Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Onur Kaya
Merhabalar,

Uzunca bir zamandır bir DSLR almak istiyordum, iş artık ciddiyete bindi ve karar aşamasına geldim. Ama bu tür makinalar hakkında çok bilgim olduğu söylenemez,
o yüzden bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Daha önce başka başlıklarda Canon EOS 40D hakkında iyi yorumlar yapıldığını hatırlıyorum, ama Canon' un kompakt makinalarından kullandım (IXUS 70) ve
pek memnun kalmamıştım. En ufak el titremesinde fotoğraflar flu çıkıyordu.
Oysa Sony'nin kompaktından (DSC-N1) çok memnundum. Sony'nin steady shot özelliği titreme sorununu tamamen yok ediyordu. Bu yüzden araştırmaya başlarken Sony benim gözümde bir adım önde başladı.

Bana en uygun gözüken model Sony Alpha 200 oldu. Bu makinanın teknik özelliklerini aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz:

http://www.sony.com.tr/view/ShowProduct ... igital+SLR

Eğer son kararım bu olursa, kardeşim Nisan ayının başında İngiltere'den gelirken getirecek. Oradaki fiyatlar ve farklı paket içeriklerini aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz :

http://www.currys.co.uk/martprd/store/c ... egory_oid=

Fiyatlar ve özellikler böyle. Yorumlarınızı bekliyorum...

Hoşçakalın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba dostum,

Ben de çok anlamam DSLR'lerden, hatta dün gece bunlardan ilk defa bu kadar yakından gördüm. Tek bir poz çekmişliğim de yoktur. Ama herhalde ustalar yine Canon diyecekler ve yine Canon...:)

Bahsettiğin makinenin özelliklerine baktım da objektif değiştirirken çift toz kapağı hoşuma gitti. Ama uzaktan kumandası üzerindeki tuşlar yetersiz gözüküyor. Malum bunu bir teleskopa bağladığın sırada böyle aletlere ihtiyaç duyuluyor.

Resim

RAW ve USB2.0 desteği olması iyi. Aslında en iyisi bu makineyi kullanan gökfotoğrafçıları var mı? Gerçekten makine güzel bir şeye benziyor:
Resim
Resim

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Ben de DSLR bir fotoğraf makinası alacağım. Teleskop ile gök cisimlerinin fotoğrafını çekmeyi amaçladığım için objektifinin benim için pek önemi yok. Canon EOS-450D'nin piyasaya çıkmasını bekliyorum. Önerinizi göz önüne alarak sony DSLR'yi de inceleyeceğim. Emin olmak istediğim konu bulb süresinde bir limit olup olmadığıdır. EOS'larda bulb süresinde limit olmadığı bir çok forumda teyid edildi. Sony için bu teyidi alma şansı pek yok. Olympus için 8 dakika gibi bir limit var. Aynı resmin elde edilmesi için sony'de daha az pozlama süresi vermek gerektiği şeklinde bir fikriniz olduğunu sanıyorum. Benzer durum daha önce kullandığın finepix s5000'de var idi. 2 saniyede çektiği resmi başka bir makinada ( örneğin FZ30'da ) 15 saniyede çekemiyordum. Ama diğer makinanın 60 saniyelik pozlama süresi s5000'i bana kısa zamanda unutturdu. Şimdi de 450D'nin FZ30'u unutturacağını sanıyorum.
gönderen Onur Kaya
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...Görünüşe göre ya çok yeni bir model ya da gökfotoğrafçıları arasında yaygınlaşmamış...
Çok yeni bir modelmiş, Şubat 2008' de piyasaya sürülmüş. Bkz. :
http://www.pcworld.com.tr/index.php?bol ... n-yeni-slr

Ben de bu makinayla çekilmiş örnek fotoğraflar aradım ama pek birşey bulamadım. :roll:
http://masterchong.com/v2/dslr-guide/so ... hotos.html
Mehmet Koyuncu yazdı:Emin olmak istediğim konu bulb süresinde bir limit olup olmadığıdır.
Bildiğim kadarıyla bir sınır yok.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Onur Bey, akadaşlar bir çok önemli noktaya işaret etti. Bunların yanında gök fotoğrafları için önemli olan

-Gürültüsü ne kadar? (objektif kapağını kapatıp bir 5 dakikalık poz çekmeli)
-Resim verileri ham halde bırakılıyor mu? Yoksa Nikon'un yaptığı gibi veriler işleniyor mu?

Kamera hakkında bir bilgim yok.
gönderen Onur Kaya
Tahir Şaban yazdı:-Gürültüsü ne kadar? (objektif kapağını kapatıp bir 5 dakikalık poz çekmeli)
-Resim verileri ham halde bırakılıyor mu? Yoksa Nikon'un yaptığı gibi veriler işleniyor mu?
- Gürültü seviyesinin ne durumda olduğunu tam olarak bilemiyorum. Makine çok yeni olduğundan bırakın böyle gürültü testlerini, normal fotoğraf bile bulmak zor. Ancak şu an adresini hatırlamadığım bir fotoğraf forumunda ürünü kullanan birisi, gürültünün Canon EOS 40D den daha az olduğunu yazmıştı. Gerçi bu yoruma karşı çıkanlar da olmuştu ama en azından Canon EOS 40D seviyesinde olduğunu düşünüyorum.

-İkinci sorunuzun cevabı hakkında bir fikrim yok. :(

Bir de hangi alanda kullanacağım konusuna bir açıklık getireyim. Gök fotoğrafları çekmek tabi ki öncelikli hedefim, ancak sadece gök fotoğrafı çekmek için almıyorum. Bu yüzden diğer özellikleri gözardı ederek sadece gürültü bakımından üstün olanı seçmek bana pek uygun gelmiyor. Daha önce bahsettiğim "Super Steady Shot" özelliği çok iyi sonuçlar veriyormuş. Bu özelliği ilgimi çekmeye devam ediyor. Son olarak;
CES 2008 Elektronik Fuarında tanıtılan Sony Alpha 200 hakkında tam bilgiler geldi. Hem Video, Hem Resimleri ile A200′ü daha yakından tanıyalım. Sony Alpha 200, Alpha 100 modelinin geliştirilmiş hali olarak gösteriliyor. Ancak ilk bakışta A700′den görünüm olarak farkı yok. Sahip olduğu özellikler Amatör DSLR sınıfı için oldukça yeterli. Sony A200, Amatör sınıfta Canon’un EOS 400D, Nikon’un ise D40/x’e fark atıyor. Veya CNET editörünün söylediği gibi Eksikleri kapatıyor.
diye bir yorum okudum. Bu yorum da aklımdaki Sony düşüncesini kuvvetlendirdi. Ama kafam bayağı karışık. :? 1-2 hafta daha araştırmaya devam edip Şubat sonu gibi karar vereceğim.

Şimdilik hoşça kalın. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Onur bey, biraz baktım bende fotoğraf bulamadım makina çok yeni....

Makina güzel özelliklere sahip, titreme önleme özelliği DSLR'lere takılan pek çok objektif üzerindede var, fiyat benzer DSLR'lere göre yüksek olursa bu özelliğe çok takılmayın...Mesela Canon'da 18-55mm olan objektifin titreme engelleme öz. olan 18-55 mm IS olanını çıkardılar...
Kısaca çok araştırmak gerekiyor....Kararınızı verdiğinizde buraya yazın.Başarılar
gönderen Onur Kaya
Selamlar,

Sizlere bir sorum daha olacak. DSLR' i teleskopa bağlamak için tam olarak hangi parçalara gerek duyuluyor? Aslında bir sürü astrofotoğraf sitesine bakıp araştırdım. Ama bazılarında sadece T2 ring gerekir yazıyor, bazılarında ise hem T ring hem de T adaptör gerekir yazıyor. Bunların dışında başka bir şey gerekir mi?
gönderen Onur Kaya
Tahir Şaban yazdı:-Resim verileri ham halde bırakılıyor mu? Yoksa Nikon'un yaptığı gibi veriler işleniyor mu?
Merhaba Tahir ağabey,

Sony A200 Jpg, RAW ve RAW+Jpg formatlarında kayıt yapabiliyormuş. RAW formatında fotoğraflar ham halde kalıyormuş. Bu fotmattaki fotoğrafları işlemek için bilgisayar ve RAW' ı destekleyen bir program gerekiyorumuş. Sorunuzda sanırım bu özelliği kastetmiştiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Onur Kaya yazdı:Selamlar,

Sizlere bir sorum daha olacak. DSLR' i teleskopa bağlamak için tam olarak hangi parçalara gerek duyuluyor? Aslında bir sürü astrofotoğraf sitesine bakıp araştırdım. Ama bazılarında sadece T2 ring gerekir yazıyor, bazılarında ise hem T ring hem de T adaptör gerekir yazıyor. Bunların dışında başka bir şey gerekir mi?
Mesela hangi teleskopa bağlayacaksınız?

Sevgiler, saygılar...
gönderen Onur Kaya
Salih Dinçer yazdı:Mesela hangi teleskopa bağlayacaksınız?
Konus 1795' e bağlamayı düşünüyorum. Geçtiğimiz Eylül sonlarında almıştım. 1-2 sene bunla yetinmek zorundayım. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
O zaman sadece T-2 halkası işinizi görecektir ama 35 mm. analog kullanacağım derseniz o zaman T halkasına ihtiyacınız var.
gönderen Onur Kaya
Salih Dinçer yazdı:O zaman sadece T-2 halkası işinizi görecektir ama 35 mm. analog kullanacağım derseniz o zaman T halkasına ihtiyacınız var.
Cevap için teşekkürler Salih.
Bu arada Sony A200' de karar kıldım. :D Karar vermem biraz çabuk oldu çünkü kardeşimin Türkiye'ye dönmesini beklememe gerek kalmadı. Onun bir arkadaşı 26 Şubat'ta geliyormuş, gelirken getirecek. Anlayacağınız 1 ay erken kavuşacağım yeni makinama. :D :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Şimdiden hayırlı olsun eğer memnun kalırsan ilk fırsatta Almanya'dan almayı düşünebilirim. Bize bu yeni modeli önerdiğin için teşekkür ederim.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]