Nereden Başlamalıyım?

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Cevapla
AgorNN
Mesajlar: 1
Kayıt: 22 May 2018, 20:48
İlgi düzeyi: Merak, yeni başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Nereden Başlamalıyım?

Mesaj gönderen AgorNN »

Selamlar, ben 16 yaşında bir lise 2. sınıf öğrencisiyim ve uzay olsun gök cisimleri olsun bunlara karşı beslediğim sempati yıllardı var aslında içime. Sadece bir sempati değil aslında.Neyse işte beriden beri gelen öyle Youtube'den vs. yerlerden videolar, belgeseller izlerim hep, çok merak ediyorum uzayı. Aslında astronomi bilgimin bir amatör seviyesinde olabileceğini düşünüyorum.Hatta hayalim bir kozmolog olmak.
Her neyse bu astronomi öğrenimine sistematik olarak girmek istiyorum.Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeli, nerelerde araştırmalıyım? Takım yıldızlarını ezberlemeli miyim? Kısaca sizden astronomi öğrenimimi nasıl yapmalıyım onu soruyorum ve yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Şimdiden teşekkürler.
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
Mesajlar: 647
Kayıt: 09 Mar 2006, 13:59
İlgi düzeyi: Amatör
Konum: K.Maraş
Teşekkür etti: 7 kez
Teşekkür edildi: 9 kez

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Merhaba Agor,

Sana nerden nasıl öğrenebileceğini söyleyecek profesyonellikte astronomi bilgim yok. Bir amatör olarak ilk tavsiyem öncelikli olarak gözlemsel astronomiye mi teorik astronomiye yoğunlaşmak istediğine karar vermelisin. Forumu iyice gözden geçirmek bu kararı vermeni kolaylaştıracaktır. Forumu incelediğinde göreceksin ki, soracağın pek çok soru daha önce sorulmuş.

Takım yıldızlarını ezberleme meselesine gelince, bir çoğunu zamanla öğrenirsin zaten. Sen gökyüzünü gözlemlemeye devam et, takım yıldızları gökyüzünde yolunu bulmanı sağlayacak yol levhaları gibidir. O yollardan ne kadar çok geçersen, levhalar o kadar aklında kalacaktır. Demem o ki, ezber değil deneyim daha yerinde olur.
Kullanıcı avatarı
Astronominik
Mesajlar: 2
Kayıt: 30 Eyl 2019, 14:04
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Astronominik »

selamlar arkadaşım,

bende senin yaşlarındaki iken yoğun şekilde ilgiliydim olanakların nedir nasıldır bilmiyorum ama bence iyi bir araştırma yapıp bütçen var ise uygun bir teleskop alıp gözlemlere başlayabşilirsin ben şahsım adıma o zamanlarımda bir teleskop alamamıştım.Alırken iyi araştırman lazımki sonra üzülmeyesin.
Tabi çıplak gözlede harika gözlemler yapabilirsin yıldızların yerlerini isimlerini öğrenip bunları görmek ve yanındakilere aktarmak çok güzeldir kendi adıma.

birde senin gibi hevesli kardeşlerim için youtube den içerikler üretmeye çalışıyorum bilmem başarabiliyormuyum değerli vaktiniş ayırıp izler ve destek olursan çok mutlu olurum aşağıda ilk 2 bölümün yer aldığı oynatma listesini bırakıyorum görüş öneri ve geri bildirimleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=1CL-UKT ... 9FSAJr7Cqd
Cevapla

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir