SkyQuest XT10 Classic Aldım !

Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Kullanıcı avatarı
alper dereli
Teşekkür etti: 0

SkyQuest XT10 Classic Aldım !

Mesaj gönderen alper dereli »

Tüm forum üyeleri ve ziyaretcilerine iyi günler dilerim.

Forum içerisinde bir çok başlığı okuduktan sonra ve maddi imkanlarım ölçüsünde www.teleskobum.com adresinden bir adet SkyQuest XT10 Classic aldım. Siparişi yaklaşık olarak 1 ay önce vermiştim ve teleskobun elime kargo işlemleri ve gümrük işlemleri sonrası en sonunda ulaştı ve dün akşam kurulumunu yaptım ve büyük bir hevesle jüpiteri beklemeye başladım. Saat 23.50 gibi SkyQuest XT10 Classic ile jüpiteri gözlemleme imkanım oldu.

İzmirde yaşıyor ( bilenler için şirinyer) dün gözle yaptığım balkondan görünen gök yüzü hipodromun ışıkları ile gündüzden farksızdı. diyebilirimki çıplak bir göz ile ancak bir elin parmakları kadar gök cismini görebirken bende saatler boyu jüpiteri beklemek zorunda kaldım. Bulunduğum balkon 150cm ve SkyQuest XT10 Classic kabaca 130 cm olduğu için bu kadar uzun bir süre aldı. Birazda şansın yardımı ile bir görüş acısı yakaladım derken malum bulutlanma ve 30 dk lık bir gözlem. Sonuç olarak mutluyum. teleskobum.com adresinde (Ndata) Hasan Beye hem alışveriş hem sonrasında bana göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ederim.

Garantisite.com adresi sahibi harun şahin beye de daha önce bana göstermiş oldugu ilgiden dolayı teşekkür etmek isterim. Kendisinden bir ürün almadım ancak ticari kişilikleri hakkında burda açıklama yapmama gerek yok kendileri çok değerli insanlar onlarada herkez adına teşekkür ediyorum.

SkyQuest XT10 Classic ve benzeri bir ürün alamak isteyen arkadaşlara birkaç tavsiyem olacak (tabi afınıza sığınıyorum)...

1- boyut hiç teleskop kullanmamış biriyseniz çok büyük.

2- SkyQuest XT10 Classic ve daha büyük ( Onur Atılgan bey ) bir ürün alacaksanız kargoyu eve getirsinler. :roll: ben kargo merkezinden aldım ( iş dolayısı ile evde gündüz kimse yok)
tüpün bulunduğu koli bir otomobile çok çok çok zor sığıyor. :wink: ticari bir araç gerek...

3- bana ürünün aynası montajlı olarak geldi ( ayrı bir kolidede gelebiliyor) kabaça bir kolimasyon ile gönderilmiş ve kolimatör LaserMate Deluxe Collimator 5681 1.25" boyutundan milimetre ölçüsünde daha küçük veya bana gelen üründe bir fabrikasyon hatası olmuş olabilir. buda lazerle kolimasyonu imkansız kılıyor.

Bu arada kendim kolimasyon alarını yapmaya çalıştım ve acaba izlediğim yol doğrumu diye sormak istedim. 1.25" lik ortası yaklaşık olarak 2mm çapta delik olan kapağı taktıktan sonra, önce ikincil ayna ile birincil aynayı olabildiğince hızalamaya çalıştım ve daha sonra birincil ayna ile ince ayarlamayı yaptım. Bu yöntem doru sonuç verirmi ? ( bu işlemden sonra gözlem yapma şansım daha olmadı )

4- bulucu dürbün ve teleskop sıfırlaması takip mekanızmanız yoksa ( Dobsonian kundak) yüksek büyütme oranları için bir sorun olabilir. hem cismin teleskoptaki yerini sabitleyip hemde bulucu dürbünden ayarlamak gök cisimleri ile uğraştırıyor. Bence gündüz sabit bir nokta ile bu işlem daha kolay olur.

5- Onur Atılgan beye söylemek istediğim barlow ve Dobsonian kundak bana kalırsa bir hayal kırıklığı olabilir. Görüntünün akış hızı çok fazla olur (120 x bile dün akşam beni epey uğraştırdı.)

çok yazdım biliyorum, ama mutluluk işte. !

birkaç resimi bu alana ekliyorum .!
Resim
Resim
Resim
Resim
En son alper dereli tarafından 11 Ağu 2008, 16:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Arif Bayırlı
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Arif Bayırlı »

Alper Bey, yeni teleskobunuz hayırlı olsun! 10" bir dobsonian ile karanlık bir gecede görebilecekleriniz gözlerinizi kamaştıracaktır, umarım etrafınızdaki ışıklar sizi çok etkilemezler. Benim de hayalim büyük çaplı bir dobsonian alıp evrenin derinlerine dalmak ama şimdilik sadece hayal:) İlk denemde yarım saatlik bir gözlem yaptıysanız gene şanslısınız; genelde ilk gece her zaman tamamen bulutlu olur (çoğu kişinin şikayet ettiği haliyle)

Gökyüzünüzün her zaman açık olmasını dilerim, tekrar hayırlı olsun!
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
İletişim:

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

Hayırlı olsun teleskobunuz. Umarım iyi vakit geçirirsiniz göğün derinliklerinde.

Yalnız www.teleskobum.com sanırım bir kazaya uğramış.adrese girince bambaşka bir site çıkıyor.
Kullanıcı avatarı
alper dereli

Mahmut YILMAZ bey teşekkürler, sanırım sitenin eski halini söylüyorsunuz. siteyi 1 ay önce yenilediler ve biraz daha işlevsellik ve görsellik eklediler.

Arif Bayırlı bey evet benim içinde hayaldi 13 yıl önce ilk rus malı monokuler bir dürbünle başlamıştım. Bende kendimi zorlayarak 12 ay taksitle aldım. Teşekkür ederim. :P
En son alper dereli tarafından 08 Tem 2008, 16:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Alper bey, hayırlı olsun. Ben cesaret edemediğim için intelliscope ve object locator içeren modelin siparişini vermiştim. Gerçi katıldığım şenlik sonraısnda edindiğim yeni fikirlerle kafamda birkaç alternatif belirdi, henüz yurtdışından sipariş verilmediği için değiştirme şansım var, fakat buna rağmen şu an siparişi değiştirmek isteyeceğimi sanmıyorum.

Sizin aynı tipte bir model ve üstelik İzmir'de ikamet etmeniz ise büyük sürpriz oldu benim için. XT12 için bir ön değerlendirme yapmak açısından -elbette eğer sizin için de uygunsa bu-, müsait olduğunuz bir gün ve saatte gözleminize katılmak isterim :)
SkyQuest XT10 Classic ve daha büyük ( Onur Atılgan bey ) bir ürün alacaksanız kargoyu eve getirsinler. ben kargo merkezinden aldım ( iş dolayısı ile evde gündüz kimse yok)
tüpün bulunduğu koli bir otomobile çok çok çok zor sığıyor. ticari bir araç gerek...
XT12 aynasıyla birlikte 155 santim ediyor. Arka koltukların tamamen yattığı ve sağ ön koltuğun öne kaydırılabildiği otomobillerde (en azından bizimkinde) 160 santime kadar desteklenir diye hesapladık. Onun dışında boyutlarından haberim var, devasa. Sabit bir gözlem için daha uygun. Fakat sizin teleskobunuz bildiğim kadarıyla normal bir arabaya sığabilen en son dobson diye geçiyor bir çok forumda, kolilerden ayrılmış vaziyetteyken, eğer ufak bir arabanız yoksa sığdırabileceğinizi düşünüyorum.
bana ürünün aynası montajlı olarak geldi ( ayrı bir kolidede gelebiliyor) kabaça bir kolimasyon ile gönderilmiş ve kolimatör LaserMate Deluxe Collimator 5681 1.25" boyutundan milimetre ölçüsünde daha küçük veya bana gelen üründe bir fabrikasyon hatası olmuş olabilir. buda lazerle kolimasyonu imkansız kılıyor.
Eğer ilk kez lazer kolimasyon yapacaksanız herşeyi doğru yaptığınızdan emin olun, bu konuda forumdaki üstadların yardımcı olabileceğini düşünüyorum, benim bir deneyimim yok.
Onur Atılgan beye söylemek istediğim barlow ve Dobsonian kundak bana kalırsa bir hayal kırıklığı olabilir. Görüntünün akış hızı çok fazla olur (120 x bile dün akşam beni epey uğraştırdı.)
Ben de bugün motorunu kullanmadığım bir teleskopla deneyim yaşadıktan sonra alt-azimuth ile kontrolü çok merak ediyorum açıkçası :roll:

O hipodromun uzaklarına gitme fırsatı bulduğunuzda güzel gözlem yapacağınızı umuyorum. Konum itibariyle Tınaztepe'nin arkasına doğru gitmeniz herhalde ışık kirliliğini düşürecektir, siz o civarlarda yaşayan biri olarak elbet daha iyi bilirsiniz tabi.

Teleskobunuz hayırlı olsun, keyifli gözlemler diliyorum.
Kullanıcı avatarı
alper dereli

İyi günler;

Onur Atılgan bey elbetde ikimizinde uygun olduğu bir saat de sizinle görüşmemiz mümkün.
Sizde böylelikle alacağınız teleskop ve yanında gönderilen temel elemanarı görmüş olursunuz, Birtek sorun var jüpiter için saat 00.00 'ı beklemek gerekiyor (bolkondan gözlem için) ancak terasa çıkma imkanımız olursa ( ki anahtar evsahibinde oda şehir dışında :lol: ) daha erken saat görebiliriz veya yeni ayın gözlemini yapabiliriz.(birkaç gün sonra akşam saatlerinde görüş alanımda olacak).
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Onur Atılgan yazdı:...
Eğer ilk kez lazer kolimasyon yapacaksanız herşeyi doğru yaptığınızdan emin olun, bu konuda forumdaki üstadların yardımcı olabileceğini düşünüyorum, benim bir deneyimim yok.
...
İlk kolimasyonu mutlaka tecrübeli bir kişi ile yapın. El yapımı lazer kolimatörü ile kolimasyonu kabaca gösterdim. Detayı için ne yazıkki iyi bir fırsatı kaçırdık! İshak bey, Harun bey yada Mahmut bey ( hangisi yakınınızda ise ) halen İstanbul'da iseniz, talebiniz halinde, örnek uygulama ile, size mutlaka yardımcı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
alper dereli

Mehmet Koyuncu bey teşekkür ederim, şu anda izmirdeyim. kolimasyon büyük sorun evet ancak aklıma gelmişken söylemek istiyorum, elimde bulunan 10" teleskopu Dobsonian kundak üzerinde yatay konuma yaklaştırdıkça hızla kolimasyon bozuluyor, kısaca acıklamak gerekirse aynanın orta kısmında bulunan daire şeklinin içinde görünen ( gözle kolimasyon yaparken kullandığımız 1.25" kapağın ortasındaki delik) siyah nokta hizla cemberin üzerine çıkıyor diyebilirimki 2 mm yer değiştiriyor. Bu normalmıdir ? yoksa aynanın montajı veya tüpün esneme payı ilemi alakalı ?
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Olası durumlar:

1. Birincil aynanın kolimasyon vida çiftlerinden birisinde, boşluk olması.

Tüpün arkasında bulunan birincil ayna, üç noktadan üç çift vida tarafından tutulur. Bu çift vidalardan birisi çekme diğeri itme vidasıdır.

Resimlerde pembe taraf ayna, gri taraf ise dışarıdan gördüğümüz yerdir.

İdeal durum:
ResimÇekme vidasının başı hemen altındaki yüzeye temas ederken, itme vidasının da tabanının ittiği yüzeye temas etmesidir.
Resim
Tüp yatay duruma geçse bile, iki yüzey arasındaki mesafe değişmez. Dolayısı ile aynanın doğrultusu sabit kalır.

Hatalı durum:
Resim
Çekme vidasının başı bulunduğu yüzeye yer çekim kuvveti nedeniyle temas halindedir. Ancak itme vidasının tabanı iteceği yüzeyden uzak kalmaktadır. Bu durum dışarıdan görülemez.
Resim
Ancak tüp pozisyon değiştirince yer çekimi nedeniyle itme vidasının tabanı iteceği yüzeye oturur. Çekme vidasının başı, altındaki yüzeyden uzaklaşır. Diğer iki tutma noktası sabit kalırsa, bu vida çiftinin boşluğu ayna doğrultusunu değiştirecektir.

2. Benzer durum ikincil aynada olabilir. Bir çok teleskopta, ikincil aynayı 3 adet vida iterken ortada bulunan bir vida ise çeker. Bu tip teleskoplarda ikincil aynada boşluk kalması olasılığı zayıftır.

3. Netleme tüpü ile kolimasyon cihazı arasında çok boşluk olabilir. Ancak netleyici sabitleme vidası ile sıkılmış ise tüpün yatay veya dikey durumda olmasından fazla etkilenmez.

4. Tüpün büküle yada genleşme toleransları nedeniyle bu durum teorik olarak oluşur. Asla 2 mm. gibi değerlere ulaşamaz.

Bence 1. olasılık daha yüksektir. Tüp dik durumda iken çekme vidalarına dikkat et. ( çekme vidalarının alt yüzeyleri yapışık iken itme vidaları biraz daha yüksektedir. ) Sonra tüpü yatay konuma getir. Değişen vidayı sıkman gerekecek. Daha da önemlisi kolimasyon yapmayı öğrenmen gerekecek :)
Kullanıcı avatarı
B@tuhan DERELİ
İlgi düzeyi: Ç.A.F.T Başkanı
İletişim:

Mesaj gönderen B@tuhan DERELİ »

Teleskopunuz hayırlı olsun.Acaba Türk Lirası olarak kaç paraya aldınız bu teleskopu?
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Alper bey,

Teleskopunuz hayırlı olsun, umarım beklentilerinizi karşılar. Mehmet bey konuyu çok iyi açıklamış. Bende de SkyQuest XT8 var. Mehmet bey "itme vidaları" demiş ama ben bunları "destek" ya da "ayarı muhafaza vidaları" olarak adlandırmıştım, gerçi işlev olarak herhalde zaten bir şey değişmiyordur. Kolimasyondan önce bu üç vidayı gevşetip, kolimasyonu tamamladıktan sonra tekrar sıkıyorum (aşırı olmamak koşuluyla). (kullanım kılavuzunda da böyle yapılması gerektiği belirtiliyordu)

Alper bey, önümüzdeki günlerde ay dolunay olmaya doğru gidiyor. Dolunay sırasında bir digital fotograf makinası ile 25 mm gözmerceği (teleskopla birlikte gelmiştir herhalde) kullanarak dolunay fotoğrafı çekebilir misiniz? Böylelikle belki elde yaptığım 10" ayna ile ticari aynaların kalitesini karşılaştırma fırsatı bulabilirim diye düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
alper dereli

Resimleri dün akşam 6600 'ın kamerasını okülere yaklaştırarak çektim sadece bir deneme olarak, cep telefonu ile bir deneme buradan bir fikir sahibi olabilirmiyiz ? veya daha kaliteli bir resimmi gerekli?

Teleskopun 12 ay Taksitli fiyatı bana 1860 YTL gibi bir ücrete maal oldu.

120x Tek kare olarak çekilmiş ham görüntüler.. :cry:
Resim
Resim
120x ve 2x ceptelefonu digital yaklaştırma
Resim
120x ve 2x ceptelefonu digital yaklaştırma
Resim

Lütfü bey eğer bir dijital kamera bulabilirsem dediğiniz gibi 25mm lik gözmercekleri ile bir deneme yaparım. Takip sistemi olmaması veya şehir içi bir balkondan olması sizi yanıltmaz umarım. Ancak şunu söylemekte yarar görüyorum bu model üreticisi tarafından 2.seviye bir teleskop olarak gösteriliyor. IntelliScope serilerinde birincil ayna Low expansion Pyrex ile yapılmış ve tüm değerler aynı olmasına karşın 3.seviye bir teleskop olarak gösterilmiş. Buda sizde elimdeki 10" ayna hakkında bir not olarak bulunsun.
En son alper dereli tarafından 08 Tem 2008, 16:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
alper dereli

Teşekkürler Mehmet Koyuncu bey ;

açıklamalarınızı dikkate alarak bu akşam tekrar bir deneme yapmayı düşünüyorum. Herşeye o dan başlamak en doğrusu olacak sanırım.

Bu arada daha öncede dediğim konu lazer kolimatör 1.25" den cok az bir farkla daha küçük ve 2" - 1.25" adaptörünün 1.25" lik kısmına takıldığında cok ufakda olsa oynuyor ve sabitleme vidası sıkıldığında ister istemez hatalı oluyor. Bu yüzden gözle kolimasyondan başka bir çarem yok. :roll:
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba,
alper dereli yazdı:...Bu arada daha öncede dediğim konu lazer kolimatör 1.25" den cok az bir farkla daha küçük ve 2" - 1.25" adaptörünün 1.25" lik kısmına takıldığında cok ufakda olsa oynuyor ve sabitleme vidası sıkıldığında ister istemez hatalı oluyor. Bu yüzden gözle kolimasyondan başka bir çarem yok. :roll:
Bu gerçekten bir sorun olabilir. Muhtemel başka hata kaynakları arasında 1,25"-2" adaptörünün optik eksene tam dik olmayışı (bendekilerin çoğu böyle) ve lazer kolimatörünün kendisinin ayarsız olması var.

Lazer kolimatörünü netleştirici içerisinde çevirdiğinizde, kırmızı nokta hareket ediyor mu?
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Merhaba Alper bey,

Cep telefonuyla olmasına rağmen fotoğraflar iyi çıkmış. Digital fotograf makinasıyla 25 mm gözmerceğinden tam dolunay resmi çekebilirseniz sanırım kıyaslama yapabiliriz. Ben de fotografları afokal ama aparat kullanmadan yani fotograf makinasını gözmerceğine tutarak çekiyorum. Saniyelik poz çekimler olduğundan takip makanizmasına gerek yok. Yine ışık kirliliği ay ve gezegengözlemleri için derin uzay objelerine göre pek önemli değil.

Teleskobunuzun, intelli scope olanlarına göre 2.level olması sadece intelli scope'lu olanların takip makanizması olması ve object locator'u vs. olmasından kaynaklanıyor. Sizin teleskobunuzun aynası da muhtemelen pyrex camdan, degilse de borosiklat camdandır ve 1/6 oranı karşılayacak (4,3 cm kalınlığına yakındır tahminim) kalınlıktadır muhtemelen.

Saygı ve sevgilerimle,

“Teleskop İncelemeleri/Aksesuarlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir