Barlow ve Erecting Lens Hakkında

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
deoxys
Teşekkür etti: 0

Barlow ve Erecting Lens Hakkında

Mesaj gönderen deoxys »

merhaba arkadaşlar. öncelikle aranıza yeni katıldım. çocukluğumdan beri en büyük hayalim gökcisimlerini gözlemlemekti. bi nebze de olsa hayalimi gerçekleştirebildim. dürbünle değil teleskop ile başlamak istedim ve Lizer F90060M adında uyduruk bir şey aldım 6x32 yani 190 liraya. ne kadar ödersen o kadar görürsün mantığıyla 190 liraya jüpiteri zor izleyebildim fakirlik malum. merak ettiğim şeyse şu: erecting 1.5x ve barlow 3x teleskobun yanında gelen lensler ama kullanmadım hiç. daha doğrusu kullanamadım. barlow + 20mm lens ile hatta her lensi birbiriyle denememe rağmen (odak ayarını söylememe gerek yok) en fazla görünen bulanık bir ışık topu. ben bu lensleri kullanamayacak mıyım acaba? lensler mi çok dandik yoksa ben mi bişey kaçırıyorum? tek istediğim jüpiteri biraz daha büyük görebilmek..
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Maalesef yakınlaştırma arttıkça görüntü çamurlaşır. Zaten bulanık gördüğünüz görüntünün üzerine bir de yakınlaştırma yaparsanız daha kötü olur, üstüne üstlük barlow kalitesi diye bir şey de söz konusu değil. Gezegenleri "büyükçe" görmek biraz masraflı. 190 liraya alacağınız bir dürbünle birçok Messier cismini görebilirdiniz. Ben de benzer bir ürünü tecrübe etmiştim zamanında. Fakat tecrübe her zaman iyidir, hevesiniz kırılmasın. Astronomi sabır ister. Ne kadar uğraşırsanız, o kadar da karşılığını alırsınız :) Elinizdeki aleti bol bol kurcalayın, deneme tahtası olarak kullanın. Size çok şey katacaktır.
deoxys

Mesaj gönderen deoxys »

alakan için teşekkür ederim. büyüklükten kastım jüpiterin lekesini görebilmekti. ama büyüyen tecrübe oldu :P ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır hikmeti demişler. zaten dandik bir ürüne 3x barlow koymaları saçmalık olmuş. 2x olsaydı belki istediğimi yapabilirdim ama kısmet değilmiş. erecting tam olarak ne işe yarıyor?
Kullanıcı avatarı
Öner Kurukuz
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Öner Kurukuz »

Erecting lens bildiğim kadarıyla ters görünen görüntüyü düzeltmeye yarıyor.
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Jupiter'in lekesi ve kuşakları küçük teleskoplarla görülmez. 4.5 inch gösterir mi bilmem. Kullanan arkadaş varsa aydınlatır. Ama 6 inch ve üstü bir aynalı teleskop epey işe yarar.
Erecting, görültüyü düzeltiyor.
Ögetay her şeyi söylemiş aslında, eklenecek tavsiye yok.
deoxys

Mesaj gönderen deoxys »

halill07 yazdı:Jupiter'in lekesi ve kuşakları küçük teleskoplarla görülmez. 4.5 inch gösterir mi bilmem. Kullanan arkadaş varsa aydınlatır. Ama 6 inch ve üstü bir aynalı teleskop epey işe yarar.
kuşaklarından kastın kuşakların hareketi mi? yoksa gayet iyi ayırt ediliyor kuşakları. zaten bu ay Jüpiter zirve yapıyor.
Bi kaç merak ettiğim şey daha var yeni konu açmak istemiyorum. bu teleskoba harici oküler alsam bi faydası olabilir mi? sanmıyorum olacağını gerçi. diğer merak ettiğim şey ise ilerisi için hangi teleskobu/dürbünü önerirsiniz? meade ve celestron iyi markalar diye düşünüyorum. bi de bu dobson markalar varmış onlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
halill07

Meade, celestron, orion iyi markalar. Dobsonlar gözlem için iyi, fotoğraf çekmeye elverişli değil, extra pahalı aparatlar gerekir. Esasında kendiniz yapmayı öğrenebilirsiniz. Öğrenmenize yardımcı olabilecek kişilere yönlendirebiliriz buradan.
Dobson, marka değil, model; teleskop değil kundak modeli. Tripoda alternatif oluşturuyor. El yapımı olarak kolay üretiliyor.
Kullanıcı avatarı
Öner Kurukuz
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Öner Kurukuz »

deoxys yazdı:
halill07 yazdı:Jupiter'in lekesi ve kuşakları küçük teleskoplarla görülmez. 4.5 inch gösterir mi bilmem. Kullanan arkadaş varsa aydınlatır. Ama 6 inch ve üstü bir aynalı teleskop epey işe yarar.
kuşaklarından kastın kuşakların hareketi mi? yoksa gayet iyi ayırt ediliyor kuşakları. zaten bu ay Jüpiter zirve yapıyor.
Bi kaç merak ettiğim şey daha var yeni konu açmak istemiyorum. bu teleskoba harici oküler alsam bi faydası olabilir mi? sanmıyorum olacağını gerçi. diğer merak ettiğim şey ise ilerisi için hangi teleskobu/dürbünü önerirsiniz? meade ve celestron iyi markalar diye düşünüyorum. bi de bu dobson markalar varmış onlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

60 mm lizer ile iki kahverengi kuşağı nasıl görebiliyorsun?
Ben 200 mm konus ile zar zor görüyorum.
10 mm mercek ve 2x Barlow yapınca ancak görünüyor.
deoxys

Mesaj gönderen deoxys »

bilmiyorum bariz gözüküyor barlow falan kullanmıyorum aşırı dandik olduğu için. SR4mm ile kuşaklar net. fotoğraf çekemiyorum bi yandan titriyor bi yandan açıklık az 5 saniye durmuyor ve küçük ama emin ol görüyorum. şubat ayının ve atmosferin güzelliği herhalde :D
halill07

Chromatic aberration olmasın?
deoxys

Mesaj gönderen deoxys »

anlamadığım şey neden ısrarla beni görmediğime ikna etmeye çalıştığın. ya gözüküyor diyorum kardeşim adresimi atayım PM ile istersen gel beraber bakalım :D CA ile uzaktan yakından alakası yok
halill07

Kimseyi bir şeye ikna etme amacım yok. Sadece çok şaşırtıcı. Tek şaşıran da ben değilim.

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir