Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
Bildiğiniz gibi Andromeda galaksisi ile içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi yanlarındaki küçük uydu galaksilerle birbrlerine doğru hareket ediyor. Çarpışma kaçınılmaz. Tabii bu büyük boşluklar nedeniyle duvara çarpma gibi olmayacaktır. Gerçi bir çok yıldız direk çarpışabilir ama diğerlerinde bozulan çekim sistemleri nedeniyle yeni bir denge arayışına girecekler. Bu arada dünya ya ne olabilir? Mevcut yörüngesiden çıkabilir, Güneş başka bir yıdızla çarpışabilir gibi yüzlerce alternatif yok olma senaryosundan biri veya birkaçı birden gerçekleşecektir. Tabii bu olmadan güneşimizde beklendiği gibi genleşmeye başlar ise daha önce sonumuz yaklaşacaktır.
Bu durumu ve bu durum içinde insanlığın devamı için neler yapılmalıdır konusundaki düşüncelerinizi duymak ve bu konuyu tartışmak isterim. Süreç tabii ki çok uzun. Bir kaç milyar yıl sürecek. Ama sayılı günler çabuk geçer ki henüz marsa yerleşemedik.
Bu anakonu içinde çok değişik konularıda (örneğin çekim gücü, yıldız çarpışması, uzay araçları , Galaksi dışı uçuşlar , uzayda insan fizyolojisinde oluşabilecek değişimler vs.) içerdiği için forumdaki alternatif başlıklara atıfta bulunulabilir ama ana konuya bağlı kalarak devam edebilirmiyiz.
Hocam şimdiki teknolojinin bile ivmesi o kadar hızlı ki, gunesin genlesmesine firsat vermeden herhangi bir gezegen olmadan da yaaabilecek kivama gelebiliriz. Bir uzay araci ile uzaya acilip uzayda serbest halde dolasan hidrojenlerle istedigimiz elementleri elde edip kullanabilir ve hayati idame ettirebiliriz diye dusunuyorum. Ve ya dunyayi koruyacak mega şeyler de yapabiliriz. Dunyayi gunese ve ya br baska yildiza karsi duyarsiz kilabilecek kuantum olaylarini cozebiliriz. Bu 1 miyar deyil belki 10 sene sonra bir anda cikagelecek bir kesif bile olabilir. Insan ogluna bence bunlar tehlike degil :)
Aybar Avcı yazdı:Hocam şimdiki teknolojinin bile ivmesi o kadar hızlı ki, gunesin genlesmesine firsat vermeden herhangi bir gezegen olmadan da yaaabilecek kivama gelebiliriz. Bir uzay araci ile uzaya acilip uzayda serbest halde dolasan hidrojenlerle istedigimiz elementleri elde edip kullanabilir ve hayati idame ettirebiliriz diye dusunuyorum. Ve ya dunyayi koruyacak mega şeyler de yapabiliriz. Dunyayi gunese ve ya br baska yildiza karsi duyarsiz kilabilecek kuantum olaylarini cozebiliriz. Bu 1 miyar deyil belki 10 sene sonra bir anda cikagelecek bir kesif bile olabilir. Insan ogluna bence bunlar tehlike degil :)
İnsanlığın kurtuluşu için yapılacak uzun süreli planlamada bu süreç içinde yaşanabilecek çeşitli olasılıklar göz önünde tutulabilir ama bu planın ayaklarının yere sağlam basması gerekir. Bu yüzden Aybar , kuantuma olabilecek keşiflere değil elimizde ne olduğuna bakarak yola çıkmalıyız.
Bu konuda kafa yoran hemen herkes uzaya açılmamız gerektiğini görüyor. Dünyada kalmamız gerektiğini düşünen varsa bunun gerekçelerini duymak isterim.
Uzaya açılacak isek uzayda serbest hareket edebilen bir nesnede olmamız gerekir. Bu nedenle bu bir gezegen olamaz. Neticede zaten birinin üzerindeyiz. Yapay bir yaşam alanı oluşturmalıyız.Uzaydaki hareketini kontrol edabildiğimiz suni bir yapı.
Bu suni yapı nasıl bir şey olmalıdır?
Mevcut teknoloji ile bunun inşaasına başlayabilecek düzeydemiyiz?
Futuristlerin değilde realistler bu yapı hakkında ne düşüyor , merak ediyorum.
Mesela.Öncelikle çok büyük olmamalı. Güneş (yıldız) ışınlarına bitkiler kadar insanlarında ihtiyacı var. Dolayısıyla gemideki mahallerin mümkün olduğunca bundan faydalanabilecek şekilde dizayn edilmesi gerekir (Zararlı ışınlar konusunu tartışılmalı).BU da büyüklüğü ve/veya içe bükük şekilde dizaynı engeller. Bu yüzden birçok gemiyle bir konvoy halinde hareket edilmesi gerekebilir.
Tabii bu tip konuların daha önce incelenmemiş olmasına imkan yok. Örneğin küçük bir çocukken çok severek izlediğim Galactica 1980 dizisini hatırladım. Konvoy halinde hareket eden bir topluluk vardı orada. Teknik özelliklerine göre sınıflandırılmış farklı işlevleri olan gemilerle yolculuk ediyorlardı.Gerçeğe oldukça yakın tasarımlar vardı. Tabii bu tip yaşam tarzında olmazsa olmaz suni yerçekimi. Suni yer çekimini merkezkaç hariçi bir yolla henüz çözememekle birlikte merkezkaç dada sorunlar tam olarak çözülebilmiş değil. Nasa da bu konuda çalışmalar yapmış erişilebilir arşilverinde bazı tasarım ve hesaplar mevcut.

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]