Teleskop kullanımı, bakımı ile ilgili sorular ve cevaplar... Teleskop dizaynları, parçaları, çalışma prensipleri ve genel bilgi paylaşımı bölümü...
Teşekkürler Ögetay.

Youtube'dan da birkaç video bakmıştım.
Saolsun, teleskobu aldığım Orhan Bey de telefon ile elinden geldiği kadar tarif ediyor.
Bu akşam tekrar bir deneme daha yapacağım.
Hatta bu işi çözene kadar hep deneme yapacağım yılmadan :D
Herkese Merhaba..

Bende diğer tüm arkadaşlar gibi yeni bir teleskop aldım. Meade ETX-90 EC serisi.. Malesef aldığım günden beri fakir oynarken davul patlarmış misali hava şartları sebebiyle gökyüzü simsiyah ve ben sabırla beklemekteyim.

Tek sorunum gezegenlerin konumlarını bulmak olucak sanırım. zira teleskopumda 4 eksen için motor var fakat auto start yada goto ne deniyorsa yok. Sorum cihazın üzerinde ethernet girişi var. laptop yardımıyla bu noktadan bağlanarak cihaza harici bir yazılım yardımıyla autostart kazandırma imkanımız varmı zira bağlantı noktaları üzerinde aynen COMPUTER CONTROL yazıyor. HBX yazan yerden bunu yapan yada deneyen bir arkadaş varmı. (Meade' nin forumlarında incelediğimde 8 pinli kablonun bağlantı şemasını bile vermişler sanırım kablo ne düz nede cross özel tip bir bağlantı yapısı var.)
ankarada oturuyorum ışık kirliliği epey fazla, ancak buna rağmen 6-7 kadirden yıldızları görebilirken bi türlü 4-5 kadir olan açık-küresel yıldız kümelerini bulamıyorum. referans ala ala tek tek yıldızlar üzerinden gidiyorum tam olması gerktiği yere getiriyorum ama yoklar. bulucu dürbünümde zaten hiç bi şey görünmüyor. 6x30 bulucu dürbünüm var ama çıplak gözle daha iyi görüyorum. 25mm merceğimden tek tek yıldzları buluyorum ama kümeleri bi türlü bulamıyorum. şehirden gözlem yapan arkadaşlar teleskoptan bile çok mu sönük görünüyor bu yıldız kümeleri? en sonunda bu sokak lambalarını tek tek taşlayacam o olacak
Okan YILMAZ yazdı:Herkese Merhaba..

Bende diğer tüm arkadaşlar gibi yeni bir teleskop aldım. Meade ETX-90 EC serisi.. Malesef aldığım günden beri fakir oynarken davul patlarmış misali hava şartları sebebiyle gökyüzü simsiyah ve ben sabırla beklemekteyim.

Tek sorunum gezegenlerin konumlarını bulmak olucak sanırım. zira teleskopumda 4 eksen için motor var fakat auto start yada goto ne deniyorsa yok. Sorum cihazın üzerinde ethernet girişi var. laptop yardımıyla bu noktadan bağlanarak cihaza harici bir yazılım yardımıyla autostart kazandırma imkanımız varmı zira bağlantı noktaları üzerinde aynen COMPUTER CONTROL yazıyor. HBX yazan yerden bunu yapan yada deneyen bir arkadaş varmı. (Meade' nin forumlarında incelediğimde 8 pinli kablonun bağlantı şemasını bile vermişler sanırım kablo ne düz nede cross özel tip bir bağlantı yapısı var.)
dostum gezgenler en kolay bulunan nesneler. zaten çıplak gözle venus , mars , saturn,jupiter çok rahat gorunuyor(ışık kirliliğinde bile) o yüzden o konuda sıkıntı yaşamazsın. teleskopta go-to yoksa asıl sorun goremediğin cisimleri bulmakta o da tecrübeyle oturacak sanırım
Arkadaşlar,

ETX90 için 12v 1A adaptör ayarlamak istiyorum elimdede var. tek sorun (+ - ) polarizasyonu nasıl acaba elinde olanlar ve azcık elektrik bilgisi olan arkadaşlar teleskopa takılan dişi tarafta soketin içimi yoksa dış kısmımı + voltaj bakabilirmi acaba?
Resim

Arkadaşlar azcık araştırma ile buldum. İşinize yarayabileceğini düşünerek ekliyorum.
Görüldüğü üzere dişi kısmın dışı 0VDC İç kısmı ise +12VDC. bu çok önemli bir nokta çünkü ters polarizasyonda elektriksel problem yaşama riski olacağından 25 Dolar verip Adaptör almaya gerek yok. Elinizde bulunan 12 Voltluk 1A - 1,5A gücünde adaptör ile teleskopu evde pilsiz kullanmak mümkün gibi..
ankarada oturuyorum ışık kirliliği epey fazla, ancak buna rağmen 6-7 kadirden yıldızları görebilirken bi türlü 4-5 kadir olan açık-küresel yıldız kümelerini bulamıyorum.
Merhaba,
Ben de Ankara'da yaşıyorum ve 30mm'lik dürbünle hava iyiyken 8. kadirden yıldızları ve 5. - 6. kadirden yıldız kümelerini görebiliyorum. Sözünü ettiğiniz yıldız kümelerini teleskopla göremiyorsanız muhtemelen yanlış yere bakıyorsunuzdur.
referans ala ala tek tek yıldızlar üzerinden gidiyorum tam olması gerktiği yere getiriyorum ama yoklar. bulucu dürbünümde zaten hiç bi şey görünmüyor. 6x30 bulucu dürbünüm var ama çıplak gözle daha iyi görüyorum.
6x30 bulucu Ankara için çok yeterli değil bence de. Ben de yıllarca kullandım (pek çok derin uzay cismini onunla buldum) ama 6. kadire bile çıkamadığım zamanlar oluyordu. 9x50 bulucuya geçtim, çok farkı oldu. Yine de biraz uğraşarak mevcut bulucunuzla epey cisim bulabilirsiniz.
25mm merceğimden tek tek yıldzları buluyorum ama kümeleri bi türlü bulamıyorum. şehirden gözlem yapan arkadaşlar teleskoptan bile çok mu sönük görünüyor bu yıldız kümeleri? en sonunda bu sokak lambalarını tek tek taşlayacam o olacak
Hangi yıldız kümelerini göremediğinizi bilemediğim için net yorum yapamayacağım ama şu günlerde gece yarısından önce gözlenebilecek fazla yıldız kümesi yok. Kış açık yıldız kümeleri çok alçakta ve her geçen gün daha erken batıyorlar. Yılancı, Akrep ve Yay'daki küresel yıldız kümeleri de geç doğuyorlar. İlkbahar gökada mevsimidir ama yine de saat 10'a doğru M44, M67, M3 ve biraz daha sonra M5, M13, M92 yıldız kümeleri gözlenebilir. Gece yarısına doğru Yılancı'daki küresel yıldız kümeleri görülebilir. Bunlardan M44 görüş alanınıza sığmayacak kadar büyüktür ve rahatlıkla görülebilir. M67 de sizin teleskobunuzla yaklaşık 15-20 kadar yıldızla görülebilir. Küresel yıldız kümeleri ise 25mm gözmerceği ile bulanık, yuvarlak bölge olarak görülebilir. 10mm'lik gözmerceği ile M13 başta olmak üzere bu kümeleri hafif hafif çözmeye başlayabilirsiniz. Bulması zor ama bulduğunuzda M81 ve M82 gökadalarını rahatça görebilirsiniz. Ben M81'i küresel kümeye benzetiyorum. M82 ise ince uzun bir çubuğa benziyor ve yüksek büyütmede fotoğraflardaki karanlık bölge farkedilebiliyor.
erhan bey teşekkürler. şu an saat 4.00 yaklaşık 1 saattir gözlem yapıyorum az önce andromeda gözlemi yaptım. 3.5 kadir olmasına rağmen çok çok sönüktü. orada olduğunu bilen birisi görebilir anca. sönük bi bulut gibiydi( yıldız gibi keskin bi ışığı yoktu). burdan vardığın sonuç 4-5 kadir nesneleri bulunduğum yerden 6 inc telekopla gözlemek sanırım çok zor olacak. yazın bi kaç hafta doya doya gözlem yapabileceğim kırşehire götürmeyi düşünüyorum. şimdi birazdan venus gözlemine geçeceğim
Merhaba,
Derin uzay cisimleri için verilen parlaklık değerleri, cisimden gelen tüm ışığın toplam parlaklığıdır. Sözünü ettiğiniz M31 gökadası 3.5 kadir parlaklığındadır ama bu ışık dolunayın 6 katı uzunluğunda ve 2 katı genişliğindeki bir bölgeden gelmektedir. Bu nedenle sizin de söylediğiniz gibi 3.5 kadirlik bir derin uzay cismini 3.5 kadirlik bir yıldız kadar parlak göremeyiz.
M31'in fotoğraflarına bakınca ilk başta şunlar dikkatimizi çeker:
1- M31'in merkezi dış bölgelerine göre çok daha parlaktır. Yani M31'in merkezinin yüzey parlaklığı yüksek, dış kısımlarının yüzey parlaklığı düşüktür.
2- M32, M31'e yakın konumda yüzey parlaklığı yüksek, küçük bir yuvarlak olarak görülür.
3- M110, M31'in öteki tarafında yüzey parlaklığı yüksek olmayan oval bir şekildedir.
Ankara gibi bir şehirde, yüzey parlaklığı düşük olan cisimleri veya bölgeleri görmek çok zor ve kimi zaman da mümkün değildir. Çünkü gökyüzü, düşük yüzey parlaklığı olan cisimden daha yüksek yüzey parlaklığına sahip olabilmektedir. İlkbahar mevsiminde M81, M82, M104 ve M94, 7. - 8. kadirden olmalarına rağmen yüksek yüzey parlaklığına sahip oldukları için şehir içinden görülebilirken, M33 6. kadirden olduğu halde düşük yüzey parlaklığına sahip olduğu için şehir içerisinden görülmesi çok zordur.
Bu nedenle, sizin M31'e baktığınızda M31'in sadece merkezindeki parlak bölgeyi görebileceğinizi ve M32'yi de küçük, bulanık bir bölge olarak görebileceğinizi tahmin ediyorum. Yine de M31'in merkezi parlak olduğu için "çok çok sönük" demeniz beni şaşırttı acaba gözünüzü karanlığa alıştırıp dolaylı bakış kullandınız mı?
stellerium programından baktığımda andromedanın yanında 2 galaksi vardı yanlış hatırlamıyorsam. sanırım birisi bu sizin bahsettiğiniz m 32. aslında bende ondan süphelenmiştim acaba andromeda yerine onu mu buldum diye. o çevreyi epey araştırdım anca bulabildiğimin en iyisi oydu. gözümü alıştırmıştım ancak bizim evin önündeki sokak yokuş yukarı olduğundan yukarıdaki sokak lambasının ışığı direk gözüme ve teleskopa geliyor. aynı akşam bir de küresel yıldız kümesi bulmaya çalışmıştım. m5 veya m 80 di sanırım tam hatıramıyorum şimdi. akrep yüreği ve al nihal ( isimler yanlış olabilir) adlı iki yıldızla üçgen oluşturacak bi konumdaki bir kümeydi. onu bulamamıştım. acaba teleskop ayarlarında bir sıkıntı olabilri mi? bana kargoyla geldikten sonra hiç bir ayar yapmadım direk oylece kullanıyorum. gezegen gözleminde felan hiç bi sıkıntı yok. bu sabah mesela venüsü gözlemedim. marstan biraz daha büyük ve çok parlaktı. onun üstünde uranüs vardı ancak karşımdaki binanın üstünden çıkmasını beklerken hava aydınlanınca malum uranüsü kaçırdık
Arkadaşlar Uranüs'ten bahsediyorsunuz? Neredeyse en uzaktaki gezegen.
O da 200 mm lik teleskop ile görülebilir mi?
Mars bu kadar yakınken misket kadar bile görünmüyor Uranüs o kadar uzaktan görülebiliyor mu acaba?
Uranüs'ü görmek mümkün fakat hem yüzeyinden dolayı hem de açısal küçüklüğünden pek bir netlik olmayacaktır. Grimsi-mavimsi renkte odağı bozulmuş bir yıldız gibi bir görüntü çıkar muhtemelen.

Takıldığım nokta sabah 5'te gün ağarmaya başlamışken Venüs'ü gözlemlemiş olmanız. O saatlerde 10 derece dolaylarında oluyor. Biraz üstünde Uranüs dediğiniz için doğru yere baktığınızı düşünüyorum. Bu derecelerde gözlem pek mümkün değildir, olsa bile iyi sonuçlar vermez.
stellerium programından baktığımda andromedanın yanında 2 galaksi vardı yanlış hatırlamıyorsam. sanırım birisi bu sizin bahsettiğiniz m 32. aslında bende ondan süphelenmiştim acaba andromeda yerine onu mu buldum diye. o çevreyi epey araştırdım anca bulabildiğimin en iyisi oydu. gözümü alıştırmıştım ancak bizim evin önündeki sokak yokuş yukarı olduğundan yukarıdaki sokak lambasının ışığı direk gözüme ve teleskopa geliyor.
Ben bu tür durumlara karşı, teleskopa bakarken kafama büyük boy siyah bir tişört geçiriyorum. Gözmerceğine tişörtün altında bakıyorum. Bu şekilde gözüme, gözmerceğinden gelen ışıktan başka ışık girmiyor. Dışarıdan tuhaf göründüğünün farkındayım ama neyse ki tişört siyah olduğu için çok belli olmuyor :wink:
aynı akşam bir de küresel yıldız kümesi bulmaya çalışmıştım. m5 veya m 80 di sanırım tam hatıramıyorum şimdi. akrep yüreği ve al nihal ( isimler yanlış olabilir) adlı iki yıldızla üçgen oluşturacak bi konumdaki bir kümeydi. onu bulamamıştım.
Tarife bakılırsa M4. M4 bize en yakın iki küresel yıldız kümesinden birisi ama yıldız yoğunluğu yüksek olmadığı için yüzey parlaklığı düşüktür. Şehir içerisinden epey soluk görünüyor ama yüksek büyütmeyle yıldızlarını görmeye başlayabilirsiniz. Bence M5 veya M13'ten başlamak daha iyi olur. M4'ün yakınlarında bulunan M80 de yüksek yüzey parlaklığına sahip olduğu için şehir içinde M4'ten daha rahat görünür.
acaba teleskop ayarlarında bir sıkıntı olabilri mi? bana kargoyla geldikten sonra hiç bir ayar yapmadım direk oylece kullanıyorum. gezegen gözleminde felan hiç bi sıkıntı yok. bu sabah mesela venüsü gözlemedim. marstan biraz daha büyük ve çok parlaktı. onun üstünde uranüs vardı ancak karşımdaki binanın üstünden çıkmasını beklerken hava aydınlanınca malum uranüsü kaçırdık
Teleskobunuz f/8 olduğu için ayna ayarı nispeten daha az kritiktir ama bence ayarını bir kontrol etseniz iyi olur çünkü fabrikadan evinize gelene kadar ayarının bozulmuş olma olasılığı vardır. Ama yine de anlattıklarınıza bakılırsa neden ayna hizalama değil gibi, söylediğim küresel yıldız kümelerine de bir bakın.
Ögetay Kayalı yazdı:Uranüs'ü görmek mümkün fakat hem yüzeyinden dolayı hem de açısal küçüklüğünden pek bir netlik olmayacaktır. Grimsi-mavimsi renkte odağı bozulmuş bir yıldız gibi bir görüntü çıkar muhtemelen.

Takıldığım nokta sabah 5'te gün ağarmaya başlamışken Venüs'ü gözlemlemiş olmanız. O saatlerde 10 derece dolaylarında oluyor. Biraz üstünde Uranüs dediğiniz için doğru yere baktığınızı düşünüyorum. Bu derecelerde gözlem pek mümkün değildir, olsa bile iyi sonuçlar vermez.
doğru gün doğmaya başlamıştı ancak venüs epey parlak olunduğundan sorun olmuyor. uranüsü doğal olarak göremedim o aydınlıkta
erhan öztürk çok teşekkür ederim. m13 ve m5 i deniycem. t-short olayı da mantıklı onu da deniycem :) 1 kere bulduğum cismi bi daha aramakta sıkıntı çekmiyorum sanırım ilk defa bulmak en zor olanı çünkü nasıl bi goruntu olacağını da bilmiyosunuz. bir de stellarium da newton teleskop gibi ters gösterme ayarı olsa daha güzel oalcak. yavaş yavaş alışıyorum ama daha alacak çok yolum var. bi yandan da gözlemlediğim cisimlerin uzaklık,parlaklık, kütle gibi özelliklerini öğrenmeye çalışcam. bi işime yaramasa bile beyindeki boş yerleri doldururuz nasılsa sınırsız:)
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

Yıldızlar

Yıldız; gece gökyüzünde gör&uu[…]

Yıldızlar (Astronomi)