Alinik Uzay Gözlem için Dürbün

Nasıl bir dürbün alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki dürbünü satmak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk
İlgi düzeyi: Merak, Amatör
Teşekkür etti: 0

Alinik Uzay Gözlem için Dürbün

Mesaj gönderen ozgeozturk »

Selam,

Uzay gözlem tecrübem henüz yok ve eylül de şehir isiklarindan uzak tatil yapma firsatim olacak. Gitmeden muhakkak bir Dürbün edinmek istiyorum. Ay ve gezegenlerden fazlasini gozlemlemek tercih sebebim sanirim.

Şayet satmak isteyen varsa ilgileniyorum. Tavsiye ettiğiniz bir ürün ya da mağaza varsa (istanbul da) o da fevkalade olur.
roninme
İlgi düzeyi: yeni başlıyorum

Mesaj gönderen roninme »

merhaba

bende şu an dürbün araştırıyorum. ama benim için ayrıntı önemli tripod ile kullanıcam. konus 20x80 ile celestron 25x70 arasında kaldım. elimde monocular dürbünler var. teleskop çok niyetlendim ama bir türlü istediğim bişeyde karar veremedim. dürbün ile başlama sanırım en iyisi. burdan size gelecek tavsiyeler üzerinde de durmak iyi olur.

dün mediamarket den nikon 10x50 ile baktım optik olarak en temiz görüntü ondaydı. celestronda dahil diğer dürbünlerde sanki baktığınız nokta biraz sisli ve koyu renkli görünüyordu. eğer nikon un 16x ve yukarısını görsem ondan alıcam.

umarım sizin içinde size ilham verecek öneriler gelir.
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk

roninme yazdı:merhaba

bende şu an dürbün araştırıyorum. ama benim için ayrıntı önemli tripod ile kullanıcam. konus 20x80 ile celestron 25x70 arasında kaldım. elimde monocular dürbünler var. teleskop çok niyetlendim ama bir türlü istediğim bişeyde karar veremedim. dürbün ile başlama sanırım en iyisi. burdan size gelecek tavsiyeler üzerinde de durmak iyi olur.

dün mediamarket den nikon 10x50 ile baktım optik olarak en temiz görüntü ondaydı. celestronda dahil diğer dürbünlerde sanki baktığınız nokta biraz sisli ve koyu renkli görünüyordu. eğer nikon un 16x ve yukarısını görsem ondan alıcam.

umarım sizin içinde size ilham verecek öneriler gelir.
Selam burda diğer başlıklarda nikon 20x50 ve senin de dedigin konus 20x80 begenilmis. Ben de nikon 20x50 düşünüyorum esasen ama 400un üstünde fiyati. Biraz cok gibi ama en azindan aldigimdan emin olmak istiyorum. Bu parayi verdim ama hakkini verdi demek istiyorum. Genelde şehir icindw yasiyorum. Bu yuzden sehire yakin yerlerde de verimli olmasini istiyorum.. ama hem izmir hem cam kenari istiyorum galiba öyle de olunca fiyat katlaniyor da katlaniyor. biri elden cikarmak ister diye umuyordum maliyet acisindan ama henüz geri dönüş olmadi. Bakalim belki olur.
roninme

Mesaj gönderen roninme »

dostum ışık olayından bende muzdaribim. mersinde nem olayıda var eylül gelse hava açacak, sırf bu yüzden kışı özledim. nikon 20x50 bir yerde gördüm fiyatı düşük geldi, bir sıkıntı vardır diye pas geçtim. 25x70 celestronada nikon daki açık görüş yüzünden uzaklaştım gibi. şurda adam 15x70 ile de gözlemelerini eklemiş ama inan 8x56 ile 15x70 görüntüsü arasında pek bir fark göremedim http://rodelaet.xtreemhost.com/Sketch_ngc7293_bino.html . ay a çok odaklanmayacaksak yıldızlar en açık ve en net görüş ile gözlemlnemeli bence.

ama yinede 16x50 olacak gibi sonuçta nikon. 20x50 biraz sakat gibi hile olabilir. yada optik olarak vardır bir eksiklik. bilmiyorum kullanan ve nerden alındığı da önemli.
roninme

Mesaj gönderen roninme »

an itibariyle 16x50 siparişini 450 tl ye vermiş bulunmaktayım. umarım pişman olmam.
Erhan Ozturk
İlgi düzeyi: Amatör gözlemci

Mesaj gönderen Erhan Ozturk »

8x56 ile 15x70 görüntüsü arasında pek bir fark göremedim http://rodelaet.xtreemhost.com/Sketch_ngc7293_bino.html
Bence epey fark var, 15x70 ile daha sönük yıldızlar görülüyor ve tüm yıldızlar daha parlak. Helix Bulutsusu her ikisinde de sönük ama zaten yüzey parlaklığı çok düşük olduğu için teleskopla da sönük görünür. Ona bakıp karar vermemek lazım.
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk

roninme yazdı:an itibariyle 16x50 siparişini 450 tl ye vermiş bulunmaktayım. umarım pişman olmam.

Umarim olmazsin, aldiktan sonra görüşlerini paylaşabilir misin? Benim de yakin zamanda karar vermem lazim :)
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk

Erhan Ozturk yazdı:
8x56 ile 15x70 görüntüsü arasında pek bir fark göremedim http://rodelaet.xtreemhost.com/Sketch_ngc7293_bino.html
Bence epey fark var, 15x70 ile daha sönük yıldızlar görülüyor ve tüm yıldızlar daha parlak. Helix Bulutsusu her ikisinde de sönük ama zaten yüzey parlaklığı çok düşük olduğu için teleskopla da sönük görünür. Ona bakıp karar vermemek lazım.

Selam, senin kullandığın bir marka var mi? 15x70 daha mi iyi? Nikon 10x50 icin fikrin ne olur sanki fiyati daha makul. Celestron 15x70 bayagi dikkatimi cekti yalniz.
roninme

Mesaj gönderen roninme »

resim atmaya çalışırım
Erhan Ozturk

ozgeozturk yazdı:
Erhan Ozturk yazdı:

Selam, senin kullandığın bir marka var mi? 15x70 daha mi iyi? Nikon 10x50 icin fikrin ne olur sanki fiyati daha makul. Celestron 15x70 bayagi dikkatimi cekti yalniz.
Canon 10x30 IS kullanıyorum. 15x70, 8x56'dan daha kuvvetli bir dürbündür ancak daha mı iyidir, o kişiye göre değişir. Genel olarak optik kalite, ağırlık, vb çok fazla ögeyi birden dikkate almak lazım.
Büyütme arttıkça el titremesinin etkisi de artar, genel olarak açıklık arttıkça ağırlık da artar. Öte yandan açıklık ve büyütmenin yüksek olması daha iyi görüntü almanızı sağlar. Bu nedenle üçayaksız kullanımda büyütme ve açıklık için optimum bir nokta vardır. Bu nokta ortalama yetişkin bir erkek için yaklaşık 10x50'dir. Tabii kimileri biraz daha büyük (12x50 gibi), kimileri ise biraz daha küçük (8x40 gibi) tercih edebilir ancak 15x70 gibi bir dürbünle üçayaksız uzun süreli gözlem epey zor olacaktır.
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk

bayan kullanıcı olarak muhakkak tripot almam gerektiğinin farkındayım. ama yine de taşıması da çok zor olmamalı. Dediklerini dikkate alacağım. çok teşekkürler.
Erhan Ozturk

Sizin yerinizde olsam Sirkeci taraflarına gidip satılan dürbünleri dener ve ergonomik birşey bakardım çünkü bence dürbünü kullanmanın en güzel yolu elle tutarak kullanmak.
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk

Erhan Ozturk yazdı:Sizin yerinizde olsam Sirkeci taraflarına gidip satılan dürbünleri dener ve ergonomik birşey bakardım çünkü bence dürbünü kullanmanın en güzel yolu elle tutarak kullanmak.
evet doğru söylüyorsunuz, işlerden fırsat bulursam gidip bakıp almak bana daha mantıklı.
roninme

Mesaj gönderen roninme »

fotografium kargoyu yapmamış aradım stok yok dediler. sipariş öncesindede stok sorduğum halde hata yaptıklarını söylüyorlar. para iadesini bekliyorum. 450 tl nin altında düzgün işe yarayacak birşey bulmam lazım.
Kullanıcı avatarı
ozgeozturk

roninme yazdı:fotografium kargoyu yapmamış aradım stok yok dediler. sipariş öncesindede stok sorduğum halde hata yaptıklarını söylüyorlar. para iadesini bekliyorum. 450 tl nin altında düzgün işe yarayacak birşey bulmam lazım.

Hala da stokta var gözüküyor.. Tüketici haklarına mı şikayet edilse.. normalde de alış veriş yaptığım bir site. benim de aklımda olsun bundan sonra.

“Dürbün Alım-Satım/Dürbün Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir