Konus 1798 150mm / 1800mm Maksutov Teleskop Aldım

Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Burak A. Dogu
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Konus 1798 150mm / 1800mm Maksutov Teleskop Aldım

Mesaj gönderen Burak A. Dogu »

Sonunda kararımı verdim ve 150mm mercek çaplı, 1.800 mm odak uzunluğuna sahip Konus (maksutov) motormax 1798 model bir teleskobu dün itibariyle almış bulunuyorum. Öncelikle forumda bana tavsiyelerde bulunan, ne tür bir alet almam gerektiği konusunda bana bilgiler veren başta Mustafa Erol Bey Tahir Saban Bey olmak üzere herkese teşekkür ederim.

Konus'ü alırken tereddüt ettiğim tek nokta kundaktı. Bu konuda hemen ifade edeyim bir problem yaşamış değilim. İleride ne olur bilemem. Teleskobu www.garantisite.com adresinden satın aldım. Harun Bey sağolsun çok yardımcı oldu. Pazar günü olmasına karşın hem satış işlemini hem de teslim ve montaj işlemini gerçekleştirdi. Bizzat eve kadar gelip kendisi teslim etti ve montajını birlikte yaptık. Montaj derken çok muazzam bir montaj işlemi değildi yaptığımız. Konus zaten 4-5 parça halinde kutuladığı için bizimkisi sadece bir kaç vidayı sıkmaktan ibaretti.

İlk etapta son derece sağlam bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayakları ve kundağı konusunda endişelerim vardı. Zira yaklaşık 25 kiloluk bir cihaz olduğundan resimlere baktığımda bu ağırlığı taşıyamaz diye düşünüyordum. Ancak korktuğum olmadı. Bu cihazın ikinci elini almayı düşünmüş hatta gidip görmüş ve kundaktaki sıkıntıyı bizzat gözlemiştim. Ancak Harun bey bu sorunun 2004 öncesi modellerde olduğunu ifade edince ben de sıfırını cazip bir fiyatla aldım. Buradan Harun Bey'e de yaklaşımı ve ilgisi için teşekkür ederim.

Teleskobun henüz kutup ayarını yapmadım ve motorlu takip sistemini test etmedim. Dişlilerde bir sıkıntı varsa o zaman ortaya çıkacaktır diye düünüyorum. Ancak bana pek sıkıntı olmayacakmış gibi görünüyor. İlk gözlemimi klasik olarak jüpiter üzerinde yaptım. Teleskobu odadan dışarı çıkarmak tecrübesizliğimin de etkisiyle başta sıkıntı yarattı. Sonra ağırlıkları çıkardım ve ayakları katlayınca rahatlıkla terasa çıkartabildim.

25mm'lik mercekle gayet güzel bir görüntü elde ettim. Öte yandan 10mm'lik mercek için amosfer şartları pek uygun değildi. Hoş, bu mercek için atmosferin pek sık uygun olacağını zaten düşünmüyorum o nedenle 17mm'lik bir göz merceği almayı planlıyorum. 10mm'lik mercek çok fazla yakınlaştırma yapıyor ve netleştirmede problem çıkıyor. Gezegenin etrafında hare beliriyor.

Daha önce evatoryal bir düzen kullanmamıştım. Ancak kısa sürede alıştım ve oldukça hoşuma gitti. Cihaz büyük ve ağır da olsa hakimiyeti oldukça basit. 70mm'lik Orion Observer ile gözlem yaptığımdan 6 inçlik bir teleskop beni hayal kırıklığına uğratmadı diyebilirim. Jüpiterin çapını eskisinin iki misli görebiliyorum. Daha da önemlisi çok daha parlak. Bu nedenle daha önce aldığım bir takım filtrelerin işe yaradığını görmek çok hoşuma gitti. Bu filtreler Observer ile hiç işe yaramamış, zaten az toplanan ışığı daha da gölgelendirmişti. Gözlem yaparken netleştirmede biraz problem yaşadım ve bunu da havaya bağladım. Zira hiç bir şey yapmama karşın bir an için netlik sağlanıyor bir an için bozuluyordu. Gündüz gözlemimde ısınan havanın yükselmesi nedeniyle tüm görüntüler dalgalanıyordu. Bunu bertaraf edebileceğim bir yöntem var mı bilmiyorum.

Şimdi ilk işim bir 17lik bir mercek almak ve bir Philips Toucam Pro II ile kısa süreli bir iki fotoğraf çekip sizlerle paylaşmak. Ben teleskobu fotoğraf çekmek için almadım ancak neler gördüğümü de sizlerle paylaşmak isterim zira anlatmakla siz de biliyorsunuz pek olmuyor.

