Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
gönderen Kadir12
Ben astronomiye ilgisi olan biriyim ve gökyüzü fotoğrafçılığıyla ilgilenmek istiyorum. Elimde celestron powerseeker 127 eq teleskobu var. Bu teleskobu kullanarak fotoğraf çekebilir miyim? Ayrıca konu hakkında bilgi sahibiyseniz, gökyüzü fotoğrafçılığıyla ve başlamam gereken makineyle ilgili fikir verebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Turcan
Merhaba,

Elinizdeki teleskop uzun çekim fotoğraf için çok uygun değil maalesef. Gökyüzü fotoğrafçılığı için GoTo sistemi olan otomatik kundaklara ihtiyaç var. Elbette manuel kundakla da fotoğraf çekebilirsiniz ama çok zahmetli ve verimsiz olur. Göz merceğine telefon koyarak Ay, Jupiter ve Satürn gibi gök cisimlerini anlık olarak çekebilirsiniz kolayca. Gözlem için daha uygundur bir teleskoptur yani.

Fotoğraf makinesi olarak her hangi bir DSLR makine işinize yaracaktır. Güncel ve yakın zamanda çıkmış makineler ISO başarımı olarak daha iyi olduğu için tercih edilebilir. Teleskopa bağlamadan, geniş açı bir objektif ile Samanyolu fotoğrafları da çekebilirsiniz ayrıca.
gönderen Kadir12
sadece fotoğraf makinesi ile teleskopla birlikte çektiğim (uzun pozlama olmayan) fotoğraf arasında pek bir fark olmayacak anladığım kadarıyla. Peki fotoğraf makinesi olarak ne önerirsiniz başlangıç olarak ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Can Turcan
Anlatmak istediğim şuydu, teleskop kundağınız yapısı gereği DSLR makine takıp, düzgün takipli fotoğraf çekmeye çok uygun değil. O yüzden telefon örneğini verdim. Elbette fotoğraf makinesini takıp fotoğraf çekebilirsiniz ama çekeceğiniz cisimler bir kaç taneyi geçmez. O durum içinde DSLR almaya gerek yok.

Ama DSLR ile geniş açı Samanyolu çekecekseniz o zaman başka. Canon'un bütçenize uygun giriş seviye bir makinesi işinizi görür. Direkt şu modeli alın diyemiyorum, bütçe önemli ve ne çekmek istediğiniz.
gönderen burakalp
merhaba;
KARDEŞİM BEN ONU BUNU BİLMEM AMA 10 SENELİK EDİNDİĞİM PROFESYONEL TECRÜBEM İLE BİRAZ GERÇEKLERİ KONUŞUYUM SEN Bİ BENİ DİNLE YOKSA YALAN YANLIŞ
BİLGİ VERİRLER ALLAH KORUSUN ELİNDEKİ TELESKOP BİLMİYORUM HALA DURUYORMU AMA SATMADIYSAN VEYA BAŞKA BİRİNE VERMEDİYSEN ELİNDEYSE HALA GERÇEKÇİ VE AÇIK OLUCAM
CAN TURCAN BEY SİZE NET BİR BİLGİ VERMİYOR OKUDUĞUM KADARIYLA TELESKOPUNDA 250X MESAFE YANİ GENİŞ AÇILI ÇEKME VAR 20MM GÖRÜNTÜ DÜZENLEYİCİ BU 250X YANINA
YAKIŞIR BİR RAKAM DEMEK. VE DAHA BİTMEDİ ŞUNLARIDA SÖYLİYİM TELESKOBUNUN NETLEŞTİRİCİ AÇIKLIĞI 1-1/4 DİYAFRAMDIR VE BUDA TELEFONLARLA KARŞILAŞTIRILMAZ TELEFONUN ZOOMUYLA GÖK YÜZÜNÜ ÇEKERSİN YAKINLAŞIR 50X AMA NET ÇIKMAZ NETLİK AÇISI 1-4/1.2,4 OLUR BUDA PEK İYİ OLMAZ AMA SENİN TELESKOBUN GERÇEKTEN HARİKA BENİM ELİMDE
ONUN 500X OLANI VARDI SATTIM 1-1/2,5 DİYAFRAM AÇIKLIK VARDI YANİ ANLIYACAĞINIZ TELESKOBUNUZLA GECE BİR YILDIZI ÇEKİP SATARSAANIZ YETKİLİ KİŞİLERE PARA KAZANIRSINIZ.
BU BİLGİLER BİRAZ UZMANLIK BİRAZ BİLGİ BİRAZ EZBER İSTER KADİR BEY...
UMARIM YARDIMCI OLMUŞUMDUR!

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]