Çocuklar/Gençler için Teleskop, dürbün kullanımı hakkında bilgiler. Gözlem yapabilmek için öneriler.
gönderen jagatai
Merhaba,

Benzer konu olduğu için altına yazmıştım ama cevap alamadığımdan konu açıyorum. Saturn halkalarını görme merağı ile celestron powerseeker 76az(Türkiye'de nat. geo. 76 olarak geçiyor bildiğim kadarıyla) teleskop aldım. Olaya balıklama atladığım için sadece ayı görebildim ama asıl hedefim saturn. Google sky maps aracılığı ile saturn u buluyorum ama göremiyorum aynı şekilde venüs tende sonuç alamadım. İzmir'de şuanda görebileceğim en kolay gökcismi nedir onu deneyeim bari yoksa hevesim başlamadan bitecek.
Hayırlı olsun öncelikle.
Teleskoplar dürbünlere göre çok daha fazla yakınlaştırdığı için gök yüzünde çok daha az bir alanı görüntülerler. Adeta satürnü iğne deliğinden bakarak arıypr gibi olursunuz. Küçük gök cisimlerini daha kolay bulabilmek için teleskobunuzdan daha geniş açıyı gösterebilen bulucu dürbününüzü kullanmalısınız. Bulucu dürbünde ortaladığınız cisimi teleskopta da kadrajda görebileceksiniz.

Fakat Teleskobun tam olarak baktığı nokta ile bulucu dürbününüzün baktığı noktada farklılık varsa aradığınızı bulamayabilirsiniz. 2sini çakıştırmak için benim yöntemim şöyle:
Gündüz vakti en az 500 metre, tercihen, imkanım varsa çok daha uzağa teleskobumu en az büyütme yapan merceği ile(en büyük odak uzaklıklı merceği) bir cisme odaklaklıyorum ve ortalıyorum.daha sonra kademeli olarak daha yüksek büyütmelerle aynı cismi odaklayıp ortalıyorum. Son olarak bulucu dürbünümün ayar vidalarıyla oynayarak, teleskobumu hiç kıpırdatmadan aynı cisme yöneltip + şeklinin tam ortasında görünmesini sağlıyorum.

Bu sayede akşam vakti bulucu dürbünde ortaladığınız her şeyi teleskopta rahatça görebilirsiniz.

Unutmadan, teleskopla kesinlikle güneşe bakmayın gözde geçici ya da kalıcı körlük oluşabilir. Hatta teleskobun zarar görmemesi ve yangın çıkmaması için teleskobu güneşe doğrultmayın bile.
Bu arada satürnü göxlemlemek için biraz geç kaldınız. Güneş battıktan sonra satürn görünüyor. Fakat çok düşük bir açıda olduğu için görüntü bir kaç ay öncesi kadar tatmin edici değil. İzmirde akşam 9 10 dan sonra görüneceğini zannetmiyorum. Zaten tam saatlerini siz de farkedeceksiniz.
Cevap için çok teşekkürler dediğiniz şekilde bulucu ayarını tekrar yapacağım ay da sıkıntı olmuyor ama satürn için barlow yada 4mm kullanmam gerekecek anladığım kadarıyla oda ince ve tam ayar ister. Saturn ağustos sonundan beri deniyorum gözle yerini bulmayı bile becermeye başladım(oluto ile karışıyor gerçi arada yada benim pluto sandığım farklı bir yıldız). Bakalım tekrar deneyeim videolarda gördüğüm görüntü imkansız anladığım kadarıla, youtube da sözde benim elimdeki teleskop ile çekilmiş saturn fotoğrafları var ama onlar tüm şartlar tamken oluyor demek ki
Rica ederim. 5 mm civarı mercekle halkaları seçilebilir. Hatta daha düşük büyütmeyle de seçilebilir.
Ayı net görüyorsanız teleskopta sorun olduğunu zannetmiyorum. Bu arada pluto o kadar uzak ve küçük ki değil çıplak gözle teleskopla bile zor görünür. Belki nokta şeklinde bilmemedim. Bulıcu dürbünle teleskobun aynı yere bakmasını sağladığınızda, satürn batmadan önce hava da yemizse bu akşam görenilirsiniz. İyi kolay gelsin.
Arkadaşlar söylemiş zaten herşeyi ama ekleme yapayım.
En iyi sonucu, en kaliteli, net görüntü için olabildiğince ışık kirliliğinden uzaklaşman lazım. Işık kirliliğinin nerelerde az, nerelerde fazla olduğunu gösteren mobil uygulamalar var, onlardan yararlanabilirsin. Ayrıca StarWalk 2 mobil uygulamasını öneririm. Benim gördüğüm en kaliteli astronomi uygulaması. (Böyle ne bileyim yıldızları gösteren, bilgi veren... O tarzda işte. Tanımlayamadım)
Ayrıca gökyüzünde gördüğünüz noktalar göz kırpar gibi ışık gelip gider gibi oluyor ise (Göz Kırpıyorsa deniliyor) o bir yıldızdır. Göz kırpmıyorsa o zaman gezegen, cüce gezegen, uydu, o tarzda şeylerdir...
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]