Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
#25147
13.Ekim.2008 09:30 tarihli ilk mesajım: 11.Ekim.2008 günü yapılan 1. Gökbilim Genel Toplantısında, 2008 yılı bitmeden, bir gözlem partisinin daha yapılması kararı alındı. Gökbilim 3. Gözlem partisi için önerilerinizi, fikir ve görüşlerinizi bu başlığa yazarmısınız?

26 Nisan 2009:

Bu etkinlik 2008 yılı içinde gerçekleştirilemedi. 2009 yılına devir oldu :) AKAT grubu ile yaptığımız toplantıda, 23-24.Mayıs.2009 gecesi gözlemeciler civarında bir etkinlik yapmayı kararlaştırdık. Bildiğimiz tüm astronomi gruplarını da davet edelim dedik.

Ulu astro grubundan gözleme katılmaya olumlu yanıt ve gözlem yeri için İznik civarında bir yer teklifi geldi. ATM_Türk üyesi de olan Uğur İkizler'den iki farklı gözlem yeri önerisi daha geldi. Yalova, Çınarcık uzantısındaki Delmece yaylası en çok olur alan gözlem yeri özelliğini koruyor.

Gökbilim 3. gözlem partisi; AKAT, Ulu astro, ATM_Türk ve gökbilim üyelerinin katılımı ile gerçekleşecek geniş katılımlı bir gözlem partisi olma yolundadır.

Not: 1-3.Mayıs.2009 tarihlerinden birisinde Delmece'ye Uğur İkizler ile ben keşif yapacağız. Olumsuz bir durum söz konusu olur ise Gözlemciler yedek gözlem yeri tartışmaya açılacaktır.

17 Mayıs 2009:Gözlem tarihi 23-24 Mayıs 2009 ve gözlem yeri Delmece yaylası olarak kesinleşmiştir. Bölgede yapılacak etkinlikten, bölgeden sorumlu jandarma komutanlığı bilgilendirilmiştir. Gözleme katılacakların ad, soyad ve telefon numaralarından oluşan liste istenmiştir. Gerek bu liste için, gerek ulaşım planlaması için katılmak isteyenlerin, isteklerini ve ulaşım şekillerini bu başlığa yazmaları gerekiyor. Telefon numaralarınızı bana özel mesajla bildiriniz.

22 Mayıs 2009:Hava Muhalefeti nedeniyle ertelendi.

30 Mayıs 2009:Çok güzel bir etkinlik daha geride kaldı :).
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#25150
Başından (Şubat'dan) bu yana Şile diyorduk. Hatta yer de beğenmiştik: Gözlemeciler...:)

Sanırım yıl bitmeden bu etkinliği düzenleyebilsek ziyaret ettiğimiz o insanlar açısından da güzel olacaktır.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#25152
Gökbilim 1. ve 2. gözlem partilerinin Avrupa yakasında yapıldığı söylenebilir. Bu durumu da göz önüne alarak, İstanbul'da yapılacak gökbilim 3. gözlem partisinin, Anadolu yakasında yapılmasının doğru olacağına inanıyorum. Ankara ve İzmir'de de uydu gözlem partisi yapılması imkan dahilinde mi?

Ankara ve İzmir'de olası gözlem partilerine katılımın ne düzeyde olabileceğini belirlememiz için:
Gökbilim 3. gözlem partisi (Ankara)
Gökbilim 3. gözlem partisi (İzmir)
başlıklarını açıp, geri besleme almaya ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
#25153
Gözlemecilerin olduğu alan ışık kirliliği bakımından pek uygun değil. Fakat bir kaç km ileride 2. gözlemecilerin olduğu yeri geçer geçmez yol sağa ayrılıyor. 5-6km gittikten sonra büyük bir düzlük var. Daha önce AKAT olarak orada gözlem yapmıştık. Çevresi ormanlarla çevrili. Çok çok nadiren gece vakit geçirmeye gelen araçlar geçiyor.

Önümüzdeki aylarda yapılacak gözlemlere mazeretim (ufaklık) dolayısıyla çok büyük ihtimal katılamayacağımı bildirmek isterim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#25155
Gülhan YAŞAR yazdı:Gözlemecilerin olduğu alan ışık kirliliği bakımından pek uygun değil. Fakat bir kaç km ileride 2. gözlemecilerin olduğu yeri geçer geçmez yol sağa ayrılıyor. 5-6km gittikten sonra büyük bir düzlük var. Daha önce AKAT olarak orada gözlem yapmıştık. Çevresi ormanlarla çevrili. Çok çok nadiren gece vakit geçirmeye gelen araçlar geçiyor.

Önümüzdeki aylarda yapılacak gözlemlere mazeretim (ufaklık) dolayısıyla çok büyük ihtimal katılamayacağımı bildirmek isterim.
Gözlemeciler, buluşma yeri olur. Daha sonra gözlem yerine topluca gidilir.
Mevsim itibarıyla, son baharında sonları bir tarihte yapılacak bir gözlemi, ışık kirliliğinden çok, hava koşulları etkileyecek gibi görünüyor. Gözlem partisi yapmaya uygun bir hafta sonu olduğu anda, seri bir şekilde haberleşip toplanacak şekilde organize olmamız gerekiyor.

Ufaklık daha şimdiden yaramazlık yapmaya başlamış bile :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ercan DOLU
#25156
Umarım daha önce gözlem için gittiğimiz zamanki gibi, hava bulutlu olmaz ve açık bir gökyüzü ile karşılaşırız. gözlemecinin orası şile yolundaki bir konaklama yeri olduğu için genel ihtiyaçların karışılanması problem olmayacaktır. Fakat gülhan beyin bahis ettiği yerde genel ihtiyaçlar sorunu problem yaratırmı? kendisine soruyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#25163
Son günlerde dünyada bulutlar eksik olmuyor. Sanki kış çetin geçeceğe benziyor. Ancak bulutlar azaldığı bir vakit hiç vakit kaybetmeden eş güdüm (koordine) olabilmeliyiz. Tabi ay müsait oldukça.

Bugünlerde ay, kullandığımız takvim ile eş zamanlı gitmekte. Dolayısıyla ay başı veya sonuna gelen haftaları takip edip işlerimizi bu düzene göre ayarlayabiliriz. Sanmıyorum bu hafta olmaz ama önümüzdeki haftlardan 25'i ve 1'i ay açısından iyi görünüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#25181
3. gözlem partisi için biraz daha beklersek yapamayacağız zaten. :) Kasım sonu yaparsak gökyüzü dopdolu olur. Güzel bir havaya rastlarsak da mükemmel bir gözlem partisi yapmış oluruz. Ben Kasım sonu için oyumu kullanıyorum. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#25188
Gözlem akanyıldız yağmuruna denk getirilebilir. Böylece ekstradan akanyıldız sayımları yapılır ve fotoğraflanır.

17 Kasım 2008 Leonid akanyıldız yağmurunun maksimum günü. Ancak Ay biraz etkili olacak sanırım tam bakamadım. Bir incelemek lazım.

14 Aralık 2008 ise Geminidlerin maksimum günü.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#25194
Gözlem partisini meteor yağmuruyle süslemek çok iyi bir fikir.

17 Kasım günü saat 19:00'dan 22:00'a kadar karanlık bir gökyüzü bulabiliriz.22:30'a kadar bile uzayabilir belki. Sonrasında Ay yavaştan gökyüzünü aydınlatmaya başlayacak. O saatten sonra da meteor gözlemi ve sohbetler yapılabilir.

14 Aralık günü ise saat 19:00 - 20:00 arası gibi küçük bir zaman aralığında gökyüzü müsait görünüyor. Sonrasında Ay doğacak ve derin uzay gözlemi ve fotoğraf çekimi biraz güçleşecek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#25237
Çağrı Erdoğdu yazdı:Gözlem akanyıldız yağmuruna denk getirilebilir. Böylece ekstradan akanyıldız sayımları yapılır ve fotoğraflanır.

17 Kasım 2008 Leonid akanyıldız yağmurunun maksimum günü. Ancak Ay biraz etkili olacak sanırım tam bakamadım. Bir incelemek lazım.

14 Aralık 2008 ise Geminidlerin maksimum günü.
Gözlem için genelde hafta sonlarında bir araya geldik. 17 Kasım Hafta sonuna denk gelmiyor. Gece boyunca Ay ışığı var. 22 Kasım Ay ışığı açısından da uygun görünüyor. Mevsim itibarıyla, uygun hava koşullarının az olacağını göz önüne almak ve hızlı bir haberleşme ortamı yaratmak gerekiyor.
gönderen ömer cem kıroğlu
#25243
benim yaşadığım köyden yıldızların gözlemi çok güzel,marmaraereğlisi sultanköy'den çok güzel gözlemler yapabiliriz...İstanbul'a uzakta değil 1 saatlik bir mesafe de...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#25244
3. partimizi Şile tarafında yapacağız. Işık kirliliğinden oldukça uzak mekanlar olduğunu biliyorum. En idealine birlikte karar vereceğiz. Ben Kasım ayı başlarında araştırm yapacağım. Buradan bilgileri paylaşırım ve birlikte karar veririz.
gönderen ömer cem kıroğlu
#25245
tabi ki ortak bir kararla engüzel yerden seyredebiliriz,teleskopu olmayanlar ne yapacaklar mesela benim teleskopum yok..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#25249
ömer cem kıroğlu yazdı:tabi ki ortak bir kararla engüzel yerden seyredebiliriz,teleskopu olmayanlar ne yapacaklar mesela benim teleskopum yok..
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 63&start=0 başlığı altındaki mesajları okuyunuz. Aklınıza gelebilecek bir çok soruya tecrübeye dayalı yanıt bulacaksınız. Gözlem için istek ve bir çift göz yeter. Teleskobunuzun olup olmaması önemli değildir.
ömer cem kıroğlu yazdı:benim yaşadığım köyden yıldızların gözlemi çok güzel,marmaraereğlisi sultanköy'den çok güzel gözlemler yapabiliriz...İstanbul'a uzakta değil 1 saatlik bir mesafe de...
Marmara Ereğlisi ve Sultan köyü biliyorum. Hafta sonlarında kişisel gözlemler yaparım. Önceden haberleşirsek köyünüzde birlikte gözlem yapabiliriz.

Mahmut YILMAZ yazdı:3. partimizi Şile tarafında yapacağız. Işık kirliliğinden oldukça uzak mekanlar olduğunu biliyorum. En idealine birlikte karar vereceğiz. Ben Kasım ayı başlarında araştırm yapacağım. Buradan bilgileri paylaşırım ve birlikte karar veririz.
Güzel bir yaklaşım :) Hem http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=1246 başlığında detayları görülen, başlatılmış bu etkinliği, bu gözlem partisi ile pekiştirmiş oluruz.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24