Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
#116302
Değerli Forum üyeleri merhaba, :merhaba
Elimde bulunan sistemde go-to özelliği olmadığı için kendimce yıldız haritası hazırlamaya karar verdim. Bir sürü bilgisayar ve akıllı telefon uygulaması olmasına rağmen ben sık sık telefonu çıkarıp pil ömrünü yemek istemediğim için ve biraz da çekim esnasında kalan boşlukları değerlendirebilmek ve etkinliği daha zevkli hale getirmek için böyle bir yönteme başvurdum. Tabi ki haritalar sadece go-to özelliği olmayan sistemler için değil bu özelliğe sahip sistem sahipleri tarafından da kullanılmakta.

Kapalı havaları fırsat bilerek bölgesel yıldız haritalarını hazırlamaya giriştim ve bir sürü kaynak taramasından sonra internetten kendi sitelerinde yayınlanan iki adet yıldız haritası pdf formatlarını indirip yazıcıdan çıktılarını aldım. Özellikle CN’de ve Stargazers Lounge forumlarında yaptığım taramalarda kullanım kolaylığı ve basit olması sebebi ile “Pocket Sky Atlas” kitabını ve Toshimi Taki’nin kendi sitesinde hazırladığı haritaları yazıcıdan çıkarttım. Daha çok çekim yaptığım için kullandığım lens ve teleskopların Canon 60d’deki görüş alanlarını (FOV) hesaplayıp her biri için FOV kartları hazırladım. Kullandığım lens ve teleskopların Canon 60d deki FOV dereceleri sabit olduğu için kullandığım iki farklı haritaya küçük hesaplamalar yaparak FOV kartlarını adapte ettim.
CN ve Stargazers Lounge forumlarında ki araştırmalarımda yayında ve kullanımda olan bir sürü atlas kitap ve bölgesel yıldız haritalarından ücretsiz olanlarını kaynak göstererek sizinle de paylaşmak istedim. Siz de kendi amacınıza uygun olan haritaları oluşturabilirsiniz.http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html
Kaynak: http://www.cloudynights.com/topic/48678 ... try6375909

http://vimeo.com/103987235 (deepskyatlas.com)
Kaynak: http://www.cloudynights.com/topic/43570 ... ere/page-6

http://www.macpurity.net/astronomy.html
kaynak: http://www.cloudynights.com/topic/48412 ... try6365477

http://www.uv.es/jrtorres/triatlas.html
kaynak: http://www.cloudynights.com/topic/48359 ... y%20charts

http://www.solarius.net/Pages/Articles/ ... er_finders
kaynak: http://www.cloudynights.com/topic/48359 ... y%20charts

http://www.cloudynights.com/page/articl ... arts-r1021
http://www.geocities.jp/toshimi_taki/at ... las_85.htm
http://willbell.com/atlas/BSACHART4.pdf
http://willbell.com/atlas/BSA-TABLE4.pdf
http://www.atmob.org/library/member/skymaps_jsmall.html
kaynak: http://www.cloudynights.com/topic/48359 ... try6329123

FOV hesaplamak için: http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php


Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
#116324
Vay, bu iş iyiymiş. Güzel bir çalışma olmuş.
#116336
Talat, Mehmet teşekkür ederim. Önerileriniz varsa ekleyin güzel şeyler çıkaralım. Hatta Talat senin çizimler bi harika dostum :D . Bu yüzden oraya da giriş yapacam dürbünle. Tabiki bu yazın olacak bir taraftan çekim yaparken boşlukları da dürbünle keşif ve çizim yaparak değerlendirecem önerilerini yaz lütfen.
#116450
Valla ne desem bilemedim. :tap Bu yeterli olur herhalde.

Bu işi ticarete döksen diye bir teklifte bulunmak istiyorum. :idea: Çiz, kes, yapıştır, düzenle, vs. işlerinden üniversite yıllarından sonra pek hazzetmemeye başladım. Acaba diyorum, bir adet sipariş versem kaça yaparsın. :lol: :lol:
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]