Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
Selamlar

poz suresı dıye bır terım geçiyor konuyla ılgılı bır bılgım olmadığı ıcın 15 sn 30 sn gıbı poz suresı terımlerı var açıklayabılırmısınız?fotograf makınası aparatım var elımdekı makına hp photosmart 4.1 mp bununla guzel resımler cekebılırmıyım şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
can karaot yazdı:poz suresı dıye bır terım geçiyor konuyla ılgılı bır bılgım olmadığı ıcın 15 sn 30 sn gıbı poz suresı terımlerı var açıklayabılırmısınız?
Bu deklanjörün açık kaldığı süre. Yani makinanın sensörüne ışık düşen süre.
..fotograf makınası aparatım var elımdekı makına hp photosmart 4.1 mp bununla guzel resımler cekebılırmıyım...
Ay ve belki Jüpiter? Aslında bu tür kameralar gök fotoğrafçılığı için pek uygun değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
tahır bey ilginiz için tesekkur ederım .ben fotogrf cekımı ıcın sadece ay ile ılgılenıyorum bu makına bu ıs ııcın yeterlı olabılırmı? birde benim kameranın deklanşörünün 15 vs sn açık kalması için extra ayar gerekıyormu yok sa bu makınanın o kosullara gore kendi özelliğimidir?yani poz suresını kontrol edebılıyormuyuz ?örneğin ben 35 sn boyunca ay resimleri cekmek istıyorum gıbı ?vebu surede 1 tek poz mu çekiliyor?

saygılarımla
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Makinanın özelliklerine baktım

Mekanik Örtücü Perde 16 – 1/2000 saniye diye geçiyor.

16 saniye ve 0.5 ms arasında ayarlayabiliyorsun sanırım poz süresini. Bu süre mekanik ötrücünün açık kalma süresidir. Ancak uzun poz sürelerinde tripod kullanman gerekir.
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
mekanık ortucunun bu kadar sure acık kalmasını sagllamak ıcın nasıl bır ayar yapmam gerekır ?
makına ozellıklerı şöyle :

TEKNİK ÖZELLİKLER
Kamera sistemi
• Kamera Çözünürlüğü 4,2 MP (2408 x 1758 toplam pixel sayısı)
• Kamera Etkin Çözünürlüğü 4,1 MP (2320 x 1744 etkin pixel sayısı)
• Toplam Kamera Çözünürlüğü (Megapiksel) 4,2 MP (2408 x 1758 toplam pixel sayısı)
• CCD Algılayıcı Boyutu 1/2,5 inç CCD; 2408 x 1758 toplam pixel; 2320 x 1744 etkin pixel
• Mercek Sistemi Pentax® mercek, cam, otomatik odak; 21x toplam zoom (3x optik, 7x dijital), 5,8 - 17,4 mm odak uzunluğu; yaklaşık 35 - 105 mm (35 mm dengi); f2,6 - f4,3 (geniş), f4,8 - f7,6 (telefoto)
• Zoom Yeteneği 21x (3x optik, 7x dijital)
• odak Normal (varsayılan), makro, süper makro
• Mercek Odak Yelpazesi yaklaşık 0,4 m - sonsuz (normal), yaklaşık 0,18 - 0,5 m (makro), 0,06 - 0,25 m (süper makro)
• Bit Derinliği 36 bit
• Vizör Gerçek görüntü alanı tipinde optik vizör
• LCD Ekran 3,8 cm çapraz görüntü boyunda renkli LCD; (502 x 240 = 120.480 nokta)
• Mekanik Örtücü Perde 16 – 1/2000 saniye
• Kapak Gecikmesi 0,66
• Çekim Modu Normal (varsayılan), otomatik zamanlayıcı, otomatik zamanlayıcı (2 çekim), burst, video
• Otomatik Zamanlayıcı 10 saniye gecikme
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Eğer menüleri Türkçe değilse 'manual' ayarları kullanmalısınız. Orada önceden ayarlanmış 'scene'ler vardır. Onlar işinize yaramaz. Bir de 'exposure' ile ilgili ayarlara bakabilirsiniz. Ama sanırım bunun saniye cinsinden bir ayarını bulamayacaksınız. Onun yerinde dediğim gibi otomatik çekim kiplerini kullanmak yerine, 'manual' seçeneğiyle basılı tuttuğunuz kadar çekim yapacak. Eğer bu 16 sn.'yi geçiyorsa cihaz çekimi işleyip kayıt edecek.

Tabi böyle uzun pozlarda tek başına çekiyorsanız üçayak ihtiyacı var. Çünkü cihazın titremesi bile görüntünün bozuk çıkmasına neden olur. Eğer teleskopa bağlarsanız takip sistemine ihtiyacınız var. Kısa süreli pozlar çekseniz bile JPG dosyası olarak kayıt edeceği için kayıplar olacak. Bu algoritmanın verdiği kayıplar gökbilim fotoğrafları için pek iyi sayılmaz. En azından birleştirilen (blending) görüntü parçaları için facia olabilir.
gönderen Ali Hakan Özbek
Öncelikle Merhaba Sayın Hocam ... Siteye yeni üye oldum ... amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum ... siteyi baya bi kolaçan ettim ama bazı yeterli cevapları açıkçası bulamadım ... öncelikle Canon Eos 400D kullanıyorum ve 75-300 mm teleobjektif kullanıyorum bu çok çok amatör anlamda başlamama yardımcı olabilir mi acaba ? İlginize şimdiden teşekkür ediyorum ... İyi çalışmalar .
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
selamlar

aramıza hoşgeldınız .makınanız bu iş için biçilmiş kaftan dıyebılırım.yakında bır 450 d almak ıstıyorum canlı onızleme fonksıyonu ve pc ye baglanması ıle ılgılı konular yazılmıstı sanıyorum 400 d de bır alt modelı olacak bu makınalarla mukemmel fotograflar ceken arkadaslar aktıf olarak sıtede yazıyorlar yardımcı olacaklardır.

basarılar
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]