Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Doğan,

Lütfen bize teleskobun (tipi, açıklığı) ve gözlemin (gözlem saati, büyütme, Jüpiter üzerinde ve etrafında neler gördüğün vs.) hakkında biraz bilgi verir misin?
gönderen Doğan Arar
TABİKİ TAHİR,

D=50 mm

f=500 mm

yazıyor.

Jüpiteri tam net göremiyorum ama biraz biraz yıldız gibi gözüküyor eskiden netliği büyütmeyi bilmiyordum şimdi biliyorum ama yinede jüpiter'deki o büyük kızıl noktayı göremiyorum.

YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Bununla Jüpiter'i görebilmen gerekir. Ganymed ve Callisto da en kolay görünen aylar. Beni biraz tereddüde düşüren "biraz yıldız gibi gözüküyor" sözlerini kullanman. Acaba hangi saatte nereye doğru baktın?

Bilgisayarım bu gün Ankara için Jüpiter'in dğuşunu 00:45'de gösteriyor. Biraz ufuk üstüne yükselene kadar gece 2-3 ü bulur. Bakılacak yön güneydoğu-güney. Jüpiter bu tarafda büyük bir mesafeyle en parlak gök cismi (-2. kadir), en yakın parlak yıldız Antares bile 1. kadirden olup çok daha sönük kalıyor.
gönderen MERT ARAR
Ben en çok Satürn'ü gözlemliyorum.Çok güzel görünüşlü bir gezegen. Titan'a da bir kere tanık oldum.Zaten Doğan'ı tanıyorum.Seninle de tanışabilirmiyim acaba?[/b]
Kullanıcı avatarı
gönderen Gürhan Fakıoğlu
Doğan Arar yazdı:BENİM TELESKOBUMLA JÜPİTER'İN AYLARI GÖZLENEMİYOR!!!

ÖZELLİKLE CALLİSTO ve GANYMADE :(
Merhaba

Gzölem koşullarınız jibiterin aylarını görebilmek için gerçekten çok önemli. Eğer ışık kirliliğinin çok yüksek olduğu bir yerde iseniz bu çok daha zor hale geliyor. Jubiter'ın en büyük 4 uydusunu görebilmeniz gerekiyor. Doğru yere baktığınızdan emin misiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mert,
MERT ARAR yazdı:...Zaten Doğan'ı tanıyorum.Seninle de tanışabilirmiyim acaba?
Korkarım tanışmamız ancak bu forum üzerinden mümkün, zira Avusturya'da oturuyorum
gönderen Doğan Arar
Geçen hafta şehir dışına çıkmıştım.Biraz mola verdğimizde gökyüzü ışık kirliliği olmadığı için mükemmel gözüküyordu.Henüz başka bir şehirden dışarı çıkmışık.Bir Dağın ordaydık.Ve teleskobumu çıkararak gökyüzünü inceledim.Mükemmel sonuçlar gördüm.Bununla ilgili gözlemleri not aldım.Ve o 4 uyduyu görebildim.Ama Haritamı alsam daha güzel olacaktı.Hiç böyle bir sonuç beklemediğim için hazırlıksız yakalandım... :)

Gökyüzünü Öyle görebilmek beni çok mutlu etti.

İyi Günler...[/u][/i][/code][/quote]
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Kesinlikle oküler konusunda katılıyorum!Ama ilginçtir,ben bazen gözümü kocaman incelemek için birazcık okülersiz gözlem yapıyorum :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba aynen dediğiniz gibi Selçuk bey beni aradı detaylı izah ettim ve görüntü almış cumartesi kolimasyon için beni ziyaret edecek iyi geceler
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Madem konu birşey görememek, bir teleskobu ilk kez gördüğüm gecede, ilk nebula gözlemimi anlatmak istiyorum.

Çerkezköy'de katıldığım şenlikte ilk işim Mehmet bey'in bana emanet ettiği teleskobu kullanmasını öğrenmekti. Biraz Jüpiter gözlemi yaptıktan sonra (alt metin: "onu ararken" :) ) şenlikteki herkesin bir ara halka bulutsusuyla (ring nebula) ilgilendiğini farkettim. Biraz teleskopları dolaşıp bunun ne olduğunu gördükten sonra ben de bulabilir miyim bunu acaba diye düşünürken ilginç bir olay oldu.

Aramızdaki tecrübelilerin çoğu hala halka bulutsusunu ararken ben teleskobun başına geçtim, azıcık oynattım ve karşımda halka bulutsusu vardı! İlk kez bir teleskop kullanan biri için ne kadar olağanüstü bir başarıydı bu! Belki de 21. yüzyılın Galileo'su bendim! Hemen yanımda duran Mehmet bey'e söyledim o da baktı..

baktı...

baktı...

ve oküleri takmayı unuttuğumu, odaklayıcının içinde okülersiz gördüğüm şeyin rastgele bir yıldız olduğunu söyledi. :lol: (oküler olmadan belli bir mesafeden her yıldız bu şekilde görünüyor ya)

Bunu kendime saklayacaktım :oops: ama uzun yıllar devam ettirmek istediğim bu hobi için bir nazar boncuğu anısı niyetine ortada dursun.

Bu arada, aranızdan hangi babayiğit oküleri takmadan benim gördüğüm bulutsudan daha güzelini görebilir ki? :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Onur Atılgan yazdı:Madem konu birşey görememek, bir teleskobu ilk kez gördüğüm gecede, ilk nebula gözlemimi anlatmak istiyorum.

Çerkezköy'de katıldığım şenlikte ilk işim Mehmet bey'in bana emanet ettiği teleskobu kullanmasını öğrenmekti. Biraz Jüpiter gözlemi yaptıktan sonra (alt metin: "onu ararken" :) ) şenlikteki herkesin bir ara halka bulutsusuyla (ring nebula) ilgilendiğini farkettim. Biraz teleskopları dolaşıp bunun ne olduğunu gördükten sonra ben de bulabilir miyim bunu acaba diye düşünürken ilginç bir olay oldu.

Aramızdaki tecrübelilerin çoğu hala halka bulutsusunu ararken ben teleskobun başına geçtim, azıcık oynattım ve karşımda halka bulutsusu vardı! İlk kez bir teleskop kullanan biri için ne kadar olağanüstü bir başarıydı bu! Belki de 21. yüzyılın Galileo'su bendim! Hemen yanımda duran Mehmet bey'e söyledim o da baktı..

baktı...

baktı...

ve oküleri takmayı unuttuğumu, odaklayıcının içinde okülersiz gördüğüm şeyin rastgele bir yıldız olduğunu söyledi. :lol: (oküler olmadan belli bir mesafeden her yıldız bu şekilde görünüyor ya)

Bunu kendime saklayacaktım :oops: ama uzun yıllar devam ettirmek istediğim bu hobi için bir nazar boncuğu anısı niyetine ortada dursun.

Bu arada, aranızdan hangi babayiğit oküleri takmadan benim gördüğüm bulutsudan daha güzelini görebilir ki? :D
Bu anı; http://www.gokbilim.com/gozlempartileri ... nilari.php bölümüne de yazılmalı. Anlatım çok hoş. Hemen yanı başımda neler olmuş !:)
gönderen SELÇUK ÖZDEMİR
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle bu kadar kısa sürede sorumu cevaplayıp yardım eden
arkadaşlara teşekkür ederim.Harun Şahin beyde sağolasın telefonda incelik gösterip yardım etti görüntü almamı sağladı.Detayları kendisinden yüzyüze alacağım.Kendisine ayrıca teşekkürlerimi sunarım.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

Yıldızlar

Yıldız; gece gökyüzünde gör&uu[…]

Yıldızlar (Astronomi)