Gökyüzü fotoğrafçılığı

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Kadir12
İlgi düzeyi: yeni başladım
Teşekkür etti: 0

Gökyüzü fotoğrafçılığı

Mesaj gönderen Kadir12 »

Ben astronomiye ilgisi olan biriyim ve gökyüzü fotoğrafçılığıyla ilgilenmek istiyorum. Elimde celestron powerseeker 127 eq teleskobu var. Bu teleskobu kullanarak fotoğraf çekebilir miyim? Ayrıca konu hakkında bilgi sahibiyseniz, gökyüzü fotoğrafçılığıyla ve başlamam gereken makineyle ilgili fikir verebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 7 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Can Rıfat Turcan »

Merhaba,

Elinizdeki teleskop uzun çekim fotoğraf için çok uygun değil maalesef. Gökyüzü fotoğrafçılığı için GoTo sistemi olan otomatik kundaklara ihtiyaç var. Elbette manuel kundakla da fotoğraf çekebilirsiniz ama çok zahmetli ve verimsiz olur. Göz merceğine telefon koyarak Ay, Jupiter ve Satürn gibi gök cisimlerini anlık olarak çekebilirsiniz kolayca. Gözlem için daha uygundur bir teleskoptur yani.

Fotoğraf makinesi olarak her hangi bir DSLR makine işinize yaracaktır. Güncel ve yakın zamanda çıkmış makineler ISO başarımı olarak daha iyi olduğu için tercih edilebilir. Teleskopa bağlamadan, geniş açı bir objektif ile Samanyolu fotoğrafları da çekebilirsiniz ayrıca.
Kadir12

Mesaj gönderen Kadir12 »

sadece fotoğraf makinesi ile teleskopla birlikte çektiğim (uzun pozlama olmayan) fotoğraf arasında pek bir fark olmayacak anladığım kadarıyla. Peki fotoğraf makinesi olarak ne önerirsiniz başlangıç olarak ?
Kullanıcı avatarı
Can Rıfat Turcan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 7 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Can Rıfat Turcan »

Anlatmak istediğim şuydu, teleskop kundağınız yapısı gereği DSLR makine takıp, düzgün takipli fotoğraf çekmeye çok uygun değil. O yüzden telefon örneğini verdim. Elbette fotoğraf makinesini takıp fotoğraf çekebilirsiniz ama çekeceğiniz cisimler bir kaç taneyi geçmez. O durum içinde DSLR almaya gerek yok.

Ama DSLR ile geniş açı Samanyolu çekecekseniz o zaman başka. Canon'un bütçenize uygun giriş seviye bir makinesi işinizi görür. Direkt şu modeli alın diyemiyorum, bütçe önemli ve ne çekmek istediğiniz.
Kadir12

Mesaj gönderen Kadir12 »

Evet, geniş açılı fotoğraflar çekmek istiyordum. Bana çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim. :D

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir