Comet McNaught Over New Zealand (12 Şubat 2007)

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Burak Bayar
Teşekkür etti: 0

Comet McNaught Over New Zealand (12 Şubat 2007)

Mesaj gönderen Burak Bayar »

Aldanma İnsanların Samimiyetine
Menfaatleri İçin Gelirler Vecde
Hak Taala Vaat Etmemiş Olsaydı Cenneti
Ona Bile Etmezlerdi Secde...
-----------------------------------
Kediyi Buz Dolabına Koyarsan Üşür...
Kullanıcı avatarı
adem akif uzunalioğlu

Mesaj gönderen adem akif uzunalioğlu »

merhaba ,çok güzel bir görüntü bu.nasıl bir teleskop ile çekilmiş acaba,bu tarz olaylar sık yaşanabiliyormu acaba.bu konulara meraklıyım ama bi okadarda yabancıyım.yalnış ve saçma birşey sormadım umarım.bi yerden başlamak lazım sanırım ....
man in the space
Yiğit Kaçar
Gokbilim.com Avukatı

Mesaj gönderen Yiğit Kaçar »

Öncelikle aramıza hoş geldin Adem. Sanırım bu forumdaki ilk mesajın. Daha nicelerini görmek isteriz. Bir şeyler sorarken veya cevaplar verirken asla çekinme. Bir şeyi bilmemek asla ayıp değildir. Dolayısıyla herhangi bir şeyden çekinmene gerek yok. Ben de senin gibi çok meraklıyım. Yıllardır bu işlerin de içindeyim. Ancak hala, belki de hergün yeni bir şeyler öğreniyorum. Bunların bir kısmını, bu forum sitesinde sorarak öğreniyorum. Burası bilgiyi paylaşım platformu.

Senin soruna gelince. O kuyruklu yıldız resmi herhangi bir teleskop ile çekilmemiş. Sadece bir fotoğraf makinesi. Zaten bu tür gökyüzü resimlerinde teleskop kullanmak çok mantıklı değil. Resme dikkat edersen çok büyük bi alanı gösteriyor. Halbuki teleskoplar gökyüzünde küçük bir alanı hatta çoğunlukla yalnızca ufak bir gök cismini gösterebilir. Bunun nedeni ise elbette yakınlaştırma. Düşünsene karşıdan çıplak gözle bir binaya baksan tümünü görebilirsin ancak bir dürbünle bakarsan yalnızca bir veya iki penceresini görebilirsin. Bunun gibi.

Çekilen resmin özellikleri şöyle:Pentax *ist DS, Sigma 15mm lens, ISO 800, 300s exposure
Resim

O güzel kuyruklu yıldız resmi, yukarıdaki bu makine tarafından çekilmiş. Peki diyeceksin ki bu kadar yıldız hatta samonyolu gökadamızın o ışıklı diski nasıl görülebiliyor. Bu işin sırrı ise pozlamada. Yani exposure. Dikkat edersen 300s yazıyor exposure kısmından. yani 300 second türkçesi 300 saniye diğer bir deyişle 5 dakika.

Pozlama konusunda internet üzerinde çok detaylı bilgi bulabilirsin. Ama kısaca 5 dakika boyunca hiç ara vermeden çekim yapılmış anlamında. 5 dakika boyunca ışık biriktirilmiş. Böylece normalde gözün göremeyeceği kadar zayıf ışıklar da film üzerinde belirmiş.
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Merhaba yiğit Bey,

K100D DSLR fotoğraf makinası hakkında bilgi bulmak için, Pentax yazıp arama yaptım. Gökbilim forumunda bu başlığı buldum. Astronomi yada gökyüzü fotoğrafçılığı açısından, Pentax fotoğraf makinası hakkında bilgisi olan var ise yazabilir mi?
Konus-1796, Konus 1793, Celestron 60SLT ve 7X50 dürbün.
Kullanıcı avatarı
Tahir Şaban

Mesaj gönderen Tahir Şaban »

Merhaba Mehmet Bey,
Mehmet Koyuncu yazdı:...gökyüzü fotoğrafçılığı açısından, Pentax fotoğraf makinası hakkında bilgisi olan var ise yazabilir mi?
Malesef bütün testler Canon'lardan daha kötü olduğunu gösteriyor. Gürültü seviyesi daha yüksek.
Yıldızlı geceler dilerim!
Tahir Şaban
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu
İlgi düzeyi: Hobi
İletişim:

Mesaj gönderen Mehmet Koyuncu »

Teşekkürler Tahir Bey. Daha yeni tasarım ve teknolojiye rağmen, daha gürültülü bir DSLR hele az ışıklı nesnelerin çekimlerinde kullanılamaz anlamına gelir.
Konus-1796, Konus 1793, Celestron 60SLT ve 7X50 dürbün.
Kullanıcı avatarı
Burak BİLGİLİ
İlgi düzeyi: Hobi ve Merak

Mesaj gönderen Burak BİLGİLİ »

Konu eski ama yorum yapayım dedim, güzel fotoğraflar yayınlanıyor bu başlık altında; ama güncel değiller, bir el atsak mı?
Konus 2110 20x80

“Günün Gökbilim Görüntüsü (GGG)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir