Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen görkem yenim
#8676
arkadaşlar öncelikle böyle bir siteyi bulduğuma bir haftadır çok seviniyorum 6 yıldır amatör olarak fotograf çekiyorum artık uzay fotografları çekeyim diyorum onuda öğreneyim :)

yalnız bir teleskop almama gerekiyor öncelikle ama şunu öğrenmeliyim nikon d40 ile teleskopu birleştirebilirmiyim çünkü bilindiği gibi nikon d40 larde netlik motoru gövdede bulunmuyor o yüzden alacağım teleskopta bir netlik halkası bulunmalı yada böyle bir özellik zaten varda benimmi haberim yok :)

kısace özetlemek gerkitse teleskoplarda netlik halkası bulunurmu yoksa altarnatif başka bir çözüm bulup nasıl gökyüzü fotografları çekebilirim

saygılar selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#8679
Foruma hoşgeldiniz!
görkem yenim yazdı:...nikon d40 ile teleskopu birleştirebilirmiyim çünkü bilindiği gibi nikon d40 larde netlik motoru gövdede bulunmuyor o yüzden alacağım teleskopta bir netlik halkası bulunmalı...
Evet, takılabilir. Bunun için bir adaptör gerekiyor. Teleskopun 2" lik bir netleştiricisi (=focuser) olmalı, o kadar (yaygın olan 1,25" lik netleştiricilerde "vignetting" oluşabilir). Netleştirme teleskoptan manuel olarak yapılacaktır, zaten otofoküs f5,6 dan yavaş sistemlerde çalışmıyıor.
gönderen görkem yenim
#8703
çok teşekkür ederim peki diyaframı nasıl ayarlıyacaz teleskoplarda diyafram varmı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#8705
Merhaba,

Öncelikle yeni katılan arkadaşımıza küçük bir mesaj:
Aramıza hoş geldin Görkem... :wink:
görkem yenim yazdı:kısace özetlemek gerkitse teleskoplarda netlik halkası bulunurmu yoksa altarnatif başka bir çözüm bulup nasıl gökyüzü fotografları çekebilirim.
Elbette, her teleskopta netleştirme düzeneği vardır. Bazıları ana aynayı ileri geri hareket ettirerek odak merkezini ayarlarken, bazılarıda gözmerceğini (dolayısıyla fotoğraf makinesini) yaklaştırıp uzaklaştırarak netlik ayarı yaparlar.

Otomatikler hakkında bir bilgim yok ama sanırım siz her ayarını kendiniz yapmak isteyeceksiniz. Bu durumda teleskopu cisme yönlendirmek başlangıç aşamasında size fotoğraf çekmekten çok zor gelebilir. Çünkü bu meslekte makineyi gözünüze yaklaştırıp nereye bakmak isterseniz özgürce çekersiniz, öyle değil mi? Tüm kadraj ayarı sizin o an hissettiklerinize kalmış. Ama işin içine aynalı bir teleskop girince bir anda yön duygunuz da değişiyor. Bir de pozlandırma hassasiyeti, cisim takibi, birden fazla resim çekip birleştirme ve atmosfer değişkenleri işi farklı boyutlara itiyor.

Bence size lazım olan tele-lens (bu aynı zamanda bir teleskop sayılır) bağlı bir düzenek. Tabi derin uzay cisimlere merakınız olabilir. Yani tamamen şahsi ihtiyaçlarınız ile orantılı bir şey. Belki de tele-lens deneyiminiz vardır ve bunu daha ötelere taşımak için bir başlangıç arıyorsunuz. O zaman refraktör sınıfı teleskoplar ile başlamanızı öneriririm. Bunların içinde ayna yoktur ve fotoğraf makinesine taktığımız gibi merceklere benzer.

Aslında aşağıda adresini verdiğim başlıkta, orta sayfalardan itibaren Mehmet beyin uyguladığı düzenekleri incelemenizi ve gerekirse kendisiyle irtibat kurmanız iyi bir fikir olabilir:

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... c&start=45
görkem yenim yazdı:çok teşekkür ederim peki diyaframı nasıl ayarlıyacaz teleskoplarda diyafram varmı?
Teleskopta diyafram yok ama koruma kapağı veya filitre takarak ışığı bir miktar kesebilirsiniz. Gerçi buna da gerek yok çünkü ne kadar çok ışık o kadar çok yıldız demek...:)

Bahsettiğim kapağın bir tarafında başka bir kapak daha var. Bunu çıkardığınızda teleskopa düşen ışığı normalde koruma kapağını takmadığınıza göre büyük bir miktar azaltabiliyorsunuz.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#8709
görkem yenim yazdı:çok teşekkür ederim peki diyaframı nasıl ayarlıyacaz teleskoplarda diyafram varmı?
Bir şey değil. Diyafram teelskopta sabit (teleskopun açıklığı ve odak uzaklığı ile) kabul edilebilit. Zaten teleskopun hızı kamera objektiflerine göre genelde düşük kaldığından bu hız diyafram küçültülerek daha da yavaşlatılmaz.
gönderen görkem yenim
#8741
çok teşekkur ediyorum şimdi bana en uygun teleskopu seçmem gerekiyor

yardımlarınız için tekrar teşekkur ederim