Derin Uzay Fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
ESO time lapse videolarını seyredince ben de neden yapmayayım dedim :) İlk defa denememe rağmen umduğum kadar başarılı olmadı. İznik'te hava süper açık ve sıcaklık da düşüktü geçen hafta. Ancak evin hemen yanındaki sokak aydınlatması, kendimi siper ederek engellemeye çalışsam da hem pozların bir kısmını çok bozmuş, bir yandan da ben de farketmeden karelere girmişim :) hava kararırken bir yandan pozlama süresini adım adım uzatırken bir yandan da f oranını adım adım düşürdüğüm için bazı yerlerde anlık aydınlanmalar var.

Kullanılan ekipman Canon 450D ve Tamron 18-200 mm lens, 18 mm'de. Geniş açı düşük f oranlı bir lens olsa daha iyi sonuç alınacak sanırım.

Neyse, ilk denemem, daha karanlık ortamlarda daha güzellerini yapmak vaadi ile beğeninize sunuyorum. 720p modunda seyrediniz.

:merhaba

Işık görüntüyü bozmuş ama kenarda görünen amatör astronom bozmamış bence :) Çok hoş bir çalışma..

Geniş açı uzay fotoğrafı çekerken araya astronom karışmasından asla rahatsız olmam, şunu izleyen kim "o aşağıdakiler olmasa daha iyiymiş" der ki :)
http://www.twanight.org/newTWAN/photos. ... round=dark
Merhaba Özgür aradaki ışık parlaması dışında çok güzel bir çalışma olmuş,tebrikler...Yukarıda gökyüzünün akmasını seyrederken alk kısımda insanların hızlıca geçmesi kompozisyon olarak çok hoş oluyor..

Teknik olarak biraz bilgi verebilirmisin? Hangi yazılımı kullandın?
selamlar,
Cüneyt
Özgür ben de beğendim açıkçası, kendine haksızlık etme. Bir sonrakinde çok daha iyisini yapacağına eminim.

Sevgiler
Yorumlar için teşekkürler...

Cüneyt, Onur'un paylaştığı videoyla mı karıştırdın acaba, benimkinde benden başka insan yok :) Bilgisayarın kuytu köşelerinde Corel Video Studio buldum, onunla işledim.

Hoşbulduk, bu pazar geri uçuyorum :roll:

Geniş alan çekimlerini gittikçe daha çok sevmeye başlıyorum, bir süre bunun üzerinde çalışacağım.

Selamlar herkese.
Özgür
Hemen geçen hafta çektiğim bir diğer kareyi paylaşayım. İznik Gölü, saat 22:20 civarı.

Tek poz
Camera Canon EOS 450D
Exposure 30
Aperture f/3.5
Focal Length 18 mm
ISO Speed 800
Lens EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS

Resim
_MG_4740 by Ozgur Unat, on Flickr

20 poz DSS ile işlendi, sonra Photoshop ile biraz oynandı.

Resim
2011-06-26-18mmGenisAlanIznik by Ozgur Unat, on Flickr

Ögetay 20 tane 30 snlik çekim yaptım, sonra DSS ile birleştirip photoshop ile işledim biraz. Gökte görünen aydınlık ışık kirliliğinden ziyade, güneşin batışından sonra hala etkili olmaya devam eden güneş ışığı, bunun bir adı vardı hatırlayamadım şimdi. İznik gölü ve çevresi büyük bir şehirle karşlılaştırılamayacak derecede temiz ışık kirliliği açısından.

Güven teşekkürler, ben de ilk defa denedim böyle bir çekim, çok hoşuma gitti.. takip yapmadan çektiğim için, bu pozları uygun programda işleyerek yıldız izi de oluşturmak mümkün..

Ögetaycığım, düşük odak mesafesinde (18mm) ve küçük f/ oranında çekildiğinde, resmi de çok büyütmezsen sorun yaşanmaz.

Sende 50mm lens var sanırım, onunla en düşük f/ oranına getirip denemeler yapmanı öneririm. 30 poz çekip DSS'de birleştir bakalım ne olacak.

En son Özgür Ünat tarafından 10 Ağu 2011, 15:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sevgili Onur
Tek çekimde uzama kesin belli olacaktır 50mm lenst ve biraz uzun pozlamada.
Ama okuduğuma göre DSS.programında çalışınca istiflerken yıldız uzamalarını yok eden veya azaltan bir
sistem var az veri kaybına neden oluyor ama uzamalar yok oluyor (Tabiki uzama belli sınırlarda olacak)
50 mm. istifleyince kurtarabilir Ögetay.

Özgür bu arada fotoğraflar harika eline sağlık.Ve hoşgeldin. :)

Sevgilerle.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]