Astronomi ve Uzay etkinlikleri, toplantı, seminer, sempozyum, şenlik, konferans, organizasyon, fuar duyuruları, yıldız partileri...
gönderen Şule Kuzpınarı
Stellarium verilerine göre Uranüs gece 3:10 sıralarında doğuyor. Bir saat kadar karanlık bir gökyüzünde izlenebilecek, tabi ufka çok yakın olacak görebilirsek :D O saatlerde uyanıp Uranüs'le tanışmak istiyordum ama, hem bulutlar hem de teleskopumun görüş gücü buna müsade etmeyecek sanırım. Teleskobuna ve hava koşullarına güvenen arkadaşlara duyurulur. :ye
gönderen Şule Kuzpınarı
:kitap hmmmm... sen dürbünle görmüşsen benim teleskopla görmem lazım. Ama şehir ışıkları+Güneş'in doğuşuna yakınlık, bulutlar, ufka yakınlık.... Bütün olumsuzluklar bir arada; zor görünüyor.:cry:
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Teleskobum büyüdü, ama doğudaki evler de büyüdü. Şimdi ya evler küçülmeli ya da takvimler büyümeli, minicik mavicik noktacığı görebilmem için :( şansımı demeyeyim hiç görmedim demeyeyim bulutlar giderse
gönderen Şule Kuzpınarı
Bu gece saat 3 sıralarında doğu ufkuna baktım, değil Uranüs, Jüpiter olsa görünmezmiş. :lol: Haziran ve Temmuz ve Ağustos aylarında biraz daha yükselecek, ay olmaz ve de şehirden uzak olursam belki. :cry:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
7X50 dürbün ile şişkin yarım ay ve ışık kirliliği olmasına rağmen rahatlıkla görülebiliyor. Yukarıda konu edilen yazılıma göre 14 yay saniye görülmeli. Sanırım yanlış veri. Çünkü; 20 Cm. Newton teleskop ile bile yıldız hali görülüyor.
gönderen Berk Acunaş
Benim Stellarium'da kendisi 3,7 yay saniye, halkaları ile birlikte 14 yay saniye gözüküyor. Sanırım teleskop çok güçlü olmadıkça halkalarını görmek mümkün değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen Timur Öner
Berk Acunaş yazdı:Benim Stellarium'da kendisi 3,7 yay saniye, halkaları ile birlikte 14 yay saniye gözüküyor. Sanırım teleskop çok güçlü olmadıkça halkalarını görmek mümkün değil.
Sanirim o halkalri sadece Hubble ile gorebilirsin.

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]