Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...
gönderen Şule Kuzpınarı
#106909
Stellarium verilerine göre Uranüs gece 3:10 sıralarında doğuyor. Bir saat kadar karanlık bir gökyüzünde izlenebilecek, tabi ufka çok yakın olacak görebilirsek :D O saatlerde uyanıp Uranüs'le tanışmak istiyordum ama, hem bulutlar hem de teleskopumun görüş gücü buna müsade etmeyecek sanırım. Teleskobuna ve hava koşullarına güvenen arkadaşlara duyurulur. :ye
gönderen Şule Kuzpınarı
#106916
:kitap hmmmm... sen dürbünle görmüşsen benim teleskopla görmem lazım. Ama şehir ışıkları+Güneş'in doğuşuna yakınlık, bulutlar, ufka yakınlık.... Bütün olumsuzluklar bir arada; zor görünüyor.:cry:
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
#106919
Teleskobum büyüdü, ama doğudaki evler de büyüdü. Şimdi ya evler küçülmeli ya da takvimler büyümeli, minicik mavicik noktacığı görebilmem için :( şansımı demeyeyim hiç görmedim demeyeyim bulutlar giderse
gönderen Şule Kuzpınarı
#106940
Bu gece saat 3 sıralarında doğu ufkuna baktım, değil Uranüs, Jüpiter olsa görünmezmiş. :lol: Haziran ve Temmuz ve Ağustos aylarında biraz daha yükselecek, ay olmaz ve de şehirden uzak olursam belki. :cry:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#110361
7X50 dürbün ile şişkin yarım ay ve ışık kirliliği olmasına rağmen rahatlıkla görülebiliyor. Yukarıda konu edilen yazılıma göre 14 yay saniye görülmeli. Sanırım yanlış veri. Çünkü; 20 Cm. Newton teleskop ile bile yıldız hali görülüyor.
gönderen Berk Acunaş
#110481
Benim Stellarium'da kendisi 3,7 yay saniye, halkaları ile birlikte 14 yay saniye gözüküyor. Sanırım teleskop çok güçlü olmadıkça halkalarını görmek mümkün değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Timur Öner
#110545
Berk Acunaş yazdı:Benim Stellarium'da kendisi 3,7 yay saniye, halkaları ile birlikte 14 yay saniye gözüküyor. Sanırım teleskop çok güçlü olmadıkça halkalarını görmek mümkün değil.
Sanirim o halkalri sadece Hubble ile gorebilirsin.

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]