Teleskop la gök cisimlerinin yerlerini bulma

Çocuklar/Gençler için Astronomi ve Uzay hakkında bilgiler.
Yusuf Gümüş
İlgi düzeyi: Amatör Gözlemci
Teşekkür etti: 0

Teleskop la gök cisimlerinin yerlerini bulma

Mesaj gönderen Yusuf Gümüş »

Evet başlıktanda anlayacağınız gibi gözlem yaparken yerlerini nası bulabilirim satürn olsun mars vs. gök atlası gerekiyosa illa lütfen gök atlasından nası bulacağımı anlatın
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İlgi düzeyi: Amatör
Teşekkür etti: 2 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Talat Keleş »

Google'a stellarium yazıp programı indirin kurun. Konum ayarı yapın hatta ayarları kurcalayın. Gökyüzündeki parlak yıldızları ve takımyıldızları öğrenmeye çalışın. Takımyıldızlar aradığınız adresin olduğu mahalleler gibidir. Aradığınız cisimlerin yerini programdan bakabilisiniz. En büyük yardımcınız bu Program olacak.
Kullanıcı avatarı
Selçuk Kurtuluş
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Selçuk Kurtuluş »

Akıllı telefon kullanıyorsan "Google Skymap" uygulamasını da beğeneceğini tahmin ediyorum. Telefonu gökyüzüne kaldır, gör. ;)
Yusuf Gümüş

stellarium u indirmiştim zaten ve android tekileri ben pek beğenmiyorum :D bide celestron marka teleskop aldığım için first light diye bi uygulama geldi cd de onu indirip biraz kurcalıyıcam yardımlar için teşekkürler
Yusuf Gümüş

program güzel eş zamanlı heralde gezegenlerin yerini gösteriyo ama yıldızlar yok yıldızlarda akşam heralde gösterir
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Yusuf Gümüş yazdı:program güzel eş zamanlı heralde gezegenlerin yerini gösteriyo ama yıldızlar yok yıldızlarda akşam heralde gösterir
Program eş zamanlı olduğu kadar zaman ileri geri gitmenizi de sağlar. Fareyi alt ve sol tarafa getirince menüler açılır. Alt menünün en sağ tarafında zaman ayarları var. Aynı şekilde sol menünün 2. butonu da zaman ayar penceresi açar. Deneme yaparak özelliklerini çözebilirsiniz. Zamanı akşam yaparsanız yıldızlar belirecektir.

Bir de sol menüden 3. buton ile açılan pencerede ışık kirliliği miktarını (düşük kirlilik yazan ayar= varsılandan yukarı ayarlarsanız (6 7 gibi) şehir içinden görebileceğiniz gibi bir gökyüzü elde edebilirsiniz. Aynı pencereden hemen sağındaki DSO kutusunu da işaretlerseniz derin uzay cisimlerinin de etiketleri görünür olur.
Yusuf Gümüş

çok teşekkür ederim işimi çok kolaylaştırdınız ne kadar teşekkür etsem az
Yusuf Gümüş

ama ne yazıkki ışık kirliliğini nası yapıcaz o menüyü nası açıcaz ışık kirliliğini ayarladığımız detaylı anlatırmısınız yapamadım
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Yusuf Gümüş yazdı:ama ne yazıkki ışık kirliliğini nası yapıcaz o menüyü nası açıcaz ışık kirliliğini ayarladığımız detaylı anlatırmısınız yapamadım
Fareyi sol alta doğru götürünce soldan bir menü çubuğu çıkıyor. Bu menünün üstten üçüncü elemanı (kısayolu F4), gökyüzü ve görünüm ayarları. Bu pencereyi açınca, sol ortada Atmosfer yazan grubun içinde "düşük kirlilik" yazan bir seçenek var oradaki sayı ile oynarayarak yapabilirsiniz.
Yusuf Gümüş

yalnız sizde türkçemi yoksa türkçeyemi uyarladınız ve buldum teşekkürler bende ingilizcede
Kullanıcı avatarı
Talat Keleş
İletişim:

Yusuf Gümüş yazdı:yalnız sizde türkçemi yoksa türkçeyemi uyarladınız ve buldum teşekkürler bende ingilizcede
dili değiştirmek için sol menüde alltan ikinci butonu tıklayın. Zaten açılan ilk sekmede dil var, listeden türkçeyi seçerseniz doğrudan türkçe olacaktır program, ondan sonra daha rahat kurcalayabilirsiniz.

“Gökbilim ve Uzay” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir