Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Bu aparattan denemek maksadıyla aldım, kullanıyorum. Kullandığım teleskobun odak uzaklığı 2000 mm. CCD'nin boyutları bu odak uzaklığı için çok küçük kaldığından uzayda çok dar bir açıya karşılık geliyor ( yaklaşık 200 arc saniye gibi ) 2-3 Pixele 1 arc saniye denk geliyor, bu ise bulanık görüntü demektir. Teleskobumun limitleri 0,98" olduğundan idare ediyor ama atmosfer genelde 2" limitlerinde olduğundan net görüntü alamadım. Çok iyi görüş olduğunda alabilmeyi umuyorum. Kullandığınız teleskobun odak uzaklığı küçüldükçe limit probleminden etkilenmeniz azalır bu seferde daha net fakat daha küçük görüntü alırsınız. Philips 840K'yı da kullanıyorum. Söz konusu aparat kullanım kolaylığı ve kontrol bakımında daha iyi, ancak görüntü kalitesi bakımından 840K daha iyi. CCD boyutları ikisinde de aynı. Bence ödeyeceğiniz parayı bir deneme yapmaya harcayıp harcamamaya değermi diye düşününüz derim. Çünkü iyi sonuçlar almanız aparat ve teleskoptan çok kullanılacağı yerdeki atmosferin müsade ettiği görüş limitine bağlı.