iPhone, iPod ve iPad için Astronomi Programları

Bilgisayarda görüntü işleme yazılımları, yöntemler, ilgili web sayfaları, gökyüzü takip programları...
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Meraklı
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

iPushto - Dobsoncular için yeni geliştirilmeye çalışılan bir programcık. Onur bu senin çok işine yarayabilir..üstelik şu anda bedava :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Malesef bu program sadece built-in compass olan cihazlar için çalışıyor. Önümüzdeki programlara bakacağız artık :)

İşe girdikten sonra ufukta bir ipad görünüyor ama bakalım :) Daha beşinci nesil iphone'lar, ipod'lar duyurulacak eylüle doğru, neler çıkacak bir bakalım, şu anki modellerin de fiyatları ciddi ölçüde düşecektir o zamana kadar.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu sıralar KPSS'ye hazırlandığım için yeni program tanıtımını pek yapamıyorum kusura bakmayın, ama hani yeni Apple ürünü alan olursa diye :) elimde şu an incelenmeye hazır bekleyen programların tam listesini vereyim, bu programların hepsinin incelemesini bir gün yapacağım sırayla.. Ne zaman onu bilmiyorum bir tek :) Neyse, listeyi vereyim:

Moon Globe
Distant Suns 3
GoSkyWatch
Pocket Solar System
Pocket Universe
Sky Safari 2 Pro
Star Walk
Starmap Pro
AstroCalc
AstroPlanner

-----

SkyWeek
AstroWeather
Galaxy Collider
Irıdium Flares
ISS Visibility
Portal to the Universe
Soho Viewer
Solar Monitor
Exoplanet
Solar Walk
Spaced

-----

Bunlardan bazılarını hakkıyla incelemedim henüz, bazılarını beğenmeyip silebilirim de. Şimdiden yazayım dedim merak eden olursa indirip incelesin diye. Ha yukardaki programların ilk grubu teleskopla gözlem yaparken kullanışlı, diğerleri genel olarak gökbilimle ilgili yazılımlar. İki klasör halinde grupladım bunları.

Astronomi dışında cihazımda yüklü olan app'lerin tam listesi (onu da merak eden olursa) :
(kusura bakmayın astronomi forumunda bunları yazmamak lazım belki)

Internet klasörü altında:

Opera (browser)
Mail
ntvmsnbc
iRadikal
Memurlar.net (iş bulana kadar işe yarayacak)
Zaytung
Yemeksepeti
Justin.tv (dünyanın tüm televizyon kanalları için)
Youtube

Diğer

CalcMadeEasy (profesyonel hesap makinesi)
Periodic Table (ilgim var)
Atomium Pro
iHandy Carpenter (su terazisi, cetvel, açıölçer vs herşey)
Convert - the unit calculator (her türlü ölçü birimini diğer sistemlere çevirir; uzunluk, güç, basınç, hız, sıcaklık, zaman, hacim, ağırlık, vs vs)
PDF Reader (adı üstünde)
AVPlayer (her türlü video platformunu destekliyor, altyazı da eklenebiliyor)
IM+ Pro (skype, aol, msn, twitter, facebook, yahoo, google talk, jabber, icq ve myspace hesaplarınızı bi arada kullanabiiyorsunuz)
Birthday Express (facebooktan herkesin doğumgününü otomatik alıp bir liste olarak karşınıza koyuyor, tabi güncelliyor hergün)
Hız Radarı Bul (trafikte radar olan yerleri haritada gösteriyor, düzenli güncelleniyor - biraz problemli bir yazılım)
ZombieBooth 3D Zombifier (konu komşu etkilemek için :))
Alarm Clock Pro by iHandy
Battery Doctor Pro (cihazınızın bataryası için çok kullanışlı bir yazılım, şarj süreleri, kullanım sürelerini görmek vs)
Radyo - Radio (Türkiye'deki tüm ulusal ve yerel radyolar, internet üzerinden yayında)
FlightRadar24 Pro (flightradar sitesinin cihazdaki karşılığı [bilmeyenler google'da taratıp sitesine girsin, beğenirsiniz])
Shazam Encore (sokakta bir şarkı çaldı ama adını, kimin söyledğini bilmiyorsunuz, bu programa dinletirseniz size şarkıyı gösterir)
World Atlas (kapsamlı güzel bir dünya atlası, internete gerek kalmadan siyasi, fiziki vs haritalar)
World Atlas by National Geographic (deminkinin daha da güzeli, tek farkı wifi'dan güç alıyor olması)
InstaPaper (normalde girdiğiniz siteler cihazınıza kaydedilmiyor, bu program sayesinde wifi bağlantısı olmadan siteleri önceden kaydedebiliyorsunuz)
Weather+ (müthiş bir yazılım, en iyi havadurumu app'i, koordinat da kaydedebiliyorsunuz, bulut oranları vs 3 saatlik aralarla detay var)
iFile (cihazınızın hafızasında klasörler arasında gezinmek için şart)
Dropbox (anlatması uzun sürer, ekşisözlükten bakabilirsiniz, çok işlevli bir program, bilgisayar ile senkronu sağlamak için çok faydalı)

Oyunlar (valla artık büyüdüm oyun oynamıyorum diye yalan söylemeyeceğim, bayıla bayıla oynuyorum)

Real Racing 2 (çok çok başarılı, grafikleri mükemmel bir yarış oyunu)
Angry Birds (tüm handheld cihazlar arasında oyun tarihinin en başarılı oyunu herhalde budur)
Paper Toss
High Noon
NinJump
Infinity Blade (grafikleri inanılmaz)
Train Conductor
Traffic Rush
Cat Physics (en çok oynadıklarım arasında)
tChess Pro (çok başarılı satranç oyunu)
Brain Trainer Unlimited (ilginç bir oyun, her gün düzenli bakıyorum)
iStunt 2 - Snowboard (bu da çok başarılı)
Tiny Wings (bu da öyle)
Stupidness 2 Pro (tek kullanımlık bir oyun ama mutlaka deneyin)
Stylish Sprint (epey başarılı)
Jenga (bildiğiniz Jenga)
iSlash (oyun çok başarılı, yapımcısının bir Türk olduğunu öğrenince şaşırmış ve sevinmiştim, mutlaka deneyin)
Fruit Ninja (oldukça keyifli)
Fieldrunners (tower defense tipi oyunlar sevenler için)
Cut the Rope (bağımlısı olduğum oyunlar arasında)
Plants vs Zombies (yine tower defense türünde, türü sevenler mutlaka denemeli)
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Teşekkürler. Bence çok faydalı bir başlık olmuş :lol: :tap
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Mesaj gönderen Yuce Doruk »

Herkese merhabalar,
Bende birkaç program eklemek istiyorum.

Sygic Türkiye ( Çok güzel, 3 boyutlu bir navigasyon prgramı. Tek problem kota sorunu 245mb'cık :) )
Smurf's Village ( Şirinler ve farmville gibi oyunları sevenlere)
BorsaGundem ( Anlık borsa işlemlerini ve haberlerini detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz)
GazeteOku (Birçok ünlü yazarın günlük köşe yazılarını derlemişler, çok başarılı olmuş)
Fish Farm ( Balık alıp besleyemeyeceğini düşünenler için-ben :) - tatminkar bir oyun)
Stellarium (Bilgisayardaki programın aynısı)

Bu arada Onur abi önerdiğin weather+ ve moon globe gerçekten harika programlar fakat wi-fi gerektiriyor :) (Kota sorunu için)
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Sedat Bilgebay yazdı:iPushto - Dobsoncular için yeni geliştirilmeye çalışılan bir programcık. Onur bu senin çok işine yarayabilir..üstelik şu anda bedava :)
Sedat abi katıldığım etkinlikte Burak abi iphone için "Atlasların gücü adına, çok güzel bir şekilde Atlas kundakta değerlendirebilirsin." demişti. Acaba bu tür bir yazılım mı gerekiyor banada?
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Yüce senin ilgilenmen gereken yazılım Sky Safari .. Atlasçılar için.. Tabi wifi alıcısı almanız lazım 150 dolara çünkü kundağınızda alıcı yok.
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Onur abi şuan baktım Sky Safari'nin birçok yazılımı var.
-SkySafari
-SkySafari Lite (Bunlar Carina yazılımları)

-SkySafari 3, Pro ve Plus (Bunlar ise Southern Stars yazılımları)

Hangisi acaba :merhaba
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Sen almisken SS3+ olanı al Yüce. Gerçi ben versiyon 2 den de acaip memnundum, lite olmayandan

Versiyon 2 artık geliştirilmeyecek. 3 ise sürekli güncellenecek.
Kullanıcı avatarı
Yuce Doruk

Şuan için 6.99$ Sedat abi, yarın mutlaka indireceğim :) Teşekkür ederim :oku
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Son iletiyi yollar yollamaz hemen editleyip yazacaktım çok versiyonu var gerçi en iyisini Sedat abi bilir diye, yolla tuşuna basacağım sırada elektrikler kesildi.. Eksik kalan o kısım hemen doldurulmuş gerçi :)
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Merhaba;

Skyfi siparişi verirken sayfada bir de serial cable satıyorlar. Acaba Skyfi' yi almam yeterli olmuyor mu? Tutorial videosunda gösterilen kablo teleskopla gelmişti. Bu konuda bilgisi olan var mı?

http://www.southernstars.com/order/store.html
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İletişim:

Bu arada bu alet ile PC den kablosuz kumanda imkanı da oluyor. Not olarak bildireyim. İlla Iphone olmasına gerek yok ama tabi olursa daha güzel olur.

Resim
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Aynı şeyi ben de SkyWire için düşünmeye başlamıştım. (SkyFi şimdilik bütçe olarak beni epey aşıyor). İki cihaz da (SkyFi ve SkyWire) RS-232 portuna bağlanmayı gerektiriyor, teleskobumun yanında bende de vardı bunlardan bir tane, emin olmak için Dikili'ye gidip incelemeyi bekliyordum. Sende de varsa ihtiyacın olacağını sanmıyorum. Aynı görevi görüyor olmalılar.
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi

Burakcım, SkyFi alman yeterli....bütün kablolar beraberinde geliyor, en azından benimki öyle geldi :lol:

Skywire için ise teleskobunuza ait Serial kablo gerekiyor. Bu kablo el kumadasının arkasındaki serial porta takılmak zorunda...kundak üzerinde varsa diğer bağlantıları asla kullanmayacaksınız, bir şeyleri yanma ihtimali var... bu SkyFi için de geçerli

“Görüntü İşleme/Yazılımlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir