LÜTFEN YARDIM EDİNN

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Oğuzhan UĞUREL
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

LÜTFEN YARDIM EDİNN

Mesaj gönderen Oğuzhan UĞUREL »

Meade terrastar90 kullanan var mı nasıl bir teleskoptur acaba
Linki tam şurada
http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-k ... -127113804
Yardım ederseniz çokk sevinirim amacım GEZEGEN VE AY GÖZLEMİ YAPMAK şimdiden çok sağolun
Türkkan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Türkkan »

Merhaba, linkini verdiğiniz sitede aynı marka ve modelin 127 mm'lik aynalı teleskobu mevcut. Fiyat farkı çok az ancak teleskobun açıklık farkı görecekleriniz de biraz daha zenginliğe neden olur. Neden 90 mm mercekli teleskobu tercih ettiniz? Hem bu mercekli teleskop ışığın kırılmasına neden olup gezegenlerin etrafında renkler görmenize neden olabilir. Gerçi aynalılarda da göz merceği kötü ise renkler görülebiliyor ama iyi bir göz merceği ile bu etkiyi azaltmak mümkün.
Oğuzhan UĞUREL

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum. Daha önce lizer aynalı teleskopum oldu ama sonu değil başlangıcı bile hazinle bitti o yüzde artık aynalılara sıcak bakmıyorum hafif bir önyargı oluştu bende :D gezegen gözleminde de mercekli önerdiler. Sizin bir GEZEGEN VE AY GÖZLEMİ İÇİN bir teleskop önerir misiniz taşınabilir olması önemli ışık kırliliği neredeyse sıfır. Sağ olun( mercekli apokromatik olursa daha iyi olur akromatik olursada pek bir şey olmaz) bütçe en fazla 1500 falan
Şimdiden teşekkürler cevaplarsanız sevinirim.
Türkkan

Mesaj gönderen Türkkan »

Teleskobun açıklığı ne kadar fazla olursa o kadar detay görürsünüz. Onun için en az 100 mm veya üstü almak daha iyi olacaktır. Ancak maliyette doğal olarak artıyor. Bazı 90 mm teleskoplarda sahip oldukları bazı özelliklerden dolayı tercih edilebilir. Mesela Celestron NexStar 90 GT 90mm f/10.1 GoTo teleskobu doublet refractor optik sistemine sahip. Bu renk kırılmalarını biraz daha azaltıyor. Ayrıca wifi ve goto kontrol sistemi mevcut. Türkiye'de hepsiburada da %9 indirim ile 1990 lira. Bu da sizin verdiğiniz 1500 lira sınırının üstüne ancak yurt dışından internetten sipariş vermek isterseniz bhphotovideo.com sitesinde fiyatı 300$+110$ kargo+60$ gümrük vergisi ile toplamda 470$ o da yaklaşık 1400 lira yapar (alacağınız tarihteki kurun durumuna göre değişir). Bir başka 90mm'lik ama daha ucuz (189$+51$ kargo+38$ gümrük vergisi=278$) yine doublet refractor optik sistemine sahip iOptron R90 90mm f/5.6 Doublet Refractor Telescope mevcut ki bunun tirpodu yok. Aslında ucuz olması da bu yüzden. Başka teleskobunuz varsa veya ileride olursa onun tripodunu kullanırsınız. Optik özellikleri teorik olarak linkteki verdiğiniz teleskoptan daha iyi gibi görünüyor ama pratikte hiç denemediğim için ne kadar iyidir bilemiyorum. Sizin söylediğiniz teleskopta en azından meade marka, lizerden daha iyi bir marka ama hangi ürüne baktığınıza göre de değişir tabi. Bende söylediğim bu teleskopları kullanmadım sadece teorik özelliklerine bakarak tavsiyede bulunmaya çalışıyorum.
100 mm'lik teleskoplara gelirsek, gittigidiyor.com da ki Meade TELESKOP Infinity 102/600mm 1427 lira, bhphotovideo.com da ise 209$+101$ kargo+42$ gümrük vergisi ile 352$ o da yaklaşık 1050 lira yapıyor. Bu teleskop için gittigidiyor fully kaplama demiş, bh de fully multi kaplama demiş. Hangisi doğrudur bilmiyorum. Ama kaplamalara ben dikkat ederim. Dürbünler de fark ettiğini okumuştum. Sizde eğer önem verecekseniz bakarken öncelikle fully multi coated olmasına önem verin. Bu yoksa multi kaplama olsun. Fully kaplama bu üç kaplama arasında en düşük görüntü kalitesi oluşturur. Yine gittigidiyor da Celestron AstroMaster 102AZ 1404 liraya mevcut. Bunu yabancı sitelerde bulamadım. Bu serideki teleskoplar genellikle fully kaplama oluyor. Ama bu 100 mm olduğu için belki multi yapmış olabilirler. bhphotovideo.com da Celestron Omni XLT Alt-Az 4" f/6.5 mevcut ki bu teleskop celestronun kaliteli XLT kaplamalarına Fully multi coated olarak sahip. Bu da 267$+106$ kargo+54$ gümrük vergisi=427$. Yani 1300 liraya yakın bir fiyatı var.
Bir de apochromatic teleskop sormuştunuz, bulduğum en ucuzu Vixen Optics A80M 80mm f/11.4 APO teleskobu. Belki daha ucuzları da vardır ama sizin söylediğiniz sınırı yine de aşıyorlardır diye tahmin ediyorum. Varsa da 60 mm gibi küçük çaptadırlar. Bu 600$+69$ kargo+120$ gümrük vergisi=789$ ediyor, o da yaklaşık 2350 lira ediyor (sadece optik tüp fiyatı).

Bu açıklıktaki teleskoplar ile jüpiterin şeritlerini satürün halkalarını görebilirsiniz ancak marsı kırmızı bir noktadan daha detaylı görmek çok zor. Hem jüpiteri hem satürnü hem de marsta biraz daha detay seçebilmek için söylediğiniz fiyat aralığındaki yukarıdaki teleskoplardan daha büyük açıklığa sahip aynalı bir teleskop kullanmanız daha iyi olabilir. Yaşadığınız deneyimden dolayı ön yargınız oluşmuş olabilir ancak çoğu kullanıcı aynalı teleskop kullanmakta. Lizerden daha kaliteli markalarda sorun yaşama ihtimaliniz çok daha düşük. Genellikle bozulan şey kolimasyon oluyor. Onun içinde kolimasyon ayarlayıcı aldınız mı sorun olmaz. Hepsiburada da 1170 liraya 150 mm açıklığa sahip Bresser Pollux mevcut. Bununla gezegenleri daha detaylı görebilirsiniz. Celestron'un ve Meade'nin de 1500 lirayı bulmayan 130 mm'lik teleskopları mevcut. Tabi açıklık arttıkça ağırlıklarda artmaya başlıyor. Ama bu aynalılar da taşınmayacak gibi değil sonuçta, taşırken zamanla ağırlaşma hissi belki artabilir ama detay görmek için tercih edilebilirler.

İlla ki de mercekli kullanacaksanız NexStar 90 GT güzel tercih olabilir. Ama takip kontrol sistemine gerek yok derseniz Celestron Omni XLT Alt-Az 4" f/6.5 tercihi güzel olabilir. Ama bunlar yurt dışından alınca uygun fiyatlı oluyor. Türkiye'den alacaksanız sorduğunuz teleskop belkide güzel olabilir.
Oğuzhan UĞUREL

Yorumunuz için Çok teşekkür ederim ama dediğiniz gibi yurtdışından getirtme ihtimalim yok. O yüzden Satürn'ün Venüs'ü Jüpiteri Ve marsı güzel ve net bir şekilde görebileceğim bir teleskop önerir misiniz fiyatı da yaklaşık 1400 1500 TL maksimum olursa sevinirim tekrar çok çok teşekkür ederim iyi günlerde kalın
Türkkan

Mesaj gönderen Türkkan »

En net görüntüleri Bresser Pollux ile elde edersiniz. Tabi teleskobun açıklığı 90-100 mm'lik teleskoplardan fazla olduğu için ağırlığı da bunlara göre daha fazla olacaktır. Ama yinede taşınmayacak kadar değildir herhalde diye düşünüyorum. Forumda bu teleskobu kullanan kişiler var. Onların yorumlarını okuyunuz isterseniz. Ağırlığıyla ilgili bilgi forumda yoksa kullananlara sorarsınız.

90-100 mm'lik teleskoplarda 200 kat büyütmeden sonra bulanıklaşmalar meydana gelir. Ben 114 mm'lik teleskop ile 195 kat büyüterek jüpitere baktığımda şeritlerini kolaylıkla görüyorum. Gerçi 50 kat büyütmede de şeritler görünüyor ama gezegenin görüntü çapı küçük oluyor. Aynı şey satürnün halkaları içinde geçerli. Mars ise turuncu küçük bir disk olarak görünüyor, pek detay görememiştim. Bu yüzden açıklığı daha fazla olan bir teleskopa ihtiyaç duymuştum. Bresser ile yanında gelen 4 mm gözmerceği ile 350 kat büyütme elde edersiniz. Gerçi görüntü kalitesinde havanın durgun olmasıda çok etkili. Çalkantılı bir hava var ise 200 kat büyütmelerde hatta daha düşük büyütmelerde bile görüntüde bozulmalar oluyor. Bu teleskop ile hava durgun ise 300-350 kata kadar büyütebilirsiniz. Bundan sonra hava koşulları iyi bile olsa görüntü bulanıklaşmaya başlar. Ama zaten daha büyük teleskoplarda bile 300 katın üstüne çok çıkılmaz çünkü havadaki çalkantılar görüntüyü bozar. Birde göz merceğinin kalitesi de görüntüyü etkiliyor. Onun için ileride hangi teleskobu alırsanız alınız kaliteli bir göz merceği almaya bakınız.

Bu fiyata 150 mm açıklıkta bir teleskobun olması beni şaşırtmıştı. Acaba ne kadar kaliteli diye şüphe etmiştim. Ama Türkiye'de ve yurt dışında ki çoğu kullanıcı başlangıç seviyesi için iyi olduğu yönde yorumlarda bulunmuş. Ben sonradan geniş açı gözlem yapmak istediğim için 3,95 odak oranına sahip 114 mm bir teleskop almayı tercih ettim. Yoksa bende muhtemelen bu Bresser'ı alırdım. Sizin gezegen gözlemi için zaten odak oranı yüksek bir teleskopa ihtiyacınız var.
Oğuzhan UĞUREL

peki nasıl bir görüntü elde ederim verdiğim paranın hakkını tamamıyla alabilir miyim benim için gezegen ler önemli
bir de bresser pollux ile nasıl jüpiterin satürnün ayın marsın ve venüsün fotoğoraflarını alabilirim göreceğim sonuçlara yakın fotoğraf ekler misiniz şimdiden çok teşekkür ederim
halill07

Mesaj gönderen halill07 »

Bresser pollux 150/1400 15 kg üstü bir teleskop. Asıl odak uzaklığı 70 cm. Odaklayıcı içine monte edilmiş 2x barlow ile 140 cm halıne geliyor. Birincil ayna parabolik değil, küresel. 150x büyütmeden sonrası beş kuruş etmez.Doğal olarak 4 mm merceğin görüntüsü çamur.

Kundak, teleskobu stabilize etmiyor. 100x sonrası titreme belirgin. Fotoğrafçılığa uygun değil. Gözlem için idare eder. 150/1400 modelinin iki farklı üretici tarafından yapılmışlarını da kullandım, kanaatim aynı.

Şahsen güneş sistemi gözleminde 70/700 mercekliyi tercih ederdim.

Derin uzayda ise Atilla Tınkılıç(Bursa) veya Lütfi Çakmak(İzmir) beylerden biriyle irtibat kurup onların yönlendirmesiyle 20 cm el yapımı aynalı yapılamalı bence. Her iki ustamız da her aşamada tam destek sağlıyorlar. Maliyet Bresser Pollux fiyatını geçmiyor.

Ve Oğuzhan kardeşim, karma karışık oldu kafan, biraz bekle, araştır, kendi araştırmaların sonucu zihnin berraklaşmadan hiçbir şey alma.

Şu makaleyi dikkatle incelemeni tavsiye ederim, bilmen şart olan tüm temel bilgileri içeriyor:

http://www.chuckhawks.com/telescope_guide.htm
Oğuzhan UĞUREL

size göre 70 700 lük bir model güneş sistemi için 90/1000 lik bir celestron ya da 102/660 lık bir meade daha iyi olmaz mı
sizce bresser skylux 70/900 mü
bresswer skylux 70/700 mü
celestron astromaster 90 eq /az mi
meade infinity 102/660 az mi yoksa
meade terrastar 90/900 mu
cevaplarsanız çok makbule hepinize çok teşekkür ederim.
halill07

Mesaj gönderen halill07 »

Önce linkini verdiğim makaleyi sindire sindire oku, araştırma yap biraz kardeşim. Kafan doymadan hiçbir şey alma. Önce yeterince bilgilen, ne diyoruz, niye diyoruz anlayacak hale gel, zaten o hale gelince böyle sorular sormazsın. Mesajlarına, telefonlarına cevap vermekten gına geldi.

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir