Teleskop marka ve modelleri, aksesuarlar ile ilgili incelemeler, kullanıcı deneyimleri...
Resim
Ayrıntılı bilgi...

Evet, bu bir Maksutov! Resimden belli olmuyor ama 70 mm.'lik harika bir teleskop. Başka bir özelliği gözmerceği sabit ama büyütme oranı ayarlanabiliyor. Dün Harun ağabeyin dükkanında ilk defa deneme fırsatı bulabildim. Üstelik benim 150 mm.'lik teleskop ile karşılaştırdım. Tespit ettiklerim şöyle:

Fiyatı benim 1798'e göre 10'da biri, odak uzaklığı ise aşağı yukarı yarısı. Örneğin benim teleskopta 25 mm.'lik gözmerceği taktığımda ne görüyorsam, bu teleskopta 75x'lik büyütmede aynı şeyi görüyorsunuz. Ancak 90x büyütmede ışık hissedilir derecede düşüyor. Keza gözbebeği açıklığı (exit pupil) 2.3 mm. olması buna işaret ediyor. Buna rağmen vereceğiniz her kuruşa değiyor, neden mi?

Doğa gözlemi için de kullanılabilir! Çünkü görüntüyü düz bir şekilde gösteriyor. Çok çok taşınabilir, neredeyse 1 kilo. Üstelik güzel bir koruma kaplamasına sahip. Düzeltici mercek gerçekten çoklu kaplama (multi-coated) ve renginden kaliteli bir şey olduğunu anlaşılıyor. Masatipi üçayağı deneyemedim ama böyle hafif bir şeyi çok hassas bir şekilde ayarlayacağını tahmin ediyorum. Odaklama ayarı ise gövdedeki halkadan çok hassas bir şekilde yapılabiliyor.

Nerede kullanılmalı? Elbette tam tatillik veya bu işe yeni başlayanlar için diyebiliriz. Eğer tek göz sizin için sorun değilse, normal bir teleskoptaki türlü ayar ve parçalar ile uğraşmak istemiyorsanız bu teleskop tam sizlik. Ben de utanmadan gidip bir tane alayım diyorum...:)

Sevgiler, saygılar...

www.e-corap.com
En son Salih Dinçer tarafından 31 Ağu 2008, 13:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Pencere kenarında sürekli bulundurulabilecek bir alet.Hem şehrin ayrıntıarını, doğa manzaranızı ve gök kubbeyi genel anlamda seyredebilirsiniz.Çok büyük olmaması seyahatlerdede yanınızda görütülebilmesine olanak sağlıyor.Amatör astronomi için de başlangıç cihaz olarak kullanılabilir bence.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Sevgili Salih,
Değerlendirme ve inceleme için teşekkür ederim. Gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Garantisiteyi gezerken gözüme takılmıştı fakat bu tarz teleskopları pek tanımadığımdan bir fikir sahibi olamamıştım. Uzun süredir karar veremiyorum teleskoba geçiş konusunda. Gözlem yaptığım yerde alacağım teleskop beni ne kadar tatmin eder ondan emin değilim açıkçası(ışık kirliliği mevzusu) Öğrenci bütçesiyle de hemen bi heves gidip alamıyorum da :) Konus'un 20x80 dürbüne ya da gene Konus'un 1786'sını almayı planlıyodum.Bu ürünü de görünce hem fiyat hem de büyüklük olarak çok daha uygun gibi geliyor... Bir an önce karar vermek istiyorum çünkü havalar da ısınıyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

Dün akşam Harun Bey'in dükkanında bu ürünü ben de test etme şansı buldum. Salih Bey'in bahsettiklerine katılıyorum. Oldukça ufak ve hafif (sadece 1 kg) bir alet. Önce inanmamıştım ama alet gerçekten maksutov tipi. Yani bir nevi cep teleskobu :) Alacakaranlıkta uzaktaki binaları gözlemledik. Görüntü son derece net ve keskin. Fakat büyütme oranını arttırınca görüntü bir miktar kararıyor. Hava tam olarak karanlık olmadığından gökyüzü gözlemi yapamadık. Fakat ben bu ürünü çok beğendim. Fiyat da uygun. Bir arkadaşınıza hediye olarak alınabilir veya arabanın torpido gözüne atın, orada bulunsun.
gönderen Hasan Emre Alptekin
Bu göz merceği sabit ayarlanabilir zoom'u olan teleskopların yazdığı 30x-90x büyültme teoride değil mi? Normal teleskoplardaki elde edilen 90x ile farklı olması gerek sanırım? Hedef uzaklaştıkça max büyültme oranıda düşüyor gibi geldi bana, yanılıyor muyum?

Örnek:
90x ayarlı iken, 10 metre ötedeki hedef için gerçekte 70x büyültme sağlarken aya bakarken belki 40x oluyor mesela.(rakamlar gerçek değil, tahmini)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, resimden gördüğüm kadarıyla bu alet gayet pratik hafif taşınabilir birşey, ancak 90x te çok karanlık olsa gerek?...Yüksek büyültmede keskinlik kaybı olabilir...
Hasan bey bence sizin yazdığınız gibi değil, büyültme X mesafeden bağımısız bir kavram, bu bize bir oran ifade ediyor...Mesela 90x dediğimizde bize yakın veya uzak olsun okülerden bakılan her görüntü 90x kez büyültülüyor demektir...Tabii yıldızlar gibi çok uzak yerlere baktığımızda sanki onlar pek büyütülmemiş gibi yine aynı görürüz,çünkü çok uzaklar....
Cüneyt bey teşekkürler, soru olarak sordum bende nasıl çalıştığını bilmiyorum.
Benim 7122 20x-60x ile ay gözlemimden aldığım sonuç yaklaşık şu şekilde:
Resim
20metre ötedeki hedef için bu fark daha fazla oluyor, Yıldızlar zaten hep nokta halindeler onlar için değil tabiki :). Bu teleskopun max 90x dediği büyültme oranı, 90x'e uygun bir göz merceği kullanılan teleskop ile aynı büyültme oranını mı verir?

[/quote]
Mesela bu teleskop 70mm ve max 90x diyor.70mm objektifli refraktör bir teleskopa 90x'e uygun bir göz merceği taktığımızda sonuç aynı mı olur?
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Hasan bey
Bu teleskopun max 90x dediği büyültme oranı, 90x'e uygun bir göz merceği kullanılan teleskop ile aynı büyültme oranını mı verir?
Mesela örnek bir teleskobun odak uzunluğu 900mm olsun, buna 10 mm lik bir göz merceği kullanılırsa aynı büyültme oranını ( 90x) verir...
bu teleskop 70mm ve max 90x diyor.70mm objektifli refraktör bir teleskopa 90x'e uygun bir göz merceği taktığımızda sonuç aynı mı olur?
Burada kullanılacak olan teleskobun odak uzunluğunun bilinmesi gerekiyor,mesela 70 mm bir refraktör teleskobun odak uzunluğu 700 mm olursa 7,7 mm lik bir oküler, 600 mm olursa 6,6 mm lik bir okürler bize 90x büyültmeyi verir...
( Teleskobun odak uzunluğu / okülerin odak uzunluğu ) bu oran bize büyültmeyi verir...
Objektifin çapı ise yani açıklığı ışık toplama miktarını dolayısıyla görüntünün ne kadar aydınlık ve iyi olacağını belirler...Aynı büyültmeyi veren iki teleskoptan açıklığı fazla olanın görüntüsü daha aydınlıktır,daha fazla bilgi içerir...Önemli olan açıklık...
Birde bu alette zoomlu oküler olduğu için görüntü kaybı oluyor,teleskopta sabit oküler kullanıldığından bu bence fark yaratır...
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba bu ürüne ait www.konus.com sitesinden alınma detaylar
bakınız
#7138 KONUSPOT-MAK 2

http://konus.com/prodotti.php?id_c=4&id_p=432 orjinal sitesi
http://garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1671 bizim sitemiz

Resim

Description

Maksutov-Cassegrain spotting scope with variable magnifications, ideal for visual observation. The instrument is composed of: objective Ø70mm, 30 to 90 zoom magnification eyepiece, and a table tripod.
Konuspot-Mak2 offers all variable magnification advantages: i.e.
1) Magnification regulation in accordance with one’s needs.
2) Easy object sighting during observation and at high magnification.

Technical Features

• MAKSUTOV-CASSEGRAIN OPTICS
• 30X - 90X ZOOM POWER
• WITH TABLE TRIPOD
• TWIST-UP EYECUP
• SPECIAL COATING
• WITH CARRYING CASE
- FIELD OF VIEW 1000M/YDS: 24m 72ft
- EXIT PUPIL mm.:2.30
- WEIGHT gr/oz: 1040gr - 36.6oz
- LENGHT: 275mm. - 10.8”
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba Hasan bey
Bu teleskopun max 90x dediği büyültme oranı, 90x'e uygun bir göz merceği kullanılan teleskop ile aynı büyültme oranını mı verir?
Mesela örnek bir teleskobun odak uzunluğu 900mm olsun, buna 10 mm lik bir göz merceği kullanılırsa aynı büyültme oranını ( 90x) verir...
bu teleskop 70mm ve max 90x diyor.70mm objektifli refraktör bir teleskopa 90x'e uygun bir göz merceği taktığımızda sonuç aynı mı olur?
Burada kullanılacak olan teleskobun odak uzunluğunun bilinmesi gerekiyor,mesela 70 mm bir refraktör teleskobun odak uzunluğu 700 mm olursa 7,7 mm lik bir oküler, 600 mm olursa 6,6 mm lik bir okürler bize 90x büyültmeyi verir...
( Teleskobun odak uzunluğu / okülerin odak uzunluğu ) bu oran bize büyültmeyi verir...
Objektifin çapı ise yani açıklığı ışık toplama miktarını dolayısıyla görüntünün ne kadar aydınlık ve iyi olacağını belirler...Aynı büyültmeyi veren iki teleskoptan açıklığı fazla olanın görüntüsü daha aydınlıktır,daha fazla bilgi içerir...Önemli olan açıklık...
Birde bu alette zoomlu oküler olduğu için görüntü kaybı oluyor,teleskopta sabit oküler kullanıldığından bu bence fark yaratır...
Cüneyt bey, normal teleskoplarda nasıl hesaplandığını iyice açıklamışsınız.Bunlarda bahsettiğiniz gibi hesaplayarak büyültme oranını formüllerle bulabiliyoruz, peki bu konudaki gibi göz merceği sabit teleskopların çevrilerek değişen zoom özelliği ile ilgili 30x ile 90x bulunan formülü nedir onu anlayamadım, mekanizması nasıl çalışıyor?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Hasan Emre Alptekin yazdı:Cüneyt bey teşekkürler, soru olarak sordum bende nasıl çalıştığını bilmiyorum.
Benim 7122 20x-60x ile ay gözlemimden aldığım sonuç yaklaşık şu şekilde:
Resim
20metre ötedeki hedef için bu fark daha fazla oluyor, Yıldızlar zaten hep nokta halindeler onlar için değil tabiki :). Bu teleskopun max 90x dediği büyültme oranı, 90x'e uygun bir göz merceği kullanılan teleskop ile aynı büyültme oranını mı verir?
Büyütme oranı yükseldikçe:
1. Gözle görülen daire küçülmüyor mu?
2. Işık kaybı nedeniyle kararma oluyor mu?
3. Kontrast azalması oluyor mu?
4. Netlemede güçlük artıyor mu?

7118 için yukarıdaki soruların hepsine cevabım EVET olur. 7118'i demonte edip 10, 17 ve 32 mm okülerler ile denedim. Oküler üzerinde yazılı odak uzaklığı ile hesaplanan yaklaştırma oranlarını verdiğini söyleyebilirim. Ayrıca kendi (zumlu) okülerini söküp yerine (toucam-840K) webcam taktım ve görüntüyü direkt CCD üzerine düşürdüm. Kontrast ve netlik, aynı odak uzaklığına sahip merceğe göre daha zayıf ama mercekteki renk (bir renge odaklanırken diğer renklerin dağılması) bozulması olmuyor. Webcam ile karasal nesneler (örneğin ağaç yaprakları) CCD'nin kızılötesi ışığa hassas olması nedeniyle gözle görülenden çok farklı çıkıyor. Kızıl ötesi ışığı kesen bir filtre CCD önüne takılırsa ağaç yaprakları doğru renkte çıkıyor.

7118 gibi maksutow optik cihazlarda, birincil aynanın kendi odak uzaklığı ile ( ikincil aynanın dış bükey bir ayna olması nedeniyle ) cihazın nihai odak uzaklığı aynı olmaz. Netleme birincil aynanın ileri geri hareketi ile sağlanıyor. Bu nedenle odak uzaklığı, iki ayna arasındaki uzaklığa göre değişkenlik gösterir.

1786 newton ( bence newton + maksutow karışımı melez ) teleskobun ikincil aynasında da benzer bir dizayn dikkatimi çekti. İkincil aynası dış bükey mi? yoksa düz bir ayna olup önünde yada arkasında ıraksak bir mercek mi var çözmüş değilim. Ama webcam ile çekimde merceklerden kaynaklanan sorun dikkatimi çekmiş değildir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mehmet Koyuncu yazdı: Büyütme oranı yükseldikçe:
Mehmet Bey,

Konus 7138 il e yaptığım denemelere istinaden;
1. Hayır küçülmüyor.
2. Max büyütmede oldukça kararıyor.
3. Kararma olduğu için haliyle kontrast da azaldı.
4. Netlemede pek güçlük oldu denemez, biraz ayarla netlik sağlanıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Hasan bey
değişen zoom özelliği ile ilgili 30x ile 90x bulunan formülü nedir onu anlayamadım, mekanizması nasıl çalışıyor?
Formülü bilmiyorum,ama mekanizma bence şöyle olmalı,bu zoomlu okülerin içinde çok sayıda mercek sıralanıyor,ve zoom kısmı çevrildikçe içerdeki mercekler birbirlerine göre hareket ederek okülerin odak uzaklığını değiştiriyor olmalı?...
Bence adamlar 30x ve 90x rakamlarınıda yine teleskobun odak uzunluğunu / oküler odağı
oranlarından bularak üzerine yazmışlardır.Burdaki zoomlu oküler sökülerek odak uzunluğu farklı başka bir teleskoba takılsa büyültme aralığıda değişir....
Mehmet bey, ben 90mm lik bir spektiv kullanmıştım( 30x-90x),Konus'un 7120 modeline benziyor.Başına gelen bir kaza sonucu artık devre dışı ama ana aynası elimde duruyor...

Büyütme arttıkça
1.30x'te bir borudan bakıyormuş gibi,90x'e gelirken görülen daire genişliyor..
2.90x'te rahatsız edecek kadar çok karanlık...
3.büyütme ile kontrast azalıyor..
4.büyütme ile netleme azalıyor ve güçleşiyor.30x'teki netleme keskinliği yok..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Gülhan YAŞAR yazdı:
Mehmet Koyuncu yazdı: Büyütme oranı yükseldikçe:
Mehmet Bey,

Konus 7138 il e yaptığım denemelere istinaden;
1. Hayır küçülmüyor.
2. Max büyütmede oldukça kararıyor.
3. Kararma olduğu için haliyle kontrast da azaldı.
4. Netlemede pek güçlük oldu denemez, biraz ayarla netlik sağlanıyor.
Konus-7118 tecrübesi ile daha gelişmiş bir (7138) modeli beklenirdi zaten :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]