Gokbilim.com'un düzenlediği etkinlikler. Gökbilim Gözlem Partileri, Toplantılar...
ilkertaskinoglu yazdı:...
Marmara bölgesi için düşündüğüm yer Malkara'nın kuzeyinde baraj gölü civarı olabilir diye düşündüm (Kesinlikle hiç bir fikrim yok, elimde ışık kirliliği ve meteorolojik veriler doğrultusunda mantıklı olarak yaptığım bir seçimdir)

Malesef burasıda "ooo süpermiş" modunda değil ama daha stabil bir durumda.
Yağış miktarı daha düşük, bulut problemi pazar gece yarısına kadar az da olsa var ancak, gece yarısından sonra bulutlardan arınmış halde, görüş özellikle yağışın az olması ve nem olmaması nedeniyle daya iyi ve özellikle pazar gecesi daha kararlı bir hava hakim. 2. grafiğe göre alçak basın etkisinin daha erken ortadan kalktığı görülüyor.
...
Malkara'da gözlem yapma düşüncen var mı? Ben de o taraflarda olacağım.
Mehmet abi, benim ilk etkinliğim olacağı için, meteor yağmurunuda kaçırmak istemiyorum. O nedenle eğer Tırnova'da olumsuzluk devam ederse Malkara kabul edilebilir bir seçenek gibi duruyor, ama ben sadece pazar günü ve gecesi gelebilirim, Pazartesi sabahı dönmem gerekecek.

Eğer bu şekilde devam ederse benim için uygundur
Zaten bende meteor yağmuru fotoğrafları çekeceğim. Belirli bir yer belirlemiş değilim. Bu hafta sonu İpsala - Keşan taraflarında olacağım. Pazar akşamı bende İstanbul'a döneceğim. Tırnova'ya gelmeyi ben de çok isterim. Ancak memlekette olmak zorundayım. Benim etkinliğim kişisel düzeyde.
Bana kalırsa etkinliği iptal etmek kötü olur, Bursa için ne zaman hava kapalı olucak yağmurlu olucak deseler hep açık oluyor neredeyse 1 aydır bulut bile zar zor görebildim yani, bence hava açık olucak pişman oluruz eğer kaçırırsak bunu :) Ama 2 aydır bozmayıp da birden bozarsa kötü olur tabi, hava durumu tahminlerini de dikkate almalıyız. :)
En son nuri aydemir tarafından 10 Ağu 2012, 15:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Fırtına öncesi sessizlik midir nedir....
Yağmur ve bulut herkese umut olurken, bizim keyfimizi kaçırdı ama olumlu veya olumsuz fikir beyan ederseniz, diğer arkadaşlarda ona göre hazırlık yaparlar yada yapmazlar.

Ben kendi adıma olumsuzluklardan dolayı Tırnovadan vazgeçtim.

Cumartesiyi Pazara bağlayan gece, 1 geceliğine, hem ışık kirliliği, hem hava durumu, hemde istanbula yakınlığı sebebiyle Kırklareli-Tekirdağ sınırında olan Kıyıköy tarafına gitmeye karar verdim. Orada neresi olacağına (önerilere açığım) gidince karar verebilirim ancak.

Herkes net kararını beyan ederse iyi olur, kafasında soru işareti olan birçok arkadaşımız var
Tırnova civarlarında cumartesi gecesi umut yok, o artık belli, koyu bulutlar geliyor ve geniş bir bölgede etkili olacak. Pazar gecesi ne olacağı bilinmez ama o da olmayacak gibi. Ben en azından cumartesi gecesi orda olmayacağımı söyleyebilirim. Pazar gecesi belki düzelme olursa gelebiliriz ama o ihtimal de bir hayli düşük.
Bende yani yozgatta olmam nedeniyle kapımın önünden gözlem yapmaya ve fotoğraf çekmeye çalışacağım.Zira bu aralar yozgat dolaylarında tek bir bulur bile görmek imkansızken bu durumu değerlendirmemek olmazdı.
Ben de yarinki havaya bakip karar vermeyi dusunuyorum.
Hava tahminlerinde iyiye doğru bir gelişme yok.

Pazar gecesi Fatih Tali ile birlikte şansımızı Uludağ da deneyeceğiz.
Tahmin sitelerinde bulutların alçak ve orta seviye bulutlar olduğu belirtiliyor, bu nedenle bulutların üzerine bir yere çıkarsak şansımız artacaktır diye umut ediyoruz. Uludağ - Tutyeli tepe 2100 mt. yükseklikte yolu oldukça kötü. 2002 Perseid yağmurunda Bursa da hava yağmurlu idi, bir arkadaşımla Tutyeli' ne çıkmıştık, ara sıra hava kapatmasına rağmen çok sayıda meteor görmüştük.
Belki yine şansımız olur. :)
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]