İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...

Bilim&Teknik Dergisi alıyor musunuz?

Hayır, almıyorum
17
14%
Arada sırada
40
32%
Her ay alırım
68
54%
Kullanıcı avatarı
gönderen Deniz Doğan
İlk defa 1998 yılında Bilim ve Teknik dergisini görüp almıştım. O zaman 12 yaşındaydım ve bilime, bilgiye açtım.

Bilim ve Teknik dergisi geniş içeriğiyle, diliyle, bakış açısıyla dünyaya bambaşka bakmamı sağladı.

Anadolu'nun küçük bir ilinde kaç tane kitapçı vardır? Kaç dergi gelir bayilere? Bilim ve Teknik dergisi doğru dürüst bir kitapçının olmadığı yerde beyinleri aydınlatan ışık gibiydi. En önemli özelliği de buydu belki. Bilimi en ücra yere bile götürmesi...

Sonra içinde Tübitak kitap istek formu vardı. Her tatil başında o formdan on beş yirmi kitap seçerdim (en ucuzlarını), ve beklerdim gelişlerini dört gözle.

Yani beni ben yapan iki şey Bilim ve Teknik dergisi ile Tübitak kitaplarıdır.

Sonra bişey oldu. Ya ben değiştim, ya dergi değişti; ama ilk tadı almamaya başladım. Dergideki değişimde dönüm noktası bence Selçuk Alsan'ın vefatıydı. Ondan sonra kapak tasarımından sayfa düzenine ve hatta konu seçimine kadar bir değişim yaşandı gibime geldi. Derginin beğendiğim bölümlerinin oranı gittikçe azaldı. Ya da dergi aynıydı da, benim beklentilerim farklılaşmıştı. Bilemiyorum.

Hiç aksatmadan yaklaşık sekiz yıl aldığım dergiyi bıraktım. Çünkü alasım gelmiyordu artık. Derginin bu halini çok sevenler olabilir. Ben haksız olabilirim.

Bir gün Remzi kitabevinde Scientific American'ı gördüm. Bilim ve Teknik'teki pek çok yazının kaynağını oluşturan dergiydi bu. Fiyatının yüksekliğine bakmadan aldım. Bilim ve Teknik'i bırakmama bir vesile de bu oldu. Aynı aya ait BT'yi ve SciAm'ı yanyana koyduğumda kararsızlığım sona ermişti. Aradaki kalite farkı çok barizdi. Eğer BT bilim dergisi ise SciAm ne idi?

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Bilim ve Teknik bir zamanlar ülkedeki tek güvenilir, güncel, ulaşılabilir bilim kaynağıydı. Şimdi ise hem pek çok başka dergi var, hem de internet yaygınlaştı. Buna karşın BT kendine farklı bir çizgi çizdi. Bu çizgi SciAm gibi klasikleşmiş yayınlardan farklı bir çizgidir. Belki bu da iyidir. Ama ben BT'den SciAm tarzını beklediğim için hayal kırıklığına uğradım.
gönderen Hatice
Bende fizik öğretmenimin tavsiyesi üzerine abone oldum.Her ay alıyorum,ama bazen içerisindekileri anlamakta güçlük çekiyorum.Biraz agır geliyor bana.Ama yinede içeriği çok güzel bir dergi.
gönderen aşkın çelik
bende her ay alanlardan biriyim fakat BU BİLİM TEKNİK DERGİSİ EVRİM TEORİSİNE İNANAN LARIN YAZDIGI SAYFALARLA DOLU OLDUGU İÇİN cogu sayfasını okumadan gecerım.ama yınede guzel dergı.

EVRİME İNANMAYIN İNANAN BANA ÖZELDEN MSJ ATSIN TUM HİLELERİNİ ANLATIRIM.

ASTROA(RISALE-İ NUR)
gönderen Ruha USLU
Çocukluk yıllarımdan beri takip ettiğim bir dergiydi. Hala da arada bir alsam da düzenli aldığımı söyleyemem ancak kızım için yine de almaya gayret ediyorum. İnsanlar kendilerinden ya da merak ettiklerini bulabildikleri dergileri seçerler ya da doyurucu bilgi verenleri. BT izlediğim kadarı ile bir bilim dergisini neredeyse bilim adamlarının anlayabileceği hale dönüşürdü. Dil ağır ve yorucu. Anlaşılabilir olanlar ise oldukça basite kaçılıyor. Bir denge sağlanamamış. Bie orta öğretim öğrencisi atom fiziğini ne kadar anlayabilir?

BT nin web sitesi de bir garip. TÜBİTAK destekli bir derginin web sayfasaı daha kullaışlı ve profesyonel olabilirdi. Merak edilenlere verilen cevaplar da pek tatmin edici değil. Bu sade bir eleştiriden ziyade kendimize ait olan bir şeyin daha güzel olmasını temenni eden bir dilektir sadece.
gönderen Caner Cem Yoluk
aşkın çelik yazdı:bende her ay alanlardan biriyim fakat BU BİLİM TEKNİK DERGİSİ EVRİM TEORİSİNE İNANAN LARIN YAZDIGI SAYFALARLA DOLU OLDUGU İÇİN cogu sayfasını okumadan gecerım.ama yınede guzel dergı.

EVRİME İNANMAYIN İNANAN BANA ÖZELDEN MSJ ATSIN TUM HİLELERİNİ ANLATIRIM.

ASTROA(RISALE-İ NUR)
burası bunu tartışmanın yeri değil ama bu tür konuları aşmamız lazım artık.

1) bilim ve teknik dergisinde eskiden ''evrim köşesi'' olurdu. burada evrimle ilgili haberler yayınlanırdı. ama nedense sessiz sedasız kaldırıldı.

2) bu sitenin adresine bakıyorum ''gökBİLİM''. insan adına bakınca, kullanıcılarında bilimsel düşünce yapısına sahip olmasını bekliyor.( ki izlenimim size rastlayana kadar bu yöndeydi.)

3) derginin adı ''BİLİM ve teknik''. bilimsel verileri sunmayacaklarda, hurafeleri mi yazacaklar.

4) hiç kimse evrim teorisine, sizin Allah' a inandığınız gibi inanmıyor(burda bir kötü niyet yoktur, sözüm tüm inananlara değil, inaçlı görünümlü inançsızlara). onlar bugünkü var olan bilimsel verileri kullanarak oluşturulmuş bir teorinin yaşamı en iyi açıklayan teori olduğunu düşünüyor. elbette eksikleri olacaktır. ama bu eksikler her geçen gün tamamlanmaktadır.

5) hileleri nasıl anlatacağınızı biliyorum. harun yahya ya da diğer adıyla adnan oktar denen şahsın sitesinden ya da kitaplarından kopyala/yapıştır yapacaksınız. hiç boşa zahmet etmeyin, onların hiçbir bilimsel tarafı yok. evrimle ilgili bilimsel birşeyler okumak istiyorsanız, Richard Dawkins- Kör Saatçi ve Ali Demirci- Kalıtım ve Evrim adlı kitapları okuyun. bunları bitirdiğinizde ben size yeni kitaplar öneririm.

6) size evrimle ilgili istediğiniz kadar kaynak sunabilirim, ingilizceniz iyi ise. evrim teorisine olan önyargıların yıkılması için bilimsel çevrelerin desteği lazım ama malesef türkçe kaynak yok denecek kadar az ve gereken önem pek verilmiyor. ama bu sıkıntıda yavaş yavaş aşılacak. http://www.evrim-teorisi.org/ bu siteye göz atabilirsiniz. bu var olan en iyi site. malesef çoğu site harun yahya takipçileri tarafından saldırıya uğruyor.
gönderen Ozan Şentürk
bu bir hayat biçimi..o derginin kapagını her gordugumde 7 yasında ilk elime aldıgım gunler gelir.once hissettim,sonra ben büyüdükce o yaşlandı zamanla ona sıkılmaması için yenilerini getirdim..buda care olmadı..en sonunda kapaktaki yerli yersiz delikler onu benden alıp goturdu..işte bu ilk kitabım olan 1999 mayıs sayısıydı...o gunden beri son kitaba kadar bende ve koleksiyonumda..her gün birini açar ve onunla birlikte eski gunerimi anılarımı ve varolacak gelecegimi perçinleyerek anarım.düşündükce bilgilendikce kitaptaki fikirleri soludukca kendimdeki değişimi hayata haykırırım..işte benim için anlamın bu bilim-teknik..yolun açık olsun :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen cemal şen
2001 Şubat'ından beri düzenli olarak takip ettiğim, özenle sakladığım dergimin, 2009 Şubat'ında geldiği nokta iç burkucu. Darvin'in 200, Türlerin Kökeni'nin 150. yaşında, bugüne dek her sayısında evrim ile ilgili haberlere mutlaka yer veren Bilim Teknik'te evrimin E'si bile geçmiyordu. Mart sayısını henüz görmedim ama bir şey değişeceğini sanmıyorum.

Dergide yazanların (ve çizen:Zihni Sinir) bir kısmı NTV Bilim dergisine geçmiş. Evrim de adeta onlarla beraber iltica etmek zorunda kalmış. NTV Bilim'in ilk sayısı (Mart), ille de benden olsun isterse çamurdan olsun anlayışına geçtiği görülen Bilim ve Teknik'ten daha iyi. Senelerdir takip ettiğim dergimi sadakatten ötürü bir süre daha takip edeceğim, eğer bu şekilde devam ederse yolları ayırmak gerekecek :(
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Arkadaşlar tam da bende foruma bu konu ile ilgili bir başlık açmayı planlıyordum. Gerçekten de sizlerinde gözünden kaçmadığı gibi dergide ciddi bir kalite düşüşü var. Sebebi benimde ciddi şekilde aklımı kurcalıyor ve rahatız ediyordu. Benim içinde Bilim & Teknik bilim aşkı ve çocukluğumdaki meraklarım demekti. Son olarak bildiğiniz gibi dergi ABONELİK SİSTEMİNİ KALDIRDI. Sebep olarak dağıtım ağındaki sorunları gösterdi. Bence bu kabul edilemez. Koskoca Tübitak' ın kurye sorununu aşamadığını kabul etmek istemiyorum. Beni şahsi görüşüm bu durumların Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan son başkan nedeniyle olduğu yönündedir...

Bu arada kısa bir araştırmadan sonra derginin yıllardır Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Sn. Raşit Gürdilek' in Tübitak'dan emekli olarak NTV BİLİM dergisinin başına geçtiğini farkettim. Zaten derginin bu ay çıkan ilk sayısını aldıysanız dergi formatının eski bilim&teknik formatında ve içinde bol bol EVRİM TOERİSİ sayfası olduğu farketmişsinizdir.Dergi fiyatı da 5 TL olarak belirlenmiş.

Bende bundan sonra BİLİM&TEKNİK almayı düşünmüyorum. Ve bu durum beni çok üzüyor... Neyseki Raşit Bey NTV BİLİM gibi bir derginin başına geçti. Umarım kaliteli yayıncılığını orada da devam ettirir, ilerde de bizim çocuklarımız bilimden mahrum kalmazlar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ümit Fuat Özyar
Nereden bakarsanız bakın 18 yıldır dergiyi takip ediyorum. Ama bu son iki sayı felaket ötesi. Açıklama yapılmış dergide ama beni tatmin etmedi. Açıklama da kısaca dergi bizim görüşlerimiz doğrultusunda yenilecekmiş. Önceki boyutu büyükmüş ve rahat okunamıyormuş. Bunlar inandırıcı değil. Çoğu dergi o boyutlarda çünkü ve insanlar satın alıp okuyorlar o dergileri. Boyutlarından rahatsız olan bir kişiye rastlamadım. Bilim Teknik Dergisi'nin eski halinden de rahatsız olan birine rastlamadım. Dolayısıyla ileride daha iyi olacağı ümidimi yitirmek istemiyorum. NTV'nin Bilim Dergisi'ni henüz almadım ama en kısa sürede alıp inceleyeceğim. Raşit Gültekin gibi birinini oraya geçmesi bile birşey benim için.

Gelelim içeriğe... İçeriğin zengin olduğuna katılmıyorum. Eski dergi daha zengin idi. Bakın kitap istek formunu bile kaldırmışlar. Ben bu kitapları ille de internetten bilmem ne satıcısından almak zporunda kalacağım demek ki. Abonelik bitmiş, dağıtımla başedememişler. Arkadaşlara katılıyorum, koskoca TÜBİTAK bunun bir yolunu bulamamışsa hiç kimse bulamaz. Yazık olmuş.

Dergideki yazıların içeriği ise hakikaten bir lise öğrencisinin anlayacağı seviyenin çok üzerinde. Ben ötegezegen araştırmaları içerisinde olduğum için dergideki o yazıları anladım. Ama bu forumu takip eden kaç kişi o yazıları anladı acaba merak ettim. Yazıyı yazanlar değerli bilim insanlarımız. Ama yazılar biraz ağır kalmış. Belki ağır kalmak zorunda kalmış. Bir iki sayfada ancak bu kadar yazılabilir. Eski dergi boyutlarında olsaydı o yazıların sayfa adedi 2 kat artar ve ve herkesin anlayacağı bir dille anlatılmış olurdu.

Özetle Bilim Teknik Dergisi (eskiden dergimiz derdim) bilgi seviyesi yüksek olan kişilere hitap eden bir dergi olma yolunda ve bu durum beni üzmekte.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Az önce sitesine baktım, kaç gündür bekliyorum. Hiç bu kadar gecikmezlerdi ama malesef Mart sayısı bugün çıkabildi. Nerden baksan tam bir hafta geç... Güzelim Tübitak bence yavaş yavaş kadrolaşma kurbanı oluyor!
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Tespit budur!!!!

İşte derginin rötarlı çıkmasının nedeni;

Milliyet' ten alıntıdır;

" TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman’a, Evrim Teorisi’nin kurucusu Darwin’i kapak yaptığı için görevden alındığı söylendi ve derginin 2009 Mart sayısı, son anda kapağı değiştirilerek basıldı

Kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu’nda, Darwin krizi yaşanıyor. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dr. Çiğdem Atakuman, Evrim Teorisi’nin kurucusu Charles Darwin’i derginin mart sayısının kapak konusu olarak belirlediği gerekçesiyle, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci tarafından görevden alındı.
UNESCO, Darwin’in 200. doğum yıldönümü ve “Türlerin Kökeni” adlı eserinin yayımlanmasının 150. yılı nedeniyle 2009’u “Darwin yılı” ilan etti. Tüm dünyanın en önemli bilim kurumları Darwin’i çeşitli aktivitelerle anarken, en prestijli bilim dergileri yazılar yayımladı. Atakuman da, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart 2009 sayısının kapak konusu olarak belirlediği Darwin ile ilgili yazılara yer verdi.
Ancak geçen hafta başında dergi basım aşamasındayken, Yayın Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Cebeci, son anda bu yazıları dergiden çıkarttı ve Atakuman’ı 6 Mart’ta odasına çağırarak, yayın yönetmenliğinin yanı sıra vekâlet ettiği Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’ndan da aldı. Resmi bildirimin ise kısa süre içerisinde yapılacağı öğrenildi.

Darwin yerine küresel iklim
Cebeci’nin müdahalesinin ardından Darwin’in yerine, “Küresel İklim Değişikliği” kapak konusu olarak belirlendi. Darwin yazıları dergiden çıkarılmış olmasına karşın, şimdiye değin yayımlanan Darwin ve evrim kuramıyla ilgili kitapların kısa tanıtımlarına dergide yer verildi. Atakuman, Milliyet’e, “Nereden öğrendiniz bu durumu bilemiyorum ama duyduklarınız doğru. Halen TÜBİTAK çalışanıyım, daha fazlasını söyleyemem” diyerek yaşananları doğruladı.
Cebeci ise, “TÜBİTAK gibi önemli bir kurumda nöbet değişiklikleri olur” dedi. “Müdahalenizle kapak konusu değişti mi? Çiğdem hanımı görevden aldınız mı?” sorusuna ise Cebeci, şu yanıtı verdi: “Ben kapakta Darwin göremiyorum. İç süreçlerimiz sağlıklı şekilde işliyor. Çiğdem hanımın şu anda görevden alındığını sanmıyorum. Görevden almada benim imzam olur mu, olmaz mı bilmiyorum ama yetki başkanın. Ben görevden alamam. Ama talep eder miyim onu da bilemiyorum.”

Tartışılan Kurum
TÜBİTAK yönetiminin şekillenmesi AKP döneminde zaman zaman tartışma konusu oldu. 2004’te vekâleten Başkanlığa atanan Prof. Dr. Nüket Yetiş, 2008’de adı “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu” olarak değiştirilen ve yeniden düzenlenen yapısıyla TÜBİTAK’a bu kez asaleten atandı.

Prof. Cebeci Suudi Arabistan’da çalıştı
Prof. Cebeci, ODTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. ABD’de doktora yapan Cebeci, önce ODTÜ’de, 1980-1989 arasında da Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1984’te aynı üniversitenin Hizmet Ödülü’nü alan Cebeci, 1990’da profesör oldu, 2003’te de TÜBİTAK Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Haberin orjinali için ; http://www.milliyet.com.tr/Guncel/Haber ... ak%20yapan
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sağlık olsun... :roll:

En azından BTD, basında manşet oldu ve daha çok kişi tarafından yeni tasarım ile tanıştırıldı. Üstelik kapak da dikkat çekici bir tasarımla şahane görünürken, yeşil rengiyle güven veriyor. Belki bu vesileyle trajı artar. Her şeyde bir hayır var derler ya...

Bu arada 2009 Astronomi yıl değil miydi? Ben Darwin yılı olduğu duymamıştım...

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aslında BTD, trajını arttırmak için yaklaşık 1 senedir görsel imajını değiştirmeye başlamıştı. En son yeni yılda bu vücut buldu ve eski cilte alışanların tepkisini çekti. Tartışmaların başlayalı aradan çok zaman geçmeden bu ani değişiklik ciddi şekilde dergiyi yıpratabilir!

Söylentilere göre TÜBİTAK'da muhafazakar kesimin bir kadrolaşması var. Elbette bu insanlar bilim yapamayacak mı, bunlar öcü mü veya cahil mi sorusunu akla getiriyor. Ama tıpkı dini siyasete karıştırmadığımız gibi bilime de karıştırmamak doğru olacaktır. Bence kutuplaşmak yerine soğukkanlı olmak lazım. Bilim kimsenin tekelinde değil. BTD okuyan da bilim yapabilir, yazanda...

Peki NTV Bilim'in çıkış tarihi ile bu olaylarda bir ilişki aranabilir mi? Trajlar bölüneceğe benziyor ama az önce dergiyi elime aldım da BTD yerini tutamaz diyebiliyorum. Verdiği ekler bile kurtaramaz ki basit bir VCD'nin çok albenisi yok bence.

Dip Not: Az önce bahsi geçen iki bilim dergisini de satın aldım. Objektif bir şekilde inceleyeceğim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Bende bu dergiye abone idim. Babam ilk sayılarından itibaren cilt yaptırmış ve saklardı. Oradan geliyor hastalığım. Ama 3 ay önce yukarıda da bahsettiğim gibi dergi aboneliği kaldırdığını bildirdi. Bende o günden itibaren almıyorum ve bundan sonra da almam. NTV Bilim' e B&T eski kadrosu transfer oldu. O dergiyi tavsiye ederim.

Bu arada NTV Bilim' in başında B&T Eski genel yayın yönetmeni Raşit Gürdilek var. Derginin henüz 1. sayısı ve bence biraz şans vermemiz gerekiyor. Ayrıca içerik gayet doyurucu.
En son Burak Yakut tarafından 10 Mar 2009, 16:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

It is the graphic designing software for Windows P[…]