Celestron Powerseeker 127EQ aldım(ver. 2)

Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Celestron Powerseeker 127EQ aldım(ver. 2)

Mesaj gönderen Ender Yapıcı »

Uzun araştırmalarım(tabi sizlerin yorumlarınız ve yönlendirmelerinizle) ve para durumunu erken ayarlamamın neticesinde, aylardır bakıp bakıp iç geçirdiğim Celestron marka Powerseeker 127EQ telekopumu almış bulunmaktayım. Ürünü pazar günü Hepsiburada dan sipariş verdim ve kargo dahil(2,5 TL kargo aldılar nasıl işse bu da) 520 TL ye mal oldu. Ürün bugün elime ulaştı, öğlenleyin kargo eve gelmeden(genelde 12:30 gibi geliyorlar) sabah kalktığım gibi(08:00 de :) ) kargo şubesinin yolunu tuttum.

Şubede teleskop kuzu gibi yatmış benim gelmemi bekliyordu sanki :D , çalışanın bununla ne yapacaksınız öğrenci felanmısınız deyince(bu biraz da bizim insanımızın durumunu gösteriyor belki, gençken ya da sadece akademik bir işle meşgul iseniz telekopunuz olur) evet dedim hobi olarak kullanacağım deyince, hımm dedi.

Sabahı zor etmiş ve 5 gün beklemiş biri olarak eve girmemle telekopu açmam bir oldu desek yalan olmaz.

Hazineyi açmadan önce;
Resim

Daha önceden youtube(http://www.youtube.com/watch?v=te8a_YwyvLw) dan baktığım için çok zorlanmadan(hatta klavuzuna bakmadan) kurulumu tamamladım.
Kurulumdan kısa bir sahne;
Resim

Tahmini 10-15 dk da işlemi bitirdim(tam dk tutmadım).

Kurulum işlemi bittiğinde, telekopu direk balkona çevirip binalara doğru bir bakış attım benim için gayet tatmin ediciydi. Hem böylelikle kutudan çıkan 4mm, 20mm ve 3X Barlow lensin nasıl kullanılması gerektiğini ve nasıl sonuçlar verdiğinin az çok görmüş oldum.

Resim

Resim

Bu arada diğer konuda Ali beyin gözünden kurulumun tam bitmeden gözlem yaptığımda kaçmadı :) .

Eksik olarak nitelendirilir mi tam bilemiyorum ama resimlerde işaretlediğim yerler tam sıkma yapmıyor sanki.

Resim
Resim

Bu gece yapmayı düşündüğüm Ay ve diğer gezegen gözlemlerim hava muhalefeti nedeniyle gerçekleşemedi. Ben de uzaktaki sokak lambaları ile yetinmek zorunda kaldım. Hazır kurmuşken de bir kaç resim daha ekleyeyim dedim, almayı düşünüpte internette resim bulamayanlar belki faydalanır.

İçine bakış;
Resim

Resim

20mm+3X barlow takılı iken;
Resim

Yalnız tam olarak anlamadığım birşey var arkadaşlar. Bu ekvatoral kundak tam olarak nedir ve hangi rakamlar ayalarak kullanılır biraz bilgi verirmisiniz. Birde ürünle beraber gelen program biraz karışık geldi bana Stelarium dan sonra bunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Sonuç olarak, gerçek bir telekopa sahip olmanın verdiği duygu gerçekten bambaşkaymış bunu gördüm. Umarım almayı düşünen arkadaşlar en yakın zamanda bu eylemlerini yerine getirebilirler. Sağlıcakla kalın.
Kullanıcı avatarı
Can Bayraker

Mesaj gönderen Can Bayraker »

Güle güle kullanın..

Bu tip teleskopların tanıtıldığı konuların açılması bence güzel. Hatta bunlar başlık olarak bile açılabilir. Yabancı sitelerin bazılarında bu var. Teleskoplar bu başlıklarda kullanıcıları tarafından tanıtılıyor ve alacak olan kişi oradan teleskoplara önceden bir göz atıyor.

Gökyüzünüz açık olsun, iyi gözlemler..
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Güle güle kullanın..

Bu teleskobu soran çok kişi geliyor yer yer. Böyle bir inceleme yazısı hazırladığınız için çok teşekkürler. İleride izlenimlerinizi ve teleskopla ilgili bilgilendirmeleri de bekliyoruz bu başlıkta.
Ali Tuncer ORUÇ
İlgi düzeyi: Kütahya A.A.T.Lideri
İletişim:

Mesaj gönderen Ali Tuncer ORUÇ »

Tekrar güle güle kullanın. O gösterdiğiniz civataları eğer gevşetirseniz teleskop tüpünü çok küçük bir hareketinizle hızlı bir şekilde oynatabilirsiniz. O civataları sıkıladıkça teleskobun tüpünün kundak üstünde elinizle oynatmanız zorlaşır fakat kundak üstünde ki çubuklarla oynatmanız kolaylaşır(bu da olması gereken). Bunu ben tam olarak anlatamayacağım fakat çekebilirsem akşama videosunu çekip ekleyeyim o zaman daha net anlayabilirsiniz. Bu vidaları tam olarak sıkarsanız (ki bence tam olarak sıkılmıyor) teleskobu kitlemiş olursunuz ve hiç hareket etmez. Bu da işinize yaramaz...

Bulucu dürbünü düzeltmişsiniz gözümden kaçmadı.

Bir de sizden bir ricam olacak. 3x barlow ile Ay ve gezegen gözlemlerinizi anlatabilir misiniz ? Sizin teleskobunuzla marka ve aksesuar haricinde herşeyiyle aynı olan teleskobum var ve bende bu günlerde 2x barlow almayı düşünüyorum ama içimden de 3x barlow almak geliyor. Sizin tecrübenizden bu konuda yararlanabilirsek çok iyi olur.
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İletişim:

Yorumlar için tekrardan teşekkürler,

Ali bey, buralarda hava 2 gündür kapalı. Demin bulutlar yavaş yavaş azalmaya ve güneş çıkmaya başladı eğer akşama hava güzel olursa gözlem yapmayı düşünüyorum. O zaman sizin isteğinize gerçekleştirebilirim herhalde, hatta resim çekmeye bile yeltenebilirim :).

Bir de bu ekvatoral kundak ile bilgi verebilirmisiniz. Nasıl kullanılır?
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Teleskopunuz hayırlı olsun, İyi gözlemler :)
Bir de sizden bir ricam olacak. 3x barlow ile Ay ve gezegen gözlemlerinizi anlatabilir misiniz ? Sizin teleskobunuzla marka ve aksesuar haricinde herşeyiyle aynı olan teleskobum var ve bende bu günlerde 2x barlow almayı düşünüyorum ama içimden de 3x barlow almak geliyor.
Merhaba Ali, ben Konus 1786' da, Meade Bresser Skylux' un 4mm, 12mm ve 20mm' lik okülerleri ve 1.5x barlowunu da kullanıyorum. Deneyimlerim senin için de bir fikir oluşturabilir.

Konus' un Plossl 17mm' lik oküleri ile Saturn toz kadar ama halkaları belli olacak şekilde ve oldukça parlak, keskin hatlı bir şekilde görünüyor (sen de gözlemlemişsindir). Bu oküleri 1.5x barlow' la birlikte kullanınca hesaplama açısından yaklaşık 10mm' lik mercek çapı elde ediliyor ama tabiki keskinlik ve parlaklık da aynı oranda azalıyor. Sonuç olarak Konus' un Plossl 10mm' lik oküleri ile aynı büyüklükte ama bundan çok daha parlak ve keskin bir görüntü elde ediliyor.

Aynı şekilde Konus Plossl 10mm' lik oküler 1.5x barlowla birlikte kullanıldığında da hesaplama olarak yaklaşık 6mm' lik mercek çapına ulaşılıyor ama görüntü de yine matlaşıp bulanıklaşıyor ki neredeyse skylux' un 4mm' lik oküleri ile elde ettiğim görüntü gibi oluyor. Bu görüntü gerçekten de baya bulanık oluyor. Tabi bunu sadece halkalardan anlaşıldığı kadarıyla söyleyebiliyorum çünkü Saturn' ün yüzeyinde bir detay görünmüyor. Yazın Jüpiter gözlemi yaptığımda kuşakların ayrıntısı sayesinde daha kesin bilgi verebilirim.

Bence gezegen gözlemi ( şimdilik saturn için, jüpiter'i de yazın ekleyeceğim ) için barlow almana hiç gerek yok çünkü zaten elde edeceğin en iyi görüntüyü 10mm' lik okulerle elde ediyorsun.

Ay için ise barlow denemedim ama Konus'ta, Skylux' un 4mm'lik oküleri kullandığımda diğer okülerlere oranla netlik çok az düşüyor ama pek de rahatsız etmiyor. Barlowun da çok etkileyeceğini sanmıyorum. Ama sonuçta Ay için de Plossl 10mm' lik oküler yeterli oluyor. 4mm'lik oküler çok büyük büyütme sağlıyor ve Ay' ın çok küçük bir bölümünü gösteriyor. Geniş olan, hatta 17mm' lik görüntü Ay açısından benim daha çok hoşuma gidiyor :)

Sonuç olarak şimdilik bence barlow alma, biraz daha bekle. Yazın Jüpiter' i de inceleyip burada paylaşırım. Plossl 10mm' lik oküleri barlowla kullanınca netlik ve parlaklık çok bozulmadan daha ayrıntılı görüntü elde edilebiliyor mu bunu anlarız. Sonuçta barlow işine yarayacaksa sadece Jüpiter için yarayacak. Onda da yaramayacaksa boşu boşuna hiç masraf yapmazsın.

Görüşmek üzere...
Ali Tuncer ORUÇ
İletişim:

Arda merhaba. Desteğin için teşekkürler. Almak bu durumda biraz gereksiz olacak. Benim alma düşüncem forumda benimkine benzer bir teleskop ve barlowla Jüpiterin alnmış bir görüntüsüydü. Jüpiter gayet büyük ve halkaları net bir şekilde belliydi.

Jüpiter için alsam da elimde para varken alabilmek. Daha sonra neyin çıkacağını bilemiyorsunuz. Hem yurtdışından almayı düşünüyorum. Bununda ucuz kargoyla gelmesi 20 günü buluyor. Ama tabi biraz daha bekliyeyim. Belki önüme başka bir şey çıkar.

Ekvatoryal kundak kullanmaya gelirsek. Bunu ben forumda bir arkadaşın sayesinde öğrendim. Fotoğraflı felandı.
Dur bir dakika ay görüş alanımdan çıkıyor. Hemen yetişeyim. Birazdan gelirim tekrar linki paylaşırım.
Ali Tuncer ORUÇ
İletişim:

Şimdi balkonda o ışık kirliliğinin altında gözlemdeyim. Ekvatoryal kundak kullanımı adında bir konu açılmıştı. Sayfanın sonuna kadar okuyun derim. Sonlara doğru eklenen resimler var ve çok net bir şekilde anlatılıyor.

Bana bu konuda yadımcı olan kişide Arda' ymış. O'na da burdan tekrar çok teşekkür ederim.

Buyrun link:

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=59&t=867
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İletişim:

Sonunda gözlemlerimi yapabildim. Artık nasıl olduysa o kadar bulut bir anda gidiverdi, gökyüzü ışıl ışıldı :P .

Teleskopun durumu;

Resim

Öncelikle ay gözlemi yaptım, aşağıda birkaç resim var. Açıkcası 20mm ile bu kadar net göreceğimi tahmin etmezdim. Haliyle ev halkı da hayretler içinde kaldı. :) .

Resim

Resim

Resim

İkinci olarak mars a bir bakış attım, lakin kırmızılığı dışında pek birşey belli olmuyordu :( (bu noktada biraz hayal kırıklığı yaşadım açıkcası, gerçi şu anda mars bayağı uzakta bu da bir etken olabilir).

Üçüncü gözlemimi Satürn üzerinde yapmayı planladım. Fakat havanın aşırı derece soğuk olması nedeniyle biraz erteledim. İçeride biraz ısındıktan sonra dışarı çıkıp koyuldum işe. Ayarlamaları yaptıktan sonra, bir anda Satürn ü ve halkalarnı(yanlış görmediysem bir uydusuda gözüküyordu) karşımda görünce çok şaşırdım, haliyle tekrardan ev halkı balkona çağrıldı ve şaşkınlıkları dikkatle izlenildi :) . Mars gözleminden sonra bu çok iyi geldi ve teleskopumu daha çok sevdim :) . Gezegenlerin yerinde durmaması ve hızlı geçişleri nedeniyle resim çekemedim kusura bakmayın.

Bu arada aklıma takılan birşey var. Şimdi bu ekvatoral kundakta en alttaki(yani telekopun boyunu diyelim) sabit kalması gerekiyor, mesela Trabzon 41 derecede olduğuna göre vidayı buna göre ayarlayıp daha ellememem gerekiyor. Fakat böyle yapınca Ay ve diğer gezegenler hep yukarıda kalıyor ve hizalayamıyorum. Acaba nerede yanlış yaptım.

İlk gözlem günüm oldukça güzel geçti diyebilirim, teleskop alımında bana yardımcı olanlara tekrardan teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Mars, genelde gözlemden önce herkesin en çok adını duyduğu gezegen olduğu için beklentiler yüksek oluyor. Fakat çok ufak bir gezegen malesef ve gözlem için gerçekten ciddi teleskoplar istiyor. Çünkü büyütmeyi çok artırmak zorundasınız ve büyütmeyi artırmak demek cismin ışığını azaltmak demek (Ay'a daha yakından bakarken daha karanlık göründüğünü, ufaltınca daha da parladığını farketmişsinizdir). Işık azalacağı için, yeterince ışık olması için büyük açıklıklı bir teleskop gerekiyor bu sefer de. Ben 12 inç teleskop kullanmama rağmen ben de bu sene pek istediğimi alamadım Mars'tan.. Elimdeki imkanlar en fazla 300x büyütmeye olanak veriyor ve bu yeterli bir büyütme pek değil.

Bununla beraber gözlemini yapacağınız çok şey var. Mesela bu sıralarda gün batımında Venüs görünüyor, ona da bir bakış atabilirsiniz, gerçi o da genelde hayal kırıklığı yaratır çünkü bembeyaz ışıl ışıl parlayan bir yıldız gibi görünüyor, onda görebileceğiniz şey daha çok Ay'ın evreleri gibi Venüs evreleridir. Fakat bu günlerde Venüs'ün bize bakan yüzünün %95'ine Güneş ışığı vuruyor, yani yuvarlağa oldukça yakın ve dikkat çekici bir evre görmek mümkün değil, beyaz yuvarlak bir top göreceksiniz (fakat çok parlak bir top, Ay'dan sonra gökyüzündeki en parlak cisimdir). Tam daire olmadığını Mayıs sonu Haziran gibi görmeye başlayacaksınız ve o zaman vereceği keyif yükselecek (evet Venüs daha uzun bir süre bizimle olacak, gün batımında doğuda)

Gözlemesi "en güzel" gezegen ise Jüpiter.. Onu çok seveceğinizden eminim. Detay vermiyorum, gözlem yaparken gezegeni bol bol keşfedersiniz :)

Bu arada Satürn'ün uydusu diye gördüğünüz Titan.. Satürn'ün bir tek o uydusu çok belirgin, diğerlerini görmek pek kolay değil, eğer tam gözlem yaparken o anki görüntüyü size gösterebilecek bir program kullanıyorsanız (Stellarium gibi) belki diğer uyduları da görmeniz mümkün olur bakmanız gereken yeri o sırada biliyor olacağınız için. Titan'a sıradan bir uydu gözüyle bakmayın tabi, Güneş sisteminin en değerli uydularından bir tanesi çünkü, biliyorsunuzdur..

Kundakla ilgili sorunuza, bu tip bir aksam kullanan bir arkadaş yanıt verecektir (ben bilmiyorum)

Son olarak, cisimleri güzel ve net şekilde görmek istiyorsanız 20-30 derece yüksekliğin üstüne çıkmalarını bekleyin. Mesela Jüpiter'i çok merak ederseniz, Nisan-Mayıs aylarında Güneş doğmadan önce görmeniz mümkündür aslında ama Güneş'e çok yakın olacağı için ancak 10 derece yüksekte görürsünüz ki o da ilk görüşünüz olacağı için sizi üzebilir. 30 dereceyi geçtiği Haziran ayından itibaren izlerseniz işte o zaman çok seveceksiniz. Biliyorum ilk defa gözlemleyeceğiniz için görebileceğinizi bilerek 1-2 ay ona bakmamak çok güç :) ama yine de aklınızda bulunsun. 30 derecenin altındaki cisimler pek iyi performans vermiyorlar. Yarın saat 18-19 gibi Ay'a bakarsanız anlarsınız kastettiğim şeyi :)
Ali Tuncer ORUÇ
İletişim:

Ender Bey akşam ki gözlemimde kabaca kutup ayarı yapmaya çalıştım ya da takip motorunu takarsam teleskobun duruşunun nasıl olması gerektiğini öğrenmeye çalıştım. Gezegeni ortaladım. Bir süre sonra baktığımda gezegen gördüğüm alanın soluna kaymıştı ve bende takip motorunun takılacağı yerde ki çubukla teleskopu çevirdim fakat o çubukla aşağı yukarı yapabiliyorum. Fakat diğer çubuğu döndürdüğümde tam bir takip yapabiliyorum. Gel gelelim takip motorunu oraya takmıyoruz.

Çubuk diye bahsettiklerimi resimde göstereyim. Belki bilmediğim bir isimleri vardır.

Ben sizin sorunuzu tam olarak anlayamadım.
Sizin sorununuzla bu sorun aynı mı acaba ? Ben bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Acaba sizde bu sıkıntıyı mı yaşıyorsunuz ?

Resim

Resim

Kusura bakmayın çözünürlüklerini felan ayarlayamadım.

Direkt linkler :

http://i39.tinypic.com/eah5pk.jpg
http://i43.tinypic.com/jpu3pd.jpg
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İletişim:

Takıldığım yerleri resimle anlatmaya çalışayım;

1. resimde tripod ile telekopun birleştiği yerdeki vidalar gösteriliyor.

Resim

2. resimdeki kol telekopu sağa veya sola yatırmak için kullanılıyor.

Resim

3. resimdeki kol ise tüpün hemen altında ve tüpü sağ veya sola cevirmeye yarıyor.

Resim

Sorum ise bu resimdeki bütün vidaları gözlem sırasında kullanmalımıyım. Lakin bu konuda(http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=59&t=867) Arda bey, benim anladığım kadarıyla 1. resimdeki vidayı bulunduğum şehirdeki dereceye göre ayarlamamı ve bir daha ellemememi söylüyor. Fakat 1. kolu bu şekilde bırakırsam(yani Trabzon 41 derece kabul edersek) Ay ya da diğer gezegenler çok yukarıda kalıyor. Böyle olunca da mecbur 1. kolu daha yukarılara çekmem gerekiyor(misal dün gece 90 dereceye kadar çıkardım anca ortaladı).

Bu arada dün gözlem sırasında kurulumda yaptığım bazı yanlışlıkları gördüm bunları da belirteyim.

1. Tüpü, üzerindeki yazı gözüksün diye tam ortlamadan koymuşum(yani aynalı kısım çok fazla sarkıyordu) haliyle gözlem yapmak için kundağı acayip bir şekile sokunca 3. resimdeki kol belli bir yerden sonra tüpü çevirmemeye başladı(ancak elimle destek olursam çeviriyordu) bunu düzeltim şimdi daha verimli oldu.

2. İkinci resimdeki kolu sağ tarafa takmıştım fakat tüpü sağ tarafa yatırınca belli bir noktadan sonra tüp bu kol yüzünden daha yatmadı. Bu kolu sol tarafa montajladım sonra sorun halloldu.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Tebrikler Ender Bey :)

Böyle anlatımlar çok güzel,hepsini baştan sona okudum.Kullanacaklar için de güzel bir rehber niteliğinde olabilir,ama maalesef benimde böyle bir kundak hakkında bilgim yok.

Ay'da afokal çekimin görüntüsü anlaşılıyor,köşeler biraz siyah karartı :) Elle iyi ayarlamak lazım,veya kartondan kendi sisteminizi ayarlayabilirsiniz,fazla sarsmadan daha net görüntüler çekilebilir.Satürn'ü de bekliyoruz :) İlk deneme için çok başarılı :) Bende ilk gözlemimde aynı hatalara düşmüştüm,ama sonra attım kamerayı bir kenara başladım normal gözle bakmaya,daha gerçekçi ve heyecan verici :) Özellikle hareketini hissedebilmek çok güzel.

Başarılarınızın devamını dilerim :)
Kullanıcı avatarı
Ender Yapıcı
İletişim:

Yorumlar için tekrardan teşekkürler,

Onur bey,
Gerçekten güzel bilgiler verdiniz. Satürn gözlemim sırasında Stellarium programına baktım ve gördüğüm sizin de bahsettiğiniz gibi Titan dı. Herhalde yakın bir zamanda Satürn halkaları düz çizgi dışında gözükmüyor (programla baktığımda 9. ayda biraz seçilebilir herhalde). Jüpiter i ise çok merak ediyorum, büyük ihtimal çizgilerini görebileceğim.

Ali bey,
İkimizde farklı sorunlar yaşıyoruz herhalde, resimlerinizden ve yazdıklarınızdan böyle bir anlam çıkardım. Lakin yukarıda birkaç resim ile daha detaylı anlatmaya çalıştım. Umarım bu tarz bir kundak kullanan vardır.

Ögetay Bey,
Evet resimlerde bahsettiğiniz olay oluştu :? , ilk gözlemim ve resimlerim olduğu için biraz açemilik çekeceğiz herhalde. Birde resimden bakmak ile insanın kendi gözünden bakması çok farklı oluyor gerçekten.
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

bende takip motorunun takılacağı yerde ki çubukla teleskopu çevirdim fakat o çubukla aşağı yukarı yapabiliyorum. Fakat diğer çubuğu döndürdüğümde tam bir takip yapabiliyorum.
Evet Ali bana da ilk günden beri kundakta bir terslik var gibi geliyor. Dediğin durum bende de aynı şekilde yani takip motorunun bağlandığı kol sadece yukarı aşağı hareket yapıyor. Buna bir çözüm getirmek lazım ama şu an için ilgilenemedim. Skylux' u da kurup kundakları karşılaştırmam gerekiyor. Skylux' de böyle bir sorun yok çünkü.
Arda bey, benim anladığım kadarıyla 1. resimdeki vidayı bulunduğum şehirdeki dereceye göre ayarlamamı ve bir daha ellemememi söylüyor. Fakat 1. kolu bu şekilde bırakırsam(yani Trabzon 41 derece kabul edersek) Ay ya da diğer gezegenler çok yukarıda kalıyor. Böyle olunca da mecbur 1. kolu daha yukarılara çekmem gerekiyor(misal dün gece 90 dereceye kadar çıkardım anca ortaladı).
Ender merhaba; senin yapman gereken de işte bu kollardan hangisi ise yukarı aşağı yapanı bulup tüpü aşağı çevirip aşağıda kalan gezegenleri de görebilmek olacak. Yalnız bunu yapabilmen için o başlıktaki resimlerde göründüğü gibi teleskobu bir yanda tüp, bir yanda ağırlık olacak şekilde yana yatırman gerekiyor. Resimlerden nasıl durması gerektiğini anlamışsındır.

“Teleskop İncelemeleri/Aksesuarlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir