyorum.Mesela ben dürbünle gözlem yaparken odanın ışığını kapatıyorum ve sokaktan biri geçerken gözleme ara veriyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Merhabalar,

Yeni başlayanlar için hep dürbün öneririz. Öncelikle gökyüzünü tanımaktan başlamalısınız ki sizin dürbününüz 8x yakınlaştırıyor. Bu gayet iyi, bu demek oluyor ki çok geniş bir alanı göreceksiniz. Objektif 40mm biraz düşük ama yakınlaştırmaya göre gayet iyi, başlangıç için gayet güzel bir dürbün diyebilirim, hatta ideal. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız imzamdaki linkten yapmış olduğumuz rehberi incelemenizde fayda var.

İyi çalışmalar.

Saygı ve sevgilerimle
gönderen Berk YILMAZ
Cevabınız için teşekkür ederim.Bu akşam hava açık olursa ilk deneyimimi gerçekleştireceğim.Arkadaşın bahsettikleri haricinde bişey göremem değil mi?
gönderen Kemal Cihat Toprakçı
Merhaba,
Benimde Square 8x40 dürbünüm var.Çok memnunum.Ferhat ağabeyinde yazdığı gibi,Jüpiter'in uydularını Ay'ın kraterlerini görebiliyorum.Fakat Andromeda'yı çok çok az görebiliyorum.Belkide göremememin sebebi;Andromeda'yı hep şehir içinde gözlemlemem.Çünkü şehir dışında hiç denemedim.Ama genel olarak iyi bir dürbün olduğunu düşünüyorum.Saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Berk YILMAZ yazdı:Cevabınız için teşekkür ederim.Bu akşam hava açık olursa ilk deneyimimi gerçekleştireceğim.Arkadaşın bahsettikleri haricinde bişey göremem değil mi?
Hayır tabi ki de, bir çok gök cismi görebilirsiniz. Bu genellikle ışık kirliliğine bağlı oluyor. Fakat yine de bir çok gök cismini görebilirsiniz. Öncelikle Stellarium programını indirerek başlayın ve www.skymaps.com adresindeki aylık gökyüzü haritasından dürbün ile görülebilecek gökyüzü cisimlerine bakmayı deneyin.

Saygı ve sevgilerimle
gönderen Berk YILMAZ
Çok teşekkür ederim.Vermiş olduğunuz linkten pdf olarak gökyüzü haritasını indirdim, inceliyorum.Ayrıca stellarium programının kullanımı ile ilgili kaynak var mı?
Merhaba,
Stellarium programı basit bir program aslında.Konumunuzu kaydettikten sonra herşey çok kolay.Ama bir yardım sayfası olup olmadığını bilmiyorum.
Şimdi farkettim :) Benim programımın sürümü 10.2 ve sol altta bir yardım butonu olduğunu farkettim.Sizde buradan faydalanabilirsiniz.Saygılar...
gönderen Berk YILMAZ
Benim bilgisayar yetersiz kalıyor galiba.çok zorlanıyor :( Daha düşük bir versiyonunu kullansam olur galiba değil mi arkadaşlar?Şu anki İstanbul'un havasıyla herhangi bişey görmem mümkün mü?Program ile öğrenmek istediğim diğer kısım ise D,B,G,K harfleri yönleri belirtiyor değil mi?
Merhaba,
Bilgisayarınız zorlanıyorsa tabi ki düşük versiyonunu tercih ediniz.Bilgisayarınızın özelliklerini yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.Yazdığınız harfler yönleri belirtir.(K,G,D,B)...Saygılar...

It is the graphic designing software for Windows P[…]