İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen berkay akgül
#49410
137 yıllık bilim arşivi internette!
Dünyanın en eski popüler bilim dergisi Popular Science'ın 137 yıllık dev arşivine artık internetten ulaşılabiliyor.
İlişkili fotoğrafları göster

ntvmsnbc
Güncelleme: 16:25 TSİ 08 Mart. 2010 Pazartesi

Dünyanın en eski ve halen en çok satan popüler bilim dergisi Popular Science, tam 137 yıllık arşivini internete taşıdı.

Google Books işbirliğiyle www.popsci.com/archives adresinde kullanıcıya sunulan binlerce sayfa içinde, özel arama motoru kullanılarak sözcük veya sözcük grubu bazında arama yapılabiliyor. Arama sonucunda bulunan makaleler, yanında o makalenin yer aldığı sayının kapağı ve yayın bilgileriyle sıralanıyor.

Dahası görüntülenen makalenin sayfaları, ilk yayınlandığı tarihteki şekliyle, hatta o zamanki reklam ve ilanlar da dahil olmak üzere görüntüleniyor. Her sayı içinde de kelime bazında arama yapılabiliyor, bulunan kelimeler metinde sarıyla işaretleniyor.
Haberin devamı ↓reklam

İlk sayısı Mayıs 1872’de yayımlanan Popular Science dünyanın en eski popüler bilim dergisi ünvanını taşıyor. Eğitimli kesim için geniş kapsamlı bir bilim dergisi olarak yola çıkan dergi, 10 yıl sonra daha anlaşılır ve kitleleri kapsayıcı bir yayına dönüşüyor.

Dergide, Charles Darwin, Thomas Henry Huxley, Louis Pasteur, Henry Ward Beecher, Charles Sanders Peirce, William James, Thomas Edison, John Dewey ve James McKeen Cattell gibi pek çok bilim insanının makaleleri yer alıyor.

Popular Sciecne arşiv arama motoruna buradan(www.popsci.com/archives) ulaşabilirsiniz.
alıntı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25066798/#storyContinued

It is the graphic designing software for Windows P[…]