Teleskop, ayna, takip motoru yapımı. Kullanılan malzemeler, malzeme temini, fiyat dökümü, gerekli döküman, devre şemaları... Amatörlerin uğraşları sonucu yaptıkları veya tamamlayamadıkları gözlem araçlarını tanıttıkları bölüm. Kullanılan teknikler, karşılaşılan sorunlar, malzeme temini, kaça mâl ettikleri, fotoğrafları...
Spektrometre cisimlerden gelen ışığı ayırarak ışığın rengine göre içinde ne olduğunu anlamamızı sağlayan alettir.

Bende bir spektrometre filtresi almak istiyordum ancak 150$.Bu nedenle bundan vazgeçmiştim.Ancak cdlerin parlak tabakasının aynı işi yaptığını öğrendim.Ardından bu iş için paslanmaz çelikten bir tüp ayarladım.Bir cd aldım ve kırdım.Daha sonra üstündeki parlak kısmı bant ile ayırdım.Bunu çelik tüpün kapağına yapıştırdım ve üstünede bir parça şeffaf plastik koydum ve hepsini yapıştırdım.

Şimdi görevlerine gelelim cdnin parlak kısmı bir ışık filtresi ve ayırıcı görevi görüyor.Plastik parça ise koruma amaçlı.

Yakın zamanda resimleri ekleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
gönderen -Mert Demir-
http://www.flickr.com/photos/48142495@N06/4408362705/
Halojen lambanın spektrometreden görünüşü.

http://www.flickr.com/photos/48142495@N06/4409129340/
Filtre

http://www.flickr.com/photos/48142495@N06/4409129410/
Düzeneğin tamamı.

Yakında güneşin spektroskobisini yapıp hidrojenin kendine özgü rengini göreceğim.
gönderen Arda Kıpçak
Paylaşım için teşekkürler. Eklediğiniz fotoğraflarda sanırım bir sorun var. "Sign in" istiyor. Mümkünse başka bir siteden tekrar ekleyebilirseniz sevinirim. Bir de daha çok bilgi vermenizi rica edeceğim. Çok ilgimi çekti, ilk kez duyuyorum, eminim benden başka birçok arkadaşın da ilgisini çekecek ve gerçekten işe yarıyorsa herkes böyle birşey yapmak isteyecektir. Bu konuda ne kadar çok bilgi paylaşırsanız, ilgilenenlere o kadar öncülük etmiş olursunuz....
Kullanıcı avatarı
gönderen -Mert Demir-
Arda Bey ilginiz için teşekkür ediyorum.

Bu sistem gökbilimde çok önemli olmasına rağmen amatörler tarafından çok fazla kullanılmıyor.Bu sistem Hubbleda bile var.Ne işe yaradığına gelince yıldızların içinde hangi maddelerin olduğunu belirleyebiliyorsunuz ya da başka bir ışık kaynağının.Bunun bir çok şekli var ama ben ışık spektrometresi kullandım.Gökbilimde zaten bu kullanılıyor.Nasıl çalıştığına gelince kaynaktan gelen ışık bir prizma ya da özel filtre sayesinde renklerine ayrıştırılıyor.Her elemtinde kendine özgü bir rengi vardır.Örneğin güneşin spektroskobisinde helyum kendine has turuncu rengiyle hemen farkedilir.Bende nezamandır yapmak istiyordum.Yabancı sitelerde amatörlerin yaptığı muhteşem spektrometreler var.Benim ki daha prototip.Tüp boyunu uzatırsam mükemmel olacak.

Ayrıca "spectrometer" diye araştırırsanız daha bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Resimler konusuna gelince bilgisayarım çöktü.Format sırasında onlarda gitti.En kısa zamanda halletmeye çalışacağım.

Resim

Temel olarak böyle çalışır.

Saygılarımla.
gönderen Arda Kıpçak
Mert Bey ben de sizin ilginiz ve verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim.

Yabancı sitelerde amatörlerin yaptığı muhteşem spektrometreler var
Böyle birşey yapabiliyor olmak gerçekten çok güzel. Tavsiye ettiğiniz gibi ben de bu konuda bir süre araştırma yapacağım. Bulduğum yararlı bilgleri de burada paylaşarak fikir alışverişinde bulunmak isterim. En kısa zamanda görüşmek üzere...

Not:
Resimler konusuna gelince bilgisayarım çöktü.Format sırasında onlarda gitti.En kısa zamanda halletmeye çalışacağım.
Bilgisayarınız için üzüldüm. Umarım en kısa zamanda halledersiniz...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Mert bu çok güzel bir konu, tebrikler başarın için..

Bu arada bu metotlarla çok uzaklardaki bir yıldızın önünden geçen bir gezegenin atmosfer bileşenlerini bile görebiliyorlar arkadaşlar, çok ilgi çekici bir konu bu, yakında yollanacak olan ve müthiş keşifler yapacak olan James Webb teleskobunda da gelişmiş bir spektrometre var mesela.

Çalışmalarını ben de ilgiyle takip edeceğim Mert (Tabi resimleri de bekliyoruz, imageshack'e koyabilirsin mesela, tamamen kamuya açık oluyor fotoğraflar orda)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Flickr fotoğraflarının değişmeyen bağlatınları (static links) var. Örneğin aşağıdaki gibi:

Resim

Eğer bunu görebiliyorsanız diğerlerini de görebileceğini anlamına geliyor. Bu bağlantılar resmin çeşitli boyutlarına baktığınız sırada hizmet sağlayıcısı tarafından veriliyor...
Kullanıcı avatarı
gönderen -Mert Demir-
Herkese yorumlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Resim
Resim

Odamdaki florasan lambanın spektrometreden görünümü.Hava bulutlu olduğu için daha güneşin fotoğraflarını çekemedim.En kısa zamanda çekeceğim.İkinci fotoğraf tüp boyu daha kısa olduğu için bulanık çıktı.

Resim

Filtrenin bulunduğu kısım.

Resim

Buda düzeneğin tamamı.

Burak bey resimlerden sonra daha kolay anlayacaksınız.Bu Cdden çıkan parçayı üçüncü resimdeki küçük kapağın arkasına yerleştirdim.Ardından tüple birlikte kameraya monte ettim.Teleskobun neresine taktığıma gelince benimki oküler kısmına uyacak şekilde yapıldı.Fakat bazı sistemlerde teleskobun önünede takılabiliyor.

Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
gönderen -Mert Demir-
Teşekkür ederim.Güzel bir çalışma oldu.

Asetat kağıdı denemedim ama olacağını tahmin ediyorum.En kısa zamanda deneyeceğim.

Saygılarımla.
CD-ROM kayıt katmanını filitre olarak kullanmak hiç aklıma gelmemişti... :aah

Öyle ya, çok küçük deliklerden oluşmakta. Belki teleskop aynalarını üretirken yaptığımız Ronchi testlerinde bile kullanırız. Geçmişte LCD filitrelerini kullananlar oldu. Bunun üzerine gidilmeli diye düşünmekteyim.

Dip Not: Acaba kullanılan katman daha önce LASER ile kayıt edilmiş bir bölge mi? Fark eder mi? CD-ROM üzerine kocaman bir dosya yazsak ve hep aynı karakter veya 1-0 gibi iki sayı dizisi olsa daha iyi bir sonuç elde edilebilir mi?

Teşekkürler...
Salih Bey ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.
Acaba kullanılan katman daha önce LASER ile kayıt edilmiş bir bölge mi? Fark eder mi? CD-ROM üzerine kocaman bir dosya yazsak ve hep aynı karakter veya 1-0 gibi iki sayı dizisi olsa daha iyi bir sonuç elde edilebilir mi?
Bence bunun gözle fark etmek imkansız.Çünkü o delikler 1-0 konumunda bile çok çok küçükler.Fakat elinizde çok hassas bir dalgaboyu ölçer varsa bunu algılama ihtimali var.Ben yeni bir CD kullanmıştım.Başka bir denemede de üzerine dosyalar yazılmış bir CD kullandım arada bir fark göremedim.

Saygılarımla.
bu ne yazık ki sağlıklı bir sistem değil. spektrofotometrenin kurulu olduğu sistemin yansıtmalı bir sistem olması gerekiyor yani ışık demetinin mercekte kırılmaya uğramaması gerekiyor. odaklanan ışık demeti çok kaliteli bir mercek düzeneğinden geçirtilip düz ışık demeti haline getirilir. düz yoğun ışık demeti plazmadan geçirilince tayflara ayırılır bu tayflar sonunda yıldız hakkında bilgi sahibi oluruz
Burak Bey ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.

Haklısınız.Fakat bu çok basit bir sistem ayrıca geliştirmeye çalışıyorum.Ben bunu çok uzak yıldızlar için kullanmayacağım.Şuan için sadece güneş ve plazma reaktöründe kullanıyorum.Çok sağlıklı olmamasına rağmen bazı amatörlerin yaptığından daha iyidir.Sizin dediğiniz sistem çok uzak yıldızlar için geçerli ve maddelerin miktarınıda ölçebiliyorsunuz.Hatta saniyede kaç ton yakıt tükettiği bile hesaplanabiliyor.

Plazma reaktöründe ise muhteşem bir şekilde çalışıyor.Bu reaktörü astrofizik bölümündeki "Evrenin Çökmesi ve Yeniden Doğuşu" kısmında uzun uzun açıkladım.Şuan için CDnin parlak kısmı yerine ince bir yarıktan geçirilen ışık demeti kırıcı bir prizmadan geçiriliyor.Ardından bir ekrana yansıtılıyor ve daha sonra bir kamera aracılığıyla bilgisayara aktarılıyor.

Ayrıca merak ettiğim bir şey var bazı amatörler benim yaptığım sistemi teleskoplarına bağlamışlar ve çok ayrıntılı olarak incelemişler.Bunlar çok mu kötü?

http://astro.u-strasbg.fr/~koppen/spectro/spectroe.html

Burak Bey bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]

teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]