Teleskobu kullanmaya devam ettikçe buradan bilgiler vereceğim.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Teleskobun hayırlı olsun. Ben de konus-1796 kullanıyorum. Memnunum. Kapattığım balkonumdan, 15. kattan gözlem yapıyorum. Hava hareketleri dürbünle yapılan gözlemleri pek etkilemiyor, ama teleskopta oldukça etkili. Bazen gündüz ve yer cisimlerine yapılan gözlemlerde, arada kalan hava hareketlerinin etkisiyle görüntünün adeta kaynarcasına dalgalandığını görürsünüz, bunu düzeltmenin yolu yok. Durgun havalarda bu dalgalanmalar olmuyor. Gözmerceğinin odak uzaklığını büyütmek ( ben 32mm kullanıyorum, 40 mm bulabilirsem alacağım. ) bu problemleri kısmen tolere ediyor. 17 mm göz merceği ile 25 mm göz merceği arasında çok fark göreceğinizi zannetmiyorum.
Mustafa Sina Karaoglu

Mesaj gönderen Mustafa Sina Karaoglu »

Hayırlı olsun. Konus denince aklıma pek kaliteli olmadığı gelirdi hep. Ama yazınıza bakınca fikrim değisti gibi.
Burak A. Dogu

Teşekkür ederim. Dün akşam nispeten daha temiz bir havada 10mm'lik mercekle jüpiter gözlemini yapabildim. Oldukça ekin bir yakınlaştırma yaptı. Vizöre sadece iki uydusu sığabildi. Diğer görülen iki uydusu dışarıda kaldı. Gezegen üzerindeki lekeleri güzelce görebildim. Filtre kullanınca daha da belirginleşti.

Ağırlıkları çıkartınca da son derece rahat taşınabildiğini farkettim. ÖZellikle katlanan ayaklar sayesinde. En kısa zamanda derin uzay gözlemleri yapabilmeyi umuyorum.
Kullanıcı avatarı
Gülhan YAŞAR
İletişim:

Mesaj gönderen Gülhan YAŞAR »

Merhaba Burak,

Öncelikle yeni teleskopun hayırlı olsun ve güle güle kullan. Lütfen ileriki gözlemlerinde edineceğin izleminleri foruma yazar mısın? Bu teleskop hakkında olumlu veya olumsuz görüşlerin bizlerin de satın almalarımızı etkileyecektir.
İsmail Özdemir

Mesaj gönderen İsmail Özdemir »

Merhaba

Anlattığınız tüm olumlu görüşleri , bu modelde de tecrübe edebilir miyim? Ben yeni başlayacağım, ilk teleskobum, bu modeli de önerir misiniz? Tatmin olurmuyum hem hava hem yer gözlemleri konusunda? Sizin aldığınız modelle buun arasındaki fiyat farkı kadar ciddi bir tecrübe ve tatmin farkı (mesela sizin gördüğünüz jüpiter üzerindeki lekeleri dahi görme konusunda bir kıyasla) oluşur bu bir amatör için?

bu arada bu modelin otomatik ay takibi özelliği var mıdır, anlayamadım.

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1403

çok teşekkürler!
Burak A. Dogu

Size detaylı bir özel mesaj attım.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Burak Bey merhaba,
Burak A. Dogu yazdı:...10mm'lik mercekle jüpiter gözlemini yapabildim. Oldukça ekin bir yakınlaştırma yaptı. Vizöre sadece iki uydusu sığabildi. Diğer görülen iki uydusu dışarıda kaldı. Gezegen üzerindeki lekeleri güzelce görebildim. Filtre kullanınca daha da belirginleşti...
Jüpiter'in yüzey detayları en iyi optik testlerinden biridir. Yüzeyde 2 ana kuşaktan başka leke, çizgi falan görebiliyorsanız, bunlarda hafif ton ve renk farkları varsa iyi bir optik yakalmışsınız sanırım. Maksutovların soğumaları genelde uzun sürüyor, görüş kalitesini daha da yükseltmek için imkanınız varsa teleskopu gözlemden 2 saat evvel dışarı çıkarın (gölgede dursun). İyice soğumamış bir Maksutov odak dışı tutulan bir yıldızın etrafında oluşan halenin üst tarafında bir "kaynama" görünmesinden belli olur.

Tekrar hayırlı olsun, gözlem raporlarınızı merakla bekliyoruz.
Burak A. Dogu

Maalesef her iki kuşağı da birden göremedim. Ancak dediğiniz gibi hafif renk ve ton farkları vardı. Daha berrak bir havada tekrar deneyeceğim halen pussuz bir gece yakalayabilmiş değilim.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Ben de konus-1796 ile her iki kuşağı göremiyorum. Belirttiğiniz gibi sadece renk farkı görülebiliyor. Halbuki geçmiş yıllarda 60X bir spoting-spot ile rahatlıkla görüyordum. Aynı zamanda ve aynı yerden başka bir teleskop (el yapımı, U.İkizler'in) ile de baktığımda o kuşakları tam göremedim. Sebebini etrafımdaki gözlemcilere sorduğumda jüpiterin güney ufkuna çok yakın olması nedeniyle görülmediğini, teleskobumun normal olduğunu söylediler.

Ayrıca aşağıdaki başlıkta bu teleskop tartışıldı. Fiyatına göre iyi bir teleskop olduğu kanısı dikkat çekici idi.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=80
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

"İki kuşak" dan maksadım genelde kuvvetli görünen kuzey ve güney ekvatoryal kuşaktı. Bunlar normalde 60mm lik bir teleskoptan bile görünüyor. Ancak şu aralar bunlardan sadece birini görmeniz çok doğal çünkü güney ekvatoryal kuşak birkaç ay evvel kaybolmaya başladı. Christopher Go'nun sayfasında bu çok güzel görünüyor:

http://jupiter.cstoneind.com/
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Tahir Bey,

Jüpiter konusunu aydınlattığınız için teşekkürler :)
Verdiğiniz linkten Jüpiteri gözlemlediğim tarihlerdeki görüntüsünün biraz daha az detaylı ve küçük halini görmüştüm zaten.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Merhaba,

Bence Jüpiter, iyi bir teleskobu olanlar için gözlem yapılabilecek en iyi cisim. Büyük, yakın, renkli ve değişken! Üstelik uydularıyla neredeyse her çekimde ayrı bir sürpriz yaşatıyor.

Teleskobu olanlara ne mutlu...
Burak A. Dogu

Geçen akşam Andromeda gökadasını inceleme fırsatım odu. Ancak 25mm'lik mercekle farkedilebilir haldeydi. İstanbul'daki ışık kirliliğine havanın hafif puslu yapısı da eklenince ancak yuvarlak bir bulutsu halinde görebildiğim - o da epey yükseldikten sonra- Andromeda ile ilgili çok fazla detay yazamayacağım. Ancak incelemelerim devam edecek. Elle tutulur bir görüntü elde edebilirsem bahsedeceğim.

Terasımın el verdiği açıdan ilk defa inceleme fırsatını dün akşam yakalayabildiğim ay ise ciddi detaylar içeriyordu. Isınmanın yarattığı dalgalanmayı bir kenara bırakırsak ilk defa bu kadar detaylı ve yakından krater görüntülerini görmek heyecan vericiydi. 10mm'lik merceğe sığmamakla birlikte en fazla bu mercekten zevk aldım. Filtreleyip baktığımda ise daha da güzel bir görüntü elde ettim.

Bu akşam bir aksilik olmazsa Uranüs'ü deneyeceğim. Pek başarılı olabileceğimi sanmıyorum. 6 inçlik bir teleskop İstanbul için yetmeyebilir. Özellikle yükseldiği noktada ışık kirliliği Andromeda'ya kıyasla daha fazlaysa.

Şimdilik bu kadar. Bu akşam kısmetse cep telefonuyla Ay ve Jüpiter'in fotoğraflarını çekmeye çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Gözlem raporunuz için teşekkürler.

Gördüğünüz fotoğraflarda çok parlak olarak görünen Andromeda'nın çekirdeği. Işık kirlenmesinin ne kadar olduğunu anlamak için: Andromedanın kuzey ve güneyinde 2 tane küçük gökada daha var (bizim Macellan Bulutları gibi M31 e yakın), M32 ve M110. Bunlardan M110 zor olsa gerek ama M32 yi görebiliyor musunuz? M32 tabi oldukça küçük, odaklanamayan bir yıldız gibi görünebilir.

Uranus ışık kirliliğinden pek etkilenmeyecektir sanırım ama çok küçük olduğu için fazla bir şey beklememek gerek. Küçük bir disk görürseniz sevinin. Şu aralar Uranus ve Neptün için en ideal zaman.

“Teleskop İncelemeleri/Aksesuarlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir