Cide'den Samanyolu

Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Burak Mehmet Gürbüz
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Cide'den Samanyolu

Mesaj gönderen Burak Mehmet Gürbüz »

Sevgili dostlar, Cide'ye tatile giderken teleskobumun tripodu ve motorumu da alıp gittim.
Hayatımda ilk kez takip motoruyla uzun pozlamalı astrofoto çektiğim için acemiliğime veriniz lütfen hataları. Çalışmam aşağıdadır.

Resim

http://www.burakgurbuz.com/old/dosya/do ... /Black.jpg
En son Burak Mehmet Gürbüz tarafından 08 Ağu 2011, 15:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Harun ŞAHİN
İlgi düzeyi: Meslek ve Satıcı
İletişim:

Mesaj gönderen Harun ŞAHİN »

merhaba burak bey bence çok başarılı (en azından bana göre)
ama gerçek cevabı ustalar verecektir tahir bey mehmet bey isak bey salih bey çadaş bey gülhan bey mahmut bey ferhat bey ve diğer arkadaşlar

başarılarınızın devamını dilerim
Kullanıcı avatarı
Mahmut YILMAZ
İletişim:

Mesaj gönderen Mahmut YILMAZ »

Merhaba. Harun abi beni "usta" olarak nitelendirmen gurur verici 8) fakat ben amatörün de amatörüyüm.Dha işin çok başındayım.Öğrenecek çok fazla şey var. :wink:

Burak elinize sağlık gayet güzel olmuş. 820 saniyelik tek bir poz mu yoksa birleştirilmiş bir fotoğrafmı ? Eğer tek poz ise "1x820sn." şeklinde yazarsanız daha açıklayıcı olur sanıım.

Tek bir poz olarak görünüyor.Takip sisteminiz geniç alan fotoğraflama için yeterince iyi gibi,bence derin uzay cisimleri üzerinde de çalışmalısınız.

Tekrar tebrikler. :)
Kullanıcı avatarı
Burak Mehmet Gürbüz
İletişim:

Harun bey, ilk olarak güzel sözleriniz için çok teşekkür edeirm. beğenmenize çok sevindim. ister amatör ister profesyönel, isterse de anlamayanbirisi, birisinin bi çalışmamı beğenmesi benim için çok güzel birşey.

Mahmut hocam, sözleriniz için çok teşekkür ederim. Evet, tek bir 820 saniyelik poz. Malesef yorgunluktan uyuya kaldığımdan, alacakaranlıkta ayar yapma fırsatını kaçırdım ve zifiri karanlıkta polar ayarı ve terazilemeyi yaptım kör topal. O yüzden yeterince iyi de sayılmaz foto, fakat 10 mm objektif açığı giderdi sanırsam birazcık.

Bu fotoğrafda ayrıca Mustafa Erol hocama yine saygı ve teşekkürlerimi gönderiyorum, onun önerileri sayesinde daha iyi pozlar aldım.

Ayrıca sanırsam derin uzay cisimleri için de iyi bir sistem, eğer yeterince ince ayar yapılabilirse kaydırmadan çok güzel sonuçlar veriyor motor ve kundak. Eleştirileriniz ve önerilierinizi her zaman bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Burak Mehmet Gürbüz yazdı:Harun bey, ilk olarak güzel sözleriniz için çok teşekkür edeirm. beğenmenize çok sevindim. ister amatör ister profesyönel, isterse de anlamayanbirisi, birisinin bi çalışmamı beğenmesi benim için çok güzel birşey.

Mahmut hocam, sözleriniz için çok teşekkür ederim. Evet, tek bir 820 saniyelik poz. Malesef yorgunluktan uyuya kaldığımdan, alacakaranlıkta ayar yapma fırsatını kaçırdım ve zifiri karanlıkta polar ayarı ve terazilemeyi yaptım kör topal. O yüzden yeterince iyi de sayılmaz foto, fakat 10 mm objektif açığı giderdi sanırsam birazcık.

Bu fotoğrafda ayrıca Mustafa Erol hocama yine saygı ve teşekkürlerimi gönderiyorum, onun önerileri sayesinde daha iyi pozlar aldım.

Ayrıca sanırsam derin uzay cisimleri için de iyi bir sistem, eğer yeterince ince ayar yapılabilirse kaydırmadan çok güzel sonuçlar veriyor motor ve kundak. Eleştirileriniz ve önerilierinizi her zaman bekliyorum.
Bence çok güzel bir fotoğraf. İnşallah köyüme gittiğimde, uzun pozlamalı çekim yapma fırsatı bulacağım. Çünkü İstanbul'un ışık kirliliğinde 1 dakikadan fazla pozlama mümkün değil. Dengeleme ve kutup ayarını çok iyi yaptığını söyleyebilirim. Astronomi fotoğrafçılığı virüsünü biraz İshak beyden ama daha çok Mustafa beyden kaptım. Mustafa Erol beyi forumumuzda görmek dileğiyle ...
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Burak Bey merhaba,

Çok başarılı olmuş, paylaşım için teşekkürler. Takip iyi görünüyor, 820 saniye de kısa değil.

Galiba resimde Regulus olarak tanıtılan yıldız Procyon ?

Resim çeken amatörlerin sayısının artması beni sevindiriyor. Resimlerinizin devamını bekleriz!
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Burak bey,tebrikler fotoğraf çok güzel çıkmış......

820 sn uzun bir süre, benim yaptığım denemelerde henüz 30 sn olduğunda bile fotoğraf yanmaya başlıyor arka plan açık kahverengine dönüşüyor....Çektiğiniz bu tek pozda yazılımla bir işlem yaptınız mı?...820 saniyede fotoğrafın yanmaması bana ilginç geliyor ?....

Fotoğraflarınızın devamını bekliyoruz.......Başarılar
Kullanıcı avatarı
Burak Mehmet Gürbüz
İletişim:

Bence çok güzel bir fotoğraf. İnşallah köyüme gittiğimde, uzun pozlamalı çekim yapma fırsatı bulacağım. Çünkü İstanbul'un ışık kirliliğinde 1 dakikadan fazla pozlama mümkün değil. Dengeleme ve kutup ayarını çok iyi yaptığını söyleyebilirim. Astronomi fotoğrafçılığı virüsünü biraz İshak beyden ama daha çok Mustafa beyden kaptım. Mustafa Erol beyi forumumuzda görmek dileğiyle ...
Mehmet bey gerçekten çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Benim de bu konuda en büyük destekçim Mustafa Erol bey:) Ayrıca İstanbulda hakkaten imkansız fotoğraf işi. Dengeleme ve kutuplamayı aslında iyi yapamadım çünkü karanlığa kaldım uyuya kalınca :) Fakat elimden geldiğince düzgün yapmaya uğraştım :)
Burak Bey merhaba,

Çok başarılı olmuş, paylaşım için teşekkürler. Takip iyi görünüyor, 820 saniye de kısa değil.

Galiba resimde Regulus olarak tanıtılan yıldız Procyon ?

Resim çeken amatörlerin sayısının artması beni sevindiriyor. Resimlerinizin devamını bekleriz!
Hocam vallahi oradaki yıldız isimlerinde hatam varsa suçlusu Stellarium'dur! :) Ya da benim suçum da olabilir :) Çok teşekkürler hocam güzel sözleriniz için :)
Merhaba Burak bey,tebrikler fotoğraf çok güzel çıkmış......

820 sn uzun bir süre, benim yaptığım denemelerde henüz 30 sn olduğunda bile fotoğraf yanmaya başlıyor arka plan açık kahverengine dönüşüyor....Çektiğiniz bu tek pozda yazılımla bir işlem yaptınız mı?...820 saniyede fotoğrafın yanmaması bana ilginç geliyor ?....

Fotoğraflarınızın devamını bekliyoruz.......Başarılar
Cüneyt bey öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.
İkinci olarak burada sararma oldu ve biraz düzeltme yaptım photoshop da.
inşallah devamı gelecek :) çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba Cüneyt Bey,
Cüneyt Şanlı yazdı:820 sn uzun bir süre, benim yaptığım denemelerde henüz 30 sn olduğunda bile fotoğraf yanmaya başlıyor arka plan açık kahverengine dönüşüyor....
Bu işik kirliliğinden kaynaklanıyor.
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Elinize sağlık saygı değer dostum, ilk çalışman gayet şık olmuş. Ama bu bize yeterli olmaz söyleyeyim...:)

Devamını dört gözle bekleriz...

Sormak istediğim bir şeyler var:

Böyle uzun pozlamalarda parlak cisimler gradient etkili küre gibi mi çıkar? Mesela bu resimde Sirius'a bakıyorumda sanki orada 17P/Holmes var! Bu görüntü ne kadar gerçekci? Acaba birden fazla fotoğra birleştirilse daha mı güzel çıkar?

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Burak Mehmet Gürbüz
İletişim:

Salih Dinçer yazdı:Elinize sağlık saygı değer dostum, ilk çalışman gayet şık olmuş. Ama bu bize yeterli olmaz söyleyeyim...:)

Böyle uzun pozlamalarda parlak cisimler gradient etkili küre gibi mi çıkar? Mesela bu resimde Sirius'a bakıyorumda sanki orada 17P/Holmes var! Bu görüntü ne kadar gerçekci? Acaba birden fazla fotoğra birleştirilse daha mı güzel çıkar?

Teşekkürler...
Üstadım, bu fotoğrafta aslında çok büyük çapta distorsiyon var dışa doğru, balık gözü etkisi de diyebiliriz buna. bunun sebebiyse 10 mm lens kullanmam fotoğraf için :) merkezdeki objeler gayet düzgün görünürken, sınırlara doğru kaydıkça objeler daha diske benzer veya "Holmes-vari" bir görüntü çiziyorlar. Tek sebep de dediğim gibi 10mm lens sanırsam.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Burak Mehmet Gürbüz yazdı:
Salih Dinçer yazdı:Elinize sağlık saygı değer dostum, ilk çalışman gayet şık olmuş. Ama bu bize yeterli olmaz söyleyeyim...:)

Teşekkürler...
Üstadım, bu fotoğrafta aslında çok büyük çapta distorsiyon var dışa doğru, balık gözü etkisi de diyebiliriz buna. bunun sebebiyse 10 mm lens kullanmam fotoğraf için :) merkezdeki objeler gayet düzgün görünürken, sınırlara doğru kaydıkça objeler daha diske benzer veya "Holmes-vari" bir görüntü çiziyorlar. Tek sebep de dediğim gibi 10mm lens sanırsam.
Fotoğraf makinasına eklenen geniş açı ( Balık gözü ) yada dar açı ( Tele ) ek mercekler ne kadar kaliteli olursa olsun netleme kabiliyetleri kısıtlı. Ayrıca 820 saniye uzun bir süre. Dengeleme ve boşluk alma tam olmadıysa motor takip için çalışırken, kundağın titretmesine dolayısıyla teleskobun sallanmasına sebep olur. Fotoğrafınızda bu sallanmanın etkisini gördüğümüzü sanıyorum. Yine de fotoğrafınız çok güzel. Kullandığınız balık gözü oldukça kaliteli.
Kullanıcı avatarı
Burak Mehmet Gürbüz
İletişim:

Mehmet Koyuncu yazdı:
Burak Mehmet Gürbüz yazdı:

Teşekkürler...
Fotoğraf makinasına eklenen geniş açı ( Balık gözü ) yada dar açı ( Tele ) ek mercekler ne kadar kaliteli olursa olsun netleme kabiliyetleri kısıtlı. Ayrıca 820 saniye uzun bir süre. Dengeleme ve boşluk alma tam olmadıysa motor takip için çalışırken, kundağın titretmesine dolayısıyla teleskobun sallanmasına sebep olur. Fotoğrafınızda bu sallanmanın etkisini gördüğümüzü sanıyorum. Yine de fotoğrafınız çok güzel. Kullandığınız balık gözü oldukça kaliteli.
Hocam daha önce de belirttiğim gibi, malesef uyuya kaldım ve alacakaranlıkta ışık altında polar ayarını yapamadım :( Öyle olunca da mecburen gece kör karanlıkta fener ışığıyla elimden geldiğince düzgün yapmaya çalıştım ama hem terazide hem de polar ayarında problem vardı. Geniş açıda daha az belli olsa da dar açılı fotoğraflarda kendini çok belli ediyor. Bütün objelerde kayma olduğu açıkça görünüyor. İnşallah bir dahaki sefere bu hataya düşmeyeceğim :) Ayrıca fotoğraf makinasını direkt olarak kundağa bağlantı aparatının üzerine taktım. Kundağın tam merkezindeydi makina. Herhangi bir ağırlık kullanmadım. Teleskop tüpü de monte edilmemişti fotoğraf çekimi esnasında.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:Fotoğraf makinasına eklenen geniş açı ( Balık gözü ) yada dar açı ( Tele ) ek mercekler ne kadar kaliteli olursa olsun netleme kabiliyetleri kısıtlı. Ayrıca 820 saniye uzun bir süre. Dengeleme ve boşluk alma tam olmadıysa motor takip için çalışırken, kundağın titretmesine dolayısıyla teleskobun sallanmasına sebep olur. Fotoğrafınızda bu sallanmanın etkisini gördüğümüzü sanıyorum..
Bilmiyorum, bence Burak beyin takibi gayet iyi. Bahsettiğiniz kaymalar bana takip hatası değil gibi görünüyor. Çünkü öyle olsaydı, bozulma resmin her yerinde olmalıydı. Ama resim ortasındaki yıldızlar gayet noktasal. Ayrıca dikkat edersek görürüz ki, bozulma resim kenarlarında ve kenardan kenara yön değiştiriyor. Halbuki takip hatası olsaydı, bozulma hep aynı yönde olurdu.

Bence bu "coma" aberasyonu. Kenarlarda yıldızlar noktasal değil işte. Takip ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, bu kullanılan optiğin bir özelliği olduğundan yıldızlar kenarlarda noktasal çıkmayacaktır. Belki diyafram biraz kısılırsa daha iyi sonuç alınabilir? Bir denemekte fayda var. Ancak bir gerçek şu ki, malesef objektiflerin çoğu yıldız çekmeye pek müsait değil ve zomlu objektifler de en zayıf olanları.
Kullanıcı avatarı
Burak Mehmet Gürbüz
İletişim:

Tahir Şaban yazdı:Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:Fotoğraf makinasına eklenen geniş açı ( Balık gözü ) yada dar açı ( Tele ) ek mercekler ne kadar kaliteli olursa olsun netleme kabiliyetleri kısıtlı. Ayrıca 820 saniye uzun bir süre. Dengeleme ve boşluk alma tam olmadıysa motor takip için çalışırken, kundağın titretmesine dolayısıyla teleskobun sallanmasına sebep olur. Fotoğrafınızda bu sallanmanın etkisini gördüğümüzü sanıyorum..
Bilmiyorum, bence Burak beyin takibi gayet iyi. Bahsettiğiniz kaymalar bana takip hatası değil gibi görünüyor. Çünkü öyle olsaydı, bozulma resmin her yerinde olmalıydı. Ama resim ortasındaki yıldızlar gayet noktasal. Ayrıca dikkat edersek görürüz ki, bozulma resim kenarlarında ve kenardan kenara yön değiştiriyor. Halbuki takip hatası olsaydı, bozulma hep aynı yönde olurdu.

Bence bu "coma" aberasyonu. Kenarlarda yıldızlar noktasal değil işte. Takip ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, bu kullanılan optiğin bir özelliği olduğundan yıldızlar kenarlarda noktasal çıkmayacaktır. Belki diyafram biraz kısılırsa daha iyi sonuç alınabilir? Bir denemekte fayda var. Ancak bir gerçek şu ki, malesef objektiflerin çoğu yıldız çekmeye pek müsait değil ve zomlu objektifler de en zayıf olanları.
Tahir hocam ve sevgili dostlar, aşağıda göreceğiniz fotoğraf benim kullandığım Sigma 10-20 objektifle çekilmiş bir fotoğraf. Burada da göreceğiniz üzere, fotoğrafın merkezinden uzaklaştıkça "balıkgözü etkisi" dediğimiz etki görülmeye başlıyor. Her türlü optik alıcıda (buna canlıların gözleri de dahil) milimetrik değer küçüldükçe balıkgözü etkisi artar. Uzun odak aralığına sahip bir objektif veyahut teleskopta bu etki 0 a yaklaşırken, milimetrik değer azaldıkça artan bir ivmeyle distorsiyon veya balıkgözü etkisi artar. O yüzden, küçük odak aralığına sahip objektiflerde alan derinliği çok daha fazla hissedilirken, uzun odak aralığına sahip olanlarda ve tüm teleskoplarda alan derinliği yok denecek kadar azdır.

Bunu bir zoom-tele-objektif ile deneyerek de anlayabilirsiniz. Örneğin 28-200 mm bir objektifle 28 den 200 e doğru bir zoom yapın, alan derinliğinin düştüğünü, görüntünün düzlemselleştiğini göreceksiniz.

Resim

“Derin Uzay Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